Çfarë është një krizë ekzistenciale

krizë ekzistenciale

Të kalosh një krizë ekzistenciale nuk është e këndshme për askënd, sepse mund të ndjesh se gjithçka po shembet në këmbët e tua ... Edhe pse në realitet, mbase thjesht po vendosni gjithçka në vendin e vet. Kriza ekzistenciale njihet gjithashtu si ankthi ekzistencial edhe pse koncepti është i njëjtë: jeta ndihet e padobishme. Ndihet sikur ekzistenca nuk ka kuptim, nuk ka kufij ... Ne e dimë që të gjithë do të vdesim një ditë dhe prandaj, cili është kuptimi i jetës?

Ankthi ose kriza ekzistenciale tenton të lindë gjatë tranzicionit dhe reflekton vështirësi në rregullim, shpesh lidhur me humbjen e sigurisë. Për shembull, një student kolegji që lëviz shtëpinë ose një i rritur që kalon një divorc të vështirë mund të ndihet sikur themeli mbi të cilin ishte ndërtuar jeta e tyre po shkatërrohet. Kjo mund të çojë në pikëpyetje të kuptimit të ekzistencës.

Për ekzistencialistët, një krizë ekzistenciale konsiderohet një udhëtim, një vetëdije, një përvojë e domosdoshme dhe një fenomen kompleks. Kjo lind nga vetëdija për liritë tuaja dhe se si jeta do të përfundojë për ju një ditë.

Rreziqet që potencojnë një krizë ekzistenciale

Një krizë ekzistenciale shpesh ndodh pas disa ngjarjeve të jetës, duke përfshirë:

 • Diagnostifikimi i një sëmundjeje serioze ose kërcënuese për jetën.
 • Futni një kategori të rëndësishme moshe, të tilla si 40, 50 ose 65 vjeç
 • Përjetimi i një përvoje tragjike ose traumatike.
 • Ndryshimi i karrierës ose punës
 • Martesa ose divorci
 • Bëni fëmijë
 • Vdekja e një të dashur

krizë ekzistenciale

Njerëzit me kushtet e mëposhtme të shëndetit mendor mund të jenë gjithashtu më të prirur të kenë një krizë ekzistenciale; megjithëse këto çrregullime nuk shkaktojnë një krizë ekzistenciale:

 • Ankth
 • Çrregullimi i personalitetit kufitar
 • Depresión
 • Çrregullimi obsesiv

Si e dini nëse keni një krizë ekzistenciale?

Për të ditur nëse keni apo jo një krizë ekzistenciale, duhet të dini se ka disa simptoma që mund t'ju ndihmojnë ta identifikoni atë. Gjatë një krize ekzistenciale, ju mund të përjetoni një sërë simptomash, duke përfshirë:

 • Ankth
 • Depresión
 • Soledad
 • Shqetësim obsesiv
 • Ndjenja e mbingarkesës
 • Mungesa e motivimit dhe energjisë.
 • Izolimi nga miqtë dhe të dashurit

Llojet e krizave ekzistenciale

Një krizë ekzistenciale është një term i përgjithshëm, i cili mund të përdoret për të grupuar shumë lloje problemesh që mund të bëjnë që dikush të ketë një krizë ekzistenciale.

Frika dhe përgjegjësia

Ekzistencializmi thekson se ne të gjithë jemi të lirë të marrim vendime në jetë, dhe me këtë liri për të marrë vendime vjen përgjegjësia. Sidoqoftë, duke pasur parasysh destinacionin përfundimtar të vdekjes, veprimet tuaja mund të duken të pakuptimta kur shikohen në lidhje me pamjen më të madhe të jetës tuaj.

Në këtë mënyrë, liria çon në dëshpërim, dhe përgjegjësia për këtë liri shkakton ankth. Sa shpesh keni luftuar me një vendim dhe keni pasur frikë se ishte i gabuar? Kjo frikë nga marrja e një vendimi të gabuar pasqyron ankthin për liri në lidhje me shqetësimet ekzistenciale.

