36 citate më të mira nga Arthur Schopenhauer

Arthur Schopenhauer

Arthur Schopenhauer ishte ateist dhe pesimist ... Ai lindi në 1788 dhe mendimet e tij nuk lanë askënd indiferent. Pavarësisht nga fakti se ai ndërroi jetë në 1860, mendimet e tij janë ende mjaft të pranishme sot në mendjet e shumë njerëzve. Ai ishte një filozof dhe mendimtar në gjuhën gjermane në shekullin e XNUMX-të. Vepra e tij më e njohur është "Bota si vullnet dhe përfaqësim".

Ai ishte një student i shkëlqyeshëm, filozofia e tij ka të bëjë me Budizmin, Taoizmin, Hinduizmin, etj. Filozofia e tij ishte shumë e përpunuar për shekullin në të cilin u gjet dhe kishte një evolucion të caktuar drejt metafizikës që më vonë ndikoi në shkrimtarë të tillë si Borges, Unamuno ose Beckett. Ishte madje frymëzuese për shkencëtarë të tillë të rëndësishëm si Albert Einstein. Në 1809 ai filloi karrierën e tij mjekësore në Universitetin e Göttingen, por kur u takua me profesorin e filozofisë Gottlob Schulze e kuptoi se ai duhej ta kthente jetën e tij dhe ai filloi të interesohej dhe të studionte Platonin, Kantin, Spinozën ose Aristotelin.

Ai ishte një lexues i shkëlqyeshëm dhe paraqiti tezën e tij 'dieber die vierfache Wurzel des Satzes vom zureichenden Grunde' ('Mbi rrënjën katërfish të parimit të arsyes së mjaftueshme') në 1813, duke marrë emërimin e Doktorit nga Universiteti i Jena. Ai mori një ekuilibër në Universitetin e Berlinit, por mosmarrëveshjet e tij me Hegel dhe konfrontimet e tyre e etiketuan filozofinë e tij si 'anti-Hegeliane'.

Arthur Schopenhauer bardh e zi

Ai kishte një mendim pesimist për qeniet njerëzore, por letërsia e tij pasqyron një pikë reflektimi që në realitet, megjithëse pesimist, na bën të arrijmë një fund optimist. Në këtë kuptim, fjalët e tij kanë një nënvizim që nuk lë askënd indiferent. Fatkeqësisht filozofia e tij nuk ishte shumë e suksesshme ndërsa ishte gjallë, edhe pse pas vdekjes ndikoi në shumë disiplina.

Arthur Schopenhauer citon

Tjetra do t'ju tregojmë disa nga frazat e tij më të mira në mënyrë që të kuptoni më mirë filozofinë dhe mendimet e tij në rast se nuk e njihni ose nuk e dini, deri më sot, kush është ai dhe çfarë kontribuoi për njerëzimin jo më pak Arthur Schopenhauer.

