Si të njohim një dashuri të vërtetë?

Shumë po kërkojnë një person tjetër për t'i mbajtur ata shoqëri gjatë gjithë jetës së tyre, në mënyrë që të ndihmojnë njëri-tjetrin dhe të kenë mbështetje të pakushtëzuar që i lejon ata të jenë më të mirë në të gjitha fushat, edhe pse shumë pak e dinë si ta njohim vërtet dashurinë e vërtetëMeqenëse në botën në të cilën jetojmë aktualisht ka shumë individë që priren të përqendrohen në gjërat materiale dhe të mirat ekonomike në vend që të kërkojnë ndjenjën e bashkimit mes të dyve.

Mistakeshtë një gabim i madh të mendosh se e dashuron vërtet një person pa jetuar mjaftueshëm me të, pasi që zakonisht biem në dashuri me gjërat e mira dhe virtytet e partnerit tonë, por kur ata kalojnë një ditë të keqe dhe ata zemërohen ose trishtohen situata ka filluar të kthehet pak më ndryshe.

Një nga bazat kryesore të dashurisë është besimi, megjithëse kjo duhet të shoqërohet nga shumë shtylla të tjera për të qenë në gjendje të mbajnë strukturën e madhe të kësaj ndjenje të mrekullueshme që çdo qenie njerëzore arrin të ndiejë në jetën e tij.

Dashuri e vërtetë

Për të qenë në gjendje të njohim dashurinë tonë të vërtetë është e nevojshme teMerrni parasysh disa aspekte me të vërtetë të rëndësishme, kështu që këtu janë disa këshilla për ta gjetur, njohur dhe ndoshta më e rëndësishmja nga të gjitha të kujdeseni për të në mënyrë që ndjenja të mos humbasë me kalimin e kohës.

Çfarë është dashuria e vërtetë?

Për të kuptuar se çfarë do të thotë në vetvete dashuria e vërtetë, është e nevojshme të kuptojmë unin tonë të brendshëm, pasi që pikërisht nga kjo buron ndjenja, si frazat tipike që thonë "Ju së pari duhet ta doni veten që të jeni në gjendje të doni të tjerët".

Në ditët e sotme, shumë njerëz kanë një koncept të dashurisë që nuk ka asnjë lidhje me atë që nënkupton në të vërtetë, pasi gjëja e parë që kërkojnë është një person i cili ka në zotërim të dyja të mirat materiale dhe ekonomike dhe ata nuk u kushtojnë vëmendje ndjenjave që është. më e rëndësishmja.

Këshilla për të njohur dashurinë e vërtetë

Kur kjo ndjenjë shfaqet me të vërtetë ka disa aspekte dhe qëndrime të cilat hidhen plotësisht poshtë sepse për tu realizuar është e nevojshme që të dy të jenë të pakushtëzuar dhe të ketë shenja kufijsh dhe respektimi të tyre.

Dashuria e vërtetë nuk lind, bëhet

Kjo është një pikë shumë e rëndësishme, si disa Ata priren të besojnë se do të gjejnë dashurinë e tyre të vërtetë dhe e dinë se është e duhura në vetëm një ditë, por në realitet ajo duhet të ndërtohet dhe krijoni me përvojat që janë jetuar në çift.

Kjo lloj ndjenje nuk shfaqet befas, por përkundrazi duhet të bëhet me partnerin tonë pasi kemi kaluar një kohë të mirë të bashkëjetesës, mirëkuptimit dhe mbështetjes së pakushtëzuar, duke kapërcyer pengesat që paraqiten si një ekip, sepse në momentin e fillimit të jetës së bashku, mënyra e vetme për të pasur një bashkëjetesë të mirë është të krijoni një bashkëpunim të përjetshëm.

Duhet të përcaktohen kufij të caktuar

Duket e çuditshme të thuash që duhet të ketë kufij kur dashuron, por është gjëja më normale që secili person në botë vendos atë që dëshiron dhe mënyrën se si e dëshiron, në mënyrë që personi që në atë moment të ketë rolin e partneri ynë i jetës duhet të respektojë atë që është krijuar. Nëse në një moment të marrëdhënies këto kufij nuk respektohen, kjo mund të thotë që ju nuk jeni personi i duhur për ta dashur atë në këtë mënyrë.

Të duash nuk ka nevojë

Nëse e keni dëgjuar ndonjëherë thënien "nga dashuria në urrejtje ekziston vetëm një hap" atëherë do ta kuptoni lehtësisht se çfarë nënkupton kjo, pasi ato janë dy gjëra shumë të ndryshme për të pasur nevojë që dikush t'i preferojë ato para gjërave të tjera.

Kur dy njerëz e duan vërtet njëri-tjetrin, kjo ndjenjë ka më shumë rëndësi se çdo gjë tjetër, madje ajo ka një preferencë ndaj parave dhe mallrave që mund të ofrojë.

