shembuj të vetëbesimit

Vetëbesimi ju ndihmon të jeni të lumtur

Kur flasim për këmbëngulje, ne i referohemi aftësisë së njerëzve për të komunikoni dëshirat, nevojat ose mendimet tuaja pa lënduar apo ofenduar njerëzit e tjerë.

Vetëbesimi është sinonim i aftësive të mira sociale, por gjithashtu na lejon të kemi mjetet e nevojshme për të mbrojtur të drejtat tona pa sulmuar të tjerët ose pa u sulmuar.

çfarë është pohimi

Vetëbesimi mund të jetë pjesë e personalitetit tuaj, e formës suaj të zakonshme të komunikimit me veten dhe me të tjerët. Ato janë aftësi që reflektohen në marrëdhëniet ndërpersonale dhe shmangin agresivitetin e çdo lloji (aktiv apo pasiv), por duke ditur të vendosim kufij dhe të mbrojmë të drejtat tona.

Empatia në çdo rast ka një rol primordial në procesin e të qenit pohues. Është baza për të qenë në gjendje të ruani një bashkëjetesë të mirë pasi mund të shprehni mendimin tuaj me vendosmëri pa pasur nevojë të dëmtoni njerëzit e tjerë.

Pohueshmëria ju lejon të shprehni mendimet, emocionet, ndjenjat, opinionet tuaja… në mënyrën e duhur, duke respektuar veten dhe pa pasur nevojë të përdorni agresivitet apo dhunë. Sjellja juaj do të bazohet në respektin për veten dhe gjithashtu për të tjerët.

Ju mund të përdorni shembuj të vetëbesimit në marrëdhëniet personale

Shembuj të përdorimit të vetëbesimit

Për të kuptuar më mirë se çfarë është këmbëngulja dhe si ta përdorni atë në jetën tuaj, ne do t'ju japim disa shembuj. Në këtë mënyrë, ju do të jeni në gjendje t'i ndiqni ata për të filluar të aplikoni këtë aftësi të rëndësishme sociale në jetën tuaj dhe të vini re një ndryshim pozitiv në marrëdhëniet tuaja ndërpersonale.

Shembull 1

komunikim jo i sigurt

Jeni të kotë, e keni gjithmonë gabim për të njëjtën gjë (në këtë fjali ju gjykoni dhe përgjithësoni, duke qenë agresiv me personin tjetër)

Komunikimi pohues

Kam vënë re që nuk i keni plotësuar formularët si duhet dhe kjo ka shkaktuar vonesa në departament, e keni vënë re? Keni nevojë për ndihmë të çfarëdo lloji? (Është një frazë e sigurt sepse flet për veprimin e personit tjetër, ndikimin që ka shkaktuar dhe vërtetohet duke ofruar ndihmë.

Shembull 2

komunikim jo i sigurt

Nuk i përkushtohesh punës, të ndodh gjithmonë. (Në këtë fjali gjykohet dhe përgjithësohet)

Komunikimi pohues

Kam vënë re që këtë javë ju jeni vonuar dy herë për angazhimet tona, do të doja që të jeni më të përpiktë. (Është një frazë pohuese sepse tregohet ajo që ju shqetëson dhe bëhet një kërkesë në vetën e parë të sjelljes për t'u përmirësuar).

Vetëbesimi ndihmon në ruajtjen e marrëdhënieve të mira të punës

Shembull 3

komunikim jo i sigurt

Ju gjithmonë më vendosni në humor të keq. (Është një frazë që fajëson personin tjetër dhe folësi vendos veten në rolin e viktimës).

Komunikimi pohues

Kur më flet kështu, më bën të ndihem keq, dua të më flasësh me një ton zëri më të mirë. (Është një frazë bindëse sepse tregohet ajo që ju shqetëson dhe bëhet një kërkesë në vetën e parë për të gjeneruar një ndryshim).

Shembull 4

komunikim jo i sigurt

Ti po më injoron dhe po më përjashton nga jeta jote. (Fajohet tjetri dhe ai që flet e vendos veten në rolin e viktimës).

