Libra për çifte dhe martesa: duke parë dashurinë në një mënyrë të shëndetshme

çift ​​duke lexuar libra

Kur një çift është së bashku ose martohet dhe fillon një jetë në martesë, Gjëja e fundit që ata duan është që ajo dashuri që ata e ndiejnë kaq thellë të marrë fund. Por jo të gjitha marrëdhëniet janë të shëndetshme, disa bëhen toksike, të tjerët prishen, të tjerët nuk prishen por është sikur ata marrin frymë me helm pranë njëri-tjetrit ... Ka shumë raste në të cilat librat për çifte dhe martesat janë një zgjidhje nëse marrin fjalët seriozisht.

Shumë çifte ndahen dhe mund të kishin arritur nëse kishin shkuar në terapi për të zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre ose për të qenë në gjendje të punonin vetë për të përmirësuar atë që ka në mjedis. Megjithëse jo të gjithë kanë aftësi paguese financiare për të paguar për terapi dhe megjithëse nuk është një zëvendësues, librat për çifte dhe martesat mund të ndihmojnë shumë.

Libra për çifte

Librat për çifte dhe martesa mund të jenë një shpëtim për shumë njerëz, për sa kohë që ata zgjedhin atë të duhur dhe dinë të përdorin këshillat që japin në jetën e tyre. Një libër zakonisht është i përballueshëm për xhepat, kështu që është e rëndësishme që njerëzit të dinë të zgjedhin mirë.

Tjetra do t'ju tregojmë rreth disa titujve të librave që janë idealë për çifte dhe martesa sepse do t'i ndihmojë ata të kuptojnë dashurinë në një mënyrë më të shëndetshme, jo toksike dhe të dinë se çfarë duan dhe çfarë nuk duan në jetën e tyre. Në një çift është shumë e rëndësishme të punosh në komunikim, vendosmëria, ndjeshmëria dhe zgjidhja e konflikteve.

çift ​​duke lexuar libra

Dashuri e zgjuar. Zemra dhe koka: çelësat për ndërtimin e një çifti të lumtur

Ky libër është shkruar nga Enrique Rojas dhe është një libër që fton çiftet të mësojnë ta duan njëri-tjetrin në mënyrë inteligjente. Ata flasin për sjelljen dhe maksimumi i librit është që të jesh me një person tjetër, së pari duhet të dish të jesh me veten tënde. Kjo na kujton thënien popullore: "Të duash një person tjetër me shëndet, së pari duhet të duash veten".

Dashuria inteligjente përbëhet nga zemra, koka dhe shpirti. Dashuria rritet vetëm nëse kujdesen për detajet e vogla. Shtë një libër madhështor që shpjegon se çfarë do të thotë dashuri e vërtetë dhe të jep çelësat për të pasur një partner të lumtur. Në Amazona mund ta gjeni me këtë përshkrim:

Një analizë e thellë psikologjike që futet në "dhomën e motorit" të sjelljes dhe hap rrugën midis ideve dhe koncepteve, e udhëhequr nga një parim themelor: "të jesh me dikë duhet së pari të jesh me veten tënde".

Shtatë rregulla të arta për të jetuar në çift: Një studim gjithëpërfshirës mbi marrëdhëniet dhe bashkëjetesën

Shkruar nga John M. Gottman dhe Nan Silver. Të gjithë çiftet mund të kalojnë një krizë, por është e rëndësishme të jeni në gjendje të dilni prej tyre kur dashuria mes njerëzve vazhdon ende. Nuk është e lehtë të kesh një marrëdhënie me një partner, të jetosh me një person tjetër që nuk është nga familja juaj e drejtpërdrejtë, por është familja juaj nga zgjedhja nuk është gjithmonë e lehtë. Në këtë kuptim, ky libër ju jep udhëzimet në mënyrë që një çift që është në krizë të dalë nga ai dhe gjithashtu të ndihet më i përforcuar se kurrë. Në Amazona mund ta gjeni me këtë përshkrim:

Dr. Gottman ka revolucionarizuar konceptimin e çiftit pasi ka kryer kërkime shkencore të papara: për disa vjet ai ka studiuar zakonet e martesave në "laboratorin e tij të dashurisë" dhe ka arritur një sukses prej 91% në parashikimet e tij për të ardhmen e çifteve.

Ky libër është kulmi i punës së tij, e cila përmblidhet në shtatë rregulla të arta për të rikuperuar ose forcuar një çift në krizë. Këto rregulla mësojnë, përmes ushtrimeve dhe pyetjeve, teknika të reja dhe befasuese për funksionimin e duhur të çiftit, duke i kushtuar vëmendje të veçantë momenteve të vogla të përditshme që përbëjnë shpirtin e çdo marrëdhënieje.

