45 citate madhështore nga Abraham Lincoln

Abraham Lincoln dhe nënshkrimi i tij

Të gjithë ose të paktën pothuajse të gjithë ata që kuptojnë pak histori amerikane do ta dinë kush ishte Abraham Lincoln. Ai ishte presidenti i 16-të i Shteteve të Bashkuara dhe konsiderohej si një nga udhëheqësit më pak në historinë e vendit, tani për tani ... Ende askush nuk mund të ngjajë me të dhe se si ai ishte në gjendje të udhëheqte këtë vend.

Ndër arritjet e tij më të mëdha ishte heqja e skllavërisë dhe kjo e bëri atë presidentin më të famshëm nga të gjithë. Ai ishte president pasi fitoi zgjedhjet në 1860 dhe mbajti detyrën për 5 vjet, derisa u vra ndërsa ishte në një shfaqje. Ai ishte një nga themeluesit e Partisë Republikane të Shteteve të Bashkuara. Për idealet e tij politike ai ishte admiruar dhe urrejtur nga shumë njerëz.

Fraza të Abraham Lincoln-it që zgjasin me kalimin e kohës

Në fjalitë e tij mund të shohim se si ishte mendimi i tij dhe çfarë po ndodhte në mendjen e tij. Pa dyshim, ky koleksion frazash është një relike që na bën të transportojmë veten në të kaluarën e Shteteve të Bashkuara dhe të hyjmë në mendjen e një njeriu i cili, pa dyshim, ai kishte një mendim çlirimtar për popullin e Amerikës së Veriut.

Abraham Lincoln

Frazat e tij gjithashtu na tregojnë se ai ishte një njeri me karakter me shumë interes për drejtësinë etike dhe respektin për ligjin ... Një ndjenjë që edhe sot mbetet në zemrat e shumë amerikanëve.

