Çfarë është mosrespektimi

njerëz që respektojnë njëri-tjetrin

Mungesa e respektit mund të shkatërrojë marrëdhëniet, madje edhe ato që dukeshin se ishin krijuar për vite me rradhë. Ndoshta keni ndjerë ndonjëherë një poshtërim të caktuar brenda jush ose sesi një ndjenjë e pasigurisë emocionale pushtoi brendësinë tuaj pasi të keni pasur një kontakt me një person tjetër. Importantshtë e rëndësishme të dini se respekti është i domosdoshëm për marrëdhëniet ndërpersonale, por është po aq e rëndësishme që ata ta kenë atë për ju sikurse ju e keni për të tjerët.

Kur ju mungon respekti në një marrëdhënie, marrëdhënia midis këtyre njerëzve shkatërrohet gradualisht. Nuk ka rëndësi nëse marrëdhënia është një çift, familje, profesionist apo miqësi ... Nëse respekti zhduket, marrëdhënia vdes.

Cfare eshte

Respekti është moral dhe etik. Kur ka respekt, ka vlerë ndaj të tjerëve, dinjiteti i tyre njihet. Respekti është njohje e të drejtave që janë të lindura tek njerëzit thjesht sepse janë. Megjithëse duhet të ketë respekt edhe për natyrën, kafshët dhe jetën në përgjithësi.

Respekti, pra, është thelbësor për marrëdhëniet njerëzore dhe të jesh në gjendje të jetosh në harmoni brenda një komuniteti. Respekti është një e drejtë dhe gjithashtu një detyrim, prandaj është e nevojshme që të gjithë të dinë dhe të kuptojnë rëndësinë që ka në jetën e përditshme të njerëzve. Ju keni të drejtë të kërkoni trajtim në përpjesëtim me dinjitetin tuaj dhe gjithashtu keni detyrimin t'u ofroni atë trajtim njerëzve përreth jush.

respekt midis njerëzve

Mosrespektimi ka shumë fytyra të ndryshme pasi që tregohet në qëndrime, në gjuhë verbale dhe joverbale ... jo të gjithë i trajtojnë kolegët e tyre me respekt dhe është e rëndësishme ta identifikoni atë në kohë, në mënyrë që, nëse është e nevojshme, të vendosen kufijtë njerëz që nuk dinë të sillen si duhet. Disa shkaqe të mosrespektimit midis njerëzve përfshijnë:

 • egocentrizmi
 • Arroganca
 • Jotolerancën
 • Përbuzje
 • Mungesa e arsimimit
 • Mungesa e ndjeshmërisë
 • Mungesa e vlerave
 • Bashkëjetesa e keqe

Si ndikon mosrespektimi

Nëse ka një mungesë respekti në një komunitet, në një familje, në marrëdhëniet midis miqve ... gjithnjë do të gjenerojë konflikte dhe dhunë në fusha të ndryshme nga e ka origjinën problemi. Askush nuk i pëlqen të jetë i parespektueshëm dhe kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme që ju të respektoni të tjerët po aq, sa dini të kërkoni respekt për veten tuaj.

Në shoqëri ka shumë fusha ku ka mungesë respekti si: dhuna në familje, dhuna në shkolla, dhuna në familje, sulmet e rastësishme thjesht për të bërë shaka me të tjerët, manipulimi, poshtërimi, shfrytëzimi i punës, gënjeshtrat, vozitja e pamatur, sjellja jo civile, etj.

Të gjitha këto sjellje gjenerojnë shqetësim tek njerëzit e prekur, ndjenja të inatit, dëshirë për hakmarrje ndaj tjetrit, ndjenja të pafuqisë së mësuar ... kjo do të varet nga personaliteti i personit të prekur i cili disa ndjenja ose të tjera kanë origjinë, por në asnjë rast ndjenjat nuk janë pozitive.

njerëzit që e kuptojnë respektin

Si ta shmangni atë në katër hapa

Nëse ata nuk ju respektojnë, ju duhet të vendosni kufij dhe të mbroheni nga agresioni i drejtpërdrejtë ose i tërthortë që sjell mosrespektimi për ju. Ju nuk keni pse të duroni me njerëz të tjerë duke u përpjekur t'ju poshtërojnë ose thjesht duke mos ditur si t'ju trajtojnë me respekt. Edhe pse është e vërtetë që nuk mund të kontrolloni sjelljen e të tjerëve, Po, ju mund të vendosni kufij dhe të vendosni pasoja sa herë që ndodh.

