45 fraza që do të prekin zemrën tuaj

ndjehen me zemër

Zemra është një muskul i domosdoshëm për jetën, jo vetëm që rreh dhe i jep ritëm trupit, por gjithashtu, së bashku me trurin, është përgjegjës për ruajtjen e ndjenjave, sekreteve dhe emocioneve. Në zemër është shpirti i njerëzve ... ekziston qenia dhe ndjenja e secilit. Ndonjëherë kjo mund të harrohet dhe t'i bëjë ditët më të vështira se të tjerët, por në fund të ditës, ato janë ndjenja.

Tjetra ne duam t'ju tregojmë disa fraza që do të prekin zemrën tuaj. Ato janë fraza që mund t'ju ndihmojnë të reflektoni mbi jetën, mbi emocionet tuaja, në ndërveprimet shoqërore, në shpirtin tuaj, në kuptimin e jetës ... Me pak fjalë, ato janë fraza që të gjithë duhet t’i dimë dhe t’i mbajmë parasysh në jetën tonë. Në rastin ideal, duhet të zgjidhni frazat që ju pëlqejnë më shumë dhe t'i ruani ato diku ku mund t'i shihni dhe konsultoheni kur të doni.

edhe, Ndonjëherë vënia e fjalëve në ndjenjat që kemi mund të jetë një detyrë mjaft e vështirë. Në këtë kuptim, ndoshta, me frazat që do të gjeni më poshtë, do të jeni në gjendje të vendosni fjalë për ato ndjenja që nuk keni ditur t'i shpjegoni më parë.

Artikulli i lidhur:
Sa lloje të ndjenjave njerëzore ekzistojnë?

