Si mund të kesh më shumë përulësi

djalë i përulur që nuk mburret me sukseset e tij

Përulësia është një karakteristikë njerëzore që na diferencon nga kafshët ... Edhe pse është gjithashtu një karakteristikë që duhet të punohet më shpesh tek njerëzit pasi njerëzit nuk janë gjithmonë aq të përulur sa duhet. Përulësia është e nevojshme për jetën dhe të jesh në gjendje të jetosh mirë në shoqëri ... Do të na ndihmonte të kishim një shoqëri shumë më kohezive.

Të kesh përulësi do të të bëjë të rritesh personalisht, Ju do të jeni një person më i mirë dhe gjithashtu, do t'ju lejojë të jeni edhe më mirënjohës. Ju do të jeni në gjendje ta jetoni jetën në një mënyrë më të mirë dhe do të keni një zemër shumë më fisnike sesa nëse nuk jeni të përulur.

Cfare eshte

Përulësia është e kundërta e arrogancës. Ai përfshin shtypjen e dëshirës për të dalë në jetë ose për të treguar veprat e mira që janë kryer. Bëhet fjalë për të patur një forcë të madhe emocionale që siguron aftësinë për të mos shfaqur vepra të mira.

vajzë që shpreh përulësinë e saj

Në fakt, shoqëria jonë është larg përulësisë. Njerëzit duan të mburren me pasurinë e tyre dhe të tregojnë atë që kanë në përpjekje për t'u dukur "më shumë" se tjetri. Ndërsa sigurisht që nuk ka asgjë të keqe të kesh ose të fitosh para, ka diçka që nuk shkon në përpjekjen për ta fërkuar atë në fytyrat e të tjerëve, veçanërisht atyre që po përpiqen madje të sigurojnë jetesën.

Problemi është se ne nuk kemi ide se çfarë po ndodh me të vërtetë në jetën e njerëzve të tjerë. Ne nuk kemi ide për luftërat me të cilat përballen, apo vështirësitë që ata po përpiqen të kapërcejnë ... ka thjesht një mendim egoist për "jeta ime është dhe duhet të jetë më e mirë se e jotja". Edhe pse është e vërtetë që ka njerëz që po bëjnë mirë dhe pas shumë luftimesh po bëjnë mirë në jetë ... nuk është e drejtë që ata të mburren para të tjerëve për këtë.

Shoqëria është e ndarë në klasa të ndryshme ... Njerëzit po vuajnë mizori të paimagjinueshme në vendet ku qeveria nuk ekziston, nuk kujdeset ose nuk dëshiron të marrë përgjegjësi për ato që i ndodhin popullsisë së saj. Njerëzit po vdesin nga uria, jo vetëm në vendet e botës së tretë, por këtu, vetëm disa minuta nga shtëpitë tona. Ata nuk kanë çati mbi kokë, para në llogaritë e tyre, ose shpresë për të ardhmen.

Njerëzit duhet të punojnë për përulësinë e tyre, së bashku me ndjeshmërinë për të kuptuar të gjitha këto. Edhe nëse nuk keni kaluar periudha të vështira në jetën tuaj, dhe edhe nëse gjithmonë keni pasur një rrjet sigurie për t'ju ngritur gjatë rënieve tuaja emocionale ose shoqërore, duhet vetëm pak përpjekje për të treguar më shumë përulësi në jetë.

Por kjo nuk është vetëm një tipar i mirë që ne e dimë se duhet ta tregojmë ... ka të bëjë me përulësinë e vërtetë. Në fakt, tipari i përulësisë do t'ju bëjë të përmirësoheni në një nivel personal, por edhe profesional. Do të bëheni më zemërgjerë dhe njerëzit e tjerë do të jenë në gjendje t'ju vlerësojnë më shumë. Ju do të bëheni një person më real në jetën tuaj dhe të të tjerëve.

vajzë e përulur që shijon natyrën

Arsyet për të qenë më të përulur

Ne të gjithë mund të jemi më të përulur në jetë, edhe nëse mendoni se nuk keni aftësinë për ta bërë atë. Sidoqoftë, veçanërisht pasi pësuan disfatat monumentale që vijnë me dështim, rëndësia e përulësisë bëhet shumë më e dukshme. Nëse nuk keni pësuar kurrë dështim, do të jeni një nga të paktët njerëz në botë që mund ta thotë! Por vetëm nëse keni rrezikuar në jetë, do të keni shijuar dështimin ... Suksesi i vërtetë shkon krah për krah me dështimin dhe gabimet.

