Loja heuristike: çfarë është ajo dhe nga çfarë përbëhet?

lojëra heuristike në kuti prej druri

Kur flasim për lojë heuristike, i referohemi stimulimit të zbulimit dhe eksperimentimit të fëmijëve përmes lojës. Këto lloj lojërash luhen gjatë fëmijërisë së hershme. Shtë e nevojshme të dini se nga përbëhet kjo lloj loje, në mënyrë që nëse keni fëmijë ose punoni me fëmijë të vegjël, mund ta përmirësoni atë.

Përmes këtij lloji të lojës, fëmijët e vegjël bashkëveprojnë me objekte, duke zbuluar forma dhe materiale. Prekja është thelbësore në këtë lloj loje, pasi që duke qenë ndijor, të vegjlit mund të zbulojnë tekstura, madhësi, përdorim, etj. Në mënyrë që të luani këtë lojë me fëmijët, ideja është që të keni "një arkë ose shportë thesari" në mënyrë që fëmijët të mund të eksperimentojnë lirisht me objektet.

Ky lloj loje është ideal për fëmijët nga një vit e deri në dy, të cilët janë në lojë të plotë funksionale dhe eksperimentimi është i domosdoshëm për zhvillimin e tyre. Të dy prindërit dhe mësuesit kanë krijuar prej kohësh materialet e tyre me tekstura të përditshme, megjithëse gjithnjë e më shumë kompani janë të përkushtuara për të bërë materiale për lojë heuristike në zhvillimin e fëmijëve, të tilla si materiale prej druri.

fëmijë lojë heuristic

Vetë-mësim

Në lojën heuristike, fëmijët eksplorojnë, hetojnë dhe zbulojnë materiale, prandaj është e rëndësishme që materialet e siguruara të jenë të përshtatshme për moshën e tyre dhe të mos jenë të rrezikshme. Ashtë një ide e mirë që i lejoni një fëmije lirinë për të eksploruar të gjitha objektet që u siguroni atyre me qetësi shpirtërore.

Fëmija duhet të jetë protagonist i mësimit të tij në mënyrë që ai të zbulojë natyrshëm atë që është para tij dhe që askush të mos e udhëzojë atë. Megjithëse i rrituri siguron materialet dhe i tregon ato në fillim, ajo që është e rëndësishme në këtë lojë është që i vogli të drejtojë zbulimin e tyre të materialeve.

Të mësuarit duhet të bëhet me zbulim, të mësuarit e njohurive me kontakt të drejtpërdrejtë. Kjo do ta ndihmojë të voglin të përmirësojë vetëvlerësimin e tij, të gëzojë ndjenjën e kënaqësisë kur zbulon gjëra të reja dhe ai gjithashtu do të ndiejë se si të tjerët respektojnë ritmin e tij të të mësuarit dhe nevojat e tij.

Ato janë shqisat, përveç prekjes, ato që ndihmojnë të voglin të zbulojë përmes shqisave karakteristikat e objekteve që është para jush për të manipuluar, në këtë mënyrë ju do të ndiheni mjaft të aftë për të qenë në gjendje të mësoni përmes shqisave tuaja.

lojëra heuristike në kutinë e xunkthit

përfitimet

Ky lloj loje ka përfitime të konsiderueshme dhe është një ide e mirë t'i merrni ato në konsideratë në mënyrë që të promovoni këtë lojë tek fëmijët midis një dhe dy vjeç. Përfitimet më të konsiderueshme që ka janë:

 • Zhvillimi i aftësive njohëse
 • Rritni imagjinatën dhe krijimtarinë
 • Rrit aftësitë perceptuese
 • Rritni vetëvlerësimin
 • Rrit ndjenjën e arritjes dhe kënaqësisë
 • Zhvillimi i aftësive motorike bruto dhe të imëta
 • Bëhuni të vetëdijshëm për gravitetin ose ekuilibrin
 • Përmirësoni të menduarit matematik
 • Përmirësoni kuptimin e fjalorit

