5 libra të rekomanduar nga Bill Gates për të lexuar këtë verë

Bill Gates ka një zakon: të rekomandojë libra çdo vit. Ky vit nuk do të ishte më pak, një nga burrat me më shumë para në botë, Ai rekomandon pesë libra për këtë verë që i lexon gjatë dimrit

Mark Zuckerberg bëri diçka të ngjashme vitin e kaluar. Në fakt ai bëri një projekt të quajtur Një vit i librave në të cilin ai rekomandoi 23 libra që kishte lexuar në atë vit dhe i pëlqyen. Ai ndoshta ishte frymëzuar nga Bill Gates dhe rekomandimet që ai bënte periodikisht në blogun e tij.

Siç mund ta imagjinoni, rekomandimi i një libri nga këta njerëz është një nxitje e madhe në shitjet e tyre.

[Ju mund të interesoheni TOP 11 Librat më të shitur për vetë-ndihmë dhe vetë-përmirësim]

Bill Gates është kthyer në ngarkesë me rekomandimet e tij për këtë verë dhe rekomandon pesë titujt që i pëlqyen më shumë gjatë leximeve të tij në dimër. Le të kujtojmë se ai jeton në Seattle dhe atje dimri zgjat 9 muaj.

libra të rekomanduar për të lexuar në verë

Kishin kaluar 10 vjet që kur shkencëtari i kompjuterëve lexoi një libër me trillime shkencore, por një nga 800 faqet e la atë të bllokuar.

Tjetra do të shohim librat që i pëlqyen më shumë (do të doja të di numrin e librave që lexon ky njeri në vit, vini re se një prej atyre që ai rekomandon ka 800 faqe).

1) "Shtatëdhjetënga Neal Stephenson.

rekomandimi i leximit

Mund të jetë një befasi që Bill Gates ka pranuar se ai nuk ka lexuar një libër të trillimeve shkencore për 10 vjet. Me siguri ai preferon të krijojë distopia sesa t'i lexojë ato. Sidoqoftë, këtë vit ajo bëri një përjashtim me këtë libër të shkëlqyeshëm që iu rekomandua asaj nga një mik.

Argumenti të këtij libri Bill Gates e shpjegon atë si më poshtë: «Ka një shpërthim në hënë dhe njerëzimi është i vetëdijshëm se për dy vjet mijëra meteorë do të bien në tokë, duke vrarë tërë jetën. Njerëzimi krijon një plan për të mbijetuar që konsiston në lëshimin e anijeve në hapësirë ​​për t'i shpëtuar katastrofës ».

Bill Gates thotë se ka shumë tekst për anijet dhe se mund të jetë i lodhshëm (në fund të fundit, flitej shumë për balenat në 'Moby Dick') Fakti është se Ky libër ju ka ndihmuar që të rilidhni dashurinë tuaj për librat e trillimeve shkencore.

2) 'Si të mos gabojmë: Matematikat e Fshehura të Jetës së Përditshme'nga Jordan Ellenberg.

verë libra të rekomanduar

Ndoshta ju mendoni se me titullin e saj është një libër i ndihmës vetjake kjo ka të bëjë me miqësimin dhe ndikimin te të tjerët. Sidoqoftë, bëhet fjalë për një libër që flet për rëndësinë e matematikës në ditët tona në ditë dhe kuriozitetet e saj. "Ka disa pjesë të librit që mund të jenë të komplikuara, por më pas autori bën një përmbledhje që të mos e humbni fillin"thotë Gates.

3) "Sapiens: Një histori e shkurtër e njerëzimitnga Noah Yuval Harari.

sapiens

Ky libër ka një dhuratë të shkëlqyeshme: «Tregon historinë e qenies njerëzore në 400 faqe». Në botimin e tij të parë titullohej 'Nga kafshët te burrat' Dhe ka shkaktuar biseda të shumta midis çiftit Gates pasi që aftësia për të sintetizuar historinë e njerëzimit në 400 faqe e bën atë një terren për debat; në fakt, ka gjëra që shfaqen në libër dhe Bill Gates nuk pajtohet me to: "Ka gjëra që nuk më bindin, siç është deklarata e Hararit se qenia njerëzore ka jetuar në kushte më të mira para se të bëhej fermer. Sidoqoftë, 'Sapiens' është një libër që unë u rekomandoj të gjithë atyre që pëlqejnë historinë dhe të ardhmen e qenies njerëzore ».

4) "Ështja jetësorenga Nick Lane.

pyetja jetike

Ky është një nga librat që Gates zgjodhi të bënte lista e tij e librave më të mirë të vitit 2015. Bëhet fjalë për mënyrën se si kanë evoluar të gjitha qeniet e gjalla në planet. Gates ka thënë për autorin e saj se "Duhet të njohim më shumë njerëz".

Një nga arsyet që Gates përdor për të lavdëruar autorin e saj është se të kuptuarit se si filluan format e para të jetës shumë e rëndësishme nga pikëpamja mjekësore dhe në zbatimin e kësaj njohurie për shërimin e kancerit. "Edhe nëse puna e Nick ishte e gabuar, unë mendoj se vendosja e vëmendjes në aspektet me të cilat trajton libri ndihmon për të kuptuar origjinën tonë, nga kemi ardhur"thotë Gates.

5) "Fuqia për të garuar: një ekonomist dhe një sipërmarrës në rigjallërimin e Japonisë në ekonominë globalenga Hiroshi Mikitani dhe Ryoichi Mikitani.

Shumë vite më parë, Bill Gates shkoi në Japoni, ishte hera e tij e parë. Ajo që pa shkencëtarja e kompjuterëve ishte një vend i fortë ekonomikisht që ishte në rritje për nga teknologjia dhe ekonomia. Ishte një referencë botërore. Sidoqoftë, sot, shumë kompani japoneze janë kapërcyer dhe eklipsuar nga kompani të tjera nga Kina dhe Koreja e Jugut.

Libri flet për debatin që një djalë zhvillon me babanë e tij rreth situatës në vendin e tij. Disa njerëz do ta pranojnë që kjo familje zotëron Rakuten (Amazon Japoneze). Ata trajtojnë tema të tilla si kriza ekonomike japoneze, përpjekja që vendi po bën për të qenë më konkurrues dhe vështirësitë që japonezët kanë për t'u bërë biznesmenë dhe sipërmarrës.


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Rigoberto dijo

    Artikull i shkëlqyeshëm ... dhe ky për të kopjuar zakonet e këtyre magjistarëve.