3 mantra për të pasur dashamirësi në jetën tuaj

dashamirësia në jetë

Kur një person dëshiron të ketë dashamirësi në jetën e tij, do t'ju duhet të punoni për të qenë të mirë çdo ditë të jetës suaj. Një person dashamirës është ai që ka një vullnet ose ndikon në dikë mbi të cilin ai ka pushtet ose autoritet, ai madje mund të jetë i butë ose tolerant në disa situata. Nëse keni dashamirësi në jetën tuaj, do të jeni në gjendje të jetoni më me qetësi dhe qetësi, duke qenë në gjendje të krijoni marrëdhënie më të mira ndërpersonale me të tjerët.

Nëse keni mendime të mira, fytyra juaj do t'ua tregojë të tjerëve dhe ata gjithmonë do t'ju shohin me sharm. Me dashamirësinë mendimet tuaja do të jenë pozitive ose adekuate, nuk do të ketë njolla në mendjen tuaj për shkak të të menduarit negativ. Ju do të keni një qëndrim optimist dhe Edhe pse ndonjëherë mund të keni gunga në jetë, do të dini si t'i hidhni ato me hijeshi.

Shtë një kërkesë për lumturi

Mirësia e vërtetë për njerëzimin është një kërkesë për lumturi. Bota duket si një vend i tmerrshëm kur vendos lajmet ose Facebook dhe të gjithë flasin për katastrofat që ndodhin, për të keqen njerëzore, për politikën ... Ata përpiqen të bëjnë të qartë se ka njerëz që janë më keq se të tjerët, ata etiketat, ka agresion fizik dhe verbal kudo ...

hija vajzë dashamirëse

Por realiteti është se bota është një vend i bukur, ku ka jetë dhe ku gjithmonë duhet të ketë shpresë për përmirësim. Çelësi për ta parë botën si një vend ku bota nuk qëndron në dëshirën për ta ndryshuar atë, Sepse nuk do të jeni në gjendje! Sekreti për të jetuar i lumtur qëndron në ndryshimin e vetvetes.

Ka mënyra të thjeshta për të ndryshuar mënyrën se si i perceptoni ata përreth jush dhe për të parë të mirën tek njerëzit dhe natyrën dinamike të ekzistencës njerëzore. Gjithkush ka të mirat dhe të këqijat, ajo që shihni varet nga ajo që ju po kërkoni. Nëse vendosni të shihni më të mirën tek njerëzit, do ta shihni. Nëse vendosni të shihni më të keqen tek njerëzit, edhe ju do ta shihni. Nëse e mbani në mend këtë, do të jeni në gjendje të shihni më të mirën tek njerëzit, edhe kur ndonjëherë duket e pamundur.

Ju mund të ndaloni së gjykuari të tjerët dhe ta shihni botën si një vend më të përshtatshëm për të jetuar, plot bukuri në papërsosmëri dhe me dëshirën për të ndryshuar. Me dashamirësinë në zemrën tuaj, nuk do t'ju interesojë se çfarë mendojnë të tjerët për ju, çfarë gjykojnë ose kritikojnë, sepse pavarësisht kësaj, ju do të përpiqeni të shihni pjesën e tyre të mirë.

gruaja qe udheton shume e lumtur
Artikulli i lidhur:
Si është ekuilibri juaj i lumturisë

Mantra që sjellin dashamirësi në zemrën tuaj

Ka disa mantra që mund t'ju ndihmojnë të jeni një person më dashamirës dhe që në këtë mënyrë, ju mësoni të jetoni jetën tuaj në një mënyrë plot lumturi, pa toksiciteti ose helmi emocional i të tjerëve që ju ndikojnë.

Mantra e parë

Ashtu si unë, ky person po kërkon lumturinë, dhe si unë, ata po përpiqen të gjejnë mënyrën e duhur për ta arritur atë.

