68 librat më të rekomanduar për të lexuar

Do ta shohim 68 nga librat më të rekomanduar nga dashamirët e leximit. Kam kaluar nëpër disa faqe në internet në anglisht për të bërë një listë që nuk zhgënjen askënd. Sigurisht që tituj të rëndësishëm do të mungojnë, por duhej të bëhej një përzgjedhje. Nëse mendoni se mungon një titull thelbësor, mund të na lini komentin tuaj në fund të këtij artikulli.

Para se të shihni këtë listë, ne do të kënaqemi me këtë video që është gjithçka një haraç për librat dhe aktin e thjeshtë të LEXIMIT.

Një video e realizuar me shumë talent dhe sigurisht që ju motivon shumë të merrni një libër dhe të filloni të lexoni:

Unë ju lë këtë listë me 68 libra shumë të rekomanduar për të lexuar: (Nëse dini libra të tjerë interesantë, na lini komentin tuaj)

1) "Zoti i unazave«Nga JRR Tolkien.

Një libër që është pjesë e një trilogjie (ka edhe dy të tjerë nga ai që shihni në imazh). Shtë një histori epike në të cilën përzihen xhuxhët, orkat, kukudhët, magjistarët ...

Përmbledhje: një magjistar i beson një Hobbit të vogël (një lloj xhuxh) me detyrën e vështirë për të shkatërruar një unazë të fuqishme para se të bjerë në duart e Sauron, një qenie e errët që sundon Tokën e Errët.

2) "Princi i Vogël«Nga Antoine de Saint-Exupéry.

Një histori për fëmijë që është e vlefshme edhe për të rriturit për shkak të mësimeve të thella që ato përmbajnë për jetën.

Përmbledhje: tregon historinë e një aviatori që pëson një aksident në mes të shkretëtirës së Saharasë dhe atje takon një djalë që vjen nga një planet tjetër. Ky Princ i Vogël ju tregon histori të takimeve të tij me të rritur të tjerë nga planetë të tjerë dhe çfarë ka mësuar prej tyre.

Më e rëndësishmja nga të gjitha, ngre pyetje që na bëjnë të mendojmë thellë.

3) "Kodi i Da Vinçit«Nga Dan Brown.

Një libër që ishte një bum i vërtetë kur u botua. Qindra teori konspirative rrotullohen rreth tij.

Përmbledhje: Një vrasje ndodh në Muzeun e Luvrit dhe viktima shfaqet me një mesazh të fshehtë të shkruar në anën e tij. Hetuesi i çështjes duhet të deshifrojë këtë mesazh dhe cili është sekreti që burri i vrarë mbajti, sekret që mund të shkaktojë një tërmet në themelet e Kishës.

4) "Tërheqësi në thekër«Nga JD Salinger.

Një libër i botuar në 1951 që shkaktoi disa polemika midis shoqërisë puritan amerikane.

Përmbledhje: tregon historinë e munduar të një djali 17-vjeçar, i cili është një i gabuar i vërtetë shoqëror. Ai nuk i pëlqen të gjithë. Ai përfundon duke bredhur nëpër motele dhe bare. Dobësia e tij e vetme është motra e tij e vogël me të cilën ka disa momente lumturie.

Momenti në të cilin Holden, protagonisti, në mënyrë metaforike i thotë motrës së tij se ai dëshiron vetëm të jetë The Rye Keeper dhe çfarë do të thotë kjo, është mjeshtëror.

kapës thekre

5) "Alkimisti«Nga Paulo Coelho.

Një nga librat më të shitur në botë dhe kryevepra e madhe e shkrimtarit të njohur Paulo Coelho.

Përmbledhje: Santiago është një bari spanjoll i cili çdo natë sheh një ëndërr në të cilën nxitet të kërkojë një thesar të fshehur. Santiago vendos të kërkojë atë thesar dhe gjatë këtij udhëtimi ai do të gjejë një mënyrë për të komunikuar me elementët thelbësorë që përbëjnë këtë botë, duke marrë fuqi të mëdha që do ta çojnë atë drejt thesarit të tij.

6) "Emri i trëndafilit«Nga Umberto Eco.

Një libër historik që vërtitet rreth krimeve misterioze të kryera në një manastir të shekullit të XNUMX-të.

7) "Luftë dhe paqe«, Nga Leon Tolstoy.

Një nga kryeveprat e shkrimtarit të famshëm rus Leo Tolstoy.

Përmbledhje: komploti sillet rreth pushtimit të Rusisë nga forcat franceze Napoleonike. Autori na tregon se si është aristokracia ruse dhe si lidhen ato me njëra-tjetrën.

8) "Ditari i Ana Frank«Nga Anne Frank.

Isshtë ditari i një vajze hebreje që iu desh të fshihej nga ushtria naziste për dy vjet, të cilën ajo e kaloi e mbyllur në një shtëpi me një familje tjetër. Ai na tregon për shqetësimet e tij si adoleshent dhe si e duroi atë periudhë robërie.

9) "Kush ma ka marrë djathin?"Nga Spencer Johnson.

Një nga librat më të shitur në botën e biznesit që sillet rreth ndryshimit të qëndrimit në punë.

Përmbledhje: është një histori që vendos dy minj dhe dy zambakë në një labirint (alegori e jetës). Të gjithë duhet të gjejnë djathë për të mbijetuar. Të dy minjtë u nisën shpejt për të kërkuar depozitën e djathit, por shpejt mbaron dhe ata duhet të vazhdojnë të kërkojnë vazhdimisht.

