48 Thënie nga Timothy Ferriss që do të ndryshojnë mënyrën sesi mendoni

Timothy ferri

Ndoshta nuk keni dëgjuar kurrë për Timothy Ferriss, por është koha që e keni dëgjuar. Ai është një amerikan dhe shkruan libra personalë të rritjes. Ai ka një stil jetese bohem që frymëzon mijëra njerëz dhe idetë e tij janë një nxitje motivuese. Ai është i njohur për librin e tij "Java e punës 4 orëshe", por ai ka shkruar edhe më shumë libra.

Libri i cituar komenton mbi nevojën për një ndryshim në mentalitetin në lidhje me punën dhe si interneti mund të ndihmojë të fitosh para nga kudo në botë pa pasur nevojë të lidheni me një punë fizike dhe fikse.

48 Thirrjet e Timothy Ferriss

Ne duam të ndajmë me ju frazat e tij në mënyrë që të njihni idetë e tij dhe mënyrën e tij për të parë botën dhe jetën. Ndoshta, me mendimet e tij ai do t'ju bëjë të kuptoni rëndësinë e të jetuarit të jetës, pa pasur nevojë të vuani jo vetëm për shkak të orëve të punës, por edhe për shkak të rrethanave që mund të paraqiten në jetë. Fatkeqësitë janë gjithmonë një mundësi për rritje.

Timothy ferri

Pa asgjë tjetër, ne shpresojmë që të ju pëlqejnë frazat e tij ... dhe t'ju ndihmojnë të zgjeroni mendjen tuaj.

