Këmbëngulja: çelësi i suksesit

arritja e qëllimit me këmbëngulje

Këmbëngulja është një nga cilësitë më të rëndësishme të qenies njerëzore. Pasja dhe mirëmbajtja e tij do t'ju ndihmojë të përmbushni shumë nga qëllimet që i keni vënë vetes në jetë. Isshtë një tipar karakteri i njerëzve që do t'ju ndihmojë të keni sukses.

Nëse keni këmbëngulje, do të keni vendosmëri të punoni sa më shumë pa u kujdesur për pengesat që mund të hasni. Ai konsiston në këmbënguljen dhe të paturit një qëndrim të vendosur për të bërë diçka dhe për të mos u dorëzuar.

Këmbëngulja është çelësi i suksesit

Këmbëngulja është në karakterin tuaj, por është gjithashtu një mjet i shkëlqyeshëm që mund ta përdorni në çdo kohë të jetës suaj. Konsiston në të paturit këmbëngulje në atë që bëni, pa marrë parasysh në cilën fushë jeni, sepse nëse këmbëngulni, do të keni sukses ... me siguri!

Na shoqëron që kur kemi lindur, vetëm se harrojmë me kalimin e kohës. Falë saj keni mësuar të ecni, të flisni, të shkruani ose të lexoni ... dhe keni qenë të suksesshëm në këtë! Epo tani, në pjesën tjetër të fushave të jetës tuaj, Ju gjithashtu duhet të keni këmbëngulje për të marrë rezultate të mira.

me këmbëngulje arrihen qëllimet

Kur të keni këmbëngulje në atë që bëni, do të jeni në gjendje të ndjeni kënaqësinë që keni arritur qëllimet tuaja, vetëvlerësimi juaj do të forcohet dhe do të dini se me strategjitë dhe vullnetin tuaj, do të jeni në gjendje të arrini gjithçka që vendosni mendjen tuaj për në jetë.

Vazhdo te ecesh perpara

Për të qenë të suksesshëm përmes këmbënguljes do të duhet të vazhdoni të ecni përpara… sepse për të qenë të suksesshëm duhet të ecni përpara. A ju kujtohet kur mësuat të ngisni biçikletë? Ndoshta kishte raste kur dëshironit të linit dhe ju dukej gjëja më e vështirë në botë, por ju e bëtë atë dhe ishit në gjendje të mësonit! Tani, pas shumë përpjekjesh, ju e dini se si të ngasni një biçikletë dhe ky është një shembull i qartë i këmbënguljes.

Në mënyrë që të vazhdojmë të ecim përpara dhe të jemi këmbëngulës, çelësi është të ndërmarrësh hapa të vegjël për të arritur rezultate të mëdha. Ju nuk doni të bëni gjithçka në një ditë ose të provoni hapa të mëdhenj në të njëjtën kohë. Arritjet e vogla do të sjellin sukses të madh. Likeshtë si të bësh një enigmë, duhet të vendosësh shumë pjesë të vogla në mënyrë që të marrësh rezultatin e shkëlqyeshëm përfundimtar!

qëndrim këmbëngulës për të arritur qëllimet

Këmbëngulja kërkon kohë, njohuri dhe durim. Vetëm në këtë mënyrë mund të vazhdoni të përparoni në qëllimet tuaja dhe të shijoni udhëtimin. Sepse për të arritur sukses është thelbësore që të shijoni rrugën që të çon drejt saj. Nëse nuk e bëni, atëherë mund të hiqni dorë nga synimet tuaja herët. Mos harroni se do të bëni gabime dhe do të bëni gabime, por kjo është pjesë e suksesit ... ju duhet të bëni gabime në mënyrë që të mësoni nga gabimet tuaja!

Si të jesh një person këmbëngulës

Ndoshta, ju e keni kuptuar që këmbëngulja bie në sy nga mungesa e saj në jetën tuaj. Possibleshtë e mundur që ju jeni një person që humb interesin shpejt ose që krahasoni veten me të tjerët dhe të bëheni të pamotivuar duke mos i marrë gjërat në të njëjtën mënyrë si të tjerët. Së pari, mos harroni se krahasimet janë të urrejtura dhe se secili prej tyre ka nivelin e vet të evolucionit, ju nuk doni të jeni si të tjerët! Cfare ka me shume, Nëse e humbni interesin shpejt, kjo mund të jetë për shkak se ato qëllime nuk ju përshtaten aq shumë sa keni menduar fillimisht.

