Dëgjimi aktiv: mënyra më e mirë për të komunikuar me të tjerët

Nëse mësoni të jeni një dëgjues i mirë aktiv, do të bëheni një dëgjues i shkëlqyeshëm. Por dëgjimi nuk është i njëjtë me dëgjimin. Në ditën tuaj në ditë do të keni shumë biseda me miqtë, bashkëpunëtorët ose familjen. Por shumicën e kohës, njerëzit nuk dëgjojnë aq mirë sa dëshirojnë ose të paktën duhet.

Shpesh, ne shpërqendrohemi nga gjëra të tjera në mjedis (televizioni, zhurmat e jashtme, interneti, telefoni, etj.) Dhe nuk na lejojnë të përqendrohemi plotësisht në ato që na thotë tjetri. Edhe nëse mendoni se po e dëgjoni, realiteti është se nuk po i kushtoni vëmendjen tuaj të plotë.

Çfarë është dëgjimi aktiv

Për t'i kushtuar vëmendje me të vërtetë një personi tjetër, do t'ju duhet të zhvilloni dëgjim aktiv. Kjo ka të bëjë me ngushtimin e marrëdhënies, mirëkuptimin dhe besimin me personin tjetër. Kur të mësoni aftësitë për të pasur një dëgjim të mirë aktiv, do të jeni një dëgjues i mirë dhe do të 'dëgjoni' me të vërtetë atë që po ju thotë personi tjetër, dhe jo vetëm pjesët e papërfunduara.

Sot, komunikimi i drejtpërdrejtë është gjithnjë e më i rëndësishëm, por për shkak të teknologjive të reja, njerëzit po kalojnë gjithnjë e më pak kohë duke dëgjuar njëri-tjetrin. Dëgjimi me të vërtetë duket i çuditshëm, por është i domosdoshëm për të ndërtuar marrëdhënie të vërteta, për të zgjidhur problemet, për të siguruar mirëkuptim, për të zgjidhur konfliktet dhe për të përmirësuar saktësinë. Në punë, dëgjimi efektiv do të thotë më pak gabime dhe më pak kohë të humbur. Në shtëpi, ndihmon në zhvillimin e fëmijëve të shkathët, të mbështetur te vetja, të cilët mund të zgjidhin vetë problemet e tyre. Dëgjimi ndërton marrëdhënie të forta dhe ju ndihmon të keni një arsim të mirë.

dëgjimi aktiv në bisedë

Tjetra do t'ju tregojmë disa këshilla praktike që mund të filloni t'i zbatoni në praktikë për të qenë në gjendje të keni një dëgjim aktiv në bisedat tuaja. Në këtë mënyrë, ju do të filloni të jeni një dëgjues i mirë, njerëzit do t'ju marrin më shumë në konsideratë dhe do të keni vetëvlerësim më të mirë kur të shihni se marrëdhëniet tuaja ndërpersonale janë forcuar.

Karakteristikat aktive të dëgjimit

Kontakti me sy për të treguar vëmendjen

Shikoni personin tjetër në fytyrë kur ai po flet me ju. Vendosni ekranin celular mënjanë dhe shikojeni atë në fytyrë kur personi tjetër flet me ju. Në shumicën e kulturave perëndimore, kontakti me sy konsiderohet si një përbërës themelor i komunikimit efektiv. Kur flasim, ne shikojmë në sytë e njëri-tjetrit.

Kjo nuk do të thotë që ju nuk mund të vazhdoni një bisedë nga e gjithë dhoma me partnerin tuaj, por nëse biseda vazhdon për një periudhë të zgjatur kohe, secili prej jush do të duhet të ngrihet dhe të shkojë atje ku është personi tjetër .

Shikoni personin në sy edhe nëse ai ose ajo nuk po ju shikon. Ndrojtja, pasiguria, turpi, faji ose emocione të tjera, së bashku me tabutë kulturore, mund të pengojnë kontaktin me sy për disa njerëz në rrethana të caktuara.

dëgjimi aktiv në bisedë

Një qëndrim i relaksuar për të treguar besim

Kur të keni arritur kontakt me sy, çlodh mendjen tuaj. Ju nuk keni pse të vështroni personin tjetër gjatë gjithë kohës, pasi kjo mund edhe t'i frikësojë ata. Ju mund të shikoni herë pas here për të çliruar tensionin mendor dhe vazhdo te flasesh normalisht. Ajo që ka rëndësi mbi të gjitha është të jesh i vëmendshëm ndaj asaj që personi tjetër të tregon.

Eliminoni shpërqendrimet tuaja mendore. Mundohuni të përqendroheni në ato që ai thotë dhe jo aq shumë në mënyrën se si ai i thotë ato. Mos u shpërqendroni nga mendimet, ndjenjat ose paragjykimet tuaja.

Komponentët verbalë të dëgjimit aktiv

Përsëritni dhe përmblidhni atë që ju tregon

Për të treguar se jeni duke dëgjuar, përsëritni herë pas here atë që mendoni se personi ka thënë, duke mos përsëritur të njëjtën gjë, por duke parafrazuar atë që keni dëgjuar me fjalët tuaja. Për shembull, "Le të shohim nëse e kuptova si duhet ...".

