4 gjëra kurioze që shkenca ka zbuluar në lidhje me vdekjen

Ekziston një gjë nga e cila askush nuk mund t’i shpëtojë: vdekjes. Shtë një temë që shkakton, në të njëjtën kohë, magjepsje dhe frikë të vërtetë tek njerëzit.

Studiuesi Jonathan Jong ka përpiluar në biseda.com një përzgjedhje e zbulimeve të mahnitshme që shkenca ka bërë në lidhje me vdekjen.

1) Shkenca mund të parashikojë vdekjen e një personi.

Përkundrazi, nuk është se vdekja mund të parashikohet - pak a shumë -, por po jetëgjatësia e një personi të caktuar. Sipas Jonathan, shkencëtarët zbuluan në vitet 60 që, në kundërshtim me besimin popullor, qelizat në trupin tonë nuk janë në gjendje të replikohen për një kohë të pacaktuar dhe për këtë arsye nuk janë të pavdekshme. Por studiuesit vunë re një tjetër gjë interesante.

Telomeret, të cilat në thelb janë sekuenca të ADN-së që gjenden në skajet e kromozomeve tona, zvogëlohen me secilën ndarje të qelizave dhe kur ato bëhen shumë të shkurtra, qelizat pushojnë së ndara dhe vdesin. Prandaj, studiuesit zbuluan se ka gjithnjë e më shumë dëshmi se gjatësia e telomereve mund të na ndihmojë të matim jetëgjatësinë e njerëzve dhe gjallesave të tjera.

Sigurisht, siç shpjegon Jonathan, jo të gjitha studimet e kryera mbi këtë temë konfirmojnë se telomeret mund të përdoren si një "termometër" për të parashikuar se sa mund të jetojë një person, madje nuk mund të thuhet se shkurtimi i tyre është ajo që shkakton plakjen ose nëse ky proces është vetëm një simptomë.

Nga ana tjetër, nëse gjatësia e telomeres shoqërohet me plakjen, nëse shkenca gjen ndonjëherë se si të manipulojë gjatësinë e tyre, atëherë ne mund të jemi në gjendje të zgjasim në mënyrë të konsiderueshme jetëgjatësinë.

2) Të menduarit për vdekjen mund të ketë efekte kurioze në sjelljen tonë.

Një seri studimesh, më shumë se 200 dhe që përfshijnë mijëra njerëz në të gjithë botën, të kryera për 25 vjet sugjeruan që Të menduarit për vdekjen mund të ketë efekte kurioze në sjellje.

Hetimi vuri në dukje se të menduarit për vdekjen mund ta çojë një person të jetë më i butë ndaj racizmit dhe më pak tolerant ndaj prostitucionit, për shembull.

Nga ana tjetër, sipas Jonathan, hulumtimi tregoi se Të menduarit për vdekjen gjithashtu mund të zgjojë tek ne dëshirën për të pasur më shumë fëmijë dhe t'u japim atyre emrat tanë! Dhe madje mund t'i bëjë ateistët më të prirur të besojnë në Zot dhe jetën pas vdekjes.

3) Erë e ëmbël.

Të gjithë e dinë që trupat njerëzorë të prishur nuk janë gjërat më aromatike në tokë. Era karakteristike e një trupi në zbërthim është rezultat i një kombinimi të më shumë se 400 përbërjeve të ndryshme kimike të paqëndrueshme, shumë prej të cilave janë të zakonshme në kafshët e tjera.

Sidoqoftë, sipas Jonathan, një studim tregoi se pesë nga këto elementë gjenden ekskluzivisht te njerëzit. Ato janë përbërje organike që reagojnë me ujë dhe prodhojnë acide dhe alkoole.

Gjëja më interesante është se këto substanca çlirohen edhe nga fruti kur kalbet. Nëse ndonjëherë dëgjoni një oficer të policisë ose një mjek që thotë se vdekja ka erë të ëmbël dhe të keqe, ju e dini se çfarë do të thonë.

4) Thonjtë dhe flokët NUK vazhdojnë të rriten pasi personi tashmë ka vdekur.

A keni dëgjuar që thonjtë dhe flokët vazhdojnë të rriten edhe pas vdekjes? Në fakt, ky është vetëm një mit, Dhe ajo që në të vërtetë ndodh është që trupi të dehidrohet ndërsa përparon procesi i prishjes. Pra, me tërheqjen e lëkurës dhe indeve të tjera kemi përshtypjen se thonjtë dhe flokët janë akoma në rritje, por është një iluzion optik.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.