Komunikimi pohues

Kur nuk më ftove në festën tënde u ndjeva i lënë anash dhe nuk e kuptoj pse e bëre, më trishton vërtet që e bëre këtë. (Personi që flet merr përgjegjësinë për emocionet e tij, shpjegon se çfarë i ka shqetësuar, ndikimin që ka pasur në emocionet e tyre).

Shembull 5

komunikim jo i sigurt

Ju kurrë nuk më dëgjoni dhe nuk më kushtoni vëmendje, ose ajo që thua gjithmonë bëhet ose asgjë nuk bëhet. (Përgjithësohet dhe gjykohet personi tjetër).

Komunikimi pohues

Kur të thashë për mendimin tim që ishte ndryshe nga i yti, më dukej se u mërzite pak, apo jo? Cili është mendimi juaj për atë temë? (Flisni në vetën e parë, specifikoni se çfarë ka ndodhur, vërtetoni mendimin e personit tjetër dhe kërkoni konsensus).

përdorni sigurinë në komunikim

Shembuj të përgjigjeve të sigurta

Ndonjëherë, vendosmëria duhet të ndodhë në përgjigje të kërkesave që na janë bërë ose në një bisedë në të cilën jemi zhytur. Disa shembuj:

 • Përgjigja e sigurt ndaj konfliktit verbal: Më falni, dua t'ju them diçka por ju po më ndërpresni; më fol pa bërtitur se po të flas me një ton të mirë zëri etj.
 • Përgjigje gjithëpërfshirëse që shfaq nevojën: Unë e kuptoj atë që më thua/bën, por unë...
 • Përgjigja e ndjej: Kur e bën ti, ndihem; kur më the, ndjeva; Preferoj te ma thuash, etj.
 • Përgjigja e sigurt ndaj agresivitetit: Sa më shumë të zemërohesh/më bërtasësh, nuk do të mund të shprehem siç duhet. Kur të ndaloni dhe të dëgjoni atë që kam për t'ju thënë, ne rifillojmë bisedën.
 • Përgjigju JO dëgjim më aktiv: Unë nuk mund të shkoj në drekën e kompanisë, megjithëse e di që ju dëshironi shumë që të shkoj, por është vërtet e pamundur që të shkoj.
 • Përgjigjuni JO arsyetimit: Faleminderit që më ftove në shtëpinë tënde edhe pse preferoj të mos shkoj sepse atë ditë kam plane të tjera.
 • Përgjigje NUK e përkohshme: Faleminderit që më ftove në shtëpinë tënde edhe pse preferoj të mos shkoj sepse atë ditë kam plane të tjera, a do ta shohim për një fundjavë tjetër?
 • Përgjigja në kërkim të përgjegjësisë së palës së tretë: Çfarë do të thuash me…?
 • Përgjigjuni për të kujtuar të drejtat tuaja: Unë kam të drejtë të…

Siç mund ta shihni, ne kemi shpjeguar shumë shembuj të vetëbesimit që mund t'i përdorni në jetën tuaj të përditshme, si në marrëdhëniet tuaja personale ashtu edhe në vendin e punës. Ajo që ka rëndësi mbi të gjitha është se ju mund të qëndroni të qetë. Është thelbësore që të jeni të vetëdijshëm se keni të gjithë të drejtën në botë për të shprehur emocionet tuaja dhe ndjenjat tuaja në mënyrë të qartë dhe të përmbledhur.

Madje keni të drejtë të ndërprisni një bisedë në rast se duhet t'ju japin shpjegime për një arsye të caktuar. Ju duhet ta bëni veten të respektuar nga të tjerët, por mbi të gjitha, duhet të respektoni veten që kjo të ndodhë.

Vetëbesimi është të ruash një komunikim të respektueshëm dhe të rrjedhshëm me të tjerët, duke marrë parasysh emocionet dhe ndjenjat e të tjerëve... por mbi të gjitha, dhe më e rëndësishmja, është të marrësh parasysh mendimet e tua, emocionet, ndjenjat dhe të drejtat. Ju mund të jeni një person më këmbëngulës me këto shembuj sigurie dhe të përmirësoni marrëdhëniet tuaja personale sot!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.