Nga ana e tyre, të dy Liliputët, megjithëse gjejnë një nga depozitat e djathit, ajo ka mbaruar dhe njëri prej tyre, i shkurajuar, nuk dëshiron të ndërmarrë kërkime të reja. Ata janë të pavendosur derisa njëri prej tyre vendos vetë të shkojë në kërkim të depozitave të reja të djathit.

Në kërkimin e tij, ai gjen depozita me copa të vogla djathi, por ato nuk mjaftojnë. Ai vazhdon të kërkojë derisa më në fund të gjejë një depo të madhe me rezerva të mëdha djathi dhe në të cilën gjenden edhe minjtë.

Sidoqoftë, Liliputiani shkon çdo ditë për të bërë kërkime të vogla në kërkim të rezervave të reja.

Një histori që na frymëzon për të dalë nga zona jonë e rehatisë.

10) "1984«Nga George Orwell.

Një libër imagjinar politik në të cilin terma të tillë si "Big Brother" shpiken për herë të parë.

Përmbledhje: protagonisti është pjesë e një qeverie totalitare dhe kryeson "Ministrinë e së Vërtetës", misioni kryesor i së cilës është të rishkruaj historinë bazuar në gënjeshtra.

Pak nga pak ai distancohet nga festa dhe takon një rebel të ri me të cilin dashurohet. Sidoqoftë, ata përfundojnë të kapur nga "Big Brother" dhe duke iu nënshtruar torturave në "Ministrinë e Dashurisë".

Ata përfundimisht anulojnë çdo ndjenjë rebele dhe shkatërrojnë dashurinë që ekzistonte mes tyre.

11) "El Padrino«Nga Mario Puzo.

Një libër i shkëlqyeshëm nga shkrimtari italo-amerikan Mario Puzo që u soll në ekranet e kinemasë me shumë sukses.

Përmbledhje: tregon historinë e mafies siciliane të vendosur në Shtetet e Bashkuara. Ai na tregon me shumë sukses se si ata operuan dhe luftën që u bë midis klaneve të ndryshme.

12) "Bota e Sofjes«Nga Jostein Gaarder.

Një libër që na tregon se si një vajzë merr letra nga një filozof misterioz, në të cilën ai i bën pyetje që e bëjnë të rimendojë se kush është në të vërtetë. Në letra të njëpasnjëshme, filozofi rishikon filozofët kryesorë perëndimorë dhe thelbin e mendimit të tyre.

Një libër i rekomanduar për ata që duan të fillojnë në një mënyrë zbavitëse në botën e filozofisë.

13) "Shtatë zakonet e njerëzve shumë të efektshëm"Nga Stephen Covey.

Një nga librat më të shitur të vetë-ndihmës deri më tani.

Përmbledhje: libri përmban 32 udhëzime që mund t'i zbatojmë në personalitetin tonë. Këto udhëzime, nëse ato bëhen zakone, ne do të kemi sukses të garantuar në çdo aspekt të jetës sonë.

14) "Shtyllat e tokës«Nga Ken Follett.

Një libër që është konsideruar si një nga kryeveprat e mëdha të letërsisë britanike. Përbëhet nga 1000 faqe.

Përmbledhje: është një histori e vendosur në Mesjetë që sillet rreth një katedrale që dëshironi të ndërtoni në një qytet. Sidoqoftë, ata duhet të mbledhin arkitektë, muratorë, marangozë, ... Rreth kësaj katedrale ka shumë histori që ndodhin rreth personazheve të ndryshëm, siç është historia e kryekonstruktorit.

Isshtë një histori shumë e plotë plot histori: romanca, luftëra, ndikime kishtare, ... Rekomandohet shumë për këdo dhe duhet të lexohet për arkitektët.

15) "E martë me mësuesin tim të vjetër«Nga Mitch Albom.

Gjithçka fillon kur Mitch, i cili është autori i librit, sheh ish-mësuesin e tij Morrie në një shfaqje televizive. Ky mësues ishte kryesor në jetën dhe arsimin e kolegjit të Mitch.

Mitch vendos të vizitojë mësuesin e tij të vjetër dhe të rifillojë atë marrëdhënie. Kur më në fund shkon në shtëpi tek mësuesi i tij, ai zbulon se ka një kancer terminal.

Morrie përfundon duke i dhënë ish-studentit të tij Mitch disa mësime të shkëlqyera jete.

16) "Komedi Hyjnore«Nga Dante Alighieri.

Po pas jetës? Dante e përshkruan atë shumë mirë përmes tre skenarëve.

Shtë një epos alegorik që ndahet në tre pjesë:

1) Ferr: Dante zgjohet në një xhungël të errët dhe hyn në një shpellë ku takon një personazh i cili shpjegon se nga përbëhet ferri. Dante takon njerëz të ndryshëm të famshëm në ferr.

2) Purgator: përshkruhet si një piramidë prej 7 ndarjesh që korrespondojnë me secilën nga 7 mëkatet vdekjeprurëse.

3) Parajsa: është e ndarë në orbitat e secilit planet. Çdo orbitë drejtohet nga një shenjtor. Në fund të planetëve ekziston një rreth i madh drite që nga ana tjetër ndahet në tre qarqe të tjerë (Trinia e Shenjtë).

Pjesa më interesante është ajo ku përshkruani Zotin.

17) "Ekzorcisti«Nga William Peter Blatty.

Shumica prej jush do ta njohin filmin, por shumë pak prej jush do ta kenë lexuar këtë libër. Përvoja e leximit të këtij libri është e tmerrshme.

Libri shkon më thellë se filmi dhe nëse rastësisht nuk e keni parë filmin, ju këshilloj që së pari ta lexoni librin.

18) "Histori e shkurtër e kohës"Nga Stephen Hawking.