zemër që ndjen

Fraza për zemrën

 1. Herë fiton dhe herë mëson.
 2. Duke menduar për lumturinë time, të kujtova ty.
 3. Në një zemër të madhe ka vend për gjithçka dhe në një zemër të zbrazët nuk ka vend për asgjë.
 4. Më pëlqen të shoh se si rriten fëmijët dhe si karakteri im bëhet më i mençur ndërsa vitet kalojnë. Larg nga keqardhja që kam humbur shumë gjëra me kalimin e kohës, jam i kënaqur që kam fituar kaq shumë të tjerë.
 5. Mos qaj sepse mbaroi, buzëqesh sepse ndodhi.
 6. Arsyeja nuk më ka mësuar asgjë. Gjithçka që di më është dhënë nga zemra.
 7. Zemra e të çmendurit është në gojën e tij; por goja e të mençurve është në zemër.
 8. Filloni ta shihni veten si një shpirt me një trup në vend të një trupi me një shpirt.
 9. Në dashurinë e vërtetë, askush nuk është në krye; të dy i binden.
 10. Dikur mendoja se gjëja më e keqe në jetë është të mbarosh vetëm, por nuk është kështu. Gjëja më e keqe në jetë është të përfundosh me njerëz që të bëjnë të ndihesh i vetmuar.
 11. Nëse nuk mund të fluturoni, vraponi. Nëse nuk mund të vraponi, shkoni. Nëse nuk mund të ecni, zvarrituni. Por, çfarëdo që të bësh, duhet të vazhdosh të ecësh përpara.
 12. Unë nuk e mat suksesin e një burri nga sa lart ngjitet, por nga sa shpejt ngrihet kur godet në fund. njerëz me zemra në kokë
 13. Mos e fito botën dhe humb shpirtin tënd; mençuria është më e mirë se argjendi ose ari.
 14. Një njeri herët a vonë zbulon se ai është kopshtari i shpirtit të tij, drejtori i jetës së tij.
 15. Gjërat më të mira dhe më të bukura në botë nuk mund të shihen dhe as të preken. Ato duhet të ndihen me zemër.
 16. Hapi i parë thelbësor për të marrë atë që dëshironi në jetë është të vendosni se çfarë dëshironi.
 17. Pastroni zemrën tuaj përpara se të lejoni që dashuria të vendoset në të, pasi mjalti më i ëmbël kthehet i thartë në një gotë të ndyrë.
 18. Një zemër e madhe mbushet me pak.
 19. Crazyshtë çmenduri të duash, përveç nëse e do veten marrëzisht.
 20. Amazingshtë e mahnitshme se si dikush mund të thyejë zemrën tuaj dhe megjithatë ju ende e doni atë me çdo pak.
 21. Larg syve larg zemrës.
 22. Asgjë nuk peshon aq shumë sa zemra kur është e lodhur.
 23. Koha nuk është një fushë që matet me kubit; nuk është një det që matet me milje; është rrahja e zemrës.
 24. Mënyra më e zakonshme që njerëzit heqin dorë nga pushteti i tyre është duke menduar se nuk kanë ndonjë
 25. Vetë shpirti juaj ushqehet kur jeni i mirë; shkatërrohet kur je mizor. fletë në formë zemre
 26.  Njeriu prej kallaji e dinte shumë mirë se nuk kishte zemër, prandaj u përpoq më shumë se kushdo që të mos ishte mizor me asgjë dhe me askënd. Ju që keni zemra keni diçka që ju udhëzon dhe nuk keni nevojë të bëni gabime, ai manifestoi; por nuk e kam dhe kjo është arsyeja pse duhet të kujdesem mirë për veten time. Kur Oz më jep një zemër, atëherë nuk do të shqetësohem më aq shumë.
 27. Zemra më dhemb për mua. Dhe nuk duhet të më lëndojë, sepse nuk jeton nga unë, as nuk jeton për mua.
 28. Pesimisti e sheh vështirësinë në çdo mundësi; dhe optimisti e sheh mundësinë në çdo vështirësi.
 29. Shkoni me vetëbesim në drejtim të ëndrrave tuaja. Jetoni jetën që keni imagjinuar.
 30. Gjuha e zemrës është universale: duhet vetëm ndjeshmëri për ta kuptuar dhe folur atë.
 31. Në zemrën e tij kishte ferrën e një pasioni. Arrita ta shqyej një ditë: nuk e ndiej më zemrën.
 32. Bëni atë që ndjeni në zemrën tuaj për të qenë në rregull, gjithsesi do të kritikoheni. Ata do t'ju qortojnë nëse e bëni dhe do t'ju qortojnë nëse nuk e bëni.
 33. Në zemrën time, një valë butësie ka lënë një tufë me rërë blu.
 34. Zemra e njeriut është një instrument me shumë tela; njohësi i përsosur i burrave di si t’i bëjë të gjithë të dridhen, si një muzikant i mirë.
 35. Për të menaxhuar veten, përdorni kokën tuaj. Për të trajtuar të tjerët, përdor zemrën tënde. Duhet të flasësh nga zemra, të duash nga zemra dhe të veprosh nga zemra. Kjo është dashuri
 36. Guximi është ajo që ju duhet të ngriheni dhe të flisni. Guximi është gjithashtu ajo që duhet të rrini ulur dhe të dëgjoni.
 37. Miqësia përmirëson lumturinë dhe zvogëlon trishtimin, sepse përmes miqësisë, gëzimet dyfishohen dhe problemet ndahen.
 38. Unë nuk jam produkt i rrethanave të mia. Unë jam produkt i vendimeve të mia.
 39. Asgjë nuk mund ta shërojë shpirtin përveç shqisave, ashtu si asgjë nuk mund të shërojë shqisat përveç shpirtit.
 40.  Ne të gjithë jemi qenie të dritës. Ne fillimisht u formuam në zemrat e yjeve të mëdhenj të kuq, miliarda vjet më parë.
 41. Kur zëri im hesht me vdekjen, zemra ime do të vazhdojë të flas me ty.
 42. Nëse zemra është mërzitur nga dashuria, për çfarë shërben?
 43. Isshtë e pamundur, tha Krenaria; Isshtë e rrezikshme, tha përvoja; nuk ka kuptim, tha arsyeja; provojeni, pëshpëriti zemra.
 44. Nga hapat e panumërt që të çojnë në zemrën time ai u ngjit vetëm ndoshta dy ose tre.
 45. Ka kaq shumë gjëra që nuk mund të gjykohen pa zemrën, saqë nëse zemra dështon, arsyeja domosdoshmërisht duhet të jetë e gabuar.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.