46 frazat më të mira të Pavarësisë së Meksikës

Pavarësia e Meksikës

Kur Meksika arriti pavarësinë e saj (1810-1821) ishte padyshim një përparim i madh shoqëror për të gjithë qytetarët e saj. Frazat që do t'ju tregojmë më poshtë shërbejnë për të kuptuar pak më mirë historinë e saj dhe si ndodhi e gjitha. Ka shumë personazhe që morën pjesë në këtë moment historik dhe që patën një ndikim të madh në atë kohë.

Figurat politike, ushtarake ose aktiviste ishin të rëndësishme gjatë gjithë konfliktit. Arma më e mirë që kishin ishin fjalët në fjalime dhe për atë arsye, këto fraza që ne do të tregojmë se ju kanë hyrë në histori dhe sot, ne gjithashtu mund të vazhdojmë t'i shijojmë ato duke i kujtuar ato.

Fraza të Pavarësisë së Meksikës

 1. Rrofte feja katolike! Rroftë Fernando VII! Rroftë Atdheu dhe mbretëroftë përgjithmonë në këtë Kontinent Amerikan mbrojtësi ynë i shenjtë, Zoja e Bekuar e Guadalupe! Gakupinët vdesin! Vdekje qeverisë së keqe! Ulërima e dhimbjes. - Miguel Hidalgo y Costilla.
 2. Se kushdo që ankohet me drejtësinë ka një gjykatë që e dëgjon, e mbron dhe e mbron nga arbitrarët. -Hose maria morelos dhe pavon.
 3. Pa demokraci, liria është një kimera. -Octavio Paz.Pavarësia e Meksikës
 4. Liria revolucionare prishet nga pushteti personal. -Carlos Fuentes.
 5. Burrat nuk janë asgjë, parimet janë gjithçka. -Benito Juarez.
 6. Pavarësisht nga madhësia e qytetit ose qytetit ku kanë lindur burra ose gra, ata në fund të fundit janë madhësia e punës së tyre, madhësia e vullnetit të tyre për të madhëruar dhe pasuruar vëllezërit e tyre. - Ignacio Allende
 7. Demokracia është fati i njerëzimit, liria, krahu i saj i pathyeshëm. -Benito Juarez.
 8. Midis individëve, si midis kombeve; Respektimi i të drejtave të të tjerëve është paqe. -Benito Juarez.
 9. Injoranca dhe errësira në të gjitha kohërat nuk kanë prodhuar asgjë përveç tufave të skllevërve për tiraninë. -Emiliano Zapata.
 10. Kur njerëzit kapërcejnë pengesat e tyre, pothuajse asnjë përpjekje nuk është aq e fuqishme sa t'i ndalojë ata. - Guadalupe Victoria
 11. Kur njerëzit kapërcejnë pengesat e tyre, pothuajse asnjë përpjekje nuk është aq e fuqishme sa t'i ndalojë ata. -Guadalupe Victoria.
 12. Gratë janë të paharruarat në histori. Librat janë mënyra më e mirë për t'i bërë homazhe atyre. –Elena Poniatowska.
 13. Rroftë nëna jonë më e shenjtë e Guadalupe. Vdekje për qeverinë e keqe. Rroftë feja dhe vdes gakupinët. –Qarja e parë e dhimbjes. Pavarësia e Meksikës
 14. Injoranca dhe errësira në të gjitha kohërat nuk kanë prodhuar asgjë përveç tufave të skllevërve për tiraninë. - Emiljano Zapata
 15. Fairshtë e drejtë që të gjithë aspirojmë të jemi më shumë, por gjithashtu që të gjithë pohojmë të drejtat tona. - Francisco Villa
 16. Për të qenë krijues, duhet ta mbyllni gjyqtarin në shpinë. –Guadalupe Nettel.
 17. Fairshtë e drejtë që të gjithë aspirojmë të jemi më shumë, por gjithashtu që të gjithë pohojmë të drejtat tona. -Vila e Francisko.
 18. Për t'i shërbyer vendit, nuk ka asnjë tepricë të atyre që mbërrijnë, as nuk ka nevojë për ata që largohen. –Venustiano Carranza.
 19. Ata që i kërkojnë jetës logjikë harrojnë se jeta është një ëndërr. Dndrrat nuk kanë logjikë. Le të presim të zgjohemi. -Nerva e dashur.
 20. Për t'i shërbyer vendit, nuk ka asnjë tepricë të atyre që mbërrijnë, as nuk ka nevojë për ata që largohen. - Venustiano Carranza
 21. Pa demokraci, liria është një kimera. - Octavio Paz
 22. Liria revolucionare prishet nga pushteti personal. - Carlos Fuentes
 23. Sovraniteti vjen menjëherë nga njerëzit. -Hose maria morelos dhe pavon.
 24. Atdheu im është i pari. -Vicente Guerrero.
