50 fraza të ndershmërisë që do t'ju bëjnë të keni një zemër më të mirë

thuaj te drejten sinqerisht

Ndershmëria është një vlerë shoqërore që të gjithë njerëzit kanë, por kjo duhet të zhvillohet në mënyrë që të mos harrohet. Nëse ndershmëria promovohet, lumturia e njerëzve po promovohet. Ndershmëria lë mënjanë mashtrimin ose gënjeshtrën dhe kjo gjithmonë do të çojë në një jetë të plotë

Nuk ka të bëjë vetëm me të thënë të vërtetën, por me të qenit besnikë ndaj vetes dhe të tjerëve. Dije kush je, çfarë dëshiron dhe çfarë të duhet për të jetuar. Ndershmëria na lejon të jemi vetvetja, të kuptojmë botën përreth nesh dhe të jemi besnikë ndaj parimeve tona. 

Fraza të ndershmërisë

Tjetra do t'ju tregojmë disa fraza të sinqerta në mënyrë që të kuptoni se sa e rëndësishme është kjo vlerë ose parim në jetën tuaj ... Ato janë fraza të folura nga personazhe që kanë qenë të rëndësishëm në një mënyrë apo në një tjetër në historinë e njerëzimit.

ndershmëria në punë

 1. E vërteta nuk dëmton kurrë një kauzë që është e drejtë. - Mahatma Gandhi
 2. Ndershmëria është një dhuratë shumë e shtrenjtë. Mos e prisni nga njerëzit e lirë. - Warren Buffett
 3. Ju mund t'i mashtroni të gjithë për një kohë. Ju mund të mashtroni disa gjatë gjithë kohës. Por ju nuk mund t'i mashtroni të gjithë gjatë gjithë kohës. - Abraham Linkoln
 4. Ndershmëria është kapitulli i parë në librin e mençurisë. - Thomas Jefferson
 5. Nëse thua të vërtetën nuk duhet të mbash mend asgjë.-Mark Twain
 6. Fjalët e ndershme na japin një tregues të qartë të ndershmërisë së atij që i shqipton ose i shkruan ato.-Miguel de Cervantes
 7. Ata që mendojnë se është e lejueshme të thuash gënjeshtra të bardha së shpejti do të bëhen të verbër. - Austin O'Malley
 8. Të qenit i sinqertë mund të mos ju bëjë shumë miq, por gjithmonë do t'ju japë më të mirët. - Xhon Lenon
 9. Gurët e themelit për sukses të ekuilibruar janë ndershmëria, karakteri, integriteti, besimi, dashuria dhe besnikëria.-Zig Ziglar
 10. Të jesh plotësisht i sinqertë me veten është një ushtrim i mirë.-Sigmund Freud
 11. Çdo gjë është më e mirë se gënjeshtra dhe mashtrimi.-Leo Tolstoy
 12. Sekreti i jetës është ndershmëria dhe trajtimi i drejtë. Nëse mund ta falsifikoni atë, ju e keni bërë atë.-Groucho Marx
 13. Ndershmëria lulëzon në të gjitha kushtet e jetës.-Friedrich Schiller
 14. Bërja e fëmijëve të aftë për të qenë të sinqertë është fillimi i edukimit. - John Ruskin
 15. Nuk ka trashëgimi më të pasur se ndershmëria. - William Shakespeare djali i ndershem
 16. Ndershmëria dhe transparenca ju bëjnë të pambrojtur. Sido që të jetë, jini të sinqertë dhe transparent. - Nënë Tereza e Kalkutës
 17. Bëhuni një njeri i ndershëm dhe atëherë do të jeni i sigurt se ka një më pak mashtrues në botë. - Thomas Carlyle
 18. Ndershmëria është mënyra më e mirë për të shkuar. Nëse e humbas nderin, e humbas veten. - William Shakespeare
 19. Duhet forcë dhe guxim për të pranuar të vërtetën. - Rick Riordan
 20. Një njeri i ndershëm besohet pa betim, sepse reputacioni i tij premton për të. - Eliza Cook
 21. Nëse shkrimi është i sinqertë, nuk mund të ndahet nga njeriu që e shkroi atë.-Tennessee Williams
 22. Sinqeriteti është rruga për në parajsë.-Mencius
 23. Sekreti i jetës është ndershmëria dhe trajtimi i drejtë. Nëse mund ta falsifikoni atë, ju e keni bërë atë.-Groucho Marx
