Lojëra për t'u çlodhur

Lojëra për t'u çlodhur çdo ditë

Të mësuarit për t'u çlodhur është thelbësor për të parandaluar që stresi të ndërhyjë në mirëqenien fizike dhe emocionale të njerëzve. Burimet e stresit janë të shumta, të ndryshme për çdo person, edhe pse të përbashkëta në shumicën e rasteve. Puna ose mungesa e saj, marrëdhëniet me partnerin ose rritja e fëmijëve, ato janë disa nga burimet më të mëdha të nervozizmit dhe shqetësimit.

Stresi është një gjendje e natyrshme e trupit, një mënyrë për të qëndruar vigjilent ndaj situatave që kërkojnë vëmendjen tuaj të plotë. Megjithatë, kur stresi vazhdon pas përfundimit të veprimit të përmendur, ai mund të bëhet kronik. Për ta shmangur atë, është e nevojshme të kërkoni aktivitete me të cilat të mësoni të relaksoheni dhe të shkëputeni.

Aktivitete dhe lojëra për t'u çlodhur

Zbuloni këto lojëra për t'u çlodhur, me të cilat mund ta çlironi mendjen nga gjithçka që nuk ju lejon të shkëputeni nga problemet e përditshme. Aktivitete që mund t'i ndani edhe me fëmijët, miqtë ose familjen tuaj. Sepse ata gjithashtu duhet të çlirojnë mendjen e tyre nga të gjitha burimet e shqetësimit.

Arti i antistresit

Pikturimi dhe ngjyrosja është një nga aktivitetet më të mira për t'u çlodhur, si dhe një nga më të vjetrat në histori. Midis shumë opsioneve artistike, piktura, skulptura prej balte apo artet plastike, ato janë disa nga teknikat më të mira dhe më të thjeshta për t'u çlodhur. Ndërsa punoni me duart tuaja, ju zhvilloni kreativitetin dhe liroje mendjen nga gjërat që nuk të lënë të shkëputesh.

Ngjyrosja e mandalave është bërë një aktivitet relaksues i ndarë nga shumë të rritur. Edhe pse nuk është e nevojshme të keni vizatime për të bërë këtë aktivitet. Thjesht merrni një fletë letre të zbrazët, një shënues ose një stilolaps dhe vizatoni pa e ngritur dorën. Lëreni trurin tuaj të lidhet me pjesën tuaj më artistike dhe që dora jote të lëvizë si të dojë. Pas një kohe do të ndiheni shumë më të qetë dhe më të fokusuar.

Ulni stresin me këto lojëra

Skulpturimi me baltë është gjithashtu ndër lojërat më të mira për t'u çlodhur. Ju duhet vetëm pak argjilë ose pastë modelimi, është e lehtë për t'u gjetur, një produkt i lirë dhe shumë i thjeshtë në përdorim. Përveç relaksimit, Ju mund të krijoni pjesë unike me të cilat do të dekoroni shtëpinë tuaj në një mënyrë krejtësisht origjinale.

Puzzles dhe puzzles

Puzzles janë një nga ato lojëra relaksimi që nuk dështojnë kurrë. Është një aktivitet që ju lejon të përqendroheni në imazhin, në detyrën në fjalë dhe ju mban të lirë nga shqetësimet e tjera përveç përfundimit të imazhit. Të paktën gjatë kohës që po i kushtoni enigmës. Ne anen tjeter, Është një projekt afatgjatë që do t'ju lejojë të kushtoni disa minuta çdo ditë. Kjo ju kursen nga nevoja të mendoni për lojëra të tjera për t'u çlodhur sa herë që keni stres.

Bëni flluska

Ky aktivitet që duket krejtësisht fëminor, është një nga teknikat më të mira për t'u çlodhur. Një lojë shumë e thjeshtë, por me të cilën mund të punoni frymën pa e kuptuar. Ai konsiston në fryrjen e flluskave të sapunit me gojën tuaj, duke fryrë përmes një kashte ose tub. Mjafton të përgatisni një kovë me ujë, detergjent enëlarëse dhe pak xhel flokësh. Filloni të fryni dhe krijoni flluska sapuni duke e çliruar mendjen tuaj nga çdo shqetësim.