Njerëzit më të suksesshëm në botë dështuan të parët shumë herë. Dështimi është rruga më e sigurt drejt suksesit, por duhet përulësia për ta kaluar atë. Njerëzit që dështojnë dhe i vlerësojnë ato gabime për t'u përmirësuar, janë të përulur. Ata kanë provuar fitoret e ëmbla të suksesit, por gjithashtu kanë vuajtur dhimbjet e zorrëve të dështimit. Dështimi shkatërron egon dhe na lejon të jemi më të përulur. Përulësia gjithashtu ju afron në rrugën e mirësisë. Njerëzit që janë më të përulur ka më shumë të ngjarë t'u japin atyre në nevojë. Ata mund të empatizohen më mirë me gjendjen e të tjerëve.

Si të jemi më të përulur

Të jesh më i përulur është një çështje e brendshme dhe nëse vërtet dëshiron të jesh i përulur, mund ta arrish atë. Sigurisht, nëse doni të dukeni vetëm më të përulur për të kënaqur të tjerët, por në të vërtetë jeni një person lakmitar dhe arrogant, atëherë është më mirë që së pari të punoni për ato çekuilibra që keni në mendjen tuaj në një nivel të brendshëm emocional. Kërkoni origjinën e asaj errësire emocionale për t'i dhënë atyre dritën që ju nevojitet dhe për të qenë në gjendje të jetoni në harmoni jo vetëm me të tjerët, por edhe me veten tuaj.

 • Jini më të vetëdijshëm për atë që po ndodh. Ndërgjegjësimi i situatës është një funksion i inteligjencës emocionale, meqenëse jeni të vetëdijshëm për veten, grupin, veprimet e secilit dhe dinamikën shoqërore në të. Si të tillë, njerëzit e vetëdijshëm në situatat që jetojnë tregojnë përqendrimin e tyre jashtë kur përpiqen të thithin (d.m.th. të mësojnë) më shumë për situatën që po përjetojnë.

duar që ofrojnë dashuri dhe përulësi

 • Vendos të tjerët në radhë të parë. Njerëzit e përulur e njohin vetëvlerësimin e tyre. Si rezultat, ata nuk e ndiejnë nevojën për ta vendosur veten para të tjerëve vetëm për t'u treguar atyre se sa dinë. Në vend të kësaj, njerëzit e përulur e kuptojnë se askujt nuk i intereson shumë se sa dinë derisa ata njerëz të dinë se sa kujdesen për ta.
 • Mos u tërhoq nga suksesi. Ka nga ata që rrëmbehen nga emocionet e suksesit. Përulësia e ndalon këtë arrogancë dhe kurthin e vetëkënaqësisë. Njerëzit e përulur ndajnë emocione dhe pasuri të mira, qëndrojnë të përqendruar dhe të orientuar për të vazhduar në rrugën e suksesit.
 • Dëgjoni të tjerët. Nuk ka asgjë më të bezdisshme sesa të flasësh me dikë që nuk merr mirësjelljen të të dëgjojë. Kur një person nuk ju dëgjon ose thjesht pret të flasë, kjo është për shkak se ata mendojnë se ajo që ata kanë për të thënë është më e rëndësishme sesa ajo që ju po thoni. Ata vendosin interesin e tyre në interesin tuaj të parë. Në vend të kësaj, njerëzit e përulur i dëgjojnë në mënyrë aktive të tjerët para se ta përmbledhin bisedën. Gjithashtu, njerëzit e përulur nuk përpiqen të mbizotërojnë një bisedë ose të flasin për njerëz të tjerë.
 • Tregoni vlerësim. Në një darkë kompanie, për shembull, nuk ka rëndësi nëse po merrni pjesë në një bisedë të nxehtë me të tjerët apo jo, njerëzit e përulur marrin kohë për të shprehur falënderime për shërbimin për kujdesin për gjërat e vogla ... Ata e dinë atë mirënjohje do të ndryshojë jetën e tyre.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.