Ekzistencialistët besojnë se kemi këtë ankth ose ankth sepse nuk ka rrugë "të drejtë" dhe nuk ka asnjë udhëzues për të na treguar se çfarë të bëjmë. Në thelb, secili prej nesh duhet të ketë kuptim të jetës së vet. Nëse kjo përgjegjësi ndihet shumë e madhe, ne mund të regresohemi në format e sjelljes që na mbrojnë nga kjo ndjenjë ankthi.

krizë ekzistenciale

Kuptimi i jetes

Nëse luftoni me ankthin ekzistencial, mund ta pyesni veten: "Ç'kuptim ka të jetosh?" Ndërsa kaloni tranzicionet në jetën tuaj dhe humbni sigurinë e një konteksti dhe strukture të njohur, ju mund të vini në pikëpyetje pikën e jetës, nëse në fund, rezultati është që ju të vdisni. Pse i bëjmë gjërat?

Aftësia për të pasur një pasion për atë që përndryshe mund të konsiderohet një jetë e pakuptimtë pasqyron një vlerësim për vetë jetën. Nëse mund të ndaloni së provuari të jetoni për fundin, ose "qëllimin", dhe të filloni të jetosh me vetë aktin e "qenies", atëherë do të fillosh të jetosh jetën tënde plotësisht.

Autenticiteti

Një krizë ekzistenciale mund t'ju çojë drejt vërtetësisë, e cila domosdoshmërisht do t'ju sjellë edhe ankth. Ju mund të keni mendime në lidhje me kalueshmërinë e ekzistencës tuaj dhe si po e jetoni atë. Kur pushoni të supozoni se do të zgjoheni gjallë çdo ditë, mund të përjetoni ankth, por në të njëjtën kohë do të merrni një kuptim më të thellë nga gjithçka.

Ju mund të vini re se të gjitha problemet e përditshme të kësaj bote që ju shqetësojnë aq shumë duket se nuk kanë më rëndësi, dhe të gjitha mendimet, Frika dhe ankthi rreth kësaj bote zhduken, sepse jeni përballur me një problem shumë më të madh. Në fund të jetës suaj, a ka ndonjë rëndësi nga kjo? A do të ketë rëndësi se çfarë karriere keni zgjedhur, sa para keni pasur, ose çfarë makine keni drejtuar?

Faza e jetës

Shumë njerëz përjetojnë një krizë ekzistenciale kur kalojnë në një brez të ri: nga fëmijëria në moshën e rritur ose nga mosha e rritur në jetën e moshuar. Ngjarjet e rëndësishme të jetës, përfshirë diplomimet, fillimi i një pune të re ose ndryshimi i karrierës, martesa ose divorci, lindja e fëmijëve dhe pensioni, gjithashtu mund të shkaktojë një krizë ekzistenciale.

Vdekja dhe sëmundja

Humbja e një partneri, prindi, vëllai, fëmije ose një personi tjetër të dashur shpesh i detyron njerëzit të përballen me vdekshmërinë e tyre dhe të vënë në dyshim kuptimin e jetës së tyre. Në mënyrë të ngjashme, nëse po përballeni me një sëmundje serioze ose kërcënuese për jetën, Ju mund të keni një krizë ekzistenciale që ju mbingarkon me mendime për vdekjen dhe kuptimin e jetës.

krizë ekzistenciale

Nëse mendoni se po kaloni një krizë ekzistenciale, por nuk dini se si mund ta përballoni ose mendoni se nuk do të jeni në gjendje ta kapërceni atë, kërkoni mbështetje menjëherë. Kalimi i një krize ekzistenciale është më i zakonshëm sesa imagjinoni dhe nuk keni pse ta kaloni atë vetëm.

Ju mund të kërkoni mbështetje nga familja dhe miqtë, por nëse e shihni të nevojshme, kërkoni ndihmë nga një profesionist i shëndetit mendor për udhëzime se çfarë mund të bëni për të rifituar ekuilibrin e brendshëm. Në këtë mënyrë do të vlerësoni edhe një herë jetën që keni dhe mbi të gjitha, do të jeni përsëri vetvetja. Ne kemi vetëm një jetë dhe ia vlen ta jetosh duke falënderuar mundësinë për të qenë vetvetja çdo ditë e ekzistencës tënde.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.