Cilat janë simptomat e mungesës së vetëvlerësimit

mungesa e vetëvlerësimit

Të gjithë duam të kemi vetëvlerësim të mirë, por nuk është aq e thjeshtë për të gjithë. Vetëvlerësimi është baza e personalitetit të çdo personi, prandaj është e rëndësishme që ai të jetë i fortë dhe i qëndrueshëm në çdo kohë. Shtë ndërtuar falë perspektivës që të tjerët kanë për ne dhe se si secili e sheh veten.

Të kesh vetëvlerësim të mirë nënkupton që në jetë ndihesh i sigurt përballë fatkeqësive. Ju keni qëndrueshmëri dhe gjithashtu, ndiheni mirë për jetën që bëni dhe ndiheni të ngopur në shumicën e rasteve. Nëse nuk është e drejtë për çfarëdo arsye, ajo do të gjejë një mënyrë për të ndryshuar atë që nuk është e drejtë për të gjetur përsëri ekuilibrin emocional.

Mungesa e vetëvlerësimit

Sigurisht, ka njerëz që ndihen më të pasigurt për gjërat që u ndodhin, të cilët nuk i besojnë vetvetes dhe që përgjithësisht e kanë të vështirë të shijojnë jetën vetë. Ata varen nga të tjerët për tu ndjerë mirë ose keq ... Këtyre njerëzve shpesh u mungon vetëvlerësimi.

Edhe pse duket e zakonshme, mungesa e vetëvlerësimit është një problem emocional që duhet të zgjidhet dhe në shumicën e rasteve kërkohet terapi për ta arritur atë, ose të paktën, shumë vullnet dhe që dëshiron vërtet të arrijë atë ndryshim. Vetëvlerësimi i ulët karakterizohet nga mungesa e besimit dhe ndjenja e keqe për veten tuaj. Njerëzit me vetëvlerësim të ulët shpesh ndihen të pakëndshëm, të pakëndshëm ose të paaftë.

Njerëzit me vetëvlerësim të ulët kanë tendencë të jenë mbindjeshëm. Ata kanë një ndjenjë të brishtë për veten e tyre që lehtë mund të lëndohet nga të tjerët. Cfare ka me shume, njerëzit me vetëvlerësim të ulët janë "hiper-vigjilentë" dhe hipertensivë ndaj shenjave të refuzimit, pamjaftueshmërisë dhe refuzimit.

Artikulli i lidhur:
Dinamika e vetëvlerësimit për të gjitha moshat

shpesh, njerëzit që kanë mungesë të vetëvlerësimit shohin refuzim dhe mosmiratim edhe kur nuk ka asgjë të këtij lloji përreth tyre. Rreziku është gjithmonë në pritje që ata të bëjnë një gabim, të përdorin gjykime të këqija, të bëjnë diçka të turpshme, të ekspozohen ndaj talljes, të sillen në një mënyrë të pamoralshme ose të neveritshme. Jeta, në të gjithë larminë e saj, përfaqëson një kërcënim të vazhdueshëm për vetëvlerësimin.

mungesa e vetëvlerësimit

Vetëvlerësim i prekshëm

Ndërsa vetëvlerësimi i gjithsecilit është i prekshëm nga njerëzit e tjerë, të cilët mund të kritikojnë, përqeshin, ose tregojnë me të metat e tyre, një kërcënim edhe më i madh për vetëvlerësimin e të gjithëve qëndron brenda.

Si vëzhgues të sjelljes, mendimeve dhe ndjenjave tona, ne jo vetëm që i regjistrojmë këto fenomene në vetëdije por edhe i gjykojmë ato. Prandaj, ne mund të jemi kritiku ynë më i ashpër, duke e bekuar veten pa mëshirë kur e shohim veten duke bërë një gabim në gjykim, duke harruar atë që duhet të kujtojmë, duke u shprehur në mënyrë të çuditshme, duke thyer premtimet tona më të shenjta ndaj vetes, duke humbur vetëkontrollin tonë, duke vepruar në mënyrë fëminore. Me pak fjalë, të sillemi në mënyra për të cilat pendohemi dhe mund të pendohemi.

Zëri i brendshëm kritik kontribuon në një perceptim negativ të vetvetes. Të kesh një perceptim negativ të vetvetes mund të ketë pasoja të rënda. Për shembull, nëse dikush beson se njerëzit e tjerë nuk i pëlqejnë ata, ka më shumë të ngjarë të shmangin bashkëveprimet me të tjerët dhe të reagojnë më shpejt në mënyrë mbrojtëse, cinike, ose madje mund të godasin me të tjerët.