Isshtë një libër relativisht i shkurtër informues në të cilin ai na tregon në një mënyrë të thjeshtë për misteret e mëdha të universit siç janë vrimat e zeza ose teoria e superstrimeve.

19) "Mendo dhe bëhu i pasur«Nga Napoleon Hill.

Shtë një libër vërtet i jashtëzakonshëm që përmban një histori magjepsëse. Napoleon Hill intervistoi mbi 500 njerëz të suksesshëm dhe përmbledhi në këtë libër 13 parimet që qëndrojnë pas njerëzve të suksesshëm.

Isshtë një libër që të bën të mendosh dhe që tashmë ka shitur më shumë se 30 milion kopje

20) "Këngë akulli dhe zjarri«Nga George RR Martin.

Shtë një sagë librash me shtatë libra dhe një parathënie. Sidoqoftë, vetëm pesë nga shtatë librat janë botuar.

Falë këtyre librave ne do të jemi në gjendje të njohim botën e mrekullueshme të krijuar nga George RR Martin që përmbahet në 5000 faqet që përbëjnë sagën. Isshtë fenomeni më i madh në botë i letërsisë fantastike që nga Tolkien.

21) "Burrat janë nga Marsi, gratë janë nga Venusi", nga John Gray.

Një nga librat që bëri bujë sepse ripohon shumë nga stereotipet që lidhen me burra dhe gra. Ka shumë keqbërës, por megjithatë, shumë nga pretendimet në libër mbështeten nga studime shkencore.

22) "Kulla e errët"Nga Stephen King.

Shtë një sagë e shkëlqyer e shkruar nga mjeshtri i letërsisë së tmerrit, Stephen King.

Historia fillon me librin e parë me titull "Kulla e errët: Armëtari". Një person i armatosur është në kërkim të një njeriu të errët për ta udhëhequr atë në Kullën e Errët pasi qyteti i tij është shkatërruar.

Përgjatë 7 vëllimeve do të zbulojmë se çfarë është Kulla e Errët.

23) "Baba i pasur baba i varfër«Nga Robert Kiyosaki.

Shtë një libër që zhvillon shumë mënyrën tuaj të sipërmarrjes. Ky libër tregon për edukatën që Robert Kiyosaki mori nga babai i tij i varfër dhe babai i pasur birësues.

24) "Don Kijoti i La Mancha«, Nga Miguel de Cervantes.

Romani nga Miguel de Cervantes për një njeri me pasion për librat kalorësiak i cili vendos të bëhet kalorës. Fatkeqësitë e Don Kishotit ndërsa udhëtonte nëpër fshatrat Spanjolle kanë argëtuar dhe mahnitur breza lexuesish.

Disa burime sugjerojnë se më shumë se 500 milion kopje të këtij libri janë shitur, megjithëse nuk ka asnjë mënyrë për ta ditur me siguri.

25) "harry potter dhe guri filozofik«Nga JK Rowling.

Isshtë vëllimi i parë në serinë hit të JK Rowling për magjistarët e rinj që jetojnë në një botë moderne magjike. Ajo u botua për herë të parë në 1997.

26) "Robinson Crusoe«Nga Daniel Defoe.

Historia flet për një njeri të mbytur nga anija me emrin Robinson Crusoe dhe përfundon në një ishull të shkretë ku kalon shumë vite duke reflektuar në aspekte të rëndësishme të jetës: injoranca, frika, besimi, vetmia ...

Si besimtarët ashtu edhe jobesimtarët do ta konsiderojnë temën e besimit shumë interesante.

Historia tregohet në vetën e parë.

27) "Një botë e lumtur"Nga Aldous Huxley.

Oneshtë një nga ata librat që duhet të lexoni në jetë. Wasshtë botuar në vitin 1932. isshtë një roman që bën shumë kritika ndaj konsumizmit.

Ai përqendrohet në një shoqëri distopike të ndarë nga pesë kasta të ndryshme. Kasta alfa janë më të rëndësishmet dhe veshin gri. Alfat janë të pakta, të hijshëm dhe inteligjentë ... krejt e kundërta e kastës së ulët. Brenda Alfave ka edhe kategori të ndryshme.

Të gjithë personazhet kanë një lidhje me një person të vërtetë historik (Marksi, Musolini, Lenini ...).

28) "Zoti i Mizave"Nga William Golding.

Isshtë historia e një grupi fëmijëve që pësojnë një përplasje aeroplani dhe janë të izoluar në një ishull të shkretë. Ata formojnë një lloj shoqërie në të cilën përfundojnë duke formuar dy grupe të mëdha.

Fëmijët janë midis gjashtë dhe trembëdhjetë vjeç. Dialogët janë të pabesueshëm. Libri flet për humbjen e pafajësisë.

29) "Rebelimi në fermë«Nga George Orwell.

Ai na tregon në një mënyrë alegorike revolucionin rus dhe triumfin e stalinizmit.

Historia na tregon për tre derra në fermë: një i vjetër, Lenini; një më i ri, Stalini; dhe derri më i ri, Trocki. Pjesa tjetër e kafshëve të fermës përfaqësojnë popullin rus.

Shtë një libër me të cilin mëson shumë.

30) "Libri Hajdut«Nga Markus Zusak.

Vendosur në kuadrin e Luftës së Dytë Botërore. Një libër me shumë surpriza si kur kupton kush është rrëfyesi i historisë.

31) "Dracula«Nga Bram Stoker.

Në këtë blog tashmë kemi botuar një përmbledhje të shkëlqyeshme të këtij libri. Mund ta lexoni këtu.

32) "Odisea«Nga Homeri.

