Përfitimet psikologjike të muzikës

degjo muzik

Dëgjimi i muzikës është pjesë e jetës së shumë njerëzve. Çdo mëngjes kur marrin makinën për në punë ose transport publik, njerëzit marrin muzikën e tyre dhe vendosin kufje për të shijuar tingujt që ata japin. Muzika ka shumë përfitime psikologjike që mund të mos i prisni ndërsa e shijoni.

Muzika mund të jetë një burim kënaqësie dhe kënaqësie, por ka edhe shumë përfitime të tjera psikologjike që duam të diskutojmë me ju më poshtë. Muzika mund të ndikojë në mendimet, ndjenjat dhe sjelljet tuaja. Ju mund të mbani mend se si jeni ndjerë ndonjëherë të ngazëllyer, të prekur, të lumtur ose të trishtuar kur dëgjoni një këngë. Këngët mund të ndikojnë drejtpërdrejt në gjendjen tuaj shpirtërore.

Muzika mund të relaksojë mendjen, të aktivizojë trupin dhe madje të ndihmojë njerëzit të menaxhojnë më mirë dhimbjen. Pra, cilat përfitime të tjera të mundshme mund të sigurojë muzika? Ne do t'ju tregojmë atëherë.

grua duke dëgjuar muzikë relaksuese
Artikulli i lidhur:
Përfitimet e muzikës relaksuese

Përmirësoni performancën tuaj njohëse

Muzikë në sfond ndërsa përqendroheni në një aktivitet tjetër përmirëson performancën tuaj në detyrat njohëse, kjo është veçanërisht e vërtetë tek të rriturit e moshuar. Luajtja e muzikës optimiste do t'ju japë shpejtësi më të shpejtë të përpunimit dhe kujtesë më të mirë. Kështu që herën tjetër që do të bëni një punë, merrni parasysh të luani një muzikë në sfond nëse doni të rrisni performancën tuaj mendore. Muzika instrumentale është opsioni më i mirë.

degjo muzik

zvogëlon stresin

Muzika ka kohë që sugjerohet të ndihmojë në uljen ose menaxhimin e stresit. Muzika për meditim ndihmon në qetësimin e mendjes dhe shkakton relaksim. Dëgjimi i muzikës është një mënyrë efektive për të përballuar stresin dhe ju ndihmon të shëroheni shpejt pasi keni përjetuar një stresues.

Ju ndihmon të hani më pak

Një nga përfitimet psikologjike më të habitshme të muzikës është se ajo mund të jetë një mjet i dobishëm për humbjen e peshës. Nëse jeni duke u përpjekur të humbni peshë, dëgjimi i muzikës së butë dhe zbehja e dritave mund t'ju ndihmojë të arrini qëllimet tuaja. Sipas një studimi, njerëzit që hanin në restorante me dritë të dobët ku luhej muzikë e butë konsumonin 18% më pak ushqim sesa ata që hanin në restorante të tjerë.

Muzika dhe ndriçimi ndihmojnë në krijimin e një atmosfere më të relaksuar. Meqenëse pjesëmarrësit ishin më të relaksuar dhe të rehatshëm, ata mund të kenë konsumuar ushqimin e tyre më ngadalë dhe ishin më të vetëdijshëm se kur filluan të ndiheshin të ngopur. Mund ta provoni ta vini në praktikë këtë duke luajtur muzikë të butë në shtëpi ndërsa darkoni. Duke krijuar një ambient relaksues, ka më shumë të ngjarë të ushqeheni ngadalë dhe prandaj ndjeheni më të ngopur më shpejt.

degjo muzik

Përmirësoni kujtesën tuaj

Shumë studentë kënaqen duke dëgjuar muzikë gjatë studimit, por a eshte kjo nje ide e mrekullueshme? Disa e shohin se përmirëson kujtesën e tyre dhe të tjerët thjesht ju gjejnë një shpërqendrim të këndshëm. Realiteti është se lloji i muzikës që ju dëgjoni për të përmirësuar kujtesën tuaj do të varet nga shijet tuaja muzikore dhe mënyra juaj e memorizimit. Në këtë, secili person mund të marrë rezultate të ndryshme në varësi të muzikës që dëgjon.

