45 fraza nostalgjie që do t’ju ​​bëjnë të ktheni kokën pas

nostalgji për kohërat e shkuara

Nostalgjia është një ndjenjë shumë njerëzore që kur përjeton emocione mund të jetë kontradiktore. Kur të mungon dikush ndihesh i përmalluar. Mund të humbasë për shkak të distancës, ose kur një person ka ndërruar jetë ose thjesht sepse jeta ka marrë shtigje të ndryshme. Kjo ndjenjë nëse është konstante mund të ndikojë negativisht tek personi, duke shkaktuar trishtim dhe madje depresion në një moment.

Por nostalgjia është një ndjenjë që nuk duhet të refuzohet, përkundrazi duhet të përqafohet. Të ndiejmë se na ndihmon të lidhemi me veten dhe me nevojat emocionale që kemi. Shtë gjithashtu të humbasësh të kaluarën, të humbasësh herë të tjera, përvoja të tjera që nuk shijohen në të tashmen ... Nostalgjia po jeton në një realitet që ishte gdhendur në zemër por atë kohë të lënë pas.

45 fraza nostalgjie për kur të mungon

Më poshtë ne duam t'ju ofrojmë disa fraza nostalgjike në mënyrë që të reflektoni në këtë ndjenjë që na bën kaq njerëzorë dhe na lejon të jemi të lidhur me njëri-tjetrin.

