25 fraza nga Pepe Mujica që tregojnë pse ai ishte një president tjetër

pepe mujica duke kerkuar

Ish Presidenti uruguajan José Mujica (2010-2015) është një yll për miliona njerëz. Por ai është gjithashtu një yll pasi ka dy filma që tregojnë një pjesë të jetës së tij: La noche de 12 vjet, për ditët e tij në burg si një gueril i Tupamaro, dhe dokumentari El Pepe, një jetë supreme, e udhëhequr nga Emiri serb Kusturica. Përveç kësaj, ai shkroi një libër: Një dele e zezë në pushtet.

Kur ishte 83 vjeç, ai vendosi të tërhiqej nga politika sepse tashmë e konsideronte veten më të moshuar dhe dëshironte të jetonte pa kaq shumë përgjegjësi. Ai e njoftoi këtë në një Barbecue tradicionale të Vitit të Ri, në një darkë ku ftoi të gjithë miqtë e tij, kushdo që të jenë ata (fqinjë, politikanë, gazetarë, etj.). Ai dëshiron të ndjekë nga afër politikën për të mos lënë "vetëm" kolegët e tij, por nga një distancë e matur dhe pa pasur pozicione aktive ... sepse sipas tij, "biologjia rregullon".

pepe mujica e përulur

José Mujica ose "Pepe" Mujica mund të ketë qenë presidenti më i dashur në planet, por ai nuk i thotë lamtumirë për të vdekur ... ai thotë lamtumirë për të jetuar! Jeta ka faza dhe ai tashmë ka dhënë atë që mundi për të tjerët, tani ata duhet të mendojnë për veten e tij. Ai gjithmonë ka thënë fraza të mençura që përmbytin kokat e ndjekësve të tij dhe në të gjithë rrjetet sociale.

Tjetra do të ndajmë me ju disa nga ato fraza që ai tha dhe që kanë pushtuar si botën ashtu edhe zemrat e miliona njerëzve. Këto fraza e bëjnë të qartë se cili është mendimi i tij për jetën, por edhe për politikën.