Kjo mantra mund të përdoret kur tundoheni të gjykoni dikë që duket i pakëndshëm, ose sepse shihni gjëra të pakëndshme që ata postojnë në Facebook ose sepse shfaqin diçka që nuk ju pëlqen. Me mantrën në mendje kjo ndjenjë negative ndaj atij personi do të zhduket. Sa herë që tundoheni të refuzoni të tjerët, përsëriteni këtë frazë në kokën tuaj.

vajza dashamirëse

Pa e kuptuar madje, ju do të filloni të ndjeni dhembshuri për personin tjetër dhe në vend të neveritjes do të filloni të njihni njerëzimin e tyre të qenësishëm. Nëse e praktikoni, do të kuptoni fuqinë që ka kjo mantra në jetën tuaj. Edhe nëse nuk jeni dakord me veprimet e një personi tjetër, do ta dini që nuk mund ta ndryshoni atë edhe pse bie ndesh me moralin tuaj. Secili person do të vijë në përfundimet e veta nga jeta në kohën e duhur. Ata gjithashtu mund të mos kenë, por kjo nuk ka pse të ndikojë në energjinë tuaj pozitive.

Nëse bëni një gjykim negativ për dikë, ju po lejoni që vendimi i dikujt tjetër të ndikojë tek ju, lumturia dhe kënaqësia juaj. Mos e lejoni këtë, jepjani dhembshurinë tuaj dhe mos i gjykoni të tjerët se kanë kaluar kohë të këqija. Në këtë mënyrë do të jeni më të lumtur dhe do të jetoni në qetësi dhe harmoni.

Kjo nuk është e lehtë për mua. Unë nuk besoj në relativitetin moral (ose ndonjë lloj relativiteti), kështu që edhe pse mund të mos pajtohem me veprimet e dikujt, unë e di që nuk kam ardhur në filozofinë time të jetës brenda natës, dhe se njerëzit mund të vijnë në konkluzionet tuaja rreth koha juaj Ata gjithashtu mund të mos kenë, por kjo nuk duhet të ndikojë në flluskën time të energjisë pozitive.

Mantra e dytë

Unë jam i lumtur për të / saj.

E vërtetë, kjo mantra pothuajse duket si një klishe, por është një mantra e vërtetë dhe mund të ju ndihmojë shumë herë. Ajo që ka rëndësi në këtë drejtim është që ju të jeni në gjendje të jeni të lumtur për të tjerët. Edhe pse ndonjëherë i ndërlikuar, mund të provohet dhe me praktikë me të vërtetë ka sukses. Të jesh i lumtur për të tjerët të bën të ndihesh mirë.

Të jesh i pjekur emocionalisht është më mirë sesa të rrëmbehesh nga vetë-keqardhja dhe xhelozia. Të jesh i lumtur për të tjerët nuk do të të bëjë të ndihesh mirë. Për shembull, nëse ish-i juaj po martohet, jini të lumtur për të. Nëse shefi juaj i ka dhënë dikujt një punë më të mirë, jini të lumtur për të.

Duket marrëzi, por nëse e përsëritni me vete, truri juaj do të lërë mënjanë emocionet negative që keni ushqyer në një kohë tjetër dhe do të aktivizojë pozitivitetin. Do të ndiheni shumë më mirë nga të qenit pozitiv dhe i pjekur në lidhje me këtë sesa do të ndiheshit sikur të ndjeni zili patetike. Seriozisht, funksionon. Thjesht provoje.

Mantra e tretë

Çfarë përfitoj nga të qenit negativ?

Ju gjithmonë duhet të peshoni kostot dhe përfitimet e vendimeve tuaja: a ju sjell gëzim të qenit negativ me njerëzit e tjerë? A e bën jetën tuaj më të mirë? Cili është kthimi i asaj energjie të investuar? A jeni më të lumtur kur keni mendime negative për njerëzit në jetën tuaj, qoftë edhe për një moment? Përgjigja është jo. Mendimet pozitive për qeniet e tjera njerëzore ju bëjnë të ndiheni më të lidhur, dhe mendimet negative ju bëjnë të ndiheni më të izoluar dhe të vetëm. Përvoja njerëzore e kërkimit të dijes dhe lumturisë është universale, prandaj nuk ka asnjë arsye të ndiheni të izoluar.

simbol i dashamirësisë së lirisë

Ju nuk duhet të jeni shoku më i mirë i të gjithëve, por ndjenja e emocioneve negative ndaj të tjerëve nuk do ta pasurojë jetën tuaj, do ta zvogëlojë atë. Kjo do t'ju bëjë të jetoni të pakënaqur. Ideali është të jesh pozitiv, të jesh i lumtur, të shohësh të mirat në botë dhe jeta jote do të ndryshojë: do të bëhesh më magnetik, më rezistent, më i larguar dhe më i gatshëm për të ndërmarrë rreziqe ... për ata që janë dashamirës presin dashamirësi nga bota.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.