Çfarë ju duhet për të pasur motivim sportiv dhe NUK të hiqni dorë

Motivimi është i nevojshëm kur filloni të merreni me sport, të duhet si ajri që thith në mënyrë që të mos heqësh dorë dhe të marrësh rezultate të mira. Në fakt, çdo trajner do t'ju tregojë se motivimi është thelbësor para dhe gjatë një stërvitje. Motivimi sportiv duhet të vijë nga brenda jush, nuk do të ketë folës që ju motivon mjaftueshëm nëse vërtet nuk doni ta bëni.

Ju nuk keni nevojë për aftësi specifike mendore për të mësuar misteret e motivimit, thjesht duhet të ndiheni ashtu. Mos e humbni kohën dhe paratë tuaja duke kërkuar motivim për të bërë sport, sepse nëse po i kërkoni shumë, kjo është për shkak se thjesht nuk i keni.

Në vend të kësaj, Nëse filloni të bëni sport dhe ndjeni atë shkëndijë brenda jush që ju tregon se të nesërmen duhet të bëni më shumë, atëherë urime, ju mund ta keni atë motivim të rëndësishëm brenda jush. Mos harroni se askush nuk mund të motivojë askënd për të bërë asgjë, por ju mund të zbuloni nëse e keni atë motivim brenda jush që do t'ju lejojë të ecni përpara.

përmirësimin e vetë

Motivimi është dëshira juaj

Motivimi që keni brenda vetes rritet me dëshirën tuaj, është 'zjarri' që ju shtyn të bëni gjëra të mëdha, të keni fitore, të keni këmbëngulje, këmbëngulje, vendosmëri dhe sigurisht dhe falë të gjitha më lart, motivimin. Forshtë për këtë arsye që shumë atletë kanë atë 'qëndrim' fitues dhe ju mund ta dalloni vetëm duke i parë ata. Vihet re se ata kanë një farë rezistence ose rezistence mendore.

Motivimi është forca dhe karakteri është ai që ju lejon të kapërceni fatkeqësinë, problemet, zhgënjimet, zhgënjimet ... dhe të vazhdoni të luftoni. Motivimi është karburanti për të pasur atë energji të pafund që i shtyn atletët të jenë në gjendje të arrijnë stërvitjet më të vështira, sfiduese dhe rraskapitëse. Motivimi është themeli i suksesit për çdo sportist të madh dhe çdo arritje të madhe atletike.

Për shumë njerëz, motivimi është si pilula magjike ose teknika inovative për të motivuar atletët, por në realitet, ai motiv nuk duhet të kërkohet jashtë vetes, ai është brenda, thjesht duhet të kuptoni se e keni vërtet atë.

gratë që ushtrojnë

Si të dini nëse keni motivim sportiv dhe ta rrisni atë

Për të ditur nëse jeni të motivuar, thjesht duhet të shikoni brenda vetes kur keni qenë duke bërë sporte për më shumë se 10 minuta, dhe se pasi të keni mbaruar, ju do të mbeteni duke dëshiruar më shumë, edhe nëse jeni duke u lodhur. Se mendon për momentin kur do të bësh përsëri sport sepse e ndjen atë 'zjarr' të brendshëm që të thotë se duhet të vazhdosh, se të pëlqen, që të bën të ndihesh mirë. A doni të rrisni motivimin tuaj? SInjoroni këshillat e mëposhtme.

Pse e ben

Ju duhet të identifikoni arsyet pse doni të luani sport. Pasi ta keni të qartë për këtë, ju mund ta bëni sportin një përparësi në jetën tuaj. Në atë mënyrë, dhe duke e ditur pse e bëni, do të jeni në gjendje të shijoni plotësisht çdo moment në të cilin po ushtroni, pavarësisht nga sporti që bëni.

Mendoni për përfitimet që ju sjell

Essentialshtë thelbësore që të mendoni për përfitimet që ju sjell bërja e këtij sporti dhe të merrni parasysh të gjitha momentet e mira që keni kur e bëni atë. Të luash sport është e mirë për shëndetin tënd fizik dhe mendor. Megjithëse mund t'ju kushtojë pak në fillim, të qenit i qëndrueshëm do t'ju sjellë shumë përfitime shëndetësore, përveç kënaqësisë për të parë që keni vullnet për të arritur rezultate të mira.

grua pas trajnimit

Organizoni jetën tuaj

Shtë e rëndësishme që nëse vërtet doni të luani sport, të mund të organizoni jetën tuaj për të bërë atë boshllëk të rëndësishëm në kohën tuaj të përditshme. Ju mund të mos jeni në gjendje të ushtroni çdo ditë për shkak të përgjegjësive tuaja të përditshme, por kjo nuk duhet të të bëjë të hedhësh në peshqir.