 24. Një njeri i ndershëm është vepra më fisnike e Zotit.-Aleksandër Papa
 25. Fjala e një njeriu të ndershëm është aq e mirë sa ajo e mbretit.-Proverb i mirë portugez
 26. Ndershmëria është për shumicën më pak fitimprurëse se pandershmëria.-Platoni
 27. Ne të gjithë jemi udhëtarë në shkretëtirën e kësaj bote dhe më e mira që mund të gjejmë në udhëtimet tona është një mik i sinqertë.-Robert Louis Stevenson
 28. Ndershmëria nuk sjell gjithmonë një përgjigje dashurie, por është absolutisht thelbësore të duash.-Ray Blanton
 29. Isshtë më mirë të vdesësh me nder sesa të jetosh i çnderuar.-Hernán Cortés
 30. Gjërat e rëndësishme janë fëmijët, ndershmëria, integriteti dhe besimi.-Andy Williams
 31. Bukuria që shoqërohet nga ndershmëria është bukuria, dhe ajo që nuk është, nuk është asgjë më shumë se një mendim.-Miguel de Cervantes
 32. Bërja e fëmijëve tuaj të aftë për të qenë të sinqertë është fillimi i edukimit.-John Ruskin
 33. Çdo gënjeshtër është dy gënjeshtra; Gënjeshtrën që u themi të tjerëve dhe gënjeshtrën që i themi vetes për ta justifikuar atë.-Robert Brault vajza e ndershmerise
 34. Bëhu vetvetja, të tjerët tashmë janë zgjedhur.-Oscar Wilde
 35. Heshtja kthehet në frikacak kur rasti kërkon të tregojë të gjithë të vërtetën dhe të veprojë në përputhje me rrethanat. - Mahatma Gandhi
 36. Kush nuk e thotë të vërtetën në çështje të vogla, nuk mund të jetë i besueshëm as në çështje të mëdha.-Albert Einstein
 37. Një gënjeshtër shkon nëpër botë përpara se e vërteta të ketë veshur pantallonat e saj.-Winston Churchill
 38. Zemrat e ndershme prodhojnë veprime të ndershme. - Brigam Jang
 39. Vizatimi është ndershmëria e artit. Nuk ka asnjë mundësi mashtrimi. Goodshtë i mirë apo i keq. - Salvador Dali
 40. Gjëja e parë është të jesh i sinqertë me veten. Ju kurrë nuk mund të keni një ndikim në shoqëri nëse nuk e keni ndryshuar veten. Paqbërësit e mëdhenj janë njerëz me integritet, të ndershëm, por të përulur. - Nelson Mandela
 41. Më mirë të dështosh me nder sesa të kesh sukses me mashtrime. - Sofokliu
 42. Të besosh në diçka dhe të mos jetosh atë është e pandershme. - Mahatma Gandhi
 43. Jam i sinqertë, më pëlqen të mos shqetësohem për atë që them. Unë në të vërtetë nuk kam kohë ose energji të shtirem dhe nuk dua të jetoj në atë mënyrë. -Angelina Jolie
 44. Ndershmëria është faktori më i rëndësishëm dhe ka një ndikim të drejtpërdrejtë në suksesin përfundimtar të një individi, korporate ose produkti. - Ed McMahon
 45. Isshtë më mirë të lëndohesh nga e vërteta sesa të ngushëllohesh me një gënjeshtër.-Khaled Hosseini
 46. Vetëm ju jeni përgjegjës për të qenë i sinqertë, ju nuk jeni përgjegjës për reagimin e dikujt tjetër ndaj ndershmërisë suaj.-Kelli Jae Baeli
 47. Nuk ka lavdi në ndershmëri nëse është shkatërruese. Dhe nuk ka turp në pandershmëri nëse qëllimi juaj është të ofroni gjëra të mira.-MJ Rose
 48. Nëse pret ndershmëri, ji i sinqertë. Nëse pret falje, fal. Nëse pret një person të tërë, duhet të jesh një person i tërë.-Kristen Crockett
 49. E vërteta është e vetmja gjë që ia vlen të kesh dhe në një jetë të civilizuar, si e jona, ku eliminohen kaq shumë rreziqe, përballja me të është pothuajse e vetmja gjë e guximshme që mund të bëjmë. - Edward Verral Lucas
 50. Paturpësia nuk është e njëjtë me ndershmërinë.-James Poniewozik

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.