Appropriateshtë gjithashtu e përshtatshme të përmbledhni kur keni dëgjuar për një kohë. Në këtë mënyrë ata mund të shohin që ju jeni të vëmendshëm dhe se i kuptoni se çfarë po thonë. Dhe nëse nuk e kuptoni, të paktën shqetësoheni për ta kuptuar atë me pyetjet tuaja.

Kjo arrihet gjithashtu kur lejoni që personi tjetër të thotë të gjitha mendimet e tij fillestare në lidhje me një situatë, pastaj të ndani informacionin përkatës, vëzhgimet tuaja, idetë ose përvojat, dhe pastaj t'i dëgjoni ata përpara se të vazhdoni përsëri.

Lejoni heshtjet

Këto heshtje nuk duhet të jenë aspak negative. Ndonjëherë ato janë të nevojshme që një bisedë e mirë të rrjedhë. Heshtjet e rehatshme ndihmojnë në ngadalësimin e shkëmbimit të mendimeve, ju lejon të mendoni për përgjigjen si duhet dhe për këtë arsye, se biseda është më e suksesshme.

Heshtjet gjithashtu do t'ju ndihmojnë të dini se kur është koha më e mirë për të ndërhyrë pa ndërprerë. Shtë e rëndësishme që kur të ndërhyni të mos gjykoni ose të jepni zgjidhje për problemet e tyre nëse ata nuk ju kanë kërkuar shprehimisht më parë.

dëgjimi aktiv në bisedë

Shembuj, teknika dhe ushtrime

Në ditët e sotme, ka programe televizive që ndërpresin, që kanë një sjellje të fortë, agresive dhe të drejtpërdrejtë me njerëzit e tjerë. Por kjo formë e komunikimit nuk është as e saktë dhe as nuk inkurajon dëgjimin aktiv. Prandaj, nëse doni të keni një dëgjim të mirë aktiv, ndiqni këshillat e përmendura më sipër dhe ushtrimet dhe teknikat e mëposhtme.

Mos e ndërprisni kur flisni me të tjerët

Nëse e ndërpret folësin, do të thuash pa fjalë se je më i rëndësishëm se ai ose se ajo që ke për të thënë është më e rëndësishme se ajo që ai po të thotë. Ju gjithashtu do të tregoni se është më shumë një konkurs sesa një bisedë ... probleme të mëdha për komunikim të suksesshëm.

Mos jepni zgjidhje të shpejta për problemet e të tjerëve

Ne të gjithë mendojmë dhe flasim me ritme të ndryshme. Nëse jeni një mendimtar i shpejtë dhe bisedues i shkathët, barra është mbi ju që të lehtësoni ritmin tuaj për një komunikues më të ngadaltë, më të zhytur në mendime, ose personin që ka probleme të shprehen. Kur dëgjoni dikë që flet për një problem, shmangni sugjerimin e zgjidhjeve nëse nuk ju kanë pyetur më parë.

Në një bisedë, kërkoni leje për të dhënë mendimin tuaj

Shumica e njerëzve nuk duan këshilla, ata thjesht duan të shpjegojnë pikëpamjet e tyre. Dhe nëse e duan, ata do ta kërkojnë atë drejtpërdrejt. Nëse në ndonjë moment të bisedës doni të ofroni këshillën tuaj, atëherë kërkoni personin tjetër për leje përpara se ta bëni atë falas. pasi mund të jetë mjaft i bezdisshëm.

Përmirësoni ndjeshmërinë tuaj në çdo bisedë

E fundit, por jo më pak e rëndësishmja, në mënyrë që të mbani një dëgjim të mirë aktiv dhe të jeni një dëgjues i mirë, duhet të keni ndjeshmëri. Ndjeni fjalët e personit tjetër, ndjeni se si i thonë, ndiejnë ato që po thonë. Me ndjeshmëri do të jeni në gjendje të dëgjoni përtej fjalëve të tyre dhe biseda do të jetë edhe më e suksesshme.

Përfitimet e dëgjimit aktiv

Dëgjimi aktiv ka përfitime të mëdha, pasi do t'ju lejojë të vendosni komunikime të mira me këdo. Përfitimet më të rëndësishme janë:

 • Ju do të jeni një dëgjues i shkëlqyeshëm
 • Do të keni biseda më interesante
 • Njerëzit do t'ju besojnë më shumë
 • Do të ndiheni më mirë për të nxitur një atmosferë të mirë për dialog
 • Do të keni më shumë mundësi pune dhe personale
 • Ju do të jeni një person me ndjeshmëri dhe të gatshëm për të kuptuar të tjerët
 • Ju do të largoheni nga zona juaj e rehatisë në biseda
 • Ju do të zbuloni gjëra në biseda që mund të mos i keni zbuluar ndryshe.

Mos harroni të gjitha këto këshilla herën tjetër që dëshironi të bëni një bisedë me dikë tjetër dhe të bëheni një dëgjues ekspert.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Guadalupe Gonzales dijo

  Këshilla shumë të mira më pëlqen