30 fraza të John Lennon

john lennon bardh e zi

Për shumë John Lennon ishte shumë më tepër sesa një muzikant apo një artist… kishte shumë njerëz që vajtuan për vdekjen e tij në moshën 40 vjeç, kur ai u vra në 1980 nga një fanatik. Emri i tij i plotë ishte John Winston Ono Lennon dhe ai lindi në Liverpool në 1940. Ai ishte ai që hutoi "The Beatles" në vitet 60 dhe 70, i cili ishte banda më e suksesshme e muzikës pop të të gjitha kohërave.

Të gjithë e kujtojnë për dashurinë e tij për jetën, dashurinë, paqen ... ai ishte një shpirt i lirë dhe kjo u tregua nga stili i tij i jetesës. Kur banda u marshua, Lennon vazhdoi të kompozonte muzikë së bashku me gruan e tij Yoko Ono. Ai vazhdoi jetën e tij si aktivist i paqes. Ai jetoi në New York me familjen e tij derisa u vra nga një tifoz më 8 dhjetor 1980. Ai pati një jetë të shkurtër, por la shumë trashëgimi pas tij.

Tjetra do t'ju lëmë disa fraza të tij për t'ju frymëzuar, në mënyrë që të ndieni se si ishte mendimi i tij. Frazat që do të dini më poshtë janë thënë të gjitha nga ai dhe ato flasin për paqe, muzikë, dashuri ... Kur t’i lexoni, nuk do ju lënë indiferentë.

Artikulli i lidhur:
53 fraza për të bërë paqe në botë

john lennon duke qeshur

John Lennon citon që do t'ju frymëzojë

 1. Roli im në shoqëri ose i çdo artisti apo poeti është të përpiqet dhe të shprehë atë që ndiejmë. Duke mos u treguar njerëzve se si të ndihen. Jo si predikues, jo si udhëheqës, por si reflektim i të gjithë neve
 2. Unë nuk do të ndryshoj mënyrën se si dukem ose ndjehem për tu përshtatur me diçka. Unë gjithmonë kam qenë i çuditshëm, kështu që do të jem i çuditshëm për pjesën tjetër të jetës time dhe duhet të jetoj me të. Unë jam një nga ata njerëz.
 3. Unë besoj në Zot, por jo si një gjë, jo si një plak në parajsë. Besoj se ajo që njerëzit e quajnë Zot është diçka që është te të gjithë ne. Unë besoj se Jezusi, Muhamedi, Buda dhe ato që thanë të gjithë të tjerët janë të vërteta. Përkthimet thjesht kanë qenë të pasakta.
 4. Si në një histori dashurie, dy njerëz krijues mund të shkatërrojnë veten duke u përpjekur të rimarrin atë shpirt rinor, në njëzet e një ose njëzet e katër vjeç, të krijimit pa e kuptuar as se si po ndodh. john lennon në pozë
 5. Të gjithë kemi Hitlerin në vete, por kemi edhe dashuri dhe paqe. Atëherë, pse të mos i japim paqen një herë?
 6. Ajo që duhet të bëjmë është të mbajmë gjallë shpresën. Sepse pa atë do të fundosemi.
 7. Ata na bënë të besojmë se secili prej nesh është gjysma e një portokalli, dhe se jeta ka kuptim vetëm kur gjejmë gjysmën tjetër. Ata nuk na thanë që ne tashmë kemi lindur të tërë, se askush në jetën tonë nuk meriton të mbajë mbi shpinë përgjegjësinë e plotësimit të asaj që na mungon
 8. Të qenit i sinqertë nuk mund t’ju ​​bëjë të merrni një ton miqsh, por gjithmonë ju bën të merrni miqtë e duhur.
 9. E tëra që themi është t'i japim paqes një shans
 10. Feja është vetëm një mënyrë për të marrë të dhjetën nga injorantët, ekziston vetëm një Zot, dhe ai nuk pasurohet si priftërinjtë quack
 11. Unë fillova grupin. E treta. Thatshtë kaq e thjeshtë. Jeta ime me The Beatles ishte bërë një kurth, një shirit i vazhdueshëm. Kur më në fund pata guximin t'u them tre të tjerëve se, në thonjëza, unë doja një divorc, ata e kuptuan që unë doja ta thoja atë; ndryshe nga kërcënimet e hershme të Ringo dhe George për t’u larguar.
 12. Një ëndërr që ëndërroni vetëm është vetëm një ëndërr. Një ëndërr që ëndërroni për dikë tjetër është një realitet.
 13. Imagjinoni të gjithë që jetojnë në paqe. Ju mund të thoni se unë jam një ëndërrimtar, por nuk jam i vetmi. Shpresoj që një ditë të na bashkoheni, dhe bota të jetë një.
 14. Nëse të gjithë do të kërkonin paqe në vend të televizionit, do të kishte paqe. john lennon me yoko ono
 15. Nëse nuk mund ta duam veten, nuk mund ta hapim plotësisht veten për aftësinë tonë për të dashur të tjerët ose për potencialin tonë për të krijuar.
 16. Mbrojtjet e mia ishin aq të mira. Heroi arrogant i rock and roll që i di të gjitha përgjigjet ishte në të vërtetë një djalë i tmerruar që nuk dinte të qante. E lehtë
 17. Ne jetojmë në një botë ku duhet të fshihemi për të bërë dashuri, ndërsa dhuna praktikohet në mes të ditës.
 18. Dilni dhe merrni paqen, mendoni për paqen, jetoni paqen dhe merrni frymë paqe dhe do ta keni atë sa më shpejt që të doni.
 19. Kur bëni diçka fisnike dhe të bukur dhe askush nuk e vëren, mos u trishtoni. Agimi është një pamje e bukur dhe megjithatë shumica e audiencës është akoma në gjumë.
 20. Ajo që bënë vitet gjashtëdhjetë ishte të na tregonte mundësitë dhe përgjegjësinë që kishim të gjithë. Nuk ishte përgjigjja. Thjesht na dha një ide të mundësisë.
 21. Shoqëria jonë drejtohet nga njerëz të çmendur për qëllime të çmendura. Unë mendoj se ne po drejtohemi nga maniakët për qëllime maniake dhe mendoj se ato mund të më çmendin sepse e shpreha atë. Kjo është e fundit në marrëzi.
 22. Dashuria është një premtim, dashuria është një kujtim, pasi të jepet kurrë nuk harrohet, mos e lër kurrë të zhduket.
 23. Dashuri, Dashuri, Dashuri. Gjithë sa ju duhet është dashuri. Dashuria është gjithçka që ju nevojitet.
 24. Nëse dikush mendon se paqja dhe dashuria janë vetëm një klishe që duhet të jetë lënë pas në vitet '60, është një problem. Paqja dhe dashuria janë të përjetshme.
 25. Kur jeni duke u mbytur, ju nuk thoni 'Unë do të isha jashtëzakonisht i kënaqur nëse dikush do të më shihte duke u mbytur dhe të vinte të më ndihmonte,' ju vetëm bërtisni.
 26. Koha që ju ka pëlqyer të humbni nuk ishte e humbur.
 27. Unë kurrë nuk kam shkuar në takime të shkollës së mesme. Ajo që dua të them është se ajo që nuk e kam në sy, nuk më intereson. Ky është qëndrimi im ndaj jetës. Kështu që nuk kam ndonjë romantizëm për ndonjë pjesë të së kaluarës sime.
 28. Askush nuk më kontrollon. Jam e pakontrollueshme. I vetmi që më kontrollon jam unë, dhe kjo është vështirë e mundur.
 29. Unë mendoj se Jezusi kishte të drejtë, Buda kishte të drejtë dhe të gjithë ata njerëz kanë të drejtë. Të gjithë thonë të njëjtën gjë, dhe unë e besoj. Unë besoj në atë që Jezusi tha në të vërtetë, gjërat themelore që ai vendosi për dashurinë dhe mirësinë, dhe jo për ato që njerëzit thonë se ai tha.
 30. Të përpiqesh të kënaqësh të gjithë është e pamundur. Nëse do ta bëje, do të përfundoje në mes pa i pëlqyer askujt. Thjesht duhet të merrni vendimin për atë që mendoni se është më e mira dhe ta bëni.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.