 1. Mos iu nënshtro mallit. Shkoni në rrugë. Shkoni në një qytet fqinj, një vend të huaj ..., por mos udhëtoni në të kaluarën që ju dhemb. (Pablo Picasso)
 2. Nuk ka trishtim më të madh për tu kujtuar, kur jeni në mjerim, një kohë e lumtur. (Dante Alighieri)
 3. Unë do të këmbeja të gjitha të nesërmet e mia vetëm për një dje. (Kris Kristofferson)
 4. Nostalgjia është një arkiv që heq skajet e vrazhda të ditëve të mira të vjetra. (Doug Larson) nostalgjia e fëmijërisë
 5. Ashtë një turp i çuditshëm ... të vdesësh nga nostalgjia për diçka që nuk do të jetosh kurrë (Alessandro Baricco)
 6. A jeni ndjerë ndonjëherë nostalgjik për një vend që me të vërtetë nuk ekziston më? Një vend që ekziston vetëm në mendjen tuaj? (Jenny Lawson)
 7. Shikoj prapa me një përzierje emocionesh: trishtim për njerëzit që janë larguar, nostalgji për kohët që kanë kaluar, por mirënjohje e pamasë për mundësitë e mrekullueshme që pata në rrugën time. (Dick Van Patten)
 8. I çuar nga nostalgjia, ai e kishte shkarkuar këngën në telefonin e tij, për ta dëgjuar atë vetëm një herë, për të çmuar kujtimet e një kohe më të mirë. (Fernando Trujillo Sanz)
 9. Nostalgjia, vesi i të moshuarve. Shohim kaq shumë filma të vjetër sa që kujtimet tona vijnë në njëngjyrësh. (Angela Carter)
 10. Sa herë kam qëndruar në shi në një çati të çuditshme, duke menduar për shtëpinë time. (William Faulkner)
 11. Ata që donin të flinin, jo nga lodhja, por nga nostalgjia për ëndrrat. (Gabriel Garcia Marquez) ndjeheni nostalgjik duke parë fotot
 12. Ata thonë se kur të merr malli për dikë ata ndoshta ndihen në të njëjtën mënyrë, por unë nuk mendoj se është e mundur që të më marr malli për mua sa më mungon tani. (Edna St. Vincent Millay)
 13. Dua mëngjesin, mesditën dhe mbrëmjen me ty. Dua lotët, buzëqeshjet, puthjet ... aroma e flokëve, shija e lëkurës, prekja e frymës në fytyrën time. Dua të të shoh në orën e fundit të jetës sime ... bëhu në krahët e tu ndërsa unë marr frymën e fundit. (Lisa Kleypas)
 14. Weshtë e çuditshme të ndihesh sikur të mungon dikush që nuk je as i sigurt se e njeh. (David Foster Wallace)
 15. E tashmja nuk ekziston, është një pikë midis iluzionit dhe mallit. (Lorenzo Villalonga)
 16. Sa e shpejtë dhe e nxituar mund të duket jeta, kur në të njëjtën kohë është kaq e ngadaltë, e ëmbël dhe e përjetshme. (Graham Swift)
 17. Inshtë në këto momente të nostalgjisë së butë dhe qesharake që e di që diçka brenda meje është thyer akoma. (Steve Almond)
 18. Pavarësisht se sa janë bërë qepjet, është e vështirë të jetosh kur zorrët tona janë zëvendësuar nga malli për një person; Duket se kjo e fundit zë më shumë vend se e para, ne e ndiejmë atë vazhdimisht, dhe përveç kësaj, çfarë paqartësie të detyrohesh të mendosh për një pjesë të trupit të vet! (Marsel Proust)
 19. Nostalgjia e vërtetë është një përbërje kalimtare e kujtimeve të shkëputura. (Mbreti i Firences)
 20. -Kujtesa juaj ndihet si shtëpia ime. Kështu që kur mendja ime endet, ajo gjithmonë e gjen rrugën e kthimit tek ju. (Bretkosa Suzuki)
 21. Vetëm se nuk jam gjithmonë pranë teje nuk do të thotë se nuk është saktësisht aty ku unë dua të jem. (Stephanie Laurens)
 22. Ekziston një hapësirë ​​midis imagjinatës dhe arritjeve të njeriut që mund të kapërcehet vetëm nga dëshira e tij. (Kahlil Gibran)
 23. Ekziston një nostalgji dhe romancë e caktuar në vendin ku keni lënë. (David Guterson)
 24. Ai ishte në flokët e mi, në sytë e mi, gishtat, zemrën time. Kam ëndërruar gjithë ditën për atë që po bëja, duke menduar, duke parë, duke nuhatur, ndjerë. Nuk mund të haja duke menduar për të. (Lisa Shih)
 25. Për një kohë të gjatë luftova me nostalgji, me vështrimin e ngulur në distancë, shumë gjatë qëndrova në vetmi, kështu që nuk di më si të hesht. (Niçe)
 26. Malli është mënyra para se të bëhesh një kolonë e kripës. (Enrique Múgica)
 27. Nostalgjia është një gënjeshtër joshëse. (Topi i George Wildman)
 28. Nostalgjia për atë që kemi humbur është më e durueshme se malli për atë që nuk kemi pasur kurrë. (Mignon McLaughlin)
 29. Koha është një mësuese e shkëlqyer, por fatkeqësisht vret të gjithë studentët e saj. (Hector Louis Berlioz) nostalgji për të qenë përsëri fëmijë
 30. Weshtë e çuditshme se sa vështirë se vërejmë momentet më të mira të jetës sonë, përveç kur shohim mbrapa. (Joe Abercrombie)
 31. Nostalgjia është një gënjeshtër joshëse. (Topi i George Wildman)
 32. Funnyshtë qesharake se si ne kapemi pas së kaluarës, ndërsa presim të ardhmen tonë. (Ally Condie)
 33. Nuk ka nostalgji më të keqe sesa dëshira për diçka që nuk ka ndodhur kurrë. (Joaquin Sabina)
 34. Gjërat nuk janë si më parë, dhe ndoshta nuk kanë qenë kurrë. (Will Rogers)
 35. Ah kohërat e mira! Kur ishim kaq të pakënaqur. (Alexander Dumas)
 36. Nostalgjia është e mirëfilltë, ju qan për gjërat që kanë ndodhur në të vërtetë (Pete Hamill)
 37. Nostalgjia është një skedar që heq skajet e vrazhda të ditëve të vjetra. (Doug Larson)
 38. E zhvendos kujtesën nëpër apartament nga njëra anë në tjetrën, sikur të ishte një mobilje apo një pikturë që nuk di ku ta var. (Nathan Filer)
 39. Nostalgjia është diçka që ne mendojmë se është e paqartë, por është dhimbje. Hidhërimi për të kaluarën (Peter Carey)
 40. Nostalgji akute, e pafund dhe e tmerrshme, për atë që kam tashmë. (Juan Ramón Jiménez)
 41. Strangeshtë e çuditshme se si i mbajmë copat e së kaluarës ndërsa presim të ardhmen tonë. (Ally Condie)
 42. E kaluara është një qiri në distancë të largët: shumë afër për të të lënë, shumë larg për të të ngushëlluar. (Amy Bloom)
 43. Do te me mungosh cdo moment, cdo moment te dites, sepse je bere dielli qe ndricon jeten time. (Megan Maxwell)
 44. Ju nuk mund të keni një të ardhme më të mirë nëse jeni duke menduar për të djeshmen gjatë gjithë kohës. (Charles Kettering)
 45. Bëhet më e lehtë ndërsa plakeni, të mbyteni në nostalgji. (Ted Koppel)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.