Fraza ironike që do t'ju bëjnë të ndryshoni perspektivën tuaj

realiteti jetësor me ironi

Komunikimi është një art dhe fjalët na ndihmojnë të kemi reflektim përmes mendimeve tona. Si gjuha me gojë ashtu edhe ajo e shkruar mund të jenë ironike dhe kjo pa dyshim dhe në kontekstin e duhur, mund të zbatohet për të interpretuar një mesazh ... kuptimi i të cilit mund të ndryshojë në varësi të qëllimit të lëshuesit.

Ironia

Ironia mund të sjellë pasuri të madhe në gjuhë dhe lidhje me shoqërizimin dhe inteligjencën e njerëzve. Shtë përdorimi i gjuhës për të shprehur me fjalë të kundërtën e asaj që mendohet në të vërtetë ... por bëhet me ndërgjegje dhe duke përdorur fjalët e duhura për t'i dhënë inteligjencë mesazhit. Ironia mund të jetë kritike, por kurrë nuk duhet të jetë fyese për dëgjuesin.

Jeta nuk është gjithmonë e lehtë dhe ndoshta kjo është arsyeja pse, ndonjëherë, frazat ironike janë një mënyrë e mirë për të kujtuar me humor se jeta ka pengesa. Ndërsa është e vërtetë që fraza pozitive Ato janë ideale për të na kujtuar se ne mund të përmirësojmë veten, frazat me ironi do t'ju japin një tjetër nuancë humori. Ndonjëherë këto fraza mund të përdoren gjithashtu për të bërë shaka, kështu që ato nuk janë ofenduese për ata që i lexojnë ose i dëgjojnë ato. Humori është një mënyrë për të komunikuar me njëri-tjetrin dhe kështu, për të jetuar me më shumë lumturi.

vajzë që i buzëqesh jetën me ironi

Fraza ironike

Mos harroni frazat ironike të mëposhtme që do t'ju ndihmojnë të shihni gjërat nga një këndvështrim tjetër dhe madje mund t'ju bëjnë të buzëqeshni! Sepse ndonjëherë realiteti, me një prekje humori, mund të jetë pak më "real".

ironi në një turi

Mos harroni kur lexoni frazat ironike që vendosim më poshtë, se kuptimi i vërtetë që ka nuk është ajo që ju thotë fraza, nëse jo, e kundërta ... ose disa prej tyre thjesht duan të nxjerrin në pah kuptimin që ka. Kjo është, kur lexoni fjalitë, duhet ta kuptoni kuptimin që ka në të vërtetëA do të jeni në gjendje t’i kuptoni të gjithë? Me siguri po!