 25. Unë dua të vdes skllav i parimeve, jo i burrave. -Emiliano Zapata.
 26. Nëse nuk mund të bëjmë asgjë për të ndryshuar të kaluarën, le të bëjmë diçka në të tashmen për të ndryshuar të ardhmen. –Victoriano Huerta.
 27. Kombi më i madh dhe më i fuqishëm është i dobët nëse i mungon drejtësia. –Manuel José Othón.
 28. Kaq shumë ushtarë për të ruajtur një grua të varfër, por me gjakun tim do të krijoj një trashëgimi për fëmijët e mi. - Josefa Ortiz de Dominguez
 29. Duke qenë kundër pretendimeve të natyrës për të shitur njerëz, ligjet e skllavërisë shfuqizohen. -Miguel Hidalgo y Costilla.
 30. Masa e urrejtjes sonë është identike me masën e dashurisë sonë. Por a nuk janë këto por mënyra për të emëruar një pasion? -Carlos Fuentes.
 31. Kaq shumë ushtarë për të ruajtur një grua të varfër, por me gjakun tim do të krijoj një trashëgimi për fëmijët e mi. -Josefa Ortiz de Dominguez.
 32. Jeto pavarësinë! Rrofte Amerika! Vdekje qeverisë së keqe! -Miguel Hidalgo y Costilla.
 33. Shumë dritë është si shumë hije: nuk të lë të shikosh. -Octavio Paz.
 34. Falja është për kriminelët, jo për mbrojtësit e atdheut. - Miguel Hidalgo y Costilla.
 35. Gjuha mbron qafën. - Miguel Hidalgo y Costilla.
 36. Unë jam një shërbëtor i kombit sepse ai merr sovranitetin më të madh legjitim dhe të paprekshëm. -Hose maria morelos dhe pavon.
 37. Të vdesësh nuk është asgjë kur vdes për vendin. - Jose maria morelos dhe pavon.
 38. Si politikan, kam bërë dy gabime serioze që kanë shkaktuar rënien time: pasi kisha dashur të kënaqja të gjithë dhe duke mos ditur si t'u besoja miqve të mi të vërtetë. -Francisco Indalecio Madero.
 39. Pavarësisht nga madhësia e qytetit ose qytetit ku kanë lindur burra ose gra, ata më në fund kanë madhësinë e punës së tyre, madhësinë e vullnetit të tyre për të zgjeruar dhe pasuruar vëllezërit e tyre.- Ignacio Allende.
 40. Amerika është e lirë dhe e pavarur nga çdo komb tjetër. - Miguel Hidalgo y Costilla.
 41. Le të hiqet maska ​​e pavarësisë, sepse të gjithë e dinë tashmë fatin e Fernando VII. –Hosé María Morelos.
 42. Ju nuk do të vuani më zgjedhën e shtypësve, gjuha e të cilëve është fyerja, artifektet dhe gënjeshtrat, dhe ligji i të cilave bazohet në ambicien, hakmarrjen dhe inatin e tyre. - Agustín de Iturbide.
 43. Rroftë Meksika, fëmijë të Chingada! Një klithmë e vërtetë beteje, e ngarkuar me një energji elektrike të veçantë, kjo frazë është një sfidë dhe një pohim, një e shtënë drejtuar një armiku imagjinar dhe një shpërthim në ajër. Me atë thirrje, e cila është de rigueur të bërtasë çdo 15 shtator, përvjetorin e Pavarësisë, ne pohojmë dhe pohojmë vendin tonë, përpara, kundër dhe përkundër të tjerëve. Dhe kush janë të tjerët? Pjesa tjetër janë "bijtë e chingada": të huajt, meksikanët e këqij, armiqtë tanë, rivalët tanë. Në çdo rast, "të tjerët". Kjo do të thotë, të gjithë ata që nuk janë ata që jemi. –Octavio Díaz. Pavarësia e Meksikës
 44. Unë do të vdes për vendin tonë, por unë vdes i lumtur, sepse kur kam shpallur pavarësinë tuaj e kam bërë atë me pëlqimin e arsyes sime dhe sepse është e drejtë, e shenjtë dhe e domosdoshme, unë fal armiqtë që më dëmtojnë dhe shpresoj në babai i dritave, në gjirin e të cilit do të pushoj, i lehtëson vëllezërit e mi nga shtypja e qeverisë Spanjolle. –Don Manuel Sabino Crespo.
 45. Ka diçka aq të domosdoshme sa buka e përditshme, dhe është paqja e përditshme. Paqja pa të cilën buka është e hidhur. -Nerva e dashur.
 46. Le të edukohen fëmijët e fermerit dhe pastruesi i rrugës si ata të pronarit më të pasur të tokës! -Hose maria morelos dhe pavon.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.