55 fraza të filozofëve të famshëm për jetën

jetoni i lumtur me frazat për të menduar

Cfare eshte jeta? Cili është roli ynë në këtë botë? Ato janë pyetje të mëdha që filozofët janë përpjekur t'u përgjigjen gjatë gjithë historisë njerëzore, por nuk është gjithmonë e lehtë.

Ka shumë mendimtarë që janë përpjekur të bëjnë pjesën e tyre me mendimet e tyre, më keq falë mendjeve të tyre të privilegjuara, Ata kanë qenë në gjendje të krijojnë fraza të famshme për jetën që kanë ndryshuar mendimin e shumë njerëzve ... për mirë.

Fraza të shkëlqyera të filozofëve për jetën

Ndoshta, kur të lexoni këto fraza të filozofëve të famshëm për jetën, ato do t'ju bëjnë të ndryshoni mendimin tuaj se si e shihni jetën sot. Sepse jeta duhet jetuar dhe shijuar, sepse pa e kuptuar happens ndodh.

 1. Ju nuk mund të zgjidhni një nyjë pa e ditur se si bëhet. - Aristoteli
 2. Gjëja më e vështirë për të mësuar në jetë është se cilën urë të kalojë dhe cilën urë të digjet. - B. Russell
 3. Opinionet e reja janë gjithmonë të dyshimta dhe zakonisht refuzohen, për asnjë arsye tjetër përveç faktit se ato nuk janë të zakonshme. - J. Locke
 4. Gjëja më e vështirë është të njohim vetveten; më e lehtë është të flasësh keq për të tjerët. -Tregimet e Miletit jetoni i lumtur me frazat për të menduar
 5. Krijimtaria, imagjinata dhe intuita, më shumë sesa baza e lojës së mesme, janë të domosdoshme, si dhe karakteri i vendosur; triumfi vjen vetëm me luftën. - Gari Kasparov
 6. Mendoni si një njeri i veprimit, veproni si një njeri i mendimit. - Henri-Louis Berson
 7. Pengesa është rruga. - Proverb Zen
 8. Unë nuk mund t’i mësoj askujt asgjë. Unë vetëm mund të të bëj të mendosh. -Sokrati
 9. Ne nuk i gjykojmë njerëzit që duam. -Jan-Paul Sartre
 10. Dashuria e papjekur thotë: "Të dua sepse kam nevojë për ty". Burri i pjekur thotë: "Kam nevojë për ty sepse të dua". - Erich Fromm
 11. Ecni sikur po puthni tokën me këmbë. -Tich Nhat
 12. Të mësuarit për të lënë të shkojë duhet të mësohet para se të mësuar për të arritur. Jeta duhet prekur, jo mbytur. Ju duhet të relaksoheni, le të ndodhë, pjesa tjetër lëviz me të. - Ray Bradbury
 13. Propershtë e përshtatshme për censurimin për të akredituar mendimet që ata sulmojnë. - Volteri
 14. Mendja është gjithçka. Ajo që mendoni se bëheni. - Buda
 15. Vetë vështirësia e të jetuarit mund të bëhet e vetmja gjë që mban gjallë disa individë. - A. Polgar
 16. Ajo që pak kam mësuar është e pavlefshme në krahasim me atë që unë injoroj dhe nuk dëshpërohem kur mësoj. - Dekarti
 17. Easyshtë e lehtë për t’i mbajtur gjërat të komplikuara, por e vështirë për t’i mbajtur gjërat e thjeshta. - Niçe
 18. Askush nuk na shpëton përveç vetvetes. Askush nuk mund dhe askush nuk duhet. Ne vetë duhet të ecim në shteg. - Buda
 19. Paqja vjen nga brenda. Mos shiko jashtë. - Buda
 20. Ndjenja jonë e çudisë rritet në mënyrë eksponenciale; sa më e madhe të jetë njohja dhe sa më e thellë misteri, aq më shumë përpiqemi të dimë dhe enigmat më të mëdha përfundojmë duke krijuar. EO Wilson
 21. Jeta është shumë e thjeshtë, por ne insistojmë ta bëjmë atë të komplikuar. -Konfuci
 22. Nuk mund të kthehem pas në kohë, sepse atëherë isha një person tjetër. -Lewis Carroll
 23. Nuk mund të shkelësh të njëjtin lumë dy herë. -Herakliti jetoni i lumtur me frazat për të menduar
 24. Dituria e Askush nuk mund të shkojë përtej përvojës së tij-John Locke
