Reagimi i një fëmije të shurdhër kur aktivizon implantin e tij koklear

Kjo foshnjë 8 muajshe u shurdhua pasi u infektua me virusin e meningjitit kur isha 4 muajsh. Prindërve të tij iu dha mundësia të bënin një implant koklear dhe ai do të ishte në gjendje të dëgjonte normalisht përsëri.

Implanti koklear është një pajisje e teknologjisë së lartë që konsiston në transformimin e sinjaleve akustike në impulse elektrike që shkojnë direkt në tru. Duket si trillim shkencor apo jo? Epo, unë kam parë tashmë disa video si ato të kësaj foshnje, por tek të rriturit. Emocioni i ndjerë nga një i rritur që nuk ka dëgjuar kurrë ndonjë tingull është edhe më i madh. Nuk munda të gjej videon e një vajze e cila, pasi dëgjoi zërin e mjekut, filloi të qajë e pakontrolluar nga emocioni që i hyri.

Ja ai moment magjik kur mjekët aktivizojnë implantin koklear dhe foshnja dëgjon për herë të parë një tingull, zërin e nënës së tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.