Përveç kësaj, Fëmijët gjithashtu do të rrisin vlerat shoqërore pasi që ata mund të fillojnë të ndajnë. Idealisht, objektet janë të një lloji natyror (letër, metal, karton, tapë, etj.) Që janë të një madhësie adekuate për të shmangur rrezikun e mbytjes (sepse fëmijët vendosin gjërat në gojën e tyre për të eksploruar) dhe në një enë gjithashtu natyrore si një shportë prej druri ose thurje, me të cilën i vogli mund të transportojë, klasifikojë, etj. Materialet në seancën tuaj të lojës. Shtë e rëndësishme të përpiqeni të shmangni sa më shumë që të jetë e mundur materiale të tilla si lodra plastike ose të dizajnuara paraprakisht.

Fazat

Loja heuristike përbëhet nga disa faza, dhe është e nevojshme që ajo të mos zgjasë më shumë se 45 minuta ose një orë dhe që ato të ndahen në tre pjesë. Fëmijët e vegjël të një dhe dy vjet kanë vëmendje dhe mbajtje të shkurtër, Ata gjithashtu pëlqejnë stimulimin dhe kalojnë nga një aktivitet në tjetrin, kështu që është një ide e mirë që pjesët të zgjasin pak a shumë 15 ose 20 minuta secila.

Faza përgatitore

Faza e parë do të ishte faza përgatitore ku i rrituri përgatit materialin në një hapësirë ​​të zbrazët lojërash siç është një qilim ose në një tryezë të qartë. Nuk duhet të ketë elementë të tjerë me të cilët i vogli mund të argëtojë vetveten. I rrituri zgjedh tre ose katër lloje të ndryshme të materialeve ndijore dhe zgjedh kontejnerët (një enë për secilin material të zgjedhur).

Fëmijët mund t’i gjejnë materialet jashtë shportave dhe më pas t’i vendosin në vetvete, ose është i rrituri ai që tregon llojin e materialit herën e parë dhe i vendos ato në kontejnerë.

lojëra heuristike të kopshtit ditor

Faza e eksplorimit

Në këtë fazë fëmijët e vegjël fillojnë të eksplorojnë me materialet që kanë zgjedhur më parë. Brenda, ata pyesin se për çfarë shërbejnë dhe çfarë mund të bëjnë me to. Ata ndoshta do t'i kalojnë nga një enë në tjetrën ose do t'i hedhin në dysheme për të parë se çfarë ndodh dhe më pas do t'i marrin për të vazhduar lojën.

Ata gjithashtu fillojnë të mbulojnë, zbulojnë, hapin, mbyllen, mbushin, nxjerrin, kthejnë, përshtaten, grupohen, etj. Shtë momenti kur të vegjlit po ndërveprojnë drejtpërdrejt me materialet. Ndërsa ata janë duke u argëtuar ata po mësojnë!

Faza e mbledhjes

Në fazën e mbledhjes, fëmijët duhet të mbledhin, klasifikojnë dhe organizojnë materialet për t'i vendosur ato në vendin e tyre përkatës. Ndoshta në këtë fazë ata kanë nevojë për ndihmë nga i rrituri, për të mbajtur të gjithë materialin aty ku i takon. Me udhëzimin e të rriturit do të jetë e mjaftueshme.

Roli i të rriturit është aktiv dhe pasiv në të njëjtën kohë. Sepse së pari ai përgatit materialet në mënyrë që fëmija të luajë, atëherë ai ka një rol pasiv kur e lejon fëmijën të luajë lirshëm dhe së fundmi, ai ka një rol disi aktiv për ta ndihmuar fëmijën në mbledhjen e materialit.

Siç kemi komentuar më parë, kohëzgjatja e sesionit duhet të jetë afërsisht 45 minuta dhe të përfundojë para se fëmijët të mos interesohen më ose mos u bëni më kuriozë. Në këtë kuptim, është thelbësore për të parandaluar apatinë ose mërzinë tek fëmijët nga aktiviteti. Fëmijët që luajnë nuk duhet të jenë më të gjatë se 25 minuta në total, në varësi të interesit të tyre për aktivitetin.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.