çift ​​duke lexuar libra

Dashuri e mirë në çift

Shkruar nga Joan Garriga. Secili person është i ndryshëm dhe secili ka idiosinkrazitë e veta. E njëjta gjë vlen për çiftet, secila është një botë e ndërtuar nga dy njerëz të ndryshëm. Prandaj, udhëzimet e standardizuara nuk funksionojnë gjithmonë në të njëjtën mënyrë me njerëzit, në këtë kuptim ... është e nevojshme të dihet se idiosinkrasia në vetvete është magjia e çdo marrëdhënieje.

Ky libër nuk ka për qëllim të jetë një manual udhëzimi për çiftet, ato thjesht ju ndihmojnë të kuptoni se cilët janë përbërësit që lehtësojnë ose pengojnë një marrëdhënie të mirë. Në Amazona mund ta gjeni me këtë përshkrim:

Ky nuk është një libër për atë që duhet të bëjmë ose çfarë nuk duhet të bëjmë në një marrëdhënie. Nuk flet për modele ideale. Ai flet për marrëdhënie të ndryshme, me udhëzimet dhe stilet e veta të lundrimit. Por gjithashtu në lidhje me ato çështje që zakonisht i bëjnë gjërat të funksionojnë ose shkojnë keq në një çift, dhe përbërësit që e bëjnë të lehtë ose të vështirë ndërtimin e një marrëdhënie të mirë dhe mirëmbajtjen e saj. Për më tepër, ajo jep të dhëna që secili të gjejë formulën e tij, modelin dhe mënyrën e tij të të jetuarit në çift.

Joan Garriga, një psikologe e gestaltit dhe specialiste në konstelacionet familjare, një terapiste eksperte që ka parë shumë çifte duke kaluar konsultat e tij, e bën të qartë se në marrëdhënie nuk ka të mirë apo të keq, fajtorë apo të pafajshëm, të drejtë apo mëkatarë. “Ajo që ka janë marrëdhënie të mira dhe të këqija: marrëdhëniet që na pasurojnë dhe marrëdhëniet që na varfërojnë. Ka gëzim dhe mjerim. Ka dashuri të mirë dhe dashuri të keqe. Dhe çështja është se dashuria nuk është e mjaftueshme për të siguruar mirëqenien: dashuria e mirë është e nevojshme ".

Më korrigjo nëse gaboj. Strategjitë e dialogut në çift

Ky libër është shkruar për Giorgio Nardone. Një marrëdhënie e mirë, si në çift dhe çdo lloj tjetër, përqendrohet në komunikimin e mirë. Ky libër përqendrohet në komunikimin si çift, pasi është shtylla themelore që një çift të funksionojë si duhet. Në Amazona mund ta gjeni me këtë përshkrim:

Objektivi i kësaj pune është të na paraqesë një metodë për të dialoguar strategjikisht me partnerin tonë, rezultat i dekadave të punës që synon të na udhëheqë të ndryshojmë realitetin tonë përmes mënyrës se si komunikojmë me të tjerët dhe me veten tonë. Autori na drejton përmes një udhëtimi të të mësuarit të taktikave të thjeshta dhe efektive për të shndërruar mosmarrëveshjet në marrëveshje dhe konflikte të mundshme në aleanca, pasi kurrë nuk duhet të harrojmë se në marrëdhëniet me njerëzit me të cilët jemi të lidhur në mënyrë afektive dhe emocionale nuk ka fitues dhe humbës , por të dy palët fitojnë ose humbin.

çift ​​duke lexuar libra

Sa e njihni partnerin tuaj: 160 pyetje për të zbuluar

Ky libër është shkruar nga Grete Garrido. Shtë një libër ndryshe nga të tjerët, sepse është një libër që do t'ju ndihmojë të dini më shumë për partnerin tuaj, në një mënyrë argëtuese dhe argëtuese. En Nuk u gjet asnjë produkt. mund ta gjeni me këtë përshkrim:

Sa e njihni partnerin tuaj? A mendoni se do ta kaloni testin? 160 pyetje mbi 42 faqe për të zbuluar nëse vërtet e njihni njëri-tjetrin plotësisht apo jo! Një plan argëtues për pasdite me shi, udhëtime ose darka së bashku. Përgjigjet mund t'ju befasojnë dhe të çojnë në biseda interesante.

Një libër argëtues plot surpriza, një dhuratë origjinale për çiftet, qofshin ata bashkë për një kohë të gjatë apo për një kohë të shkurtër. Me pyetje që do të testojnë njohuritë tuaja për tjetrin dhe do t'ju ftojnë në gjënë më të rëndësishme: befasoni, rizbuloni dhe komunikoni. Nga një lojë zbavitëse ju bëni që partneri juaj të bëhet edhe më i vendosur.

Dhuratë për përvjetorë, ditëlindje, çifte drejt, homoseksualë, të rinj dhe të moshuar. A e pranoni sfidën? Kush humbet fton në një darkë! Le të të befasojë!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.