Kuptoni që studimi nuk është i njëjtë me kryerjen e detyrave të shtëpisë

Disa studentë besojnë se studimi dhe bërja e detyrave të shtëpisë janë e njëjta gjë. Sidoqoftë, atyre duhet t'u qasemi si dy detyra të ndara, shumë të ndryshme nga njëra-tjetra.

Detyrat zakonisht përbëhen nga ushtrime që mësuesit të caktojnë studentët e tyre për të përfunduar në shtëpi. Qëllimi i përgjithshëm i detyrave të shtëpisë është të përforcojë njohuritë që mësohen në klasë. Këto detyra shërbejnë për të aftësuar aftësitë dhe njohuritë tuaja në një fushë të veçantë.

Përkundrazi, studimi i referohet kohës që studentët kalojnë në rishikimin e materialit që kanë mësuar në klasë.

[Ju mund të interesoheni «25 fraza motivuese për të vazhduar studimin«]

Shumë studentë mendojnë se ju duhet të studioni vetëm kur duhet të përgatiteni për një provim; megjithatë, është më mirë të merrni kohë të rregullt për të studiuar dhe për t'u siguruar që të gjitha konceptet që mësohen në klasë janë kuptuar. Studimi përfshin bërjen e skicave, marrjen e shënimeve të hollësishme dhe leximin.

pune e veshtire

Mësoni të studioni në mënyrë efektive.

Ndërsa studentët e kolegjit udhëzohen në shumë disiplina, shumica nuk janë mësuar kurrë se si të studiojnë në kolegj.

Si student kolegji, ju duhet të jeni në gjendje të zhvilloni teknika efektive të studimit dhe në këtë mënyrë do të studioni më zgjuar dhe të jeni shumë më të suksesshëm në arsimin tuaj akademik.

Shumë studentë e shohin studimin si një detyrë shqetësuese, Por nëse ata përfitojnë nga metodat dhe mjetet efektive të studimit, ata do të studiojnë lëndët e tyre në më pak kohë.

Para se të vazhdoni, ju rekomandoj të shikoni këtë video të titulluar «Si të studiojmë shpejt dhe mirë për një test (dhe të marrim nota të mira)»:

Lexoni për të zbuluar katër këshilla për të studiuar dhe për ta bërë kohën e studimit më produktive.

Këshillë 1: zgjidhni një vend të qetë për të studiuar.

Shtë e rëndësishme që të gjeni një hapësirë ​​të qetë ku mund të studioni. Ju duhet të gjeni një vend ku nuk ka shpërqendrime.

Ju mund të zgjidhni një dhomë të qetë ose një bibliotekë ku njerëzit studiojnë në vend që të shoqërohen. Gjithashtu, ndërsa shumë studentë zgjedhin të dëgjojnë muzikë gjatë studimit, kjo mund të jetë edhe tërheqëse.

Vlerësoni preferencat tuaja dhe provoni cilësime të ndryshme për të përcaktuar cili mjedis studimi është ideal për ju.

lexim

Këshillë 2: caktoni një kohë specifike për të studiuar.

Ashtu sikur të ishte ndonjë emërim ose angazhim tjetër, tregoni në ditarin tuaj një kohë kushtuar ekskluzivisht studimit.

Zgjidhni ditët dhe orët që funksionojnë më mirë për studimin tuaj, dhe se ata i përmbahen angazhimit tuaj. Gjithashtu, trajtojini vetes tuaj me shpërblime të vogla në pushimet tuaja. Pini një filxhan kafe ose rri duarkryq dhe mbylli sytë për një minutë përpara se të pastrosh mendjen.

Këshillë 3: sigurohuni që të keni të gjitha materialet studimore që ju nevojiten.

Mblidhni të gjitha libra shkollorë, shënime dhe shënime që janë të nevojshme për të studiuar. Mos harroni gjithashtu se nuk duhet të mbani gjëra që nuk ju duhen ose që mund t'ju tërheqin vëmendjen. Vendos telefonin tënd celular. Vendoseni në heshtje dhe vendoseni në një çantë shpine.

fraza-rreth-studimit

Nëse jeni duke përdorur një kompjuter për të studiuar, mos u shpërqendroni nga mediat sociale ose lojërat video. Duke sjellë vetëm materialet që ju nevojiten, do të jetë më e lehtë të qëndroni të përqendruar.

Këshillë 4: qëndroni pozitivë ndërsa studioni.

Shumë studentë kanë frikë nga studimi, mbase sepse nuk po bëjnë mirë ose mendojnë se nuk është diçka e dobishme për të arritur suksesin.

Afrohuni me kohën tuaj të studimit me një perspektivë pozitive. Edhe nëse po merreni me një temë të vështirë, qëndrimi pozitiv do ta bëjë kohën tuaj të studimit më pak të rëndë dhe do t'ju ndihmojë të thithni më mirë materialin.

Merrni gjithë kohën që ju duhet për të mësuar një temë, dhe mos e rrahni veten nëse e keni të vështirë ta mësoni atë. Gjithashtu, merrni kohë për të mësuar aftësitë studimore që ju përshtaten më shumë.

Më vonë do të shohim metodat e ndryshme të studimit dhe do të mësoni aftësi që do ta bëjnë më të lehtë për ju të mbani një qëndrim pozitiv. më shumë informacion


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Pedro Leal dijo

    Meqenëse jo të gjithë duken të rëndësishëm dhe është shpjeguar shumë mirë, sugjeroj që informacioni shtesë që është në anglisht të përkthehet në Spanjisht sepse jo të gjithë e dinë anglishten