45 fraza rreth punës

frazat e punës

Puna ndonjëherë mund të duket e lodhshme, e mërzitshme ose e paguar dobët, por është gjithmonë e nevojshme. Shtë e nevojshme për të marrë para dhe për të qenë në gjendje të jetojnë në këtë shoqëri të konsumit. Por mbi të gjitha, njerëzit duhet të kenë parasysh se nëse u pëlqen puna që bëjnë çdo ditë, ata kurrë nuk do të punojnë vërtet, sepse do të kënaqen edhe me atë që bëjnë ditë pas dite.

Ndonjëherë njerëzit duhet të motivojnë veten e tyre me punën e tyre që të ndihen të përmbushur me atë që bëjnë. Si në gjithçka, do të ketë ditë më të mira se të tjerat, por është e rëndësishme të jesh mirë me atë që bën për tu ndjerë mirë çdo ditë.

Fraza në lidhje me punën që do t'ju bëjnë të ndiheni mirë

Tjetra ne do t'ju tregojmë disa fraza në lidhje me punën në mënyrë që, në ditët kur keni nevojë për një nxitje të motivimit ose kënaqësisë personale, ta keni atë. Nëse është e nevojshme, shkruani këto fraza në ditarin tuaj ose në ndonjë vend të dukshëm në mënyrë që të mund t'i lexoni ato kur të keni nevojë. Marrë shënim!

