Cilat janë pjesët e një tutoriali?

Tekstet udhëzuese janë zakonisht dokumente të shkurtra, në të cilën, kushdo që blen një produkt të ri mund të udhëzohet të kuptojë se si funksionon.

Këto përbëhen nga disa pjesë të tilla si prezantimi i produktit që do të udhëzohet, indeksi, sugjerimet, udhëzimet si të tilla, rekomandimet dhe ilustrimet në mënyrë që lexuesi të ketë një kapacitet më të madh të të kuptuarit.

Udhëzimet

Ato janë tekste të shkurtra, të shkurtra dhe të qarta në të cilat ata kërkojnë të udhëzojnë ose udhëzojnë lexuesit, se çfarë është procedura e saktë që duhet ndjekur për të kryer një aktivitet ose ndërtoni, vendosni së bashku një objekt ose pajisje.

Këto zakonisht ngatërrohen me manualet, por ato kanë një ndryshim të madh, i cili bazohet në mënyrë implicite në faktin se manualet janë tekste të gjata, të cilat kanë në të një sërë tekstesh udhëzuese që e përbëjnë atë, me pak fjalë tekstet udhëzuese janë pjesë e manualit.

Llojet udhëzuese

Ato mund të ndahen, duke drejtuar zakonisht veten në mënyrën se si janë përpunuar, ose aktivitetin që ka nevojë për një udhëzues me hapa specifikë, megjithëse pa marrë parasysh se çfarë lloji është, pjesët e një udhëzimi duhet të merren gjithmonë parasysh, për t'i krijuar ato saktë.

Rregulloret

Rregulloret janë lista, përgjithësisht të vogla, çfarë mund dhe çfarë është e ndaluar të bëhet. Këto bëhen nga shumë qendra rekreative si parqe, pishina, qendra për fëmijë, ndër të tjera, si dhe institucione të të gjitha llojeve, të tilla si universitete, shkolla, gjykata, ndër shumë të tjera.

Ata janë të pranishëm në shumicën e fazave të jetës së një personi, pasi që nga mosha e foshnjave, ato paraqiten dhe futen në mënyrë që të marrin sjellje të mirë në të ardhmen.

recipes

Ata janë udhëzues që tregojnë përgatitja hap pas hapi e pjatave, pastiçeri, furrë buke dhe të gjitha degët që përfshijnë kuzhinën. Ato mund të krijohen nga kuzhinierë të famshëm, nga kompani botuese që duan të shesin receta të zakonshme nga disa rajone, ose madje mund të jenë nga gjyshja.

Në përgatitjen e shumë ushqimeve është e rëndësishme të udhëzoheni në përgatitje, sepse nëse shtohen më shumë se një përbërës mund ta prishë atë plotësisht.

Receta mjekësore

Ato përbëhen nga të gjitha pjesët e një manuali udhëzimesh dhe janë një seri rregullash që pacienti duhet të ndjekë për të arritur një gjendje më të mirë shëndetësore, zakonisht bazuar në marrjen e ilaçeve, ditët që duhen marrë dhe orët e pritjes ndërmjet secila dozë.

udhëzon

Edhe pse shumica e llojeve të teksteve udhëzuese janë një udhëzues, nëse jo të gjithë, këto janë gjithashtu pjesë e tyre, duke qenë të vogla tekste që synojnë ta çojnë personin në rrugën e duhur, Ose për sa i përket transportit, siç janë hapat për të arritur në një vend të caktuar, madje edhe vendet më të famshme në çdo rajon, duke shërbyer si një udhëzues turistik.

Si të strukturojmë një udhëzim sipas pjesëve të tij

Për të kuptuar pak më shumë karakteristikat e këtyre, pjesët e një udhëzimi duhet të jenë të njohura mirë, pasi ato përmbajnë hapat që duhen ndjekur për të qenë në gjendje ta shtjelloni atë në një mënyrë më të thjeshtë, konkrete, të drejtpërdrejtë dhe efektive.