 1. Kur përpiqesh të bësh diçka të shkëlqyeshme, është e vështirë të dështosh plotësisht.
 2. Lumturia mund të blihet me një shishe verë dhe është bërë për shkak të përdorimit të tepruar.
 3. Ajo që kemi më shumë frikë të bëjmë është zakonisht ajo që më së shumti duhet të bëjmë.
 4. "Një ditë" është një sëmundje që do t'i çojë ëndrrat tuaja në varr me vete.
 5. Përqendrohuni në të qenit produktiv në vend të zënë me punë.
 6. Mungesa e kohës është mungesa e përparësive.
 7. Shumica e njerëzve janë të shpejtë për të ndaluar para se të fillojnë, por janë hezitues për të marrë në rrugën tuaj nëse jeni duke lëvizur.
 8. Mosha nuk ka rëndësi: një mendje e hapur ka.
 9. Nëse jeni të pasigurt, me mend se çfarë? Pjesa tjetër e botës është gjithashtu. Mos e mbivlerësoni konkurrencën dhe nënvlerësoni veten. Ju jeni më mirë se sa mendoni.
 10. Nesër nuk bëhet kurrë. Sado e vogël të jetë detyra, hidhni hapin e parë tani!
 11. Theksoni pikat e forta, mos rregulloni pikat e dobëta.
 12. Veprimet më të rëndësishme nuk janë kurrë komode.
 13. Idetë mund të vidhen, por askush nuk mund të vjedhë zbatimin ose pasionin tuaj për to. Timothy ferri
 14. Shumica e njerëzve janë të shpejtë për të ndaluar para se të fillojnë, por janë hezitues për të marrë në rrugën tuaj nëse jeni duke lëvizur.
 15. E kundërta e dashurisë është indiferenca dhe e kundërta e lumturisë është mërzia.
 16. Të bëhesh një anëtar i pasurisë së re nuk ka të bëjë vetëm me punën e zgjuar. Mundohuni të ndërtoni një sistem për t'ju zëvendësuar.
 17. Dallimi është më i mirë kur është më efektiv ose më argëtues.
 18. Besoni apo jo, jo vetëm që është e mundur të arrihet më shumë duke bërë më pak, por është e detyrueshme. Hyni në botën e eliminimit.
 19. Njerëzit që shmangin kritikat dështojnë. Criticismshtë kritikë shkatërruese që duhet të shmangim, jo ​​kritikë në të gjitha format e saj.
 20. Suksesi i një personi në jetë zakonisht mund të matet nga numri i bisedave të vështira që ai ose ajo është i gatshëm të bëjë.
 21. Duke punuar vetëm në atë në të cilën jeni më efektiv, jeta juaj do të jetë më produktive dhe e këndshme.
 22. Punimet e thjeshta, kompleksi dështon.
 23. Njerëzit do të zgjedhin pakënaqësinë ndaj pasigurisë.
 24. Pyetja që duhet t’i bëni vetes nuk është: 'Çfarë dua?' ose 'Cilat janë qëllimet e mia?' por përkundrazi 'Çfarë më entuziazmon?
 25. Peshkimi është më i mirë atje ku shkojnë më pak njerëz.
 26. E kundërta e dashurisë është indiferenca dhe e kundërta e lumturisë është mërzia.
 27. Unë vlerësoj vetë-disiplinën, por krijimi i sistemeve që e bëjnë gati të pamundur sjelljen e gabuar është më i besueshëm se vetëkontrolli.
 28. Eliminimi masiv është hapi më i rëndësishëm dhe hapi më i lënë pas dore për sipërmarrësit.
 29. Ndihet i vetmuar në majë. 99% e njerëzve në botë janë të bindur se janë të paaftë për të arritur gjëra të mëdha, kështu që ata aspirojnë për mediokër.
 30. Impossibleshtë e pamundur të kesh informacion të plotë në çdo kohë të caktuar për të marrë një vendim.
 31. Për të shijuar jetën, nuk keni nevojë për marrëzi të egër, por keni nevojë të kontrolloni kohën tuaj dhe të kuptoni se shumica e gjërave nuk janë aq serioze sa mendoni se janë. Timothy ferri
 32. Përfundimi është se ju keni vetëm të drejtat për të cilat luftoni.
 33. Të jesh në gjendje të heqësh gjërat që nuk funksionojnë është thelbësore për të qenë fitues.
 34. Nëse e le krenarinë të të ndalojë, do ta urresh jetën.
 35. Jeta është shumë e shkurtër për të qenë e vogël.
 36. Mos i ruaj të gjitha për në fund.
 37. Emocioni është sinonimi më praktik për lumturinë dhe është pikërisht ai që duhet të përpiqeni të ndiqni. Isshtë ilaçi.
 38. Sipërmarrësit më të mirë që kam takuar ndonjëherë janë të gjithë komunikues të mirë. Ndoshta është një nga faktorët e paktë unifikues.
 39. Informacioni është i padobishëm nëse nuk vlen për diçka të rëndësishme ose nëse e harroni para se të mundeni.
 40. Qëllimi nuk është thjesht të eleminosh të keqen, e cila nuk bën asgjë më shumë sesa të lë një boshllëk, por të ndjekësh dhe të përjetosh më të mirën në botë.
 41. Njerëzit helmues nuk ia vlejnë kohën tuaj. Të mendosh ndryshe është mazokiste.
 42. Periudhat alternative të aktivitetit dhe pushimit janë të nevojshme për të mbijetuar dhe, natyrisht, për t'u rritur. Qëndrueshmëria mendore dhe interesi janë si hëna, ato depilohen dhe zbehen. Nëse e dini këtë fakt, do të jeni në gjendje të organizoheni në përputhje me rrethanat.
 43. Një milion dollarë në bankë nuk është fantazi. Fantazia është stili i jetës së lumturisë së plotë që supozohet se e lejon.
 44. Asnjëherë mos automatizoni diçka që mund të eliminohet dhe kurrë mos delegoni diçka që mund të automatizohet. Përndryshe, ju po humbni kohën e dikujt në vend të kohës tuaj.
 45. Ajo që bëni është pafundësisht më e rëndësishme sesa si e bëni.
 46. Bota ndryshon me shembullin tuaj, jo me mendimin tuaj.
 47. Të bësh më pak nuk është të jesh dembel. Mos u dorëzoni në një kulturë që vlerëson sakrificën mbi produktivitetin personal.
 48. Ju jeni mesatarja e pesë personave me të cilët keni më shumë lidhje, prandaj mos i nënvlerësoni efektet e miqve tuaj pesimistë, jo-ambiciozë ose të paorganizuar. Nëse dikush nuk po ju bën më të fortë, ata po ju dobësojnë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.