40 fraza nga Mafalda që mësojnë vlera të mëdha

gezuar mafalda

Jokonformist, rebel, luftëtar, bujar, i ndjeshëm, i zhytur në mendime, i ëmbël ... janë disa nga mbiemrat që mund të përshkruajnë në mënyrë të përsosur Mafalda. Nëse e keni njohur do ta dini se unë dua gjithashtu një mik të miqve të saj dhe mbi të gjitha, të sinqertë. Mafalda është një vajzë e cila pavarësisht se është rebele dhe mjaft jokonformiste gjithashtu e di se duhet t'u bindet prindërve të saj. Nuk ka rëndësi se sa vite kalojnë sepse Mafalda do të mbetet gjithmonë në modë.

Mafalda është shumë më tepër sesa një vajzë e ndjeshme që reflekton për gjërat, ajo na mëson shumë vlera, për të gjithë, për çdo moshë. Me frazat dhe mendimet e tyre, ne mund të hapim mendjen tonë për të realizuar gjërat dhe mbi të gjitha, për të zgjeruar perspektivën tonë të gjërave.

Mafalda është tashmë mbi 50 vjeç dhe deri më sot është ende e shkëlqyer me mendimet e saj. Dhe ne besojmë se ajo do të mbetet gjithmonë me ne falë reflektimeve të saj.

Mafalda, unike në shiritat komikë

Quino është përgjegjës për të bërë miliona njerëz të qeshin në të gjithë botën. Ai ka një zgjuarsi që shumë prej nesh do ta dëshironin, por që ai ka qenë në gjendje ta transmetojë gjatë viteve falë shiritave të tij komik. Quino dihet që e dallon veten nga autorët e tjerë falë humorit të tij inteligjent që trajton problemet sociale në një mënyrë të pafajshme, por e bën njeriun të mendojë dhe të hapë mendjen.

Fraza mafalda për të menduar

Puna e saj më e famshme që nuk do të dalë kurrë nga moda është Mafalda, një vajzë inteligjente me zgjuarsi të mëdha. Ajo ishte zëri i revolucionit midis viteve 60 dhe 70, kur mijëra të rinj dëshironin të ndryshonin botën… dhe përveç kësaj, ajo dha mësime dhe vlera të mëdha gjatë gjithë viteve.

Ajo është unike, dhe ka një humor sarkastik që nuk lë askënd indiferent, por sepse në të njëjtën kohë është e pafajshme. Mafalda flet për të gjitha problemet shoqërore: arsimin, politikën, kulturën, marrëdhëniet familjare, punën ... kjo është arsyeja pse njerëzit që e lexuan atë identifikuan shpejt me secilën nga fjalët e saj.

Ajo nuk ishte vetëm ... kishte edhe personazhe të tjerë që ishin me të dhe që gjithashtu i dhanë jetë strips komike të saj. Në fakt, falë këtyre personazheve, shiritat komikë kishin kuptim. Brenda karikaturave të tij, Quino donte të arrinte që përmes zgjimit të njerëzve dhe ndryshimit të këndvështrimeve të tyre, ata të luftonin për të drejtat e njeriut, paqen në botë dhe të mos humbnin kurrë vlerat që na shënojnë ne si njerëz.