Organizoni jetën tuaj, krijoni një orar, për punë, për të kaluar kohë cilësore me familjen dhe miqtë tuaj, të keni kohë për ato që ju duhet të keni çdo ditë dhe lini atë boshllëk të rëndësishëm për sportet. Si një përparësi, por mos u fiksoni, duhet të jeni fleksibël që të jeni në gjendje t’i shijoni gjërat më mirë.

Ndani kohën tuaj me tuajat

Mos u izoloni për të luajtur sporte, mos lini anash familjen apo miqtë tuaj. Kjo nuk do t'ju bëjë më të lumtur për stërvitje dhe në planin afatgjatë do të ndiheni të penduar. Ideali është të ndani kohën tuaj me ata që kanë nevojë për ju dhe të kërkoni praninë tuaj. Mund t’i përfshini në stërvitjet tuaja, të bëni udhëtime me ta, të dilni të luani sporte me ta, etj.

Sa më shpejt që të mund të përfshini sportin në jetën tuaj të përditshme dhe të kuptoni të gjitha përfitimet që ka për ju, atëherë ditët më pak dembele do të keni. Sporti do t'ju japë motivimin që ju nevojitet për të arritur rezultate të mira, por duhet të bësh pjesën tënde që ta marrësh dhe ta shijosh vërtet.

grua që bën vallëzim

Ne ju japim një shtytje të vogël me motivim

Ne duam t'ju japim atë shtytje të vogël që mund t'ju duhet të ndjeni nëse vërtet e keni atë motivacionin shumë të nevojshëm për të qenë në gjendje të luani sporte dhe të shijoni të gjitha avantazhet e tij. Lexoni 10 fjalitë e mëposhtme për të kuptuar nëse e keni atë shkëndijë brenda jush.

 1. Bëni atë për ju, dhe vetëm për ju
 2. Mos shiko orën, bëj atë që bën: vazhdo
 3. Ju nuk jeni një humbës derisa të ndaloni së provuari
 4. Herë fiton, herë tjetër mëson
 5. Do ta realizoni, nuk do të jetë e lehtë, por do ta bëni
 6. Nuk është vija e fundit që ka rëndësi, nëse nuk keni guximin të filloni
 7. Shikoni sa larg keni arritur, jo sa duhet të shkoni
 8. Ndryshimet e vogla mund të sjellin një ndryshim të madh
 9. Vazhdoni të vraponi, mos lejoni që arsyetimet tuaja të vijnë tek ju
 10. Jeta është si stërvitja, aq më e vështirë është, aq më e fortë bëhet

Një video që do t’ju ​​pëlqejë ...

Nëse pasi të shikoni këtë video, ndiheni të motivuar të filloni të merreni me sport tani, atëherë është se keni brenda vetes atë shkëndijë që do të fillojë të bëjë që zjarri juaj i brendshëm të fillojë të digjet ... Mos e humb atë!

Faleminderit Valentín SanJuan për të gjithë forcën dhe guximin e tij në sport dhe për gjithçka që ka ndarë me ndjekësit e tij në YouTube.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   humberto reyes romero dijo

  tema interesante që janë të këndshme për tu lexuar, ju përgëzoj

 2.   Angelique de Cervantes dijo

  I dua postimet e tua, ato më ndihmojnë të më forcojnë, më inkurajojnë në një moment ku ndihem si i çuditshëm dhe më zgjon kur të vijnë njoftimet, faleminderit miq.

 3.   anonim dijo

  FALEMINDERIT…..

  1.    maria jose roldan dijo

   Shpresoj të ketë qenë e dobishme për ju!

 4.   Jean-Marc dijo

  Besoj se motivimi tërhiqet nga arritja e objektivave.
  Nëse bëjmë sporte që të dukemi mirë, humbasim disa kilogramë, tonifikojmë trupin, futemi në pantallonat e vitit të kaluar. Ne do të vazhdojmë të jemi të motivuar ta bëjmë këtë vetëm nëse këto objektiva shihen në terma afatshkurtër. Kjo është arsyeja pse ju duhet të keni këmbëngulje të mjaftueshme për të qëndruar i motivuar edhe nëse objektivat nuk respektohen menjëherë.