40 fraza uji për të reflektuar

rëndësia e ujit për jetën

Uji është jetë, është elementi që na lejon të ekzistojmë pasi pa të, thjesht nuk do të kishte ekzistencë, ose të paktën jo siç e njohim ne sot. Uji është i rëndësishëm për secilin prej nesh dhe për këtë arsye, meriton të reflektojmë për të dhe të vlerësojmë rëndësinë e tij.

Origjina e jetës lind nga uji dhe organizmi ynë përbëhet kryesisht prej tij. Ky është një lëng që na qetëson dhe gjithashtu na mban të shëndetshëm… është i njëjti lëng blu që përbën tre të katërtat e planetit ku jetojmë. Është sinonim i jetës si për ne ashtu edhe për çdo qenie të gjallë në natyrë. Për këtë arsye, ne duam t'ju lëmë me një sërë frazash për ujin.

Fraza për ujin

Në pafundësinë e detit, nëse nuk dimë të notojmë ose ka dallgë të forta, uji mund t'i japë fund edhe jetës sonë, pasi uji duhet respektuar dhe dashur njëlloj. Fatkeqësisht në planetin tonë ka edhe ujë të ndotur dhe jo të gjithë njerëzit kanë qasje të lehtë në të ose për të shuar etjen ose për të mbajtur veten të pastër.

Një pikë uji që është jetë

Për të gjitha këto ju ftojmë të reflektoni për rëndësinë e ujit dhe që në këtë mënyrë t'i japim atij rolin prioritar. Duhet të kujdesemi për të, ta respektojmë dhe mbi të gjitha të jemi të vetëdijshëm se pa të nuk ka jetë. Mos humbisni detajet!

 • Nëse ka magji në këtë planet, ajo përmbahet në ujë. Loran Eisley
 • Uji është forca lëvizëse e gjithë natyrës. Leonardo Da Vinci
 • Ne harrojmë se cikli i ujit dhe ai i jetës janë një. jacques cousteau
 • Uji, ajri dhe pastrimi janë produktet kryesore të farmacisë sime. Napoleon bonaparti
 • Fëmijët e një kulture lindin në një mjedis të pasur me ujë. Ne kurrë nuk kemi mësuar se sa i rëndësishëm është uji për ne. E kuptojmë, por nuk e respektojmë. William Ashworth
 • Ajo që e bën të bukur shkretëtirën është se diku fsheh një pus uji. Antoine de Saint Exupéry
 • Uji është i barabartë me kohën dhe i jep dyfish bukurisë. Joseph brodsky
 • Në natyrë nuk ka asgjë të tepërt. Averroës
 • Ajo që e bën të bukur shkretëtirën është se diku fsheh një pus uji. Antoine de Saint-Exupéry
 • I gjithë uji në lumenj nuk do të mjaftonte për të larë dorën e përgjakur të një vrasësi. Eskili i Eleuzës
 • Për mua, deti ka qenë gjithmonë një i besuar, një mik që përthith gjithçka që i thuhet pa zbuluar kurrë sekretin që i është besuar dhe që jep këshillat më të mira: një zhurmë kuptimin e së cilës secili e interpreton sa më mirë. Che Guevara
 • Kur mendimet e mia janë të shqetësuara, të shqetësuara dhe të këqija, shkoj në bregun e detit, dhe deti i mbyt dhe i largon me tingujt e tij të mëdhenj të gjerë, e pastron atë me zhurmën e tij dhe i imponon një ritëm gjithçkaje që është në mua. i çorientuar dhe i hutuar. Rainer Maria Rilke
 • Gjërat më të rëndësishme për njerëzit janë ajri dhe uji i pastër. Akira Kurosawa
 • Ajo që e bën të bukur shkretëtirën është se diku fsheh një pus uji. Antoine de Saint-Exupéry

