15 defektet më të këqija të një personi

Ne të gjithë kemi defekte dhe virtyte dhe është mirë t'i njohim ato ose të paktën të jemi të vetëdijshëm për to për të përmirësuar ato aspekte të personit tonë që na bëjnë të vuajmë ose që nuk na bëjnë mirë. Ideali është të gjesh ekuilibrin midis të metave dhe virtyteve ... megjithëse nuk është gjithmonë e lehtë.

Prandaj, është e rëndësishme të dini se cilat janë defektet më të këqija të një personi sepse ato janë qëndrime negative në jetë që nëse i keni, ato do t'ju ndalojnë të jetoni në harmoni brenda shoqërisë apo edhe brenda familjes suaj.

Të metat më të këqija që një person mund të ketë

Edhe pse ka shumë më shumë defekte, ne do t'ju tregojmë disa prej tyre sepse ato janë më të zakonshmet dhe më të përsëriturat në shoqëri. Në këtë mënyrë, ju do të jeni në gjendje të bëni një ushtrim reflektimi dhe të zbuloni nëse ndonjë nga këto ndikon në jetën tuaj të përditshme.

Ndryshimi për mirë do të jetë gjithmonë në duart tuaja, dhe nëse nuk dini si ta bëni, atëherë do të jetë më se e nevojshme që të kërkoni ndihmë nga një profesionist në mënyrë që të rivendosë ekuilibrin emocional.

Në fakt, nëse i mbani mend njerëzit që kalojnë nëpër jetën tonë dhe që na shënojnë, kjo është sepse Ata zakonisht kanë një seri virtyesh që na pëlqejnë dhe që na bëjnë të lidhemi me to. Simpatia, mirësia ose altruizmi janë disa nga karakteristikat më të mira që një person mund të ketë.

Sidoqoftë, jo të gjithë i kanë këto cilësi pozitive, por ka njerëz prania e të cilëve nuk është aspak e këndshme. Çfarë nuk na pëlqen tek ata? Cilat janë defektet që mund të ketë një person? Zbulo me shume ...

autoritarizmi

Autoritarizmi është një seri karakteristikash të një personi që përfshin sjellje jodemokratike dhe intolerante. Kur merreni me këto lloj njerëzish nuk ka rëndësi nëse keni të drejtë apo jo, mendimi juaj nuk ka vlerë sepse gjithçka që ata duan është të binden me çdo kusht.

Nga ana tjetër, njerëzit autoritarë karakterizohen nga besimi se ata e dinë më mirë se të tjerët atë që u duhet të tjerëve, ashtu si do të donte një sundimtar despotik.. Duke qenë i vetmi autoritet i aftë të vendosë se çfarë është e saktë dhe çfarë jo, përjashtohet mundësia e dialogut dhe ka thjesht një transmetim të urdhrave të drejtuar ndaj të tjerëve.

Lakmia dhe koprracia

Lakmia dhe lakmia janë tipare shumë negative për një person, sepse ai kurrë nuk është i kënaqur me atë që ka dhe gjithmonë dëshiron më shumë. Lakmakët interesohen vetëm për gjërat materiale (kryesisht paratë) dhe nuk u intereson se si merren ato. Ata gjithmonë duan gjithnjë e më shumë.

Për më tepër, fakti që dikush është lakmitar jo vetëm që krijon situata padrejtësie, por, nëse zgjatet ky mentalitet, zhduket mundësia e bashkëpunimit dhe bashkëpunimit për të arritur një qëllim të përbashkët dhe mbretëron vetëm individualizmi.

zili

Zilia është një karakteristikë e personit që nuk është e shëndetshme as për viktimën, as për ziliqarin. Pas zilisë ka gjithmonë vetëvlerësim të ulët, zhgënjim dhe dhimbje. Nga ana tjetër, zilia i largon njerëzit se ata mund të shkëlqejnë në diçka duke e bërë atë, sepse kanë frikë nga pasojat që kjo mund të ketë për shkak të pasojave shoqërore që do të kishin këto suksese.

