Zbuloni se çfarë është migrimi i jashtëm, karakteristikat, shkaqet dhe përfitimet

Qenia njerëzore ka përjetuar faza të tilla si nomadizmi që nga kohërat parahistorike, të gjitha bazuar në ndryshimet territoriale që secili rajon ka dhe nevojat e tij për të mbijetuar.

Sot, la migrimi është bërë një fenomen gjithnjë e më i shpeshtë brenda bashkësive të mëdha botërore. Prandaj sot kemi dashur t'ju informojmë për shkaqet dhe pasojat e migrimit të jashtëm, faktorët që ndikojnë në të dhe përfitimet e tij.

Çfarë është migrimi i jashtëm?

Isshtë një fenomen global në të cilin një numër i caktuar i njerëzve në një vend vendosin të eksplorojnë jetë të reja dhe të vendosin të vendosen për një vend të ri. Ky koncept mund të përcaktohet edhe si migrim ndërkombëtar.

Njerëzit që largohen nga vendi i tyre për të çrrënjosur veten në një tjetër thirren mërgimtarëtpërkundrazi, nëse personi që banon në një vend është i huaj, ata thirren i pamohuar.

Lista e njerëzve që largohen nga vendi i tyre në kërkim të një të ardhme më të mirë është shumë e gjatë, vendet e para të botës mund të preken ose përfitohen nga popullata të ndryshme që vijnë në të.

Kjo është arsyeja pse migrimi i jashtëm ka një ndikim të lartë në kulturë dhe ekonomi si për vendin që humbet një banor ashtu edhe për vendin që e pranon emigrantin.

Për t’u thelluar pak në temë, ne do t'ju japim disa arsye për migrimin e jashtëm:

Arsyet e migrimit të jashtëm

Fatkeqësisht, jo të gjitha vendet kanë burime ekonomike që u garantojnë qytetarëve të tyre mirëqenie emocionale, mendore, ekonomike dhe sociale. Falë kësaj, shumë njerëz e gjejnë veten në detyrimin për të kërkuar një destinacion banimi me kushte më të mira sesa vendi ku ata jetojnë.

Gjithashtu duhet të rriten profesionalisht mund të jetë arsyeja pse shumë njerëz largohen nga vendet e tyre, ose për periudha relativisht të shkurtra kohore ose për pjesën tjetër të jetës së tyre.

Në terma të përgjithshëm, migrimi i jashtëm është një gjendje që ka ekzistuar brenda nevojave themelore të qenies njerëzore gjatë gjithë evolucionit të saj.

Faktorët ndikues

Termat faktorë shtytje dhe tërheqje përdoren për të përshkruar arsyet e migrimit të jashtëm. Ata theksojnë arsyet që çdo qytetar ka për të lënë vendet e tij në përputhje me nevojat që ata paraqesin.

Siç nënkupton vetë emri, faktori shtytës është gjithçka që e bën personin të duket e detyruar të dilte nga situata e saj aktualeOse për shkak të kushteve ekonomike që po kalon vendi, të tilla si: mungesa e ushqimit, norma e lartë e inflacionit, krimi, pak shanse për punësim, katastrofa natyrore ose regjimi politik.

Nga ana tjetër, faktori tërheqës janë arsyet që e shtyjnë personin të emigrojë në një vend tjetër sipas cilësive dhe mundësive që ka vendi i destinacionit, siç janë: mundësia për të pasur një punë më të mirë, një sistem arsimor më të mirë, lirinë e zgjedhja.shprehja dhe faktorë të tjerë që duhet të ketë një vend me një nivel të lartë zhvillimi

Modelet e migrimit

Një nga përbërësit më të vështirë shoqëror për t’u llogaritur është faktori i migrimit të një vendi. 3% e popullsisë botërore janë migrantë të jashtëm.

Për të ilustruar disa nga modelet e migrimit, ne mund të shohim raste të tilla si ato të Azisë, Afrikës dhe Amerikës Latine, të cilat janë rajone që kanë një shkallë të lartë të migrimit të jashtëm; përkundrazi, Amerika e Veriut, Evropa dhe Australia kanë një shkallë e lartë e imigracionit.

Falë kushteve të secilit vend, mund të vërehet ndryshimi i madh midis secilës prej kulturave të ndryshme për sa i përket migrimit dhe imigrimit.

Gjatë dy dekadave të fundit, 20 milion njerëz janë bërë emigrantë falë konflikteve dhe trazirave sociale që ata përjetuan në vendet e tyre.

Shkaqet

Faktori ekonomik është shkaku kryesor Për shkak të migrimit të jashtëm, shumë vende nuk kanë burime për shfrytëzim dhe kanë nevojë për ekonomi të tjera për të mbështetur banorët e tjerë, kjo bën që buxheti kombëtar të ndikohet nga nevoja për investime në ushqim.

Në raste të tjera, qeveria e vendit nuk është kompetente me funksionet që duhet të përmbushë për të garantuar mirëqenien e qytetarëve dhe falë kësaj ekonomia e shtetit preket drejtpërdrejt.

Siç mund të jetë gjithashtu që nuk ka burime të mjaftueshme për të investuar në nevojat e një popullsie tepër të madhe.  

Nga ana tjetër, kërkimi i lirisë është shpesh një arsye që njerëzit të kërkojnë një vend më të mirë për të jetuar; Gjithashtu, kushtet urbane ku jetoni mund të jenë shkaku i migrimit të jashtëm.

ndikim

Sigurisht, migrimi i jashtëm mund të sjellë pasoja si për jetën e njerëzve, ashtu edhe për ekonominë dhe mirëqenien e vendit që ju pret. Ndër pasojat më të zakonshme të këtij fenomeni gjejmë dy të prekur:

Vendi i origjinës

 1. Humb fuqinë punëtore dhe profesionistët e mundshëm.
 2. Marrëdhëniet familjare dobësohen.
 3. Zbut mbipopullimin e qyteteve.
 4. Humbja e popullsisë më të re dhe më të përshtatshme për rritjen e vendit.
 5. Humbja e taksave dhe buxhetit social.

Vendi i destinacionit

 1. Në përgjithësi pranon profesionistë të mirë të trajnuar për të kontribuar me gjëra të mira për kombin
 2. Ato rrisin të ardhurat ekonomike të shtetit përmes taksave.
 3. Kërkesa për shërbime publike si transporti dhe shëndetësia është më e madhe.

Ndryshimet për t'u përshtatur

Çdo qenie njerëzore që meriton të zhvendoset nga një vend në tjetrin me vizionin për të përmirësuar cilësinë e jetës së tyre, duhet të dijë se ka disa ndryshime në nivelin kulturor të cilit ata duhet t'i përshtaten, kjo nuk do të thotë se ata duhet të heqin dorë nga rrënjët dhe traditat e tyre plotësisht, por duhet ta hapni mendjen tuaj shumë më tepër dhe niveli juaj i tolerancës duhet të rritet në mënyrë që të kuptoni dhe përshtateni me kultura të caktuara.

Përfitimet e migrimit të jashtëm

Pavarësisht se është një fenomen relativisht i pakontrolluar në një nivel statistikor, ai mund të ketë shumë përfitime për shëndetin, bashkëjetesën dhe zhvillimin në shkëmbimin e kulturave të ndryshme.

Ne e kuptojmë me kulturë çdo veprim që personi manifeston, përfshirë zakonet dhe vlerat. Sigurisht, ekonomitë përfitohen falë ardhjes së profesionistëve të rinj dhe njerëzve të ndryshëm të tregtisë që me siguri mungojnë në vendin e destinacionit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.