mafalda vizatuar me stilolaps

Fraza nga Mafalda që ndihmojnë në ndryshimin e botës

 1. Ku duhet shtyrë ky vend për ta çuar përpara?
 2. Nuk është e vërtetë që çdo kohë e kaluar ishte më e mirë. Ajo që ndodhi ishte se ata që ishin më keq akoma nuk e kishin kuptuar atë.
 3. Ata thonë se njeriu është një kafshë e zakoneve, në vend se zakonisht njeriu është një kafshë
 4. Kjo botë është gjithnjë e më e mbushur me njerëz, por me më pak njerëz.
 5. Horshtë e tmerrshme të shohësh se si shoqëria kujdeset më shumë për një program televiziv sesa çfarë ndodh në botë.
 6. Prindërit tashmë kanë fituar fuqinë e shtëpisë kur lindin fëmijë.
 7. Ne tingëllojmë djema! Rezulton se nëse nuk nxitoni të ndryshoni botën, atëherë është bota ajo që ju ndryshon!
 8. Disa njerëz nuk e kanë kuptuar që toka rrotullohet rreth diellit, jo e tyre.
 9. Nuk e di nëse dua të dashurohem apo të bëj një sanduiç, ideja është të ndiej diçka në stomakun tim.
 10. Ndal botën që dua të heq.
 11. Gazetat janë plot me lajme të këqija dhe askush nuk i kthen për këtë ... jeta është plot me gjëra të këqija dhe të gjithë e pranojnë atë ... dhe ju keni ndërmend të ktheni një sallam të thjeshtë sepse mbushja është e keqe. Eja, zonjë!
 12. Në këtë familje nuk ka bosë, ne jemi një bashkëpunëtor.
 13. Sigurisht ... E keqja është që gratë në vend që të luajnë një rol, kanë luajtur një leckë në historinë e njerëzimit.
 14. Si gjithmonë: urgjentja nuk lë kohë për të rëndësishmen.
 15. Një gjë është një vend i pavarur dhe një tjetër një vend në pritje.
 16. Më shumë se një planet, kjo është një hapësirë ​​e madhe hapësinore.
 17. Gjithmonë është vonë kur lumturia është e keqe.
 18. Ne kemi njerëz parimor, shumë keq që ata kurrë nuk i lënë të kalojnë fillimin.
 19. Nuk është se nuk ka mirësi, ajo që ndodh është se është e fshehtë.
 20. Fasulet janë gatuar kudo, por askush nuk guxon të mbyste 'maitre d'.
 21. Meqenëse të duash njëri-tjetrin nuk funksionon, pse të mos përpiqemi ta duam njëri-tjetrin?
 22. Po sikur në vend që të planifikonim kaq shumë, të fluturonim pak më lart?
 23. Ne të gjithë besojmë në vend, ajo që është e panjohur është nëse vendi beson në ne në këtë pikë.
 24. Çdo ministri me mini-histerinë e saj.
 25. A i sjell lejlekët në situata të sikletshme?
 26. Të drejtat duhet të respektohen, nuk do të ndodhë si me dhjetë urdhërimet.
 27. Errare politicum est.
 28. Nuk do të mbetet kurrë dikush.
 29. A nuk e keni menduar që, po të mos ishin të gjithë, askush nuk do të ishte asgjë?
 30. Gjëja e rëndësishme në botë është të jesh vetvetja.
 31. Kur të rritem do të punoj si përkthyes në KB, kur dikush nga një vend i thotë tjetrit se vendi i tyre thith dhe është i neveritshëm, unë do ta përkthej si të mrekullueshëm, në këtë mënyrë nuk do të ketë më luftëra.
 32. Siç ndodh gjithmonë, sapo të zbresim në tokë, argëtimi ka mbaruar. - Zbritja nga një ritëm.
 33. Nga kjo karrige e përulur, unë bëj thirrje për paqe në botë.
 34. Perfectshtë perfekte që jemi bërë me baltë, por pse nuk hiqni pak nga këneta? - Fraza i tha Zotit.
 35. Çfarë do të kenë bërë disa Jugorë të varfër për të merituar Verije të caktuara?
 36. Dhe pse, duke pasur më shumë botë të evoluara, duhej të lindja në këtë?
 37. E keqja për familjen e madhe njerëzore është se të gjithë dëshirojnë të bëhen baba.
 38. A nuk do të ishte më progresive të pyesnim se ku do të vazhdojmë, në vend se ku do të ndalemi?
 39. Gjëja më e keqe është se përkeqësimi fillon të përkeqësohet.
 40. Dhe, sigurisht, drama e të qenit president është se nëse filloni të zgjidhni problemet e Shtetit, nuk keni kohë për të qeverisur.

fraza reflektuese nga mafalda

Siç mund ta shihni, ka shumë fraza Mafalda që do t'ju ndihmojnë të reflektoni si në shoqërinë e disa dekadave më parë ashtu edhe në shoqërinë e sotme ... dhe gjërat nuk kanë ndryshuar aq shumë pavarësisht kalimit të viteve! Ata janë frazat motivuese që me siguri do t'ju bëjnë të buzëqeshni dhe zgjeroni mendjen tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.