Odisea është një klasik i letërsisë. Shtë një poezi epike që i referohet mitologjisë Greke. Ai na tregon për aventurat e Uliksit në udhëtimin e tij për në Itaka, shtëpinë e tij.

Libri është i ndarë në tre pjesë.

33) "Frankenstein«Nga Mary Shelley.

Bëhet fjalë për historinë e Dr. Frankenstein dhe pasionin e tij për anatominë. Si rezultat i këtij pasioni, ai udhëton në Londër për të kryer eksperimentet e tij dhe prej aty lind krijesa e tij, të cilën ai e pagëzon si Frankenstein.

34) "Dikush fluturon mbi nidusin e cucos«Nga Ken Kesey.

Rrëfehet në vetën e parë nga një shef i lashtë indian, i cili është një personazh i vogël në roman. Ai tregon historinë e disa burrave që janë të mbyllur në një institucion psikiatrik.

Një ditë, një psikiatër, Randle Patrick McMurphy, arrin në atë institucion, një person që e ka çuar atje pa u çmendur.

35) "Plaku dhe deti"Nga Ernest Hemingway.

Isshtë një roman epik i intropeksionit që ju bën të vendosni veten në rolin e një peshkatari. Romani ka një cilësi të rëndësishme: atë shqisore. Ju bën të ndiheni plotësisht se jeni me një peshkatar të vjetër me emrin Santiago, i cili nuk ka kapur asgjë për 80 ditë. Romani arrin të përçojë të gjitha ndjesitë që lidhen me peshkimin.

36) "Metamorfoza«Nga Franz Kafka.

Protagonisti i këtij libri quhet Gregor Samsa i cili punon në industrinë e tekstilit dhe është mbështetja ekonomike e të gjithë familjes së tij pasi as prindërit e tij dhe as motra e tij nuk punojnë. E gjithë familja është plotësisht e varur nga puna e Gregorit.

Problemi është se një ditë Gregor ngrihet në punë dhe e gjen veten me një problem surreal: ai është kthyer në një buburrec gjigand.

37) "Konti i Monte Kristos«Nga Alexander Dumas.

Wasshtë botuar në 1844. Na tregon për fatkeqësitë e pësuara nga i riu Edmond Dantès, i cili ka përpara një jetë të tërë plot lumturi me të fejuarën. Sidoqoftë, për arsye zilie ai është burgosur për 14 vjet.

Pas lirimit nga burgu ai nuk mund ta gjejë të dashurën e tij, babai i tij ka vdekur dhe është në atë moment që ai vendos të adoptojë emrin e El Conde de Montecristo.

38) "Kërkimi i njeriut për kuptimin«Nga Viktor E. Frankl.

Viktor E. Frankl na tregon për përvojën brutale që pësoi ndërsa ishte i burgosur në një kamp vdekjeje nazist. Një libër shumë frymëzues me një mesazh shumë pozitiv.

39) "Përrallë numër trembëdhjetë«Nga Diane Setterfield.

Ky libër shpaloset përmes dy personazheve: Margaret, një adhuruese e librave dhe Vida Winter, një shkrimtare shumë e famshme e vjetër që ka një të kaluar mjaft të çuditshme dhe të paqartë.

Shkrimtarja kontakton Margareth për të shkruar biografinë e saj, përfshirë edhe atë të kaluar që askush nuk e di për të.

40) "Vrisni një bilbil"Nga Harper Lee.

Historia tregohet nga këndvështrimi i një vajze. Ai na tregon për një aspekt të fëmijërisë së tij të jetuar me vëllain e tij dhe një mik të të dyve. Në qytetin ku ata jetojnë ka një shtëpi të errët dhe misterioze ku jeton një burrë.

41) "Udhëzues autostop për Galaxy«Nga Douglas Adams.

Historia sillet rreth dy personazheve: një njeri i zakonshëm me emrin Arthur Dent i cili ka një të huaj si fqinj (edhe pse padyshim askush nuk e di). Në të njëjtën ditë kur fillon historia në libër, toka do të shkatërrohet dhe Ford (fqinji i huaj) shpëton Arthurin.

42) "Loja e Enderit«Nga Orson Scott Card.

Isshtë një roman i trillimeve shkencore i vendosur në të ardhmen, ku toka është në luftë me një civilizim alien qeniet e të cilit i ngjajnë milingonave gjigante.

Secila familje zakonisht mund të ketë dy fëmijë, me përjashtim të disa përjashtimeve kur tre fëmijë lejohen për familje si në rastin e Ender).

Që në moshë të hershme, fëmijët marrin një arsimim shumë të përparuar falas dhe vetëm ata me aftësinë më të mirë intelektuale vazhdojnë ta marrin këtë trajnim specifik. Ata që e mbarojnë këtë arsim të zgjedhur dërgohen në shkollën e betejës.

43) "Të minjve dhe burrave"Nga John Steinbeck.

Vendosur në Kaliforni, në kohën e depresionit të madh. Shtë historia e një lidhje midis dy burrave, njëri prej të cilëve është mjaft problematik për shkak të një lloj mangësie mendore. Shoku i tij kujdeset për të edhe pse ndonjëherë e mohon atë.

44) "Përparësitë e të qenit i dëbuar"Nga Stephen Chbosky.

Gjëja më e veçantë për këtë libër është se ai nuk ndahet nga kapituj, si të gjithë librat normalë, por ndahet në letra të rrëfyera në vetën e parë nga protagonisti i tij.

45) "Kopshti sekret«Nga Frances Hodgson Burnett.

Protagonist i këtij libri është një vajzë 10-vjeçare, e cila pasi prindërit e saj vdesin nga kolera në Indi, dërgohet me kujdestarin e saj, i cili është xhaxhai i saj, në Angli.