Ju duhet të respektoni ujin

 • Në botë nuk ka asgjë më të nënshtruar dhe më të dobët se uji. Megjithatë, për të sulmuar atë që është e vështirë dhe e fortë, asgjë nuk mund ta kapërcejë atë. Lao Tzu
 • Kur mbrojmë oqeanet, mbrojmë të ardhmen tonë. Bill Clinton
 • Uji dhe toka, dy lëngjet thelbësore nga të cilat varet jeta, janë bërë kosha plehrash globale. jacques cousteau
 • Unë shoh që i kemi bërë shumë dëme Tokës Nënë. Unë shoh që po nxjerrim ujë nga përrenjtë në zonat që i përkasin kafshëve. Winona Laduke
 • Ne kurrë nuk do ta njohim vlerën e ujit derisa pusi të thahet.. Thomas Fuller
 • Pavarësisht nëse besoni në ndryshimin e klimës apo jo, ne duam ujë të pastër. Anthony Scaramucci
 • Duajeni ujin, mbrojeni atë. Lailah Gifty Akita
 •  Mijëra kanë jetuar pa dashuri dhe asnjë pa ujë. WH Auden
 • Ilaçi për çdo gjë është gjithmonë uji i kripur: djersa, lotët apo deti. isak dinesen
 • Sepse pa ty nuk do të kisha zbuluar, si një kavanoz me ujë në shkretëtirë, minierën e lashtë të poezisë sime. Pali i Roçës
 • Nga të gjitha aktivitetet në planetin tonë, asnjë forcë nuk është aq e madhe sa cikli hidrologjik. Richard Bangs dhe Christian Kallen
 • Uji është shpirti nënë i jetës dhe matrica, nuk ka jetë pa ujë. Albert Szent Gyorgi
 • Uji është pamja e tokës, aparati i tij për të soditur kohën. Paul Claudel
 • Nuk mund të imagjinoj asgjë më të rëndësishme se ajri, uji, toka, energjia dhe biodiversiteti. Këto gjëra na mbajnë gjallë. david suzuki
 • Në peshkim është një sportist, njeriu në breg dhe një tjetër sportist, trofta në ujë. Wenceslao Fernandez Florez
 • Fëmijët e një kulture lindin në një mjedis të pasur me ujë. Ne kurrë nuk kemi mësuar se sa i rëndësishëm është uji për ne. E kuptojmë, por nuk e respektojmë. William Ashworth

Uji është jetik për të gjithë

 • Pasuria është si uji i detit; sa më shumë të pimë, aq më të etur ndihemi. Arthur Schopenhaus
 • Uji rrjedh zbathur nëpër rrugët e lagura. Pablo Neruda
 • Uji është elementi dhe parimi i gjërave. Thales i Miletit
 • Uji është e vetmja pije e njeriut të mençur. Henry David Thoreau
 • Dielli, uji dhe stërvitja ruajnë në mënyrë të përkryer shëndetin e njerëzve që gëzojnë shëndet të përsosur. Noel Claraso
 • Pak ujë është një det për një milingonë. fjalë e urtë afgane
 • Uji është më i miri nga të gjitha gjërat. Pindar
 • Uji i cilësisë së lartë është më shumë se një ëndërr e një konservatori, më shumë se një slogan politik; Uji i cilësisë së lartë, në sasinë e tij dhe në vendin e duhur, është thelbësor për shëndetin, rekreacionin dhe rritjen ekonomike. Edmund S Muskie
 • Kujdesuni për Nënën Tokë. Është i vetmi planet ku mund të jetojmë. Përdorni, prodhoni dhe prodhoni artikuj ekologjikë. Fëmijët tuaj dhe ju jeni ata që pini ujë nga Toka. Ema Dan
 • Njerëzit me sëmundje të shkaktuara nga uji zënë më shumë se 50% të shtretërve spitalorë në mbarë botën. A qëndron zgjidhja në ndërtimin e më shumë spitaleve? Në fakt, ajo që na nevojitet është ujë i pastër. manoj bhargava

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.