7 udhëzime për të qenë të qëndrueshëm

Përshëndetje, unë dua të ndaj me ju disa nga udhëzime që mund të ndiqni për të pasur më shumë qëndrueshmëri në jetë. Me këtë artikull do të mësoni të jeni një person konstant.

Nga njëra anë, ne e dimë atë qëndrueshmëria është një nga kërkesat për të qenë i suksesshëm (Unë tashmë e thashë atë në pikën 5 të këtij neni: 10 këshilla për të pasur sukses në jetë) Sidoqoftë, të jesh konstante me kalimin e kohës është mjaft e vështirë.

Ne do të shohim 7 udhëzime që do t'ju ndihmojnë të jeni më konsistent me projektet që filloni:

1) Di çfarë dëshiron: Necessaryshtë e nevojshme që ju të jeni të qartë për këtë koncept, që ta përcaktoni atë mirë dhe që ndjenjat dhe emocionet tuaja të jenë pozitive në lidhje me të.

2) Di si, domethënë, keni njohuritë e nevojshme për të kryer biznesin tuaj. Shikoni njerëzit që kanë qenë të suksesshëm në atë që po bëni: analizoni sjelljet dhe metodologjitë e tyre, lexoni librat e tyre, identifikoni fushat për përmirësim dhe modeloni praktikat e mira.

3) Krijoni një mjedis të mundshëm për të kryer aktivitetin.

4) Kërkoni mbështetjen e njerëzve që u besoni ose, të paktën, një ndërveprim në mënyrë që në një moment të caktuar të mund t'ju inkurajojnë, t'ju këshillojnë, të korrigjojnë sjelljen tuaj ose t'ju ndihmojnë në momente dyshimi. Bëhet fjalë për krijimin e reagimeve.

Shtë e rëndësishme të keni njerëz që ju ndihmojnë të zhvilloni potencialin tuaj të plotë

5) Disiplinë: Goodshtë mirë që e dini që rutina ka një rrezik. Ju mund të lodheni. Ju mund të përgatiteni veten mendërisht për këtë moment, të dini se çfarë mund të vijë dhe me cilat mjete ose strategji motivuese mund ta përballoni atë.

6) Keni një ditar ku mund të shkruani detyrat që duhet të kryeni: është një mjet kontrolli dhe menaxhimi. Mund t'ju ndihmojë të krijoni planin tuaj të veprimit dhe ta zbatoni atë në praktikë. Mund të shërbejë gjithashtu si një regjistrim i ngjarjeve tuaja të përditshme në këtë drejtim.

7) Keni menaxhim adekuat emocional që ju ndihmon të rrisni emocionet e favorshme për kryerjen e detyrave tuaja dhe të zbutni ose eleminoni ato që ju dëmtojnë.

Të mësosh të jesh i qëndrueshëm dhe ta arrish atë është diçka që kërkon kohë dhe shumë gatishmëri nga ana jote. Ajo që është e ekspozuar në këtë artikull është një lloj kurbë mësimi për ju për të arritur këtë qëllim sa më shpejt të jetë e mundur. Mendoni për përfitimet që do t'ju sjellë këtë vlerë.

Shpresoj që këto udhëzime t'ju ndihmojnë të jeni pak më në përputhje me detyrat tuaja. Jam i bindur që do ta arrini.

Unë ju lë me një audio nga Jim Rohn mbi këtë temë, një lidhje në një Blog të Produktivitetit dhe një video motivuese:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   jose_1035 dijo

    këto janë udhëzimet, por ato në të vërtetë funksionojnë