 25. Ju mund të zbuloni më shumë rreth një personi në një orë lojë sesa në një vit bisedë-Platoni
 26. Feja është shenjë e të shtypurve ... është opiumi i njerëzve. -Karl Marks
 27. Jeta ndahet në tre herë: e tashmja, e kaluara dhe e ardhmja. Prej tyre, e tashmja është shumë e shkurtër; e ardhmja, e dyshimtë; e kaluara, e vërtetë. - Seneka
 28. Teorikisht, ne jemi qenia racionale par ekselencë, dhe megjithatë jemi speciet më emocionuese. - E. Punset
 29. Njeriu nuk është fëmijë i rrethanave, por rrethanat janë krijesa të njeriut. - Epikuri
 30. Shkencëtarët përpiqen të bëjnë të pamundurën të mundur. Politikanët të bëjnë të pamundurën e mundshme. - B. Russell
 31. Kurdoherë që jeni në konflikt me dikë, ekziston një faktor që mund të bëjë ndryshimin midis dëmtimit të marrëdhënies ose forcimit të saj. Ai faktor është qëndrimi. -W James
 32. Njeriu i mençur kërkon atë që dëshiron brenda; pa mend, ai e kërkon atë tek të tjerët. - Konfuci
 33. Le të përpiqemi ta bëjmë rrugën e fundit më të mirë se ajo e mëparshme, ndërsa ecim. Dhe kur të arrijmë në fund, le të gëzohemi me moderim. - Epikuri
 34. Mbi të gjitha, mos kini frikë nga njerëzit, ata janë më konservatorë se ju! - Napoleon Bonaparti
 35. Vetëm një gjë e bën një ëndërr të pamundur: frika e dështimit. - Paulo Coelho
 36. Sipas disa provave zbuluese të teknikës aeronautike, bleta nuk mund të fluturojë për shkak të formës dhe peshës së trupit të saj në lidhje me sipërfaqen e krahëve të saj. Por grerëzi nuk e di dhe kjo është arsyeja pse ajo vazhdon të fluturojë. - I. Sikorski
 37. Jeta është si një pasqyrë: nëse unë buzëqesh, pasqyra buzëqesh përsëri. - M. Gandhi.
 38. Guximi nuk është mungesa e frikës, përkundrazi është mendimi se ka diçka tjetër që është shumë më e rëndësishme sesa frika. - A. Redmoon
 39. Çdo dështim i mëson një njeriu diçka që i duhej të mësonte. - Charles Dickens
 40. Lufta më e keqe është ajo që nuk bëhet. - Karl Marks
 41. Varfëria nuk vjen nga pakësimi i pasurisë, por nga shumëzimi i dëshirave. -Platoni jetoni i lumtur me frazat për të menduar
 42. Bindjet tona më të thella, më të padiskutueshme janë më të dyshuarit. Ata formojnë kufirin tonë, kufijtë, burgun tonë. - José Ortega y Gasset
 43. Ata që edukojnë mirë fëmijët duhet të jenë më të nderuar sesa ata që i prodhojnë ata; të parët u japin vetëm jetë, të dytët artin e të jetuarit mirë. -Aristoteli
 44. Ne rrallë mendojmë për ato që kemi; por gjithmonë në atë që na mungon. - Schopenhauer
 45. Unë kurrë nuk do të vdisja për bindjet e mia sepse mund të gaboja. - Bertrand Russell
 46. Të gjithë e shohin atë që duket se jeni, pakkush e provon atë që je në të vërtetë. - Makiaveli
 47. Dëshira është thelbi i vërtetë i njeriut. - Spinoza
 48. Nuk është ajo që ju ndodh, por mënyra se si reagoni ka rëndësi. -Epite
 49. Sekreti i lumturisë nuk është gjithmonë të bësh atë që dëshiron, por gjithmonë të duash atë që bën. - Tolstoi
 50. Zilia jonë gjithmonë zgjat më shumë se lumturia e atij që kemi zili. - Herakliti
 51. Nëse i afroheni çdo situate si çështje jete dhe vdekje, do të vdisni shumë herë. -Adam Smith
 52. E kaluara nuk ka fuqi mbi momentin e tanishëm. -Eckhart Tolle
 53. Besoni se jeta juaj ia vlen të jetohet dhe se besimi do të ndihmojë në krijimin e faktit. -Uilliam James
 54. Sa më shumë që njoh njerëzit, aq më shumë e dua qenin tim. -Diógenes Ciniku
 55. Kush di për dhimbjen, di gjithçka. - Dante Alighieri

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.