46) "Një mijë diell të shkëlqyeshëm«Nga Khaled Hosseini.

Bëhet fjalë për një vajzë afgane që ka një fëmijëri të vështirë sepse jeton në një shtëpi të izoluar me nënën e saj. Babai i tyre i viziton vetëm një herë në javë.

47) "Gatsby i Madh«Nga F. Scott Fitzgerald.

Historia e këtij libri zhvillohet në Nju Jork të viteve 20 dhe tregohet nga Nick, një djalë që lëviz shtëpi dhe ka si një fqinj të ri Gatsby, një person disi misterioz që kalon kohën e tij duke bërë festa në shtëpinë e tij.

48) "Nga parajsa ime«Nga Alice Sebold.

Ai tregon historinë se si u vra 14-vjeçarja Susie Salmon. Një ditë pas shkollës, Suzi vendos të kalojë nëpër fushën e grurit prapa shtëpisë së saj dhe fqinji i saj e fton të shkojë në shtëpinë e tij.

49) "Ujë për elefantët«Nga Sara Gruen.

Libri rrëfehet në vetën e parë nga një i moshuar i cili është në një azil. Ai na tregon se si ishte jeta e tij kur ishte i ri. Pak para se të mbarojë diplomën e tij universitare, ai humbet gjithçka.

50) "Lartësitë Wuthering«Nga Emily Brontë.

Historia sillet rreth një çifti të martuar me dy fëmijët e tyre që jetojnë në një shtëpi të quajtur Wuthering Heights. Një ditë babai shfaqet me një fëmijë tjetër (të adoptuar).

51) "7 zakonet e adoleshentëve shumë efektivë«Nga Sean Covey.

Ky libër u drejtohet atyre adoleshentëve që luftojnë çdo ditë me ndërlikimet që u paraqiten atyre çdo ditë.

53) "Emri i erës«Nga Patrick Rothfuss.

Historia fillon në një botë tjetër në të cilën ekziston një han i thjeshtë ku fshihet Kvothe, një hero që nuk e ka treguar kurrë historinë e tij. Sidoqoftë, një ditë shfaqet Kronisti dhe vendos të tregojë historinë e Kvothe.

Kvothe dhe Chronicler ulen në një tavolinë dhe i pari fillon të tregojë historinë e tij: çfarë bëri, ku shkoi dhe pse u bë legjendë.

Mënyra e tregimit të historisë së Patrick Rothfuss është thjesht epike.

54) "Dekameroni«Nga Bocaccio.

Shtë një libër klasik i vendosur në një Itali të goditur nga murtaja. Shtatë vajza të reja vendosin që është e nevojshme të ikin në fshat për të shmangur fatin e tyre tragjik, por së pari ata kërkojnë ndihmën mashkullore të tre djemve.

55) "Klani i Ariut të Shpellave«Nga Jean Marie Auel.

Historia sillet rreth një vajze nga Cro-Magnon e cila humbet të gjithë familjen e saj në vetëm pesë vjeç pas një tërmeti. E uritur dhe shumë e frikësuar, ajo shpëtohet nga klani i ariut të shpellës, një familje e Neandertalëve.

Vajza duhet të luftojë që të mos ndjehet ndryshe (dhe të refuzohet për këtë) dhe të duhet të mësojë një gjuhë dhe zakone të reja.

Vajza fillon të ndjehet e interesuar për aktivitetet ekskluzive të burrave të klanit, të tilla si gjuetia dhe bërja e armëve.

Një libër që flet për aftësinë e qenies njerëzore për t’u përshtatur ndaj ndryshimeve dhe për të kapërcyer pengesat e jetës.

56) "Mbesa e zotit Linh«Nga Philippe Claudel.

Na tregon historinë e një plaku me emrin Linh i cili është në një varkë së bashku me refugjatët e tjerë në rrugën e tij për në atë që supozohet të jetë Franca. Plaku ikën nga lufta që po zhvillohet në vendin e tij dhe që i ka marrë të gjithë familjen përveç mbesës së tij.

Z. Linh arrin në atë vend të ri dhe duhet të mësohet me një gjuhë të re dhe të jetë në gjendje të funksionojë në një botë që nuk e njeh.

57) "Macja e fundit«, Nga Matilde Asensi.

Protagonisti ynë punon në zyrën e arkivit sekret të Vatikanit. Me urdhër të Papa Gjon Pali II, një çështje që ai duhet të hetojë vjen në duart e tij: mbishkrimet misterioze të gjetura tatuazhe në trupin e vdekur të një Etiopiani.

Ajo fillon një aventurë të rrezikshme me një arkeolog dhe kapitenin e Gardës Zvicerane. Më shumë informacion në këtë rishikimi i videos.

58) "Siddhartha »nga Hermann Hesse.

Ky roman rrëfen në vetën e tretë na tregon jetën e Siddhartha, birit të një brahmani (një prifti). Siddartha me dhimbje vendos të ndahet nga babai i tij dhe të ndërmarrë një udhëtim me një mikun e tij për të kërkuar atë kulmin e spiritualitetit. Më shumë informacion në këtë rishikimi i videos.

59) "Mjeku«Nga Noah Gordon.

Isshtë një libër historik i vendosur në shekullin e XNUMX-të. Bëhet fjalë për një djalë të ri që kërkon të bëhet mjek. Sidoqoftë, atje ku ai jeton, në Londër, ai nuk ka mundësi të mësojë ilaç. Ai vendos të shkojë në një udhëtim në Persi për të studiuar mjekësi. Më shumë informacion në këtë rishikimi i videos.

60) "Hija e erës«, Nga Carlos Ruiz Zafón.

