Si dhembshuria mund të ndryshojë jetën tuaj

njerëz të dhembshur që përqafohen

Ata thonë se dhembshuria është mjeti më i fuqishëm i qenies njerëzore sepse mund të ndryshojë plotësisht një bashkësi të tërë njerëzish. Dhembshuria shoqërohet me mirësi dhe kur ajo mbushet në një shoqëri, gjithçka do të jetë më mirë për njerëzit që e formojnë atë. Nëse jeni person i dhembshur Ju do të jeni në gjendje të kuptoni se si gjërat në jetën tuaj do të përmirësohen pothuajse me magji.

Dhembshuri

Kur flasim për dhembshuri po flasim për aftësinë për të kuptuar gjendjen emocionale të një personi tjetër ose të vetvetes. Në shumë raste mund të ngatërrohet me ndjeshmërinë. Dhembshuria ka një element karakteristik që konsiston në dëshirën për të dëshiruar për të lehtësuar ose zvogëluar vuajtjet e tjetrit.

Ndjeshmëria, siç e dini ndoshta, është aftësia për ta vendosur veten në vend të dikujt tjetër. Megjithëse dhembshuria dhe ndjeshmëria janë gjëra të ndryshme, Të kesh dhembshuri për dikë mund të çojë në ndjeshmëri për personin tjetër.

jep dhe merr dhembshuri

Do të thotë të mos supozosh më të keqen

Ajo për të cilën kemi biseduar në pikën e mëparshme është përkufizimi i pranuar i dhembshurisë, një përkufizim që do t'ju ndihmojë të kuptoni se çfarë është dhe çfarë do të thotë në të vërtetë. Gjithashtu, të kesh dhembshuri për një person tjetër përfshin më shumë sesa të vendosësh veten në vendin e tyre, vërtet dëshirojnë t'i kuptojnë ose edhe t'i ndihmojnë ata. Ai përfshin të paturit e një këndvështrimi tjetër se si i trajtoni të tjerët.

Për shembull, imagjinoni që fëmija juaj ka një problem shëndetësor dhe se ju është dashur ta dërgoni në spital për analiza. Padyshim që gjendja juaj e shqetësimit është mjaft e lartë dhe madje ndjeni ankth për atë që mund të thonë testet. Ju duhet të shkoni në shtëpi për të marrë disa gjëra dhe shpejt të ktheheni në spital për të qenë me fëmijën tuaj dhe gjatë rrugës takoni një të njohur ose mik. Çfarë ju jeni aq të zhytur në mendimet dhe shqetësimet tuaja sa nuk ndaleni të bëni një bisedë me atë person dhe thjesht përshëndetni (ose jo edhe atë).

Ai person që nuk e keni përshëndetur është ofenduar dhe më vonë zbuloni se ai u ndje jashtëzakonisht i fyer kur pa që nuk i kushtonit vëmendje. Ai person në mënyrë të drejtpërdrejtë mori përsipër më të keqen tek ju, pa menduar se mbase keni pasur një arsye të mirë për të mos bërë një bisedë. Padyshim që nuk kishit ndërmend ta bënit të ndihej keq, thjesht ishit në një gjendje emocionale shumë të trazuar për shkak të shqetësimeve tuaja dhe duhej të shkonit shpejt në spital për të qenë pranë fëmijës tuaj sa më shpejt të ishte e mundur. Ai nuk e ka marrë parasysh shprehjen tuaj të shqetësimit dhe as nuk është munduar t'ju pyesë se çfarë keni me ju ... Ai thjesht ka preferuar të ndihet më e keqja. Fatkeqësisht kjo ndodh shumë shpesh në shoqëri dhe është që në vend që të kenë dhembshuri dhe të mendojnë se do të keni një arsye të mirë për të mos u ndalur së biseduari, ata preferojnë të mendojnë negativisht.

