Cilat janë ndryshimet kimike? Karakteristikat, treguesit dhe shembujt

transformim, ky përbën një term kyç që përcakton forcën e ndryshimit që lëviz evolucionin e proceseve, në të cilat elemente të caktuara kombinohen duke krijuar përbërje të reja. Para ndryshimeve të vëzhguara në një sistem, ai ishte përdorur për të përdorur terma të rreptë siç janë shkatërrimi dhe zhdukja, por një parim i pakundërshtueshëm është që materia nuk krijohet, as shkatërrohet, transformohet, Dhe kjo do të thotë që kur vërehet mungesa e diçkaje, kjo do të thotë se ajo u bë pjesë e një përbërjeje tjetër.

Ndryshimet kimike përfshijnë shndërrimin e elementeve në përbërje të reja, të cilat pavarësisht se janë një kombinim i elementeve origjinale mund të paraqesin veti krejtësisht të ndryshme. Ka procese në të cilat transformimi është i kthyeshëm, domethënë, përmes manipulimit mekanik ne mund të veçojmë dhe / ose të kthejmë ndryshimin për të marrë elementet origjinale (ndryshimi fizik), ky nuk është rasti i një ndryshimi kimik, sepse kryesore Karakteristika e tij është e pakthyeshme e procesit, kështu që produktet e marra nuk mund të kthehen në elementet e tyre origjinale.

Reaksionet e ndryshimit kimik

Çdo reaksion kimik çon në një ndryshim të një lloji kimik në të cilin substancat reaguese bëhen produkte të reja përmes ndryshimit të strukturës molekulare dhe bashkimit të lidhjeve të tyre.

Parimi përcaktues në proceset kimike diktohet nga ligji i ruajtjes së masës de Lavoisier, i cili përcakton se masa totale, në proceset e ndryshimeve kimike, mbetet e pandryshuar, që do të thotë se sasia e masës së konsumuar në reaktantë duhet të pasqyrohet në produktet.

Karakteristikat e produkteve të marra nga ndryshimet kimike varen nga faktorë të ndryshëm:

Numri i atomeve: Numri i atomeve të pranishëm në secilën përbërje ndikon shumë në produktin përfundimtar, pasi përcakton numrin e lidhjeve dhe natyrën e tyre, si dhe ndikon drejtpërdrejt në strukturën molekulare të përbërjes së re. Duke marrë parasysh si shembull që elementi karbon me 2 atome valente po reagon me oksigjenin (i cili ndodh në formë bivalente), rezultati i këtij reaksioni do të jetë monoksidi i karbonit (CO) që është një gaz toksik. Nga ana tjetër, nëse marrim parasysh të njëjtin skenar, por kësaj here kemi elementin karbon me valencë 4, rezultati i reagimit do të jetë dioksidi i karbonit (CO2), i cili është një gaz jetësor në procese të tilla si fotosinteza dhe frymëmarrja.

Temperatura: Shumë e konsiderojnë atë faktorin përcaktues në zhvillimin e një reaksioni, pasi që një sasi e caktuar e energjisë është e nevojshme për fillimin e procesit. Një rritje e temperaturës përkthehet në një rritje të shpejtësisë së reaksionit, pavarësisht nëse është ekzotermike apo endotermike. Kjo për faktin se, ndërsa rritet temperatura, rritet numri i molekulave me një energji të barabartë ose më të madhe se energjia e aktivizimit, duke rritur kështu numrin e përplasjeve efektive ndërmjet atomeve.

Forca tërheqëse dhe shtytëse: Shtë një sasi fizike, e njohur gjithashtu si ngarkesë elektrike, që përcakton forcat që tërheqin ose sprapsin përbërjet, duke marrë parasysh fushën e tyre magnetike. Kjo përcakton aftësinë e materies për të ndarë fotone.

Përqendrimi: Përqendrimi i elementeve pjesëmarrëse është një faktor përcaktues në shfaqjen e një reaksioni, pasi që sa më i lartë përqendrimi ka një probabilitet më të madh të koalicioneve.

Karakteristikat e ndryshimeve kimike

 • Ato janë të pakthyeshme, që do të thotë që pasi reagensët të jenë kombinuar në produkte të reja, ndarja në përbërësit e tyre origjinal është e pamundur.
 • Struktura molekulare e specieve pjesëmarrëse modifikohet duke i kombinuar ato.
 • Ata kërkojnë, dhe nga ana tjetër mund të lëshojnë energji.
 • Masa totale mbetet konstante.
 • Një modifikim ndodh në vetitë karakteristike të materialit: shkrirja, pika e vlimit, tretshmëria dhe dendësia.

Treguesit se ka ndodhur një ndryshim kimik

Në mënyrë që të dallojmë kur jemi në prani të një ndryshimi kimik, një seri faktorësh që duhet të merren parasysh renditen më poshtë:

 • Prania e sedimentit ose precipitatit: Kur përzihen dy substanca, mund të dallojmë që reagimi ka ndodhur, nëse vërejmë praninë e një sedimente, që do të thotë se disa nga substancat e reja të formuara janë të patretshme.
 • Ndryshimi i ngjyrës: Pavarësisht nëse shtojmë një tregues në përzierje, ose nëse kryejmë vetëm kombinimin e reaktantëve, është e zakonshme të vëzhgojmë një ndryshim në ngjyrimin fillestar të përbërjes kur ndodhin ndryshime kimike.
 • Evolucioni i gazit: Shumë herë në produktet e reaksioneve gjejmë gazra që lëshohen në mjedis.
 • Ndryshimet në vetitë themelore: Një mënyrë tjetër për të konfirmuar që ka ndodhur një ndryshim kimik është matja e vetive të tilla si aciditeti, aroma, vetitë magnetike ose elektrike. Një variacion në to përcakton formimin e një produkti të ri.
 • Thithja ose çlirimi i nxehtësisë: Matet lehtësisht si një ndryshim spontan i temperaturës së përzierjes.

Ejemplos 

 1. Transformimi i drurit ose letrës në hi kur i nënshtrohet një burimi nxehtësie.
 2. Tretja e ushqimit, në të cilën elementët kompleksë shndërrohen në forma më të thjeshta, në mënyrë që trupi të marrë lëndët ushqyese të nevojshme.
 3. Përzierja e përbërësve për të bërë bukë dhe gatimi i saj pasues.
 4. Shndërrimi i verës në uthull.
 5. Fermentimi i qumështit për të prodhuar kos.
 6. Transformimi i oksigjenit në dioksid karboni, në shkëmbimin e prodhuar në gjak në alveola pulmonare.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Apollo Zuleta Navarro dijo

  Ky artikull është shumë i mirë, sepse kam dyshime sepse më duket se ndryshimet kimike në formimin e një përbërje kimike, në kundërshtim me atë që thuhet këtu, MUND të kthehet, uji mund të ndahet në H2 dhe 0 sepse unë kam lexoni se Në të ardhmen, kjo procedurë do të përdoret në automjete, diçka e ngjashme do të ndodhë edhe me sistemin fotokatalizator që do të ndajë ndotësit në përbërësit e tyre të padëmshëm në qytete.