50 fraza këmbënguljeje

rruga e këmbënguljes

Këmbëngulja është ajo që do t'ju ndihmojë të arrini qëllimet tuaja, por në shumicën dërrmuese të rasteve, këmbëngulja nuk shihet, duket e padukshme. Këmbëngulja ju ndihmon të mos hiqni dorë nga qëllimet tuaja, ju jep këmbëngulje, qëndrueshmëri dhe vendosmëri në vendimet tuaja. Një fëmijë mund të jetë këmbëngulës kur të përfundojë detyrat e tij, kur pavarësisht nga fakti se është e vështirë për të arritur qëllimin, ai vazhdon të përpiqet.

Në një shoqëri ku fiton e menjëhershme, këmbëngulja mund të jetë e vështirë të arrihet. Njerëzit i dëshirojnë rezultatet tani pa mundim dhe pa pasur nevojë të presin shumë gjatë ... por ato rezultate nuk janë vërtet shpërblyese dhe zakonisht do t'i bëjë njerëzit të dëshirojnë të lënë në fatkeqësinë e parë.

Por njerëzit janë të jashtëzakonshëm dhe këmbëngulja do t'ju ndihmojë të arrini qëllimet tuaja. Kjo do të ndihmojë trupin dhe mendjen tuaj të bashkohen dhe t'ju bëjë një person më të fortë. Këmbëngulja do ta ndihmojë një person të jetë në gjendje të kapërcejë pengesat që vijnë në rrugën e jetës tuaj. Tjetra do të ndajmë disa fraza këmbënguljeje që do t'ju ndihmojnë ta mbani atë në mendjen tuaj dhe që do t'ju shtyjnë të arrini qëllimet tuaja.

këmbëngulje ngjitje shkallë

Fraza të këmbënguljes për të përmbushur qëllimet tuaja

 1. Pa luftë nuk ka progres. - Frederik Douglas
 2. E pamundur është një fjalë që gjendet vetëm në fjalorin e budallenjve. - Napoleon Bonaparte
 3. Këmbëngulja është puna e madhe që bëni pasi jeni lodhur nga puna e vështirë që keni bërë tashmë.-Newt Gingrich
 4. Durimi dhe këmbëngulja kanë një efekt magjik para të cilit vështirësitë zhduken dhe pengesat zhduken.-John Quincy Adams
 5. Njeriu superior është ai që është gjithmonë besnik ndaj shpresës; Të mos durosh është frikacak.-Euripidi
 6. Të gjitha ëndrrat tuaja mund të bëhen realitet nëse keni guximin t'i ndiqni ato.-Walt Disney
 7. Këmbëngulja është baza e të gjitha veprimeve.-Lao Tzu

kanë këmbëngulje

 1. Nëse doni të keni sukses në jetë, bëjeni këmbënguljen shpirtin tuaj binjak, provoni këshilltarin tuaj të mençur, duke paralajmëruar vëllain tuaj më të madh dhe shpresoni që gjeniu i kujdestarit tuaj.-Joseph Addison
 2. Qëndrueshmëria, këmbëngulja dhe këmbëngulja, përkundër të gjitha pengesave, dekurajimeve dhe pamundësive: është ajo që i dallon shpirtrat e fortë nga ata të dobëtit. - Thomas Carlyle
 3. Futbolli është si jeta; Kjo kërkon këmbëngulje, vetëmohim, punë e palodhur, përkushtim dhe respekt për autoritetin.-Vince Lombardi
 4. Provoni dhe dështoni, por mos dështoni të provoni. - Stephen Kaggwa
 5. Puna e vështirë mund talentin kur talenti nuk punon shumë. - Tim Notke
 6. Ju mund të duhet të luftoni një betejë më shumë se një herë për ta fituar atë. - Margaret Thatcher
 7. Ajo që shkruhet pa përpjekje zakonisht lexohet pa kënaqësi.-Samuel Johnson
 8. Guximi është të mos kesh forcë për të vazhduar; është të lëvizësh përpara kur nuk ke forcë.-Theodore Roosevelt
 9. Askush nuk ka sukses pa përpjekje. Ata që janë të suksesshëm i detyrohen këmbënguljes.-Ramana Maharshi
 10. Vështirësia, këmbëngulja dhe të gjitha ato gjëra mund t'ju formojnë. Ato mund t'ju japin vlerë dhe vetëvlerësim të paçmuar.-Scott Hamilton
 11. Punimet e mëdha nuk kryhen me forcë, por me këmbëngulje.-Samuel Johnson
 12. Punimet e mëdha nuk bëhen me forcë, por me këmbëngulje. - Samuel Johnson
 13. Këmbëngulja është virtyti me të cilin të gjitha virtytet e tjera japin fryte. - Arturo Graf
 14. Dallimi midis një personi të suksesshëm dhe të tjerëve nuk është mungesa e forcës, as mungesa e njohurive, por përkundrazi mungesa e vullnetit.-Vince Lombardi.
 15. Nuk ka rëndësi se sa i ngadaltë shkon për sa kohë që nuk ndalet.-Andy Warhol.
 16. Këmbëngulja po dështon 19 herë dhe po pason të njëzetën.-Julie Andrews
 17. Një qëllim fisnik frymëzon sakrificën, stimulon inovacionin dhe inkurajon këmbënguljen.-Gary Hamel
 18. Nuk ka rëndësi se sa i ngadaltë shkon për sa kohë që nuk ndalet.-Konfuci