vajzat që përqafohen me dhembshuri

Nga ana tjetër, nëse do të kishte më shumë dhembshuri tek personi në histori që kemi dhënë për shembull, në vend që të zemërohej ose të ndihej i fyer, ai do të mendonte se diçka do t'i ndodhte shokut ose të njohurit të tij dhe se nëse ai nuk ndalet , ai do të kishte një arsye të mirë për të mos e bërë. Ai ndoshta do t'ju telefononte më vonë për t'ju pyetur nëse është mirë ose nëse diçka nuk është në rregull, dhe natyrisht, ai do t'ju ndihmonte nëse ishte e nevojshme (nëse personi do të kishte qenë i dhembshur). Në këto rrethana, shoku i tij do të lidhej më shumë me të dhe marrëdhënia e tyre ndoshta do të përmirësohej. Përndryshe, marrëdhënia prishet nga mungesa e vëmendjes.

Dhembshuria si terapi

Dhembshuria mund të jetë për veten ose për të tjerët. Kur është për veten e tij njihet si 'keqardhje për veten'. Shumë njerëz besojnë se kur një person ndjen dhembshuri për veten e tij është për shkak se ai është i ankoruar në një rol viktimë në jetën e tij, dhe asgjë nuk është më larg së vërtetës. Në fakt, ekziston një terapi që mund të përmirësojë jetën e njerëzve dhe që ka të bëjë me dhembshurinë.

duar që shtrëngohen me dhembshuri

Shtë një lloj terapie ku dhembshuria përdoret për të përmirësuar situatën e njerëzve dhe kështu të lehtësojë vuajtjet e tyre të brendshme. Njerëzit që kanë vetëvlerësim të ulët ose që janë tepër kritik ndaj vetes ose si pjesa tjetër mund të jenë njerëz të përshtatshëm për këtë lloj terapie.

Dhembshuria mund të mësohet dhe të trajnohet, dhe kur të arrihet, truri ndryshon dhe përmirësohet. Kur një person është i dhembshur, ata do të bëhen më të qetë, më të qetë, të lumtur dhe më të motivuar për të përmirësuar në jetën e tyre të përditshme.

Në terapi punohet krenaria (e cila parandalon ndjenjën e jetës nga një këndvështrim më i relaksuar dhe pozitiv) dhe përqendrohet te dhembshuria si një aftësi për tu stërvitur. Një aftësi që i bën të tjerët të ndiejnë vuajtjet për të dëshiruar dëmshpërblimin e tyre. Kjo, përveç kësaj, duhet të përqendrohet mbi të gjitha, tek vetja. Të kesh vetë-dhembshuri nuk do të thotë të ndjesh keqardhje për veten ose të jesh viktimë e rrethanave të jetës ... ka të bëjë me të mësuarit për të mos fajësuar të tjerët për gabimet e dikujt, për shembull.

Në shoqërinë tonë ka shumë njerëz që përqendrohen në konkurrencë dhe sukses dhe harrojnë atë që na bën vërtet njerëz: dhembshurinë. Me terapinë e dhembshurisë, mirësia shërohet si një pjesë thelbësore e qenies njerëzore.

Dhembshuria dhe mirëqenia e vetvetes

Ndjenja e dhembshurisë për tjetrin nuk ka asnjë lidhje me keqardhjen. Kur ju vjen keq për një tjetër, ju mendoni se jeni në një nivel më të lartë se një person tjetër, kështu që do të kishte një pabarazi sociale ose psikologjike midis tyre.

Dhembshuria konsiston në dëshirën për mirëqenien e një personi tjetër që ndihet horizontalisht tek personi juaj. Nuk ka asnjë shkallë imagjinare ku të ndiheni mbi tjetrën. Njerëzit kanë një marrëdhënie barazie pavarësisht nga statusi shoqëror të cilit besohet se i përkasin.

person që ndihmon tjetrin me dhembshuri

Personi mendon se dëshiron të ndihmojë tjetrin në mënyrë altruiste, sepse dhembshuria e tij e ka çuar atë drejt ndjeshmërisë. Kuptoni emocionet ose situatën që po përjeton personi tjetër, pa gjykim. Ju dëshironi të lehtësoni dhimbjen e të tjerëve.

Jini zemërgjerë ndaj të tjerëve duke praktikuar dhembshuri! Ndihmoni të tjerët dhe veten tuaj!


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.