Shmangni problemet e kujtesës: 3 këshillat më të mira

3 këshilla për të shmangur problemet e kujtesës.

Dje postova si të forcojmë kujtesën dhe dha 2 këshilla themelore. Artikulli i sotëm është kapaku i fundit për këtë makropost dhe unë do të jap 3 këshillat kryesore për të shmangur problemet e kujtesës.

1) Mbani stresin nën kontroll.

Stresi është një nga armiqtë më të këqij të trurit. Me kalimin e kohës, nëse lihet i pakontrolluar, stresi kronik shkatërron qelizat e trurit dhe dëmton hipokampusin, rajonin e trurit të përfshirë në formimin e kujtimeve të reja dhe rikthimin e kujtimeve të vjetra.

Meditimi: qetësuesi më i mirë i stresit.

Provat shkencore për përfitimet e shëndetit mendor të meditimit vazhdojnë të rriten. Studimet tregojnë se meditimi ndihmon në përmirësimin e shumë llojeve të ndryshme të sëmundjeve, duke përfshirë depresionin, ankthin, dhimbjen kronike, diabetin dhe presionin e lartë të gjakut. Meditimi gjithashtu mund të përmirësojë përqendrimin, përqendrimin, kreativitetin dhe aftësitë e të mësuarit dhe arsyetimit.

Shembull i kujtesës së keqe

Imazhi i trurit tregon se medituesit e rregullt kanë më shumë aktivitet në korteksin e majtë prefrontal, një zonë e trurit e lidhur me ndjenjat e gëzimit.

Meditimi gjithashtu rrit trashësinë e korteksit cerebral dhe inkurajon lidhjet midis qelizave të trurit, të cilat rrit mprehtësinë mendore dhe kujtesën.

Për më shumë informacion në lidhje me meditimin, shihni: Meditim për të kontrolluar emocionet dhe për të përmirësuar të mësuarit.

Kujdes nga depresioni.

Përveç stresit, depresioni ka një ndikim të fortë në tru. Në fakt, disa nga simptomat e depresionit përfshijnë probleme në përqendrim, marrje vendimesh dhe mbajtjen mend të gjërave.

Lexoni: 35 këshilla për të pasur depresion

2) Kujdesuni për dietën.

Ashtu si trupi ka nevojë për karburant, ashtu edhe truri. Ju ndoshta e dini tashmë që një dietë e pasur me fruta dhe perime ka shumë përfitime shëndetësore, por një dietë e tillë mund të përmirësojë edhe kujtesën. Këshillat e mëposhtme ushqyese do t'ju ndihmojnë të rrisni kapacitetin tuaj mendor dhe të zvogëloni rrezikun e çmendurisë:

Një shembull tjetër i humbjes së kujtesës me humor.

- Merrni omega-3.

Acidet yndyrore Omega-3 janë veçanërisht të dobishme për shëndetin e trurit. Peshku është një burim shumë i pasur i acideve yndyrore omega-3, veçanërisht salmoni, toni, trofta, skumbri, sardelet dhe harenga.

Përveç rritjes së fuqisë suaj të trurit, ngrënia e peshkut gjithashtu mund të ulë rrezikun e zhvillimit të sëmundjes Alzheimer.

- Kufizoni yndyrnat e ngopura.

Kërkimet tregojnë se dietat me shumë yndyrë të ngopur rrisin rrezikun e demencës dhe ulin përqendrimin dhe kujtesën. Burimet kryesore të yndyrës së ngopur janë produktet shtazore: mishi i kuq, qumështi i plotë, gjalpi ose djathi.

- Hani më shumë fruta dhe perime.

Ata janë plot me antioksidantë, substanca që mbrojnë qelizat e trurit. Provoni perime me gjethe jeshile si spinaqi, brokoli, shurdhia dhe frutat si kajsitë, mangot, pjepri dhe shalqini.

- Karbohidratet.

Orizi kafe dhe buka, bollgur, drithëra me shumë fibra ose thjerrëzat janë një burim energjie për trurin tuaj.

3) Trajnoni trurin tuaj.

Kujtesa, si forca e muskujve, kërkon stërvitje. Ju mund të kryeni aktivitete që plotësojnë tre kriteret e mëposhtme:

a) Një aktivitet i ri: aktiviteti duhet të jetë diçka e panjohur dhe jashtë zonës tuaj të rehatisë.

b) Bëni një sfidë: Çdo gjë që kërkon disa përpjekje mendore dhe zgjeron njohuritë tuaja do të funksionojë. Shembujt përfshijnë të mësuarit e një gjuhe të re, të mësuarit për të luajtur një instrument, duke luajtur sporte, duke u përballur me një fjalëkryq të vështirë ose Sudoku.

c) Bëni argëtim: Aktiviteti duhet të jetë sfidues, po, por jo aq i vështirë apo i pakëndshëm sa të keni frikë ta bëni.

Për ta mbyllur këtë artikull, ju lë me një video të një djali 3-vjeçar, i cili tregon shumë kujtesë dhe aftësi mendore:


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.