Nëse dëshironi që tani të jeni më këmbëngulës për të arritur qëllimet tuaja dhe të shijoni shijen e fitores dhe të jeni në gjendje të përqendroheni në rrugë ... Mos harroni këshillat e mëposhtme për ta arritur atë. Ju do të jeni në gjendje të keni më shumë këmbëngulje në jetën tuaj tani e tutje!

Jini optimist

Megjithëse gjërat nuk shkojnë gjithmonë në mënyrën tuaj, mbajtja e një qëndrimi pozitiv është thelbësore për të tërhequr gjërat e mira në jetën tuaj. Nëse përballeni me sfida të paparashikuara ose thjesht gjërat nuk ndodhin aq shpejt ose aq lehtë sa dëshironi ... edhe kjo është në rregull. Sa më gjatë të jetoni jetën, aq më shumë keni gjasa të shihni se si gjërat mund të ndodhin ndryshe nga sa prisnit dhe ende funksionojnë. Bëni të qetë dhe mbaj një qëndrim optimist.

kanë një qëndrim këmbëngulës

Mbani në mend një qëllim

Për të qenë këmbëngulës, duhet të dini pse këmbëngulni. Kjo do të thotë që ju të mbani një qëllim që dëshironi të arrini në mendjen tuaj dhe nëse është e nevojshme, e shkruani atë në letër dhe e shikoni atë çdo ditë. Kjo do të mbjellë farën e suksesit në mendjen tuaj dhe do të përqendrojë vëmendjen tuaj në gjërat që do t'ju ndihmojnë të arrini qëllimin tuaj. Kini kujdes se çfarë dëshironi ... sepse mund të realizohet!

Puno shumë

Nëse uleni në divan dhe pret që gjërat të vijnë vetë, ato thjesht nuk do të vijnë. Nëse doni të arrini diçka, duhet të përpiqeni shumë ta arrini atë. Mos prisni që të tjerët të arrijnë qëllimet tuaja sepse atëherë ato nuk do të jenë qëllimet tuaja dhe ju nuk do të ndjeni kënaqësinë për t’i bërë gjërat mirë.

Ju do të duhet të punoni shumë, të planifikoni se çfarë të bëni dhe si ta bëni atë ... Duhen 10.000 orë praktikë për t'u bërë një ekspert. Pyetja për ju është: "Sa jeni të gatshëm të punoni?"

Kjo shqetësim nuk ju ndalon

Shqetësimi mund t’ju ​​prishë qëllimin, prandaj mos lejoni që shqetësimi t’ju ​​ngadalësojë. Të gjithë njerëzit shqetësohen dhe është normale dhe madje e shëndetshme. Qëllimi është të minimizoni kohën midis mendimit tuaj të parë të shqetësuar dhe veprimit tuaj të parë për ta sulmuar atë.

Mos harroni, shumica e shqetësimeve tuaja bazohen në shqetësimet në mendjen tuaj, jo në realitet. Mark Twain një herë tha: “Unë kam pësuar shumë katastrofa në jetën time. Shumica e tyre nuk kanë ndodhur kurrë ".

Nëse bëni një hap prapa, atëherë bëni dy përpara

Për të përparuar ka raste që duhet të ktheheni më parë. Nëse tërhiqeni, mos u zhgënjeni ose ngatërroni, mos harroni se po fitoni vrull për të qenë në gjendje të hidhni edhe dy hapa përpara. Këto pengesa janë normale dhe thjesht duhet t'ju bëjnë të mësoni se si të përmirësoheni në të ardhmen.

Lëvizni mendimet dhe veprimet tuaja drejt asaj që dëshironi të arrini dhe do ta arrini atë. Por mos lejoni që një pengesë të bëjë që të hidhni peshqir ose të humbni të gjithë punën që keni bërë deri më tani. Mbani mendjen tuaj të përqendruar në qëllimet tuaja dhe me përpjekjen tuaj, qëllimet tuaja do të arrijnë vetë ... por mos harroni të shijoni mënyrën për t'i arritur ato!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.