Ai zhvillohet në Barcelonë të gjysmës së parë të shekullit të XNUMX-të. Transmetohet në vetën e parë nga Daniel. Gjithçka fillon kur një ditë babai i Danielit e çon të vizitojë varrezat e librave të harruar. Në këtë vend duhet të bësh një ritual që konsiston në humbjen në labirint dhe kërkimin e një libri për ta adoptuar.

Libri që Daniel adopton titullohet "Hija e erës". Ai e do librin aq shumë sa që mund t'ia lexojë atij brenda natës. Aq shumë i pëlqen aq sa vendos të gjejë autorin kur të jetë më i madh. Më shumë informacion në këtë rishikimi i videos

61) "Vijat e shtrembërta të Zotit«Nga Torcuato Luca de Tena.

Romani zhvillohet në një çmendinë. Alicia pranohet atje sepse ata thonë se vuan nga paranoja. Komplot zhvillohet rreth dyshimit për ekzistencën e kësaj sëmundjeje. Alicia e deklaron veten të shëndetshme mendërisht.

Burrat dhe gratë të mbyllura në atë sanitarium mendor janë linjat e shtrembëra të Zotit.

Gjatë gjithë historisë, lexuesi dyshon në sëmundjen e Alicia-s pasi protagonisti tregon një mendje më të mirë se çdo person normal. Më shumë informacion në këtë rishikimi i videos.

62) "Ese mbi Verbërinë«Nga José Saramago.

Libri flet për një vend ku ka një epidemi që po i lë njerëzit të verbër. Qeveria i vendos të gjithë njerëzit e prekur në një azil të braktisur. Këta njerëz përfundojnë duke ikur nga azili dhe zbulojnë se të gjithë kanë qenë viktimë e epidemisë. Sidoqoftë, ekziston një personazh që nuk e humb shikimin.

Një libër për gjendjen njerëzore dhe instiktin e saj të mbijetesës. Më shumë informacion në këtë rishikimi i videos.

63) "Koha midis tegelave«Nga María Dueñas.

Ai tregon historinë e një rrobaqepëseje pak para se të fillonte Lufta Civile Spanjolle. Ajo takon një djalë me të cilin dashurohet dhe punëtoria e tij e qepjes është e prishur. Djali e bind atë të bëhet një nëpunës civil dhe i blen një makinë shkrimi.

Problemi është se në dyqanin ku blejnë makinën e shkrimit, ajo takon një burrë tjetër me të cilin dashurohet dhe përfundon duke e lënë të fejuarin.

Një roman plot kthesa befasuese në të cilat rrobaqepësja përfundon të jetë një spiun. Më shumë informacion në këtë rishikimi i videos.

64) "Historia e pafund ”nga Michael Ende.

Protagonist i këtij libri është një djalë që gjen një libër që i tërheq vëmendjen në një bibliotekë të vjetër. Bastián fshihet në papafingo të shkollës së tij për ta lexuar fshehurazi.

Libri ka dy histori paralele. Nga njëra anë është historia e Bastián dhe nga ana tjetër historia e Fantasia.

Fantasia është një mbretëri e sunduar nga perandoresha fëmijë e cila është sëmurur rëndë. Atreyu, një djalë që jeton në këtë mbretëri, shkon në aventurën e tij në përpjekje për të shpëtuar perandorinë. Gjithashtu, Fantasia nuk po pushtohet nga ASGJ. Më shumë informacion në këtë rishikimi i videos.

65) "Parfum: Historia e një vrasësi«Nga Patrick Süskind.

Bëhet fjalë për një njeri i cili ka lindur në Parisin e shekullit të XNUMX-të. Një Paris që thithi fjalë për fjalë në atë kohë. Protagonisti ynë ka një hundë të jashtëzakonshme si rezultat i një përvoje traumatike që ai jetoi në lindje. Emri i protagonistit tonë është Jean-Baptiste Grenouille, një vrasës. Më shumë informacion në këtë rishikimi i videos.

66) "Rayuela«, Nga Julio Cortázar.

Ky libër na tregon për kërkimin e identitetit të qenies njerëzore dhe gabimet që ka bërë një njeri. Më shumë informacion në këtë rishikimi i videos.

67) "Libri i iluzioneve«Nga Paul Auster.

Personazhi kryesor është një shkrimtar dhe profesor i letërsisë në Vermont. Ai është absolutisht i dëshpëruar dhe është mbyllur në botën e tij për disa muaj duke u përpjekur të pretendojë se gruaja dhe fëmijët e tij nuk u vranë në një aksident aeroplani.

Një ditë, duke parë një film, është një personazh që e bën atë të qeshë. Ajo bëhet aq e fiksuar pas këtij aktori sa që vendos të shkruajë një libër për të dhe e boton atë. Pasi e publikoi, ai merr një telefonatë nga një grua që pretendon se ajo është gruaja e aktorit dhe ata e ftojnë atë të vizitojë shtëpinë e tyre. Më shumë informacion në këtë rishikimi i videos.

68) "Kujtimet e një Geisha«Nga Arthur Golden.

Historia na tregon jetën e Chiyo e cila jeton në shtëpinë e vogël të prindërve të saj. Nëna është e sëmurë terminale.

Një ditë Chiyo takon një burrë. Babai përfundon duke i shitur atë dhe motrën e saj këtij burri. Chiyo dëshiron të shpëtojë, por në arratisjen e saj ajo bie nga çatia dhe thyen krahun. Më shumë informacion në këtë rishikimi i videos

69) "Kali i Trojës«Nga Juan José Benítez.

