Shpirti është në rrjetin e trurit

mendja dhe shpirti njerëzor

Deri pak kohë më parë mendohej se njohuritë ishin vendosur në module të ndryshme të trurit. Neuroshkenciani spanjoll Joaquin Fuster propozoi që kujtesa dhe shpirti të lindin nga rrjeti i madh nervor i trurit, e cila është e lidhur me njëra-tjetrën.

Neuronet mund të vdesin në tru, por kujtesa e fytyrës së një personi mund të mbetet përgjithmonë në kujtesë, ku mbahet kjo kujtesë, duke marrë parasysh që ka qeliza dhe neurone që vdesin? Kujtesa mund të jetë aq e qëndrueshme sepse rrethanat emocionale në të cilat është fituar kujtesa mund të formohen fort falë klimës emocionale. Cfare ka me shume, gjatë jetës këto kujtime ushtrohen vazhdimisht.

Ka shumë lloje të kujtesës dhe lloji i kujtesës që mbetet është gjithashtu i rëndësishëm. Këto kujtime ushtrohen gjatë jetës dhe kështu ekzistojnë, por në të njëjtën kohë lidhjet dobësohen dhe kujtesa humbet, por gjithashtu po krijohen të reja. Truku për të fituar kujtesë të re dhe për të përmirësuar mendjen tuaj është të ushtroni trurin tuaj. Ushtrimet fizike janë po aq të rëndësishme sa ushtrimet mendore.

trurin e njeriut

Neuronet nuk vdesin në mënyrë të pakthyeshme në moshën 40 vjeç

Mendohej se që nga mosha 40 neurone vdiqën në trurin e njerëzve në një mënyrë të pariparueshme, kjo na la një pamje të zymtë në lidhje me trurin. Tani e dimë që ata nuk vdesin, vetëm lidhjet midis tyre pakësohen. Neuronet e reja lindin gjatë gjithë jetës, veçanërisht në fushën e të mësuarit dhe kujtesës, por për këtë ato duhet të stimulohen përmes ushtrimeve mendore.

Mosha e pjekur arrin 30 vjet dhe prej atëherë truri fillon të plaket. Kjo mund të shmanget ose vonohet me disa ushtrime. Paco Mora na ndihmon me 12 këshilla që të gjithë njerëzit duhet të marrin parasysh për t’i praktikuar ato çdo ditë të jetës sonë. Në këtë mënyrë, sëmundje të tilla si çmenduria senile, Parkinsoni ose Alzheimeri mund të shmangen.

12 këshilla për një tru të shëndetshëm

Mos harroni këto këshilla nga Paco Mora në mënyrë që truri juaj të jetë i fortë dhe i shëndetshëm:

 1. Hani më pak. Ushqimi më shumë sesa kemi nevojë rrit stresin oksidativ në tru që sulmon proteinat, lipidet, ADN-në dhe trurin. Më pak vakte rrisin prodhimin e neuroneve të reja në hipokampus, rrisin sinapset dhe përmirësojnë mekanizmat e riparimit të neuroneve.
 2. Bëni rregullisht sporte. Bërja e sporteve aerobike zakonisht sekreton substanca që kanë një ndikim në plasticitetin më të madh në tru, sinapset midis neuroneve forcohen dhe mësimi dhe kujtesa përmirësohen.
 3. Bëni ushtrime mendore çdo ditë. Të lexosh ose të bësh fjalëkryq nuk mjafton, duhet të stimulosh trurin. Mësimi i një gjuhe të re është një shembull i mirë i ushtrimit me mendje që kërkon përpjekje por sjell kënaqësi sepse është i dobishëm dhe të tjerët na admirojnë.
 4. Udheto shume. Udhëtimi kërkon të mësosh dhe të mësosh përmendësh. Rutina është katastrofike për trurin, përveç udhëtimeve gjeneron një mori emocionesh që janë ato që lëvizin neuronet.
 5. Jetoni së bashku. Shëndeti i mirë mendor vjen nga marrëdhëniet e mira dhe të vazhdueshme me të tjerët. Transferimet emocionale kanë përfitime emocionale. Ata që jetojnë me një partner dhe kanë miq mund të përshtaten më mirë me ndryshimet.
 6. Përshtatuni me ndryshimet. Përshtatja do të thotë përshtatje me kohën. Nëse jeni një person që izoloni veten ose mendoni se jeni plakur për diçka, do të stresoheni vetëm emocionalisht.
 7. Shmangni stresin kronik. Stresi është i keq për trupin sepse gjenerohen hormone që ndikojnë në tru dhe trup. Gjëja më e mirë për ta kundërshtuar këtë është të luash sporte.
 8. Nuk pihet pirja e duhanit Pirja e duhanit prodhon goditje të vogