Këshilla për të mësuar përmendësh shpejt

mësoj përmendsh

Është normale që një person gjatë gjithë ditës Merrni informacione të të gjitha llojeve dhe në mënyra të ndryshme. Shumica dërrmuese e këtij informacioni zakonisht nuk janë të rëndësishme ose të rëndësishme për personin, kështu që nuk është e nevojshme ta mësoni përmendësh. Megjithatë, ka informacione të tjera që zakonisht janë të rëndësishme për t'u ruajtur në kujtesë, si në rastin e studimeve.

Kur bëhet fjalë për memorizimin e një lloji informacioni që është i rëndësishëm, duhet t'i kushtoni vëmendje në mënyrë që ta ruani siç duhet. Është gjithashtu e rëndësishme të mësoni përmendësh shpejt dhe parandaloni që vetë procesi të zgjasë shumë. Në artikullin e mëposhtëm ju japim një sërë këshillash për t'ju ndihmuar të mësoni përmendësh sa më shpejt dhe në mënyrë efektive.

Si të mësoni përmendësh shpejt

Nëse dëshironi të mësoni përmendësh shpejt dhe me efikasitet Mos humbisni detajet dhe mbani parasysh një sërë këshillash:

rishikoni informacionin

Një mënyrë për të mësuar përmendësh diçka shpejt është të shqyrtojmë informacionin disa herë. Rishikimi është kyç dhe shumë i rëndësishëm kur informacioni në fjalë, ju mbetet në kujtesë dhe ju e mbani mend pa problem.

Bëni skica dhe përmbledhje

Një mënyrë tjetër për të mësuar përmendësh diçka shpejt dhe me efikasitet është në bërjen e përmbledhjeve dhe kontureve të temave në fjalë. Me këto metoda mund të punoni në mënyrë personale me informacionin për ta bërë atë sa më të kuptueshëm.

Lexoni dhe përsërisni me zë të lartë

Është shumë më efektive kur bëhet fjalë për të mësuar përmendësh diçka për ta lexuar me zë të lartë, sesa ta bësh atë në heshtje për veten. Pra, mos hezitoni të përsërisni me zë të lartë atë që dëshironi të mësoni përmendësh. Leximi dhe përsëritja e informacionit që dëshironi me zë të lartë ju lejon të punoni me të në nivel vizual, dëgjimor dhe motorik.

Shkruani atë që duhet të mësohet përmendësh ose të studiohet

Para se të filloni të mësoni përmendësh informacione të caktuara, është mirë që t'i shkruani në letër. Është treguar se shkrimi i asaj që duhet studiuar e ndihmon trurin ta mbajë atë shumë më mirë dhe Mund të memorizohet shpejt dhe me efikasitet.

si-të-memorizosh-shpejt

Mbani qëndrimin e duhur

Keni një qëndrim të mirë kur përballeni me studimin, është kyç dhe thelbësor kur memorizoni në mënyrë optimale informacione të caktuara. Në këtë mënyrë, është shumë më e rekomandueshme dhe e dobishme t'i kushtoni një orë studimi me vëmendjen maksimale të mundshme sesa të përpiqeni të mësoni përmendësh diçka gjatë gjithë mëngjesit ose pasdites me një farë shpërqendrimi. Kjo është arsyeja pse ju duhet të përpiqeni të jeni sa më efikas kur përdorni kohën dhe kështu të arrini një memorizim të mirë dhe të shpejtë.

Shpjegojini informacionin një personi tjetër

Bërja e një ekspozimi të shkurtër të temave që duhen mësuar përmendësh është mjaft efektive. Në këtë mënyrë i jepet kuptim asaj që është mësuar dhe favorizon memorizimin e shpejtë.

Përdorimi i metaforave, inicialeve dhe akronimeve

Një mënyrë tjetër mjaft efektive për të mësuar përmendësh shpejt përmbajtjen është të përfaqësosh të njëjtën gjë duke përdorur metafora të ndryshme ose duke bashkuar inicialet ose pjesët e fjalëve, në mënyrë që të formohen të reja shumë më të shkurtra dhe më të lehta për t'u memorizuar.

Krijoni historinë tuaj

Një metodë tjetër mjaft efektive dhe e vlefshme kur bëhet fjalë për të mësuar përmendësh informacione të caktuara është të kërkoni një marrëdhënie të caktuar në të gjitha konceptet dhe prej andej, zhvilloni një histori personale që është më e lehtë për t'u studiuar.

Lidhni të renë me të vjetrën

Nëse dëshironi të mësoni përmendësh diçka shpejt, mund të përpiqeni të lidhni informacione të reja me njohuritë e kaluara që kanë qenë efektive. Kjo metodë e memorizimit është e përkryer për t'i dhënë njëfarë kuptimi informacionit që do të studiohet dhe për t'i dhënë kuptim atij.

Ruani në një vend të përshtatshëm

Vendi ku duhet të memorizohen disa informacione është i rëndësishëm. Kjo është arsyeja pse duhet të kërkoni një dhomë në shtëpi në të cilën drita është e mjaftueshme dhe me një temperaturë që ofron një mjedis optimal. Është gjithashtu e rëndësishme që vendi të mos jetë i ekspozuar ndaj zhurmës dhe të ketë hapësirë ​​të mjaftueshme për të qenë komod.

memorizoj shpejt

Përputhni informacionin që duhet memorizuar me diçka që ju pëlqen

Nëse është e mundur, është mirë të lidhni atë që dëshironi të mësoni përmendësh me diçka që është me interes dhe mund të sjellë njëfarë kënaqësie. Prandaj është vërtetuar se është më e lehtë dhe më e thjeshtë të mësosh përmendësh diçka, që mund të lidhet drejtpërdrejt me kënaqësinë që mund të gjenerojë një lloj interesi apo hobi.

bëj pushime

Kur studioni, nuk është mirë të shpenzoni orë e orë të tëra duke u përpjekur të mësoni përmendësh informacione të caktuara. Që procesi i mbajtjes së materialit të caktuar të jetë sa më efektiv, këshillohet që të bëni pushime të vogla prej disa minutash në mënyrë që të relaksoni mendjen sa më shumë. Në mënyrë ideale, çdo 45 minuta studim duhet të ndaloni për rreth 5 minuta të ktheheni në rifillim në një mënyrë më efektive.

Flini dhe hani

Përveç pushimeve të caktuara, është mirë të flini në mënyrë adekuate dhe të hani mirë për të rimbushur energjinë. Gjumi në orët e duhura e lejon mendjen të pushojë dhe efektiviteti i saj të jetë sa më optimal të nesërmen. Një person që mezi fle dhe ha nuk do të mësojë përmendësh në të njëjtën mënyrë si ai që arrin të hajë në mënyrë të ekuilibruar dhe pushon orët e nevojshme.

Me pak fjalë, kujtesa është një nga elementët thelbësorë brenda sistemit njohës të njeriut. Aftësia për të mësuar përmendësh shpejt do t'ju lejojë të ruani disa informacione që mund të jenë të dobishme për personin, siç janë studimet. Me këshillat ose rekomandimet e mësipërme, ju do të jeni në gjendje të ruani informacionin që dëshironi më shpejt se normalja dhe me efikasitet të madh.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.