[Ju mund të interesoheni 22 librat më të mirë të vetë-ndihmës dhe vetë-përmirësimit]

70) Dashuri në kohë zemërimi - Gabriel García Márquez.

Dashuria në kohërat e kolerës u botua në 1985 dhe historia e saj përqendrohet në romancën midis dy të rinjve: Fermina Daza dhe Florentino Ariza, e cila zhvillohet për shtatëdhjetë vjet. Në këtë, García Márquez bën një zotim të përhershëm të dashurisë së papërgjegjshme përmes kohës dhe fatkeqësisë.

71) Në të gjithë botën në 80 ditë - Jules Verne.

Rreth botës në 80 ditë tregon historinë e të vetmuarit Phileas Fogg, një anëtar i Klubit të Reformës, i cili rrezikon tërë pasurinë e tij në një bast që konsistonte në bërjen e botës në 80 ditë, sipas llogaritjeve të bëra nga gazeta «Mëngjes Kronikë ». Aventurat e këtij personazhi së bashku me ndihmësin e tij Jean Passepartout kërkuan të analizojnë ose përfaqësojnë evolucionin e njeriut në fushën e teknologjisë, dhe konsiderohet si një xhevahir i letërsisë universale.

Rreth botës në 80 ditë u botua në vëllime në 1872, ky ishte i njëjti vit që historia shpaloset. Më në fund, në 1873 u botua zyrtarisht si një roman i plotë.

72) "Moby-Dick" nga Herman Melville

Moby Dick, botuar në 1851, përbën një rrëfim të patëmetë dhe pjesërisht kësaj i atribuohet fama e saj e madhe në botë. Isshtë një roman që konsiderohet një kryevepër e letërsisë universale dhe nuk mund të mungojë në mesin e librave që duhet të lexoni në jetën tuaj.

Në Moby Dick, Melville rrëfen udhëtimin e anijes Pequod, të nisur nga ekuipazhi nga një numër i madh vendesh, dhe luftën e tmerrshme midis kapitenit Ahab dhe një balene të madhe të bardhë, të udhëhequr nga një fiksim i dukshëm. Ngjarjet e ndryshme në histori shoqërohen nga një larmi informacioni në lidhje me balenat në shekullin e XNUMX-të dhe informacione të tjera në lidhje me jetën e marinarëve në atë kohë.

73) "Ana Karenina", nga Leon Tolstoi.

León Tolstoi është një nga shkrimtarët më të shquar në Perëndim. Një nga veprat e tij kryesore është Ana Karenina, botuar në 1877, ajo rrëfen romancën midis të pasurit Ana Karenina dhe Kontit Aleksei Wronsky. Ana Karenina lë pas burrin dhe djalin e saj për të filluar një marrëdhënie të stuhishme me kontin, i cili trondit shoqërinë ruse në atë kohë. Kjo ndodh njëkohësisht me martesat e dy miqve, Levin dhe Kitty, historia e të cilëve do të jetë në kontrast me atë të protagonistit ndërsa zhvillohet komploti.

74) "Les Miserables", nga Victor Hugo

Les Miserables u botua në 1862, dhe konsiderohet si një nga veprat më përfaqësuese të shekullit të XNUMX-të. Në të, Victor Hugo zhvillon historinë e Jean Valjean, një ish-i dënuar i gjykuar nga shoqëria e kohës. Ai përbëhet nga pesë vëllime në të cilat marrin pjesë një numër i madh personazhesh të zhvilluara mirë, dhe zhvillimi i të cilëve do të ketë një kontribut të rëndësishëm në historinë qendrore, me një shtojcë të dukshme në kontekstin historik.

Ky roman karakterizohet nga një analizë e gjerë e së mirës dhe së keqes, si dhe kushteve shoqërore, politike dhe kulturore të shoqërisë së shekullit të XNUMX-të. Përveç kësaj, ai ka një numër të madh të referencave historike të lidhura me ngjarje nga Beteja e famshme e Waterloo dhe Revolucioni Francez. Shtë një libër madhështor dhe i domosdoshëm për këdo që është i aftë në filozofi, histori dhe vepra narrative.

74) "Njëqind vjet vetmi", nga Gabriel García Márquez

Shtë një nga romanet më të famshëm dhe përfaqësues në letërsinë e Amerikës Latine. Në të, García Márquez rrëfen në një mënyrë jo-kronologjike historinë e familjes Buendía dhe ngjarjet e përfshira në qytetin e Macondo. Ajo zhvillon një numër të madh personazhesh mbi shtatë breza, dhe tema të tilla si vetmia, incesti dhe situatat në të cilat realiteti dhe trillimi përzihen duke krijuar një rrëfim të hollë dhe argëtues për lexuesin.

75) "Një përrallë e dy qyteteve" nga Charles Dickens

Isshtë një roman që përshkruan trazirat në shekullin e XNUMX-të me shpërthimin e Revolucionit Industrial. Dickens zhvillon historinë në dy qytete: Londër dhe Paris, midis të cilave ekziston një kontrast i jashtëzakonshëm. Nga njëra anë, Londra me një mjedis jetësor paqësor, të qetë, të organizuar dhe të thjeshtë; dhe nga ana tjetër, Parisi, i cili paraqitet si një qytet i tronditur nga konfliktet dhe kaosi total.

Ky është një roman krejt i ndryshëm nga ai i zakonshmi i këtij autori, i cili përgjithësisht bazohej në personazhe të fëmijëve dhe tregon efektin e Revolucionit Industrial në jetën e personazheve.

Epo ne tashmë kemi arritur në fund të listës A mendoni se kam lënë ndonjë libër të rëndësishëm? Unë do të doja të dëgjoja rekomandimin tuaj. Me lini komentin tuaj.