Kur të duash nuk kërkon

Kërkesat nuk mund të shihen kurrë kur duhen, pasi dashuria e vërtetë duhet të jetë gjithmonë e pakushtëzuar. Nëse partneri juaj kërkon që ju të bëni ndonjë gjë, ose të jeni në një mënyrë tjetër për të qenë në gjendje t'ju dashurojë, kjo është për shkak se ata nuk nënkuptojnë vërtet ato që thonë ose thjesht nuk ju japin rëndësinë e duhur.

Të duash nuk ke nevojë për kushte

Siç është thënë tashmë në disa raste, kushtet nuk mund të ekzistojnë kur ju me të vërtetë doni, dhe një shembull i qartë i kësaj është që normalisht kur biem në dashuri me një person zakonisht e bëjmë me të gjitha të mirat që ai ka për të na ofruar , por kur ai nxjerr anën e errët që ka çdo qenie njerëzore, kjo është kur ndjenja humbet. Për të dashur me të vërtetë dikë, duhet të dini të vlerësoni pikat e forta dhe të dobëta të tyre.

Problemet nuk shmangen, ato zgjidhen

Një nga pengesat më të mëdha që mund të ekzistojë në një marrëdhënie dashurie është përpjekja për të shmangur problemet, pasi që zakonisht duke bërë këtë ato rriten dhe madje mund të bëhen edhe më keq sesa ju dëshironi.

Mënyra më e mirë për të pasur një marrëdhënie të qëndrueshme është duke zgjidhur problemet në mënyrën më të pjekur të mundshme, e cila është duke folur për të. Mos harroni se nëse jeni me një person që e doni dhe anasjelltas, nuk duhet të ketë paragjykime ose kushte për çfarë problemi që ekziston mund të zgjidhet nëse ata e bëjnë atë së bashku.

Nëse të gjitha këto aspekte mund të vërehen në marrëdhënien tuaj, atëherë ekziston dashuria e vërtetë, prandaj është më mirë të filloni të flisni më shumë me partnerin tuaj dhe të përballeni me problemet dhe pengesat që dalin duke punuar si ekip, dhe vetëm në këtë mënyrë do të do të jeni në gjendje të kuptoni nëse është me të vërtetë dashuri e vërtetë.

Si të shmangim zhgënjimin?

Edhe pse është diçka që shumë pak e dinë, është e nevojshme të sqarohet se në këtë botë ka shumë njerëz, dhe për të qenë më të qartë, shumica e qenieve njerëzore priren të jenë të interesuara për të marrë përfitime dhe të mira ekonomike nga njerëzit e tjerë, kështu që kur bëhet fjalë për kërkimi i dashurisë duhet të jetë i kujdesshëm me këtë lloj njerëzish.

Duke lexuar këshillat për të njohur dashurinë e vërtetë, është shumë e lehtë të përcaktohet se cilat janë mënyrat për të shmangur që një person të na zhgënjejë, dhe është diçka që duhet të dini si ta përballoni, pasi që me shume gjasa te gjej zhgenjim ose një mashtrim, sesa një dashuri e vërtetë.

Këtu janë disa këshilla për të bërë të mundur dallimin midis një zhgënjimi dhe një marrëdhënie të mundshme të qëndrueshme, pasi që të jesh në gjendje të specifikosh këtë lloj marrëdhënieje është e nevojshme ta njohësh personin shumë mirë dhe të jetosh me ta për një kohë të gjatë.

Paraja i bën njerëzit të duken si

Nëse jeni një person me pasuri të mjaftueshme ekonomike, ose që të paktën keni një cilësi të mirë të jetës dhe kjo vërehet lehtë, do të jetë shumë e zakonshme të shohësh njerëz që të afrohen dhe të tregojnë se të duan kur në realitet atë që po kërkojnë sepse është të përfitoj nga ju.

Për të qenë në gjendje të dalloni kur ka një ndjenjë në të vërtetën, dhe kur ata po e shfrytëzojnë atë, është e nevojshme të dini nëse ka respekt mbi të gjitha gjërat, dhe nëse personi preferon të jetë me ju pavarësisht nga paratë tuaja.

Fizikja nuk është më e rëndësishmja

Falë përparimeve teknologjike të përdorura në media këto ditë është shumë e zakonshme të shihet njerëz që krijojnë kontakte përmes rrjeteve sociale, faqeve të takimeve dhe aplikacioneve mobile të dizajnuara për të njëjtin qëllim, e cila është gjetja e një partneri, e keqja për këto situata është se fizikja është e pranishme mbi të gjitha, sepse është gjëja e parë që vihet re.

Ju nuk duhet të jeni domosdoshmërisht një model që njerëzit e tjerë të dashurohen me ju, sepse ndjenjat janë më të rëndësishmet në këto situata.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.