arthur

 1. Çdo lojë është një parashikim i vdekjes dhe secila ndesh një pritje të ringjalljes.
 2. Difficultshtë e vështirë të gjesh lumturinë brenda vetes, por është e pamundur ta gjesh diku tjetër.
 3. Shumica e burrave nuk janë të aftë të mendojnë, por vetëm të besojnë, dhe ata nuk janë të arritshëm për arsyen, por vetëm për autoritetin.
 4. Fati është ai që përzihet me letra, por ne që i luajmë ato.
 5. Vetmia është shumë e të gjithë shpirtrave të shkëlqyeshëm.
 6. Fetë, si zjarrfikësit, kanë nevojë për errësirë ​​që të shkëlqejnë.
 7. Nuk ka erë të favorshme për ata që nuk dinë në cilin port do të shkojnë.
 8. Ne rrallë mendojmë për atë që kemi, por gjithmonë mendojmë për atë që na mungon.
 9. Burrat e zakonshëm mendojnë vetëm se si ta kalojnë kohën. Një njeri inteligjent përpiqet ta shfrytëzojë atë.
 10. Thuhet se e keqja shlyhet në atë botë; por marrëzia shlyhet në këtë.
 11. Më e madhja e marrëzive është sakrifikimi i shëndetit për çdo lloj tjetër lumturie.
 12. Vetëm ndryshimi është i përjetshëm, i përjetshëm, i pavdekshëm.
 13. Pothuajse e gjithë dhimbja jonë buron nga marrëdhëniet tona me njerëzit e tjerë.
 14. Lumturia konsiston në përsëritjen e shpeshtë të kënaqësisë.
 15. Shtë një fitim i qartë për të sakrifikuar kënaqësinë për të shmangur dhimbjen.
 16. I riu duhet që herët të jetë në gjendje të durojë të qenit vetëm; pasi është burim lumturie dhe qetësie shpirtërore.
 17. Trupi im dhe vullneti im janë një.
 18. Ai që nuk e shijon vetminë nuk do ta dojë lirinë.
 19. Secili person merr kufijtë e fushës së tij të vizionit si kufijtë e botës.
 20. Sa më vulgar dhe injorant është njeriu, aq më pak enigmatike i duket bota; Gjithçka që ekziston dhe siç ekziston i duket vetëshpjeguese, sepse inteligjenca e tij nuk e ka tejkaluar ende misionin primitiv të shërbimit të vullnetit si ndërmjetësues i motiveve.
 21. Mënyra më e sigurt për të mos u bërë shumë të palumtur është duke mos pretenduar të jeni shumë të lumtur.
 22. Duhet të mendosh si pakica dhe të flasësh si shumica.
 23. Kryerja me kafshët është e lidhur ngushtë me mirësinë e karakterit; në një mënyrë të tillë që të mund të pohohet, me siguri, se kush është mizor me kafshët nuk mund të jetë një person i mirë.
 24. Ju mund të jeni plotësisht vetvetja ndërsa jeni vetëm: i cili, pra, nuk e do vetminë, as nuk e do lirinë; sepse vetëm nëse je vetëm je i lirë.
 25. Shëndeti mbizotëron mbi të gjitha të mirat e jashtme, saqë një lypës i shëndetshëm ka të ngjarë të jetë më i lumtur se një mbret i sëmurë.
 26. Ajo që njerëzit zakonisht e quajnë fat nuk është, si rregull, asgjë më shumë sesa sjellja e tyre budallaqe dhe budallaqe. Varri i Arthur Schopenhauer
 27. Të ndiesh zili është njerëzore, por të provosh të keqen e të tjerëve është e keqe.
 28. E gjithë e vërteta kalon nëpër tre faza. Së pari, është tallur. Së dyti, ajo është refuzuar me dhunë. Së treti, pranohet si e vetëkuptueshme.
 29. Gjeniu dhe çmenduria kanë diçka të përbashkët: ata të dy jetojnë në një botë që është e ndryshme nga ajo që ekziston për të gjithë të tjerët.
 30. Burrat nga natyra janë thjesht indiferentë ndaj njëri-tjetrit; por gratë janë natyra armike.
 31. Nëse një burrë dëshiron të lexojë libra të mirë, ai duhet të shmangë librat e këqij; sepse jeta është e shkurtër, dhe koha dhe energjia janë të kufizuara.
 32. Talenti arrin një qëllim që askush tjetër nuk mund ta bëjë; xhini arrin një qëllim që askush tjetër nuk mund ta shohë.
 33. Natyra tregon se me rritjen e inteligjencës ka një aftësi më të madhe për dhimbje, dhe vetëm me shkallën më të lartë të inteligjencës, vuajtjet arrijnë pikën më të lartë.
 34. Nëse dyshojmë se një burrë po gënjen, duhet të pretendojmë se e besojmë; sepse atëherë ai bëhet më i guximshëm dhe më i sigurt, gënjen më me forcë dhe demaskohet.
 35. Shkaku i të qeshurit është thjesht perceptimi i papritur i mospërputhjes midis një koncepti dhe projektit aktual.
 36. Çdo ditë është pak jetë: çdo zgjim dhe lindje është një lindje e vogël, çdo mëngjes i freskët është pak rini, çdo pushim dhe ëndërron pak vdekje.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.