Agresiviteti

Agresiviteti është një sjellje që në ditët e sotme nuk duket shumë mirë, veçanërisht kur pretendojmë të jetojmë në një shoqëri të civilizuar. Njeriu agresiv e sheh të gjithë botën si një kërcënim dhe ndryshimi më i vogël rritet me zemërimin.

ligësi

Dëmtimi me dashje i dikujt njihet si mizori. Këta lloj njerëzish nuk kanë zhvilluar ndjeshmëri dhe nuk tregojnë pendim për veprimet e tyre. Padyshim një e metë e theksuar.

Hakmarrja dhe inati

Pakënaqësia dhe hakmarrja nuk janë të njëjta, por ato janë të lidhura. Megjithëse inati është një lloj dëmi moral, me të cilin ndihemi të ofenduar, hakmarrja është veprimi që shoqërohet me atë inat dhe për të cilin ne sillemi në një armiqësi dhe Ne duam që personi tjetër të vuajë pasojat kur na ka lënduar.

Mendjemadhësia

Arroganca është një cilësi negative e një personi sepse vlerësohet mbi të tjerët dhe mund të vijë për të diskredituar individë të tjerë dhe për t'i trajtuar ata sikur të ishin inferiorë.

Egoizëm

Egoizmi karakterizohet nga fakti se personi nuk është i prirur për ndarje dhe vepron vetëm nëse mund të marrë përfitimin e tij. Ata janë njerëz të pangopur dhe duan gjithmonë më shumë. Ata nuk ndalen derisa të marrin atë që duan dhe ata ndihen shumë të ofenduar dhe të inatosur kur nuk marrin atë që duan nga të tjerët.

Ego

Egoja është admirimi i tepruar ndaj vetvetes dhe është një tipar që shoqërohet me disa mangësi afektive dhe emocionale. Ata vështirë se garantojnë marrëdhënie të shëndetshme ndërpersonale.

Krenari

Krenaria mund të jetë pozitive në disa situata si një formë e mbrojtjes. Sidoqoftë, në shumicën e rasteve është një pengesë për mirëqenien dhe marrëdhëniet ndërpersonale, pasi pengon komunikimin natyror dhe shprehjen e ndjenjave. Kjo gjithashtu e bën personin të mos njohë gabimet e tij dhe mund të bëhet mbrojtës me të tjerët.

Perfeksionizëm

Perfeksionizmi gjithashtu mund të shoqërohet me diçka pozitive, sepse personi mund të bëjë një punë të përsosur. Sidoqoftë, ky tipar i personalitetit e bën individin jashtëzakonisht të pakënaqur, sepse ai kurrë nuk është i kënaqur me atë që bën ose me atë që arrin.

Nervozizmi

Nervozizmi karakterizohet nga fakti se personi është i prirur të ndiejë zemërim dhe një reagim agresiv ndaj një stimuli që ata e konsiderojnë shqetësues. Njerëzit lehtësisht të irritueshëm janë gjithmonë të mërzitur.

Jotolerancës

Toleranca e vogël ndaj të tjerëve dhe ndaj ndryshimeve e bën këtë karakteristikë një nga defektet më të mëdha të qenies njerëzore. Këta individë janë pa kompromis dhe plot paragjykime.

genjen

Gënjeshtra është një tjetër nga defektet e qenies njerëzore, e cila jo gjithmonë drejtohet ndaj njerëzve të tjerë, por individët mund të mashtrojnë vetveten. Vetë-mashtrimi mund të jetë shumë i dëmshëm dhe është një mënyrë për të shmangur realitetin.

Pesimizëm

Mënyra se si mendojmë ndikon në një masë më të madhe ose më të vogël në mënyrën se si sillemi. Gjithmonë të menduarit negativisht ka pasoja të dëmshme për personin, kështu që gjithmonë është më mirë të jesh pozitiv dhe optimist.

Sigurisht që ka edhe shumë të tjera ... Këto janë vetëm disa prej tyre, do të dëshironit të theksonit ndonjë tjetër? Na lini mendimet tuaja në komente!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.