Sëmundje që hiqet duke udhëtuar

Sëmundje që hiqet duke udhëtuar
A i urrejmë ne Spanjisht Francezët? Në të 60-tat e mia dhe duke takuar njerëz të të gjitha llojeve, unë nuk kam takuar askënd që i urren Francezët në këto kohë.

Shumë si unë ikin në Francë sa herë që mundemi, ne e duam atë vend. Unë kam studiuar në Universitetin e Grenoble, Francezët më trajtuan me respekt dhe simpati dhe e konsideruan Francën dhe kulturën e saj një nga vendet më të rëndësishme në botë.

Midis Spanjës dhe Francës ka tjegulla që ka pasur gjithmonë midis vendeve kufitare. Ka edhe midis qyteteve fqinje; është natyra njerëzore.

Më parë në Spanjë njerëzit udhëtonin pak dhe në kohërat e Franco gjithçka e huaj ishte e keqe dhe Spanja ishte një ishull i paqes dhe dashurisë, por ai që urrehej me të vërtetë ishin anglezët, për shkak të Gjibraltarit Spanjoll ... Për fat të mirë, edhe kjo ka ndryshuar me udhëtimet.
Urrejtja ndaj të huajit është një sëmundje që hiqet duke udhëtuar, kur kuptojmë se në të gjitha vendet qenia njerëzore nuk është më shumë se një specie e vetme, me defektet dhe virtytet e saj dhe karakteristikat e veta të secilit vend, një larmi që është magjepsëse.

Udhëtimi është një ilaç efektiv, megjithëse nuk është i disponueshëm për të gjithë, për të shpëtuar zemërimin dhe inatin e panevojshëm.

Nga Emma Boschetti.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.