pepe mujica duke tundur

Pepe Mujica dhe frazat e tij të dashura

 1. Të varfërit nuk janë ata që kanë pak. Ata janë ata që duan shumë. Unë nuk jetoj me varfëri, unë jetoj me kursim, me heqje dorë. Më duhet pak për të jetuar.
 2. Po, jam lodhur, por kjo nuk ndalet deri ditën kur ata do të më marrin në një sirtar ose kur unë jam një plak i ndyrë.
 3. Ndonjëherë ndjen se po luan një rol që nuk të motivon më. Ju jeni në rrugë, si një pemë e vjetër që nuk ju lejon të shihni ato më poshtë.
 4. Kur isha i ri mendova se lufta ishte për pushtet. Tani e shoh që historia e luftëtarëve socialë dhe politikë është një grumbull xhamash të thyer, nga të cilat mbeten copa: ora 8 e mëngjesit, të drejtat e punës, pensioni ... Ndihem si vëlla i gjithë kësaj.
 5. Fuqia nuk i ndryshon njerëzit, vetëm zbulon se kush janë ata në të vërtetë.
 6. E pashmangshmja nuk është duke qarë. E pashmangshmja duhet të përballet.
 7. Po, një botë me një njerëzim më të mirë është e mundur. Por mbase sot detyra e parë është të shpëtojmë jetën.
 8. Unë vij nga jugu, dhe si i tillë, padyshim i ngarkoj miliona bashkatdhetarëve të varfër në Amerikën Latine, atdheun tonë të përbashkët.
 9. Ekonomia e ndyrë, trafiku i drogës, mashtrimi, mashtrimi dhe korrupsioni janë plagë bashkëkohore të strehuara nga ajo anti-vlerë, ajo që thotë se ne jemi më të lumtur nëse pasurohemi pavarësisht se çfarë.
 10. Ne kemi lindur vetëm për të konsumuar dhe konsumuar dhe kur nuk mundemi, ne kemi zhgënjim, varfëri, madje edhe vetë-margjinalizim dhe vetë-përjashtim.
 11. Ne e okupojmë tempullin me zotin Mercado, ai organizon ekonominë, politikën, zakonet, jetën tonë dhe madje financon shfaqjen e lumturisë në këste kartelash.
 12. Kur pata një dyshek isha i lumtur. Ose një filxhan ujë. Ose nëse ai mund të urinojë. Kam zbuluar se ne bëjmë një ferr të shumë probleme për asgjë. Pepe Mujica duke folur
 13. Unë do të doja të kisha diçka të tillë për Amerikën Latine, që ishim me kontradikta dhe probleme dhe kjo, por që ata e kishin ndërtuar atë qenie. Me siguri që projekti i komunitetit ekonomik evropian ka shumë të meta, por ai kurrë nuk ka përjetuar një periudhë kaq të gjatë paqeje.
 14. Duhet të konsiderohet jo vetëm për arsye të ndjenjave, por edhe për ndërgjegje shoqërore. Unë do të doja që feminizmi të mos harronte kurrë se ka klasa shoqërore dhe se gjëja e parë është të ndihmosh pjesën e poshtme të shoqërisë.
 15. Unë nuk e përdor atë fjalë sepse ata e përdorin atë për një pastrim dhe pastrim. Ata janë populistë në Nikaragua dhe ata që votojnë në Gjermani për gjysmën e djathtë të neonazistëve. Atëherë është gjithçka. Unë nxjerr këtë përfundim: gjithçka që bezdis, me të cilën nuk pajtohet, është populiste.
 16. Cila është trashëgimia e një djali në univers? Ne jemi më pak se një mor. Trashëgimia ka jetuar me dorezë, me suksese dhe gabime. Të kesh sukses nuk është të kesh para, po ngrihesh sa herë që bie.
 17. Unë nuk jam i varfër, jam i matur, bagazh i lehtë, jetoj me aq sa të mos më vjedhin gjërat lirinë.
 18. Besoj se njeriu mëson shumë më tepër nga fatkeqësitë, me kusht që ato të mos e shkatërrojnë, sesa nga prosperiteti. Ju mësoni me atë që jetoni, jo me atë në të cilën ata mbështeten. Mësoni më shumë nga dhimbja dhe jo nga triumfet.
 19. Nuk është mirë të legalizosh marihuanën, por është më keq të japësh njerëz para trafikantëve të drogës. E vetmja varësi e shëndetshme është ajo e dashurisë.
 20. Pas dënimit me vdekje, vetmia është një nga dënimet më të ashpra. Kur isha shumë i ri lexoja shumë. Dhe në ato vite të vetmuara unë ripërtypa. Rimendimi i gjërave dhe të menduarit për to nuk është e njëjtë me leximin. Po rindërtohet.
 21. Martesa homoseksuale është më e vjetër se bota. Kishim Jul Cezarin, Aleksandrin e Madh. Ata thonë se është moderne dhe është më e vjetër se të gjithë ne. Shtë një realitet objektiv. Ekziston Të mos legalizosh do të thotë të torturosh njerëz kot.
 22. Duke legalizuar dhe ndërhyrë, është e mundur që shumë gra të tërhiqen në vendimin e tyre, veçanërisht ato në sektorët më të përulur ose ato që janë vetëm.
 23. Unë mendoj se ata po na përdorin si derra gini. Pse Phillip Morris po i kushton kaq shumë vëmendje një vendi kaq të vogël? Jam i sigurt se ata shesin më shumë cigare në çdo lagje në New York sesa në Uruguaj.
 24. Unë nuk e përdor atë fjalë sepse ata e përdorin atë për një pastrim dhe pastrim. Ata janë populistë në Nikaragua dhe ata që votojnë në Gjermani për gjysmën e djathtë të neonazistëve. Atëherë është gjithçka. Unë nxjerr këtë përfundim: gjithçka që bezdis, me të cilën nuk pajtohet, është populiste.
 25. Çfarë është ajo që godet botën? Çfarë jetoj me pak, një shtëpi të thjeshtë, që ec në një makinë të vjetër, këto janë lajmet? Kështu që kjo botë është e çmendur sepse është befasuar nga normalja.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.