 1. Karakteri është si një pemë dhe reputacioni është si një hije. Hija është ajo që ne mendojmë për diçka; pema është gjëja e vërtetë.
 2. Easiershtë më lehtë të shtypësh trillin e parë sesa të kënaqësh të gjithë ata që ndjekin.
 3. Ju mund t'i mashtroni të gjithë për një kohë. Ju mund të mashtroni disa gjatë gjithë kohës. Por ju nuk mund t'i mashtroni të gjithë gjatë gjithë kohës.
 4. Dituria është investimi më i mirë që mund të bëni.
 5. Në fund të fundit, ajo që ka rëndësi nuk është vitet e jetës, por jeta e viteve.
 6. Demokracia është qeveria e njerëzve, nga njerëzit, për njerëzit.
 7. Mundësia e humbjes në luftë nuk duhet të na pengojë të mbështesim një kauzë që ne besojmë se është e drejtë.
 8. Çfarëdo që të bëni, bëjeni mirë. portret i Abraham Linkoln
 9. Pothuajse të gjithë njerëzit janë po aq të lumtur sa zgjedhin të jenë.
 10. Mos kini frikë nga dështimi, nuk do t'ju bëjë më të dobët, por më të fortë.
 11. Isshtë më mirë të jesh i qetë dhe të duket budalla se sa të hapësh gojën dhe të shpërndash dyshimet.
 12. Ai ka të drejtë të kritikojë, kush ka zemër të gatshme të ndihmojë.
 13. Gjithmonë mbani mend se vendosmëria juaj për të pasur sukses është më e rëndësishme se çdo gjë tjetër.
 14. Bettershtë më mirë t’i lësh vendin një qeni sesa të kafshohet prej tij.
 15. Kush nuk ka vese, i mungojnë virtytet.
 16. Një popull që injoron historinë e tij, një popull që është i dënuar ta përsërisë atë.
 17. Ne nuk jemi armiq, por miq. Ne nuk duhet të jemi armiq. Megjithëse pasioni mund të na forcojë lidhjet e dashurisë, ai kurrë nuk duhet t'i thyejë ato. Vargjet mistike të kujtesës do të bëjnë jehonë kur ata përsëri të ndiejnë prekjen e engjëllit të mirë që ne mbartim brenda.
 18. Asnjë grua nuk ka rënë kurrë në humbje pa ndihmën e ndonjë burri.
 19. Ata që ua mohojnë të tjerëve lirinë nuk e meritojnë vetë; sepse nën një Zot të drejtë ata nuk mund ta mbajnë atë gjatë.
 20. Një shtet në të cilin liria dhe skllavëria bashkëjetojnë nuk mund të durojnë.
 21. Asnjë burrë nuk ka një kujtesë mjaft të mirë për të qenë një gënjeshtar i suksesshëm.
 22. Kur bëj mirë ndjehem mirë, kur bëj keq ndihem keq dhe kjo është feja ime.
 23. Më jep gjashtë orë për të prerë një pemë dhe unë do të kaloj katër të parat duke mprehur sëpatën.
 24. A nuk i shkatërroj armiqtë e mi kur i bëj miqtë e mi?
 25. Unë nuk jam i detyruar të fitoj, por jam i detyruar të jem i sinqertë. Unë nuk jam i detyruar të jem i suksesshëm, por jam i detyruar të jetoj deri në dritën që kam. Fotografi e Abraham Lincoln
 26. Kur dëgjoj dikë që argumenton në favor të skllavërisë, ndihem fort i detyruar ta shoh atë ta provojë personalisht.
 27. Matja e fjalëve nuk është domosdoshmërisht e ëmbëlsuar shprehjen e tyre, por duke parashikuar dhe pranuar pasojat e tyre.
 28. Gjërat mund t'u vijnë atyre që presin, por vetëm gjërat e lëna pas nga ata që nguten.
 29. Nëse së pari mund të dimë se ku jemi dhe ku po shkojmë, mund të gjykojmë më mirë se çfarë të bëjmë dhe si ta bëjmë atë.
 30. E qeshura mund të përdoret për të qetësuar mendjen dhe për të hequr qafe mendimet e tmerrshme.
 31. Shumica prej nesh mund të durojë fatkeqësi, por nëse doni të provoni karakterin e një burri, fuqizojeni atë.
 32. Shumë shpesh ne i duam gjërat dhe i përdorim njerëzit, kur duhet të përdorim gjëra dhe t'i duam njerëzit.
 33. Vota është më e fortë se plumbi.
 34. Njeriu që nuk heton të dy anët e një pyetje nuk është i sinqertë.
 35. Në fund të fundit, nuk janë vitet në jetën tënde që kanë rëndësi. Lifeshtë jeta në vitet e tua.
 36. Humbja e armiqve nuk e kompenson humbjen e miqve.
 37. Karakteri dhe vlera e njeriut nuk mund të formohen duke ia hequr pavarësinë, lirinë dhe iniciativën.
 38. Ka momente në jetën e çdo politikani kur gjëja më e mirë për të bërë është të mos hapësh buzët.
 39. Bëni më të mirën që mundeni dhe shkoni deri në fund. Nëse rezultati është pozitiv, ajo që thuhet kundër jush nuk do të vlejë asgjë. Nëse rezultati është negativ, edhe dhjetë engjëj që betohen se keni pasur të drejtë nuk do të sjellin ndonjë ndryshim.
 40. Amerika nuk do të shkatërrohet kurrë nga jashtë. Nëse dështojmë dhe i humbasim liritë, kjo do të ndodhë sepse shkatërrojmë veten.
 41. Gratë, kam frikë, janë të vetmit njerëz që mendoja se nuk do të më lëndonin kurrë.
 42. Gjërat që dua të di janë në libra; shoku im më i mirë është njeriu që do të më dhurojë librin që nuk e kam lexuar.
 43. Filozofia e klasës së shkollës në një brez do të jetë filozofia e qeverisjes në tjetrën.
 44. Demagogjia është aftësia për të veshur ide të vogla me fjalë madhore.
 45. Që disa janë të pasur tregon se të tjerët mund të bëhen të pasur, dhe për këtë arsye është vetëm inkurajim për industrinë dhe biznesin.
frazat për të reflektuar
Artikulli i lidhur:
Fraza të famshme të personave të famshëm nga herët e tjera që do t'ju bëjnë të mendoni

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.