Natyra dhe shkalla në të cilën ne ndërveprojmë me të tjerët ndikohet fuqimisht nga këto mendime të perceptuara, pavarësisht nga saktësia e tyre. Në fakt, vetja jonë e perceptuar përfaqëson një nga bazat më të rëndësishme mbi të cilën mbështetet sjellja jonë ndërpersonale. Për më tepër, kur e perceptojmë veten negativisht, pavarësisht nëse e etiketojmë veten si të pakëndshëm, të pakëndshëm, të ndrojtur, etj., Bëhet gjithnjë e më e vështirë të besosh se të tjerët mund të na shohin në një dritë pozitive. Të kesh vetëvlerësim të ulët është të kesh një perceptim të gabuar të jetës dhe sesi të tjerët mund të ndikojnë tek ne më shumë sesa është e nevojshme.

mungesa e vetëvlerësimit

Simptomat e vetëvlerësimit të ulët

Nëse nuk e dini nëse keni vetëvlerësim të mirë apo të ulët, mbase në këtë pikë keni një ide se si jeni dhe nëse vërtet keni vetëvlerësim të mirë apo jo. Por, Nëse nuk jeni të sigurt nëse keni vetëvlerësim të ulët, atëherë mos i humbisni këto simptoma për të vlerësuar se si e keni vetëvlerësimin tuaj.

Disa simptoma të vetëvlerësimit të ulët janë të dukshme, ndërsa të tjerët janë të fshehur. Këto janë simptomat e zakonshme dhe më pak të njohura të një personi me vetëvlerësim të ulët.

Simptoma të zakonshme

 • Në pamundësi të besimit të mendimit tuaj
 • Gjithmonë duke menduar shumë
 • Frikësuar mos u ballafaquar me sfidat, i shqetësuar për mos tejkalimin e tyre
 • Vështirë për veten, por falje për të tjerët
 • Ankth i shpeshtë dhe konfuzion emocional

Simptoma më pak të njohura

Duke qenë një njeri i punës

Në punë, pritjet përcaktohen qartë. Edhe nëse ka presion në vendin e punës, krahasuar me marrëdhëniet ose botën shoqërore, ku kaq shumë gjëra janë të panjohura dhe të pakontrollueshme, puna është më e lehtë.

Easiershtë më lehtë të përmbushësh pritjet dhe të performosh mirë në punë. Prandaj, Disa njerëz me vetëvlerësim të ulët do të zhvendosnin vëmendjen e tyre në punë dhe do të vendosnin të gjitha energjitë e tyre atje.

Performanca e tepërt ose e dobët

Shumë prej nesh kanë dëgjuar tashmë që njerëzit me vetëvlerësim të ulët kanë tendencë të jenë nën mosbesim pasi kanë shumë frikë të marrin përsipër sfida të reja dhe nuk janë mjaft të sigurt për të shfrytëzuar plotësisht talentet e tyre.

Sidoqoftë, ekziston edhe një ekstrem tjetër. Disa prej tyre janë shumë të etur për të dështuar dhe për t'u refuzuar, kështu që ata do të bëjnë gjithçka që është e mundur për tu spikatur dhe provuar vetveten. Kjo e fundit mund të ngatërrohet me vetëvlerësim të lartë, në fakt është mjaft e zakonshme ta ngatërroni, por është e rëndësishme të dini se çfarë është në mënyrë që ta njihni me kohë.

mungesa e vetëvlerësimit

Shtë e rëndësishme që të kuptoni nëse keni apo jo vetëvlerësim të mirë. Në rast se nuk e keni, duhet të kërkoni ndihmë sa më shpejt që të jetë e mundur. Meqenëse vetëvlerësimi i ulët mund të ketë pasoja serioze si depresioni ose shtrembërimi i realitetit. Të kesh vetëvlerësim të mirë është thelbësore që të jesh në gjendje të jetosh një jetë të plotë.

Mos harroni se ju jeni personi më i vlefshëm në jetën tuaj dhe vetëm për këtë, ju vleni më shumë sesa mund ta imagjinoni. Mos hezitoni të ndjeni atë që vlen dhe të pranoni se si jeni. Pavarësisht se si jeni ose çfarë cilësish keni, për ata, dhe jo për të tjerët, ato janë ato që ju bëjnë unike në këtë botë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   laura dijo

  Një artikull i arritshëm për të kuptuarin e të gjithëve dhe me informacion të vlefshëm për njohjen e vetvetes dhe rritjen personale. Faleminderit!

  1.    maria jose roldan dijo

   Faleminderit !! 🙂