24 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gloria Lopez dijo

  Shkenca dhe jeta e José Luis Sampedro (dialog midis dy burrave të mençur që bëhen miq të shkëlqyeshëm për shkak të rrethanave të jetës)

  1.    Daniel dijo

   Faleminderit për rekomandimin Gloria.

 2.   Ann dijo

  Libri që më ka shënuar më shumë është Kodi Da Vinci.
  Unë nuk lexoj shumë më mirë për shkak të mungesës së kohës, sepse e vërteta është që unë e dua atë.
  Post shumë i mirë dhe unë do të lexoj disa nga rekomandimet tuaja.
  Shumë puthje nga blogu im personal superfluoo.blogspot.com.es

  1.    Daniel dijo

   Faleminderit shumë Ana, më vjen mirë që ju pëlqeu postimi

 3.   Mendje kompjuteri dijo

  Të gjithë librat e Sean Covey janë shumë të rekomanduar dhe efektivë! jo vetëm për praktikën e saj por edhe sepse lidhet me histori dhe vizatime që e bëjnë lexuesin ta identifikojë dhe vlerësojë vërtet!

  1.    Daniel dijo

   Faleminderit për rekomandimin e këtij autori. Unë i kam shtuar listës atë që besoj është libri më i rëndësishëm në bibliografinë tuaj.

 4.   Andre dijo

  Libri numër një i Tolkien është një zgjedhje e jashtëzakonshme. Një libër tjetër mendoj se do të ishte në listë: Njëqind vjet vetmi nga GG Marquez

  1.    Daniel dijo

   Ke te drejte Andre. "Njëqind vjet vetmi" është një nga librat që kam gjetur më shumë ndër librat më të rekomanduar. Tani për tani unë e shtoj atë në listë.

   Faleminderit për rekomandimin.

 5.   Betlehem Navarro dijo

  Më pëlqeu përzgjedhja e librave, por ka kaq shumë! Sidoqoftë do të kisha vënë "Emrin e erës" nga Patrick Rothfuss.
  Faleminderit për listën

  1.    Daniel dijo

   Faleminderit Belén për rekomandimin. Nuk e njoh librin, por tani po kërkoj informacion në lidhje me të dhe e shtoj në listë.

 6.   Susana dijo

  Unë i kam lexuar pothuajse të gjithë ata. Veryshtë shumë e vështirë të bësh një listë sepse ka libra fantastikë, megjithëse është e vërtetë që të gjithë ata që pasqyrojnë listën janë shumë të mirë. Unë gjithashtu do të përfshija: EL DECAMERON, nga Bocaccio; Për të hyrë në botën e parahistorisë, EL CLAN DELOSO CAVERNARIO, nga Auel, është shumë argëtuese dhe më në fund një perlë e vogël që unë e dashur GRANDDAUGHTER OF Lord LIHN.

  1.    Daniel dijo

   Uau Susana, faleminderit për rekomandimet. Tani për tani filloj të kërkoj më shumë informacion rreth këtyre librave dhe i shtoj në listë.

 7.   Juan Luis dijo

  "Koha midis tegelave" nga Maria Dueñas. Ju keni vendosur Julia Navarro dhe mendoj se do ta keni të lehtë ta korrigjoni. Më pëlqente shumë Julia Navarro «Gjuaj, tashmë kam vdekur»

  1.    Daniel dijo

   Faleminderit shumë për korrigjimin Juan Luis, tashmë është rregulluar. Unë shënoj atë që ju rekomandoni dhe e shtoj në listë

 8.   Vega mbretëreshë dijo

  Për mua më mungon Shtëpia e Shpirtrave nga Isabel Allende, spektakolare. Gjithashtu një nga librat e mi të preferuar Katër Marrëveshjet e Dr. Miguel Ruiz. Një tjetër i njohur mirë është Juan Salvador Gaviota nga Richard Bach. Më pëlqente postimi, dhe tani për të lexuar disa nga rekomandimet.

 9.   Josephine Cachay dijo

  Faleminderit. Çdo gjë për të ndihmuar të tjerët do të jetë gjithmonë e mirëseardhur për rritjen tonë personale

 10.   Viktor Elizalde dijo

  Libra të shkëlqyeshëm, të gjithë për shijen time, kuajt e Trojës do të mungonin

 11.   Jessi dijo

  Nuk di nga të filloj ...

 12.   Krishtiane dijo

  Faleminderit për librat e rekomanduar, por unë do të doja të lexoja librin e magjistarit në internet si mund ta bëj atë.

 13.   Ann dijo

  Faleminderit. Ai do të përfshinte Asimov dhe Almudena Grandes

 14.   lina dijo

  Më pëlqen ta lexoj këtë, ajo pasuron leksikun tim dhe shumë gjëra të tjera ka shumë libra që kam lexuar mes tyre këtë njëqind vjet vetmi larg folesë mësuar të duash veten rininë në ekstazë ndër të tjera

 15.   gardeni dijo

  Reallyshtë vërtet e mrekullueshme të kesh qasje në këta libra të mrekullueshëm. Jam i kënaqur me këtë mundësi për të shijuar leximin.

 16.   Jose Cordero dijo

  Unë jam shumë i lumtur për të gjetur këtë post për të hyrë në sasinë e Jewels Wonderful që unë shoh në katalog, shpresoj që Zoti të më lejojë të lexoj (më pëlqen të lexoj, por nuk kam shumë kohë) dhe t'i dëgjoj ata, veçanërisht ato të rekomanduara, faleminderit për ndarjen e thesarit tuaj.

 17.   Blanca Villagomez dijo

  Cili nga të gjithë librat ka qenë i preferuari juaj dhe pse?