Dinamika e vetëvlerësimit për të gjitha moshat

Të kesh vetëvlerësim të mirë është e nevojshme që të jesh në gjendje të shijosh një jetë të suksesshme dhe të kesh shëndet të mirë mendor dhe emocional. Vetëvlerësimi varet shumë nga rrethanat e jetuara, njerëzit përreth nesh dhe çfarë mendon dikush për veten e tij. Vetëvlerësimi është aftësia që qeniet njerëzore duhet të ndihen mirë me veten e tyre, kur e dëmtojnë atë, nuk do të ndihen mirë në lëkurën e tyre.

Një person që ka vetëvlerësim të fortë do të jetë në gjendje të përballojë më mirë situatat dhe fatkeqësitë e jetës. Necessaryshtë e nevojshme të vendoset vetëvlerësim që nga fëmijëria, në mënyrë që në moshën e rritur të mund të shërbejë si një bazë e qëndrueshme në përvojat që jetojnë ditë pas dite. Edhe pse për fat të keq, jo të gjithë kanë vetëvlerësim të mirë dhe kjo mund të bëjë të vetën.

Dinamikat e vetëvlerësimit janë ideale për të gjitha moshat, megjithëse është e nevojshme të zgjidhet dinamika e duhur sipas moshës së personit të cilit i drejtohet. Çdo fëmijë, adoleshent apo i rritur që ndihet i pasigurt ose nuk beson në vetvete mund të përfitojë prej tyre.

Dinamika e vetëvlerësimit për fëmijët dhe adoleshentët

Loja e yjeve

Në këtë lojë ju duhet t'i jepni një yll letre secilit fëmijë / adoleshent i cili do të duhet të pikturojë me ngjyrën që i pëlqen më shumë, pastaj, nga pas, ata do të duhet të shkruajnë emrin e tyre dhe 3 gjërat që u pëlqen të bëjnë. Kur të mbarojë, do të duhet të shkëmbeni yllin me një partner në vendin fqinj nëse bëhet në klasë, me vëllezërit e motrat ose prindërit nëse bëhet nga shtëpia.

Secili do të lexojë me zë të lartë yllin që ka marrë dhe i cili nuk është i tyre por ata nuk do të jenë në gjendje të thonë emrin. Të tjerët do të duhet ta marrin me mend. Isshtë një aktivitet që i ndihmon fëmijët të reflektojnë mbi interesat e tyre dhe leximi me zë të lartë i asaj që njerëzit e tjerë duan të bëjnë i ndihmon ata të ndihen më të integruar në grupin e tyre shoqëror, duke ditur interesat e të tjerëve. Përveç kësaj, kur ai thotë se ylli që është lexuar është i tij / saj, identiteti i tij / saj gjithashtu po promovohet, thelbësore për të rritur vetëvlerësimin e mirë.

Loja e zarfave

Në këtë lojë secili fëmijë ose adoleshent do të ketë një fletë dhe një zarf përpara tij. Ata do të duhet të shkruajnë në fletë tre defekte që njohin në vetvete ose gjëra që nuk u pëlqejnë dhe që do të dëshironin të ndryshonin në lidhje me veten e tyre. Pastaj e vendos atë letër në zarf dhe e mbyll. Zarfi do të duhet të vendosë emrin dhe i kalohet partnerit në rast se e bën atë në klasë ose një vëllai ose prindërve në rast se e bën atë në shtëpi.

Personi që merr zarfin do të duhet të shkruajë tre cilësi ose virtyte që ata njohin tek personi që zotëron zarfin dhe do ta shkruajë atë nga jashtë. Pastaj kjo zarf do t'i kalohet një personi tjetër për të bërë të njëjtën gjë. Loja përfundon kur zarfi arrin në duart e pronarit (loja mund të luhet në një rreth, për shembull).

Qëllimi i lojës është që një person ta njohë veten në të metat e tij, por ai gjithashtu ka shumë virtyte që mund të mos njihen dhe se është një ide e mirë të realizosh atë që mendojnë të tjerët. Pjesëmarrësi do të zbulojë të gjitha të mirat që mendojnë të tjerët për të.