 1. Duhet të rrëfej se kam lindur në një moshë shumë të re.
 2. Martesa është shkaku kryesor i divorcit.
 3. Unë do të vendos mendimet tuaja në llogarinë time bankare, për të parë nëse me kalimin e kohës ato do të gjenerojnë ndonjë interes.
 4. Më pëlqen kur hesht sepse mungon.
 5. Vazhdoni të flisni ju lutem. Zhurma është mënyra ime për t’i treguar atij se sa shumë kujdesem për ato që keni për të më thënë.
 6. Përvoja është një gjë e mrekullueshme. Kjo ju lejon të njihni një gabim kur e bëni përsëri.
 7. Nëse nuk keni armiq, nuk keni bërë diçka siç duhet.
 8. Mendimi im mund të ketë ndryshuar, por jo fakti që kam të drejtë.
 9. Jam aq i zgjuar saqë ndonjëherë nuk kuptoj asnjë fjalë që po them.
 10. Ndonjëherë më duhet ajo që vetëm ti mund të më japësh: mungesa jote.
 11. Unë nuk mbaj inat, por kam një kujtesë të mirë.
 12. Unë nuk dua të arrij pavdekësinë përmes punës sime. Dua ta marr pa vdekur.
 13. Ndonjëherë mendoj se kush do të bjerë në krahët e tu dhe nuk di të qesh apo të ndiej dhembshuri.
 14. Unë e shoh televizionin shumë arsimor. Sa herë që dikush e ndez, unë shkoj në një dhomë tjetër për të lexuar një libër.
 15. Unë i thashë 'më sill çfarë të duash'… dhe ai më solli vetëm gënjeshtra.
 16. A mund të më ndihmoni të gjej diçka? -Cfare gjeje? -Të gjithë kohën që kam humbur me ty.
 17. Problemi është se njerëzit dinë pak, por flasin shumë.
 18. Unë jam një ekspert në pretendimin se mendimi i të tjerëve ka rëndësi për mua.
 19. Nëse kjo është dashuri, unë preferoj të shikoj televizion, ajo është më edukative dhe më pak posesive.
 20. Shumë njerëz vendosin të shpenzojnë pasuri në dasmat e tyre sepse, në disa raste, është dita e fundit e lumturisë në jetën e tyre.
 21. Laksativi më efektiv në botë quhet "duhet të flasim".
 22. Truri është një organ i mrekullueshëm. Ajo fillon të punojë sapo të ngrihemi dhe nuk ndalet së punuari derisa të hyjmë në zyrë.
 23. E urren punën tënde? Pse nuk e the? Ekziston një grup mbështetës për këtë. Të gjithë telefonojnë dhe e shohin njëri-tjetrin në lokal.
 24. Njerëzit vlerësojnë gjërat e vogla që ju bëni për ta. Dhe në këtë mënyrë ju shmangni pyetjen për të bërë diçka tjetër.
 25. Nuk ka asgjë në tokë më e vështirë për t’u mbajtur sesa goja.
 26. Askush nuk ka pushtet mbi dashurinë, por ai mbizotëron gjërat.
 27. Nëse dikush është i pabesë me ju, ju do të dëshironi të hidheni nga ballkoni, por mos harroni, ju keni brirë, jo krahë.
 28. Unë jam përgjegjës për atë që them, jo ​​për mirëkuptimin tuaj.
 29. Dashuria është si lufta: lehtë për të filluar, vështirë për të përfunduar.
 30. Pasiviteti seksual është i rrezikshëm… Prodhon brirë!
 31. Nëse dashuria është e verbër ... Pse të brendshmet janë kaq të famshme?
 32. Të kam urryer sa të kam dashur.
 33. Rshtë e vrazhdë të thuash "Të dua" me një gojë plot gënjeshtra.
 34. Më thuaj, a puthet krenaria jote më mirë se unë?
 35. Heroi i vërtetë i disa veprave letrare është lexuesi që i duron ato.
 36. Përvoja është si një krehër që ata të japin, vetëm kur shkon tullac.
 37. Ne jemi të specializuar për një përsëritje harmonike të katastrofës dhe budallallëkut.
 38. Të folurit errësirë ​​mund të bëhet nga çdokush, me qartësi që shumë pak bëjnë.
 39. Përvoja është sëmundja që ofron rrezikun më të vogël të infektimit.
 40. Të rinjtë mendojnë se të moshuarit janë budallenj. Të moshuarit e dinë që të rinjtë janë.
 41. Madhësia e shumave të parave duket se ndryshon dukshëm në varësi të faktit nëse ato duhet të paguhen apo mblidhen.
 42. Vdekja është kaq e sigurt se do t'ju kapë, ju lë një jetë në avantazh.
 43. Asnjëherë nuk ka qenë një fëmijë aq i adhurueshëm sa nëna të mos dëshironte të flinte.
 44. Shkenca është një disiplinë në të cilën budallai i sotëm mund të tejkalojë pikën e arritur nga gjeniu i brezit paraardhës.
 45. Gjysma e parë e jetës sonë është prishur nga prindërit tanë; e dyta fëmijët tanë.
 46. Arsyeja që shumë portrete nuk janë besnike është se njerëzit kur pozojnë, nuk përpiqen të duken si portretet e tyre.
 47. Astronomët pretendojnë se universi është i fundëm, gjë që është ngushëlluese për ata prej nesh që nuk mund të kujtojnë se ku u ndalëm.
 48. Burrat ndërtojnë ura dhe vendosin hekurudha nëpër shkretëtira, megjithatë ata argumentojnë me sukses se qepja e një butoni është një detyrë superiore për ta.
 49. Bëni kujdes se çfarë thoni, sepse një ditë do të vijë koha ta provoni.
 50. Interesante, kur e doni dikë, ju po i besoni atij dy aftësi të rëndësishme mbi ju: atë të të buzëqeshësh dhe atë të zemërimit tënd.

ndal jetën

Cila ju pëlqen më shumë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.