Hapi i parë është NUK normalizimi i mosrespektimit, aq më pak në marrëdhëniet e pushtetit. Për shembull, asnjëherë mos lejoni që një shef të mos ju respektojë vetëm sepse ai ose ajo është shefi juaj, askush nuk duhet të jetë mosrespektues ndaj askujt! Ju nuk keni pse të "duroni" këdo që nuk di si t'ju respektojë. Kini ato kufij të shënuar mirë në jetën tuaj.

Hapi i dytë është të dini se çfarë toleroni dhe çfarë nuk toleroni në marrëdhëniet me të tjerët. Të dy me familjen tuaj, si me miqtë ose kolegët tuaj. Bëni një përpjekje për të ditur se kur ndiheni sikur dikush tjetër po shtyn kufijtë që ju bëjnë të mos ndiheni rehat. Trupi juaj gjithmonë ju paralajmëron kur një person tjetër nuk ka respektin që meritoni, kështu që ju duhet të dëgjoni trupin tuaj kur ai ju flet në mënyrë që të jeni të vetëdijshëm për atë që po ndodh.

Hapi i tretë është të mbani mend se askush nuk është më superior se askush dhe prandaj askush nuk ka të drejtë të ju lëndojë ose dëmtojë në asnjë mënyrë. Mos u jepni pushtet njerëzve të tjerë në mënyrë që ata të jenë të aftë të mos ju respektojnë dhe dëmtojnë, respektin më të fuqishëm që ekziston dhe atë që Do të shënojë respektin që të tjerët do të kenë për ju, është respektin që keni për veten tuaj.

Hapi i katërt është të vendosni kufij për njerëzit në mënyrë që ata të dinë se duhet t'ju respektojnë. Nëse dikush ju bën të ndiheni keq, mos e heshtni sikletin tuaj sepse do të fillonit të helmonit veten. Mos pranoni sjelljet e padëshirueshme të të tjerëve, sepse atëherë ata do të mendojnë se mund ta bëjnë atë. Punoni në pohimin tuaj që të jeni në gjendje të thoni me fjalë të mira dhe pa dëmtuar askënd se ka sjellje që nuk i toleroni dhe që duhet t’i respektoni. Nëse ai person nuk e ndryshon sjelljen e tij ndaj jush, Tregoni respekt ndaj vetes dhe qëndroni larg atij personi që është helmues vetëm për ju.

njerëz që respektojnë njëri-tjetrin në autobus

Të gjithë meritojnë respekt

Të gjithë meritojnë respekt dhe nëse nuk mendoni kështu, atëherë do të jetë e rëndësishme që të filloni të punoni në shkallën tuaj të vlerave. Nëse mendoni se të tjerët nuk meritojnë respekt, kjo është për shkak se ju me shumë gjasa nuk besoni se edhe ju e meritoni atë ose ndoshta, nuk dini si t’i bëni ata të ju respektojnë ose nuk dini si ta respektoni veten. Që të ketë respekt në jetën tënde, duhet të fillosh me veten tënde.

Ju nuk meritoni të mos respektoheni nga askush në asnjë moment të jetës tuaj. Ju duhet të pyesni veten nëse është më mirë të mbani dhimbje në pamjen e një buzëqeshjeje ose të merrni atë që po ndodh dhe të mos lejoni që të tjerët të tejkalojnë kufijtë që shkaktojnë mungesë respekti. Ia vlen që ju të filloni të respektoni veten dhe se nuk i lejoni të tjerët ta kalojnë atë vijë imagjinare, por kjo është kaq e rëndësishme për tu mbajtur në mend. Në të njëjtën mënyrë, është thelbësore që ju gjithashtu të dini se ku është ajo vijë në jetën e të tjerëve në mënyrë që të mos e kapërceni atë. Ata meritojnë të njëjtin respekt si ju.

Ne rekomandojmë këto fraza në lidhje me respektin
Artikulli i lidhur:
Ne rekomandojmë këto fraza në lidhje me respektin

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.