Mund të tingëllojë e tepërt, por do të ishte duke folur për një udhëzim për të përpunuar njërën prej tyre. Më tej do të vazhdojmë të shpjegojmë pjesët që e përbëjnë atë, të cilat janë:

Presentación

Në këtë, siç thotë emri i tij, paraqitet produkti, ose aktiviteti që do të kryhet dhe karakteristikat e tij.

objektiv

Ai i njofton lexuesit se çfarë dëshiron të arrish dhe produkti përfundimtar tashmë i përfunduar, zakonisht në objektivat disa përmenden gjithashtu mjete, enë ose përbërës e domosdoshme për të qenë në gjendje të përpunosh, ose të mbledhësh prodhuesin në një mënyrë më të thjeshtë dhe korrekte, për shembull: për të montuar një skateboard është e nevojshme të keni në dorë, një kaçavidë spline dhe një çelës sipas madhësisë së arrave në bazat e rrotave .

Indeks

Kjo tregon vendin e saktë të udhëzimeve, duke shërbyer si një udhëzues për lehtësinë e procesit të leximit, dhe madje edhe në kohën e kryerjes së gjysmës së aktivitetit, mund të lihet për një ditë tjetër, pasi me këtë do të jetë më e lehtë për të gjetur.numërimin e normës në të cilën ishte një ditë më parë.

Numërimi

Kjo pjesë e një manuali udhëzimesh duhet të renditet në mënyrë kronologjike, kjo do të thotë që numrat duhet të pajtohen me veprimin tjetër që do të ndërmerret, në një mënyrë koherente, në mënyrë që përdoruesi të vazhdojë në një mënyrë të përshtatshme.

Sintaksë

Kjo duhet të ketë karakteristika të shkurtra, të thjeshta dhe shumë shpjeguese, Për përgatitjen e saktë të udhëzimeve, pasi është ajo që përdoruesi do të lexojë, e cila duhet të jetë sekuenciale, dhe mund të jetë lineare ose jo, natyrisht gjithçka në varësi të rastit.

ilustrimet

Imazhet janë një pjesë e rëndësishme e udhëzimeve, pasi ndonjëherë njerëzit nuk e kuptojnë informacionin në një mënyrë tekstuale, e cila mund të çojë në konfuzion, por me këto, arrihet një kuptim më i mirë i asaj që dëshironi të përçoni, duke dhënë shembuj të lëvizjeve dhe vendet e sakta që kërkohet të punojnë.

Ato lehtësojnë arritjen e qëllimit e vendosur në këto tekste, duke udhëhequr vizualisht lexuesin në rrugën e duhur, nëse ai nuk e njeh produktin dhe është hera e parë që ai ka një përpara, do të jetë e vështirë për të që të marrë disa pika kryesore për të vazhduar, gjë që me imazhe e bën më të lehtë kërkimin.

gjuhë

Ky duhet të ketë të gjitha karakteristikat e një teksti udhëzues, pasi ai do të përdoret për krijimin e një, i cili duhet të jetë linear, i saktë dhe i drejtpërdrejtë, dhe të ketë një renditje të shënuar me numra për të kuptuar më lehtë informacionin që doni të siguroni lexuesit.

Këto tekste janë një pjesë e domosdoshme e zhvillimit të njerëzimit, pasi ato drejtojnë veprimtaritë e jetës hap pas hapi, qeverisin sjelljen në vendet ku njerëzit shoqërohen me një numër të madh njerëzish dhe kërkojnë ruajtjen dhe kujdesin e mjedisit, duke arritur një të mirë të përbashkët. për ata që i krijojnë, zbatojini ato dhe ata që përputhen me rregullat ose udhëzimet e përcaktuara në to. Për atë arsye, Njohja e pjesëve të një udhëzimi është thelbësore për t’i bërë ato në mënyrë korrekte.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.