 1. Mbi të gjitha, puna është ende mënyra më e mirë për të kaluar jetën tonë. (Gustave Flaubert)
 2. Ka tre lloje njerëzish këtu: ata që vrasin veten ndërsa punojnë, ata që duhet të punojnë dhe ata që duhet të vrasin veten. (Mario Benedetti)
 3. Të shohësh punimet e të tjerëve është padyshim shumë më e lehtë dhe më komode sesa të punosh. (Ilemile Augier) frazat e punës
 4. Filloni të bëni atë që është e nevojshme, atëherë atë që është e mundur, dhe papritmas ju po bëni të pamundurën. (San Francisco de Asis)
 5. Shikoni nëse puna do të jetë e keqe, se ata duhet t'ju paguajnë për ta bërë atë. (Facundo Cabral)
 6. Diçka e keqe duhet të ketë punën sepse nëse jo, të pasurit do ta kishin monopolizuar atë. (Mario Moreno - Cantinflas)
 7. Puna më produktive është ajo që del nga duart e një njeriu të lumtur. (Victor Pauchet)
 8. Unë punoj shpejt për të jetuar ngadalë. (Montserrat Caballé)
 9. Punoni për diçka, kështu që djalli do t'ju gjejë gjithmonë të zënë. (Shën Geronimo)
 10. Të duash jetën përmes punës është intime me sekretin më të fshehur të jetës. (Gibran Khalil Gibran)
 11. Lum ai që ka gjetur punën e tij; mos kerko me shume. (Thomas Carlyle)
 12. Gjithmonë duke kërkuar një punë e përditshme; Kur e keni, mos mendoni për asgjë tjetër përveçse ta bëni mirë. (Thales i Miletit)
 13. Kur ankoheni për punën tuaj, le të bëjnë asgjë. (Blaise Pascal)
 14. Të mendosh sesi të tjerët punojnë është një mënyrë shumë e shëndetshme për të dashur punën. (Noel Clarasó)
 15. Nuk është e mjaftueshme për të punuar, është e nevojshme të lodhni veten çdo ditë në punë. (Auguste Rodin)
 16. Disa thonë se puna e rëndë nuk ka vrarë askënd, por unë pyes veten, pse të rrezikoj? (Ronald Reagan)
 17. Punon! Nëse nuk keni nevojë për ushqim, keni nevojë për ilaçe. (William Penn)
 18. Horizonti është i zi, stuhia kërcënon; le te punojme. Ky është ilaçi i vetëm për të keqen e shekullit. (André Maurois)
 19. Rreziku më i madh është mosmarrja e ndonjë rreziku ... Në një botë që ndryshon me të vërtetë shpejt, e vetmja strategji në të cilën është e garantuar dështimi është të mos rrezikosh ”(Mark Zuckerberg. Themelues i Facebook)
 20. Të mbash mend se një ditë do të vdesësh është mënyra më e mirë që unë di të shmang grackën e të menduarit se ke diçka për të humbur. Ju tashmë jeni lakuriq. Nuk ka asnjë arsye për të mos ndjekur zemrën tuaj. (Steve Jobs) frazat e punës
 21. Nëse nuk jeni kokëfortë, do të hiqni dorë nga eksperimentet tuaja para kohe. Dhe nëse nuk jeni fleksibël, do të goditni një mur dhe nuk do të shihni një zgjidhje tjetër për problemin që po përpiqeni të zgjidhni (Jeff Bezos. President dhe CEO i Amazon)
 22. Dështimi është mundësia për të filluar nga e para, me më shumë inteligjencë. (Henry Ford)
 23. Lutuni sikur gjithçka të varej nga Zoti. Punoni sikur gjithçka varet nga ju. (San Agustin)
 24. Ju kurrë nuk e kuptoni atë që keni bërë; Ju mund të shihni vetëm atë që mbetet për të bërë. (Marie Curie)
 25. Ne punëtorët jemi akoma i afërmi i varfër i demokracisë. (Marcelino Camacho)
 26. Truri është një organ i mrekullueshëm. Ajo fillon të punojë sapo të ngrihemi dhe nuk ndalet së punuari derisa të hyjmë në zyrë. (Robert Frost)
 27. Ai bëri shumë që nuk la asgjë për nesër. (Baltasar Gracián)
 28. Puna gjithmonë e ëmbëlson jetën, por jo të gjithë i pëlqejnë ëmbëlsirat. (Viktor Hugo)
 29. Puna e bërë me shije dhe dashuri është gjithmonë një krijim origjinal dhe unik. (Roberto Sapriza)
 30. Jepi punëtorit pagën e tij para se djersa të thahet nga vetulla. (Muhamed)
 31. T'i japësh një biri një mijë ons ari nuk është e krahasueshme me t'i mësosh atij një zanat të mirë. (Proverb kinez)
 32. Secili le të dorëzohet në praktikën e asaj zanate që e njeh mirë. (Ciceroni)
 33. E drejta e punëtorit nuk mund të jetë kurrë urrejtja ndaj kapitalit; është harmonia, pajtimi, qasja e përbashkët e njërit dhe e tjetrit. (Jose Marti)
 34. Njeriu kënaqësinë e tij e gjen në ngrënie, në veprimin e riprodhimit, në veshjen, kur mundet, me pak fjalë, në pjesën e tij shtazore, por jo në atë që e dallon nga këto: në punë. (Karl Marks)
 35. Buka më e shijshme dhe komoditetet më të këndshme janë ato që fitohen me djersën e vet. (Cesare Cantú)
 36. Punëtori i izoluar është instrumenti i qëllimeve të njerëzve të tjerë; bashkëpunëtori është pronar dhe zot i fatit të tij. (José Enrique Rodó)
 37. Të gjithë njerëzit janë të gatshëm të punojnë në mënyrë krijuese. Ajo që ndodh është se shumica kurrë nuk e vërejnë atë. (Truman Capote)
 38. Puna pa nxitim është pushimi më i madh për organizmin. (Gregorio Marañón)
 39. Të punosh me dashuri do të thotë të ndërtosh një shtëpi me dashuri, sikur personi yt i dashur të jetonte në atë shtëpi. (Khalil Gibran) frazat e punës
 40. Nuk ka sekret për sukses. Isshtë rezultat i përgatitjes, punës dhe mësimit nga dështimi. (Colin Powell)
 41. Paul dhe unë kurrë nuk kemi menduar se mund të fitojmë kaq shumë para nga kjo. Thjesht na pëlqente të shkruanim softuer. (Bill Gates)
 42. Kurdoherë që ata ju pyesin nëse mund të bëni një punë, përgjigjuni po dhe filloni të mësoni se si ta bëni menjëherë. (Franklin D. Roosevelt)
 43. Triumfi nuk është për të fituar gjithmonë, por për të mos u dekurajuar kurrë. (Napoleon Bonaparte)
 44. Më lejoni t'ju tregoj sekretin që më ka çuar drejt qëllimit tim. Forca ime qëndron vetëm në qëndrueshmërinë time. (Louis Pasteur)
 45. Lëreni të ardhmen të tregojë të vërtetën dhe vlerësoni secilin sipas punës dhe arritjeve të tij. E tashmja është e tyre; E ardhmja, për të cilën kam punuar vërtet, është e imja. (Nicholas Tesla)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.