Mund të kontrollojë dhimbjen

Muzika mund të jetë e dobishme për kontrollin e dhimbjes. Një studim i pacientëve me fibromialgji zbuloi se ata që dëgjuan muzikë vetëm për një orë në ditë përjetuan një ulje të ndjeshme të dhimbjes krahasuar me ata në një grup kontrolli.

Ju ndihmon të flini më mirë

Pagjumësia është një problem serioz që prek njerëzit e të gjitha moshave. Ndërsa ka shumë qasje për të trajtuar këtë problem, si dhe çrregullime të tjera të zakonshme të gjumit, hulumtoni dëgjimi i muzikës klasike relaksuese është treguar të jetë një ilaç i sigurt, efektiv dhe i përballueshëm.

Në një studim që shqyrtoi studentët e kolegjit, pjesëmarrësit dëgjuan muzikë klasike, një libër audiofonik, ose asgjë fare. Një grup dëgjoi 45 minuta muzikë klasike relaksuese ndërsa një grup tjetër dëgjoi një libër audio para gjumit për tre javë. Studiuesit vlerësuan cilësinë e gjumit si para ashtu edhe pas ndërhyrjes. studim zbuloi se pjesëmarrësit që kishin dëgjuar muzikë kishin një cilësi të konsiderueshme më të mirë të gjumit sesa ata që kishin dëgjuar librin e audios ose nuk kishin marrë asnjë ndërhyrje.

Meqenëse muzika është një trajtim efektiv për problemet e gjumit, ajo mund të përdoret si një strategji e lehtë dhe e sigurt për të trajtuar pagjumësinë.

Përmirësoni motivimin

Ka një arsye të mirë që e keni më të lehtë të stërviteni gjatë dëgjimit të muzikës: Studiuesit kanë zbuluar se dëgjimi i muzikës me ritëm të shpejtë i motivon njerëzit të ushtrojnë më shumë. A eksperimentojnë i dizajnuar për të hetuar këtë efekt caktoi 12 studentë të shëndetshëm meshkuj që të ngasin një biçikletë të palëvizshme me shpejtësi të vetë-ritmit. Në tre prova të ndryshme, pjesëmarrësit hipën në biçikletat e tyre për 25 minuta në të njëjtën kohë ndërsa dëgjonin një listë dëgjimi me gjashtë këngë të ndryshme të njohura nga tema të ndryshme.

Pa e ditur dëgjuesit, studiuesit bënë ndryshime delikate me muzikën dhe më pas matën performancën. Muzika u la me shpejtësi normale, u rrit me 10 përqind, ose u ul me 10 përqind.

degjo muzik

Atëherë, çfarë ndikimi kishte ndryshimi i ritmit të muzikës në faktorë të tillë si distanca e çiklizmit, rrahjet e zemrës dhe kënaqësia e muzikës? Studiuesit zbuluan se përshpejtimi i gjurmëve rezultoi në rritjen e performancës për sa i përket distancës së përshkuar, shpejtësisë së pedalimit dhe fuqisë së ushtruar. Përkundrazi, ngadalësimi i ritmit të muzikës çoi në ulje të të gjitha këtyre variablave. Interesante, hulumtimet tregojnë se dëgjimi i muzikës me ritëm të shpejtë jo vetëm që i bën atletët të punojnë më shumë gjatë stërvitjeve të tyre; ata gjithashtu e shijojnë muzikën më shumë.

Pra, nëse po përpiqeni t’i përmbaheni një rutine stërvitjeje, merrni parasysh të ngarkoni një listë dëgjimi e mbushur me melodi të shpejta për t'ju ndihmuar të rrisni motivimin dhe kënaqësinë tuaj në rutinat e stërvitjes.

Gjithashtu, muzika ju bën të lidheni me njerëz të tjerë, mund të ndihmojë në uljen e depresionit dhe në përmirësimin e humorit tuaj, çfarë mund të kërkoni më shumë? Vish muzikën që të pëlqen dhe fillo ta shijosh! Ju nuk do të pendoheni!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Angelina Araya Viancos dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm, po. Në të vërtetë muzika
  Shtë një terapi e shkëlqyeshme, dridhjet tona rriten dhe energjitë tona mobilizohen dhe secili organ i trupit tonë po zgjohet me akordet muzikore, faleminderit shumë.