perseverancia

 1. Të heqësh dorë është mënyra e vetme e sigurt për të dështuar.-Gena Showalter
 2. Përpjekja e vazhdueshme, jo guximi ose inteligjenca, është çelësi për të zhbllokuar potencialin tonë.-Winston S. Churchill
 3. Me këmbëngulje kërmilli arriti në arkë.-Charles Spurgeon
 4. Dështimi pas një këmbëngulje të gjatë është shumë më i madh se kurrë duke luftuar mjaftueshëm për ta quajtur atë dështim.-George Eliot
 5. Ndiqni ëndrrat tuaja, punoni shumë, praktikoni dhe këmbëngulni.-Sasha Cohen
 6. Pas ngjitjes në një kodër të madhe, zbulohet se ka edhe shumë kodra për t'u ngjitur.-Nelson Mandela
 7. Këmbëngulja është e pamundur nëse nuk i lejojmë vetes të kemi shpresë.-Dekani Koontz
 8. Nuk mendoj se ka një cilësi tjetër kaq thelbësore për suksesin sesa cilësia e këmbënguljes. Ajo tejkalon pothuajse gjithçka, madje edhe natyrën.-John D. Rockefeller
 9. Vetëm se dështon një herë nuk do të thotë se do të dështosh në gjithçka.-Marilyn Monroe
 10. Genius përbëhet nga 2% talent dhe 98% këmbëngulje.-Beethoven
 11. Mos u dorëzo kurrë, sepse je në vendin dhe kohën kur batica do të kthehet.-Harriet Beecher Stowe
 12. Ju mund të arrini kudo, për sa kohë që ecni mjaftueshëm. - Lewis Carroll
 13. Jeta nuk është e lehtë për askënd prej nesh. Por… çfarë rëndësie ka! Duhet të këmbëngulësh dhe, mbi të gjitha, të kesh besim te vetja. - Marie Curie
 14. Jam i bindur se gjysma e asaj që ndan sipërmarrësit e suksesshëm nga ata të pasuksesshëm është këmbëngulja.- Steve Jobs
 15. Nëse një person është këmbëngulës, edhe nëse i kushton të kuptojë, ai do të bëhet inteligjent, dhe edhe nëse është i dobët, ai do të bëhet i fortë. - Leonardo da Vinci
 16. Unë nuk jam i shqetësuar për rënien tuaj, unë jam i shqetësuar për ngritjen.-Abraham Lincoln.
 17. Një njeri i suksesshëm është ai që është i aftë të hedhë një themel me tullat që të tjerët i kanë hedhur. - David Brinkley
 18. Vështirësitë i bëjnë ose i thyejnë njerëzit. - Margaret Mitchell
 19. Unë nuk jam i dekurajuar sepse çdo përpjekje e gabuar e hedhur poshtë është një hap përpara. -Thomas Edison
 20. Përdorni fjalën e pamundur me kujdesin më të madh. - Werner Braun
 21. Nuk është ajo që bëjmë herë pas here që e formëson jetën tonë. Whatshtë ajo që ne bëjmë vazhdimisht.-Anthony Robbins
 22. Asgjë e madhe nuk arrihet pa shumë rezistencë.-Catherine de Siena
 23. Jeta është si të ngasësh biçikletë. Për të mbajtur ekuilibrin tuaj, duhet të vazhdoni.-Albert Einstein
 24. Mos u dorëzo kurrë. Vendosni një qëllim dhe mos u dorëzoni derisa ta arrini atë. Kur ta bëni, vendosni një qëllim tjetër dhe mos u dorëzoni derisa ta arrini atë. Mos u dorëzo kurrë.-Bear Bryant
 25. Nuk është se jam shumë inteligjent, por qëndroj me probleme më gjatë.-Albert Einstein

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.