Ndërtimi i lojërave

Lego dhe blloqet e ndërtimit nuk janë vetëm për fëmijët, në fakt, ka pothuajse më shumë fansa të rritur sesa të vegjël. Këto lojëra ndërtimi janë disa nga lojërat më të mira relaksuese që mund të gjenden dhe ka opsione për të gjitha shijet. Në treg mund të gjeni shtëpi prej guri Ato janë ndërtuar me dorë, me shumë durim dhe përqendrim.

Puzzles ndihmojnë për t'u çlodhur

Ju gjithashtu mund të zgjidhni konstruksione të tjera nga prerjet. Do të habiteni nga numri i opsioneve që ekzistojnë në treg. Ju mund të krijoni shtëpi viktoriane, katedrale mitike dhe madje edhe stadiumin tuaj të preferuar të futbollit. Për sa i përket ndërtimeve, varkat, makinat, motoçikletat dhe të gjitha llojet e mjeteve, janë një nga aktivitetet më të mira relaksuese që përdoren gjatë gjithë jetës.

Kopshti

Nëse jeni një nga ata me fat që keni një copë tokë jashtë, ju keni në dorë aktivitetin më të mirë për t'u çlodhur që mund të gjeni. Kopshtaria ofron mundësi të mëdha dhe është një nga terapitë më të mira kundër stresit. Nëse nuk është ky rasti juaj, ju duhet vetëm një hapësirë ​​e vogël në shtëpi ku mund të krijoni një kopsht të vogël me barishte aromatike. Edhe disa vazo të vogla në të cilat mbillen farat.

Vetë kujdesi i përditshëm i bimëve bëhet një terapi relaksuese. Do të duhen vetëm disa minuta çdo ditë, por do t'ju lejojë të shijoni sesi një farë e thjeshtë shndërrohet në diçka plot jetë. Dhe nëse kjo botanikë ju intereson, shkoni përpara dhe zbuloni botën magjepsëse të bonsai.

Lojërat Logjike

Edhe pse pajisjet celulare nuk janë alternativa më e mirë kur doni të shkëputeni nga shqetësimet e jetës, nuk ka dyshim se është mënyra më e shpejtë për të gjetur lojëra me të cilat të çlironi tensionin. Megjithatë, oferta në lojëra është shumë e gjerë në shumë raste ato janë animacione shumë të shpejta, ndryshime në dritë dhe ngjyrë që përfundojnë duke ju bërë më nervoz se sa keni qenë.

Lojërat mund të na mbajnë të qetë

Nëse jeni duke kërkuar lojëra për t'u çlodhur, midis shumë opsioneve të lojërave në internet mund të kërkoni ato që përfshijnë sfida logjike. Ashtu si lojërat në të cilat duhet të shikoni një imazh për të gjetur objektet që nuk përshtaten. Gjithashtu lojërat në të cilat duhet t'u përgjigjeni pyetjeve ose të zgjidhni të panjohurat janë perfekte për t'u çlodhur. Sepse ju bëjnë të qëndroni të fokusuar në lojë, duke e lejuar kështu mendjen të çlirohet nga ato çështje që ju shqetësojnë më shumë.

Lojërat relaksuese mund të jenë vetëm, por nëse janë në shoqëri, përveç arritjes së qëllimit për të çliruar stresin, do të mund të kaloni pak kohë në shoqëri të mirë. Sepse nuk ka mënyrë më të mirë për t'u çlodhur sesa me një seancë të mirë të qeshjes dhe argëtimit. Kështu, sa herë që mund të gjeni një mënyrë për t'u socializuar, për të organizuar një pasdite me lojëra tavoline në shtëpi. Lojëra si ato të jetës si Twister apo futbolli i tavolinës, në të cilat ju nevojitet vetëm trupi juaj, aftësia juaj dhe shumë dëshirë për t'u argëtuar.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.