Nxirrni në pah pozitive dhe negative

Siç dihet, as ekstremi nuk është i mirë, në asnjë aspekt të jetës. Të gjithë fëmijët, për shembull, kanë defekte dhe virtyte, ashtu si të rriturit. Ato janë tipare të personalitetit që të tjerët mund t’i pëlqejnë pak a shumë. Nëse fëmijët bëjnë gjëra të mira është e nevojshme ta shprehin atë në mënyrë që ata të dinë se ne jemi të vetëdijshëm se ata kanë bërë diçka që është e mirë, është e nevojshme që ata të marrin njohje për këtë.

Nëse, nga ana tjetër, ata kanë bërë gabime, mos i qortoni ose u thoni se ata po e bëjnë atë plotësisht gabim ... ju thjesht duhet t'i bëni ata të shohin gabimin që ata bënë dhe t'i tregoni atyre në një mënyrë pozitive në mënyrë që mos u bllokoni emocionalisht dhe mund të përmirësohen në të ardhmen falë të mësuarit.

Fëmijët dhe adoleshentët duhet të jenë të vetëdijshëm se ata mund të kenë një shans të dytë ose të tretë nëse është e nevojshme ose shumë e rëndësishme. Kur ata kanë rezultatin e duhur, Ju do të duhet ta bëni atë të shohë se si ai ishte në gjendje ta kapërcejë atë fatkeqësi falë këmbënguljes.

Dinamika e vetëvlerësimit për të rriturit

Një fytyrë në të kaluarën

Shkrimi i një letre gjithmonë lidhet me veten, me atë që jemi në të vërtetë. Kjo na lejon të kujtojmë atë që kemi bërë për të arritur atje ku jemi, gjithmonë duke theksuar pozitiven në veprimet ose vendimet tona. Edhe pse rruga e jetës nuk është gjithmonë e këndshme, duhet mësuar nga gabimet dhe të kuptojë virtytet që kemi dhe që na kanë ndihmuar të jemi këta që jemi sot. Në këtë kuptim, ky ushtrim na ndihmon t'i shkruajmë vetes, vetes sonë të kaluar dhe t'i themi vetes gjëra që do të na bëjnë të lidhemi thellësisht me veten.

Zbuloni virtytet tuaja

Jo të gjithë janë të vetëdijshëm për virtytet që kanë, prandaj është e nevojshme të jemi të vetëdijshëm për këtë. Për të qenë të vetëdijshëm për këtë do të duhet të shkruani një listë të aftësive dhe virtyteve tuaja, ta bëni atë si një përshkrim të vetes tuaj dhe ta bëni sikur të ishit duke përshkruar një person tjetër. Përqendrimi në gjërat në të cilat jeni të mirë dhe ato në të cilat do të donit të ishit të mirë ose mund të ishin.

Kjo praktikë duket e thjeshtë por ka një fuqi të madhe mbi ju sepse do t'ju ndihmojë të forconi vetëvlerësimin dhe motivimin tuaj. Kur i shkruani këto gjëra, ju gjithashtu mund të pyesni veten se çfarë dëshironi të përmirësoni në të ardhmen për t'u bërë një version më i mirë i vetvetes.

Vetëvlerësimi ka të bëjë më shumë me njohjen e vetes, si pikat e forta dhe të dobëta, ashtu edhe besimin e mjaftueshëm për të kapërcyer pengesat që lindin në jetë. Në këtë mënyrë, njerëzit, të çdo moshe, do të shohin vetëvlerësimin e tyre të forcuar dhe jeta e tyre do të përmirësohet në të gjitha aspektet. Këto janë vetëm disa ushtrime për të forcuar veten tuaj brenda dhe për t'u përgatitur më mirë për pengesat e mundshme që jeta ju hedh.

Artikulli i lidhur:
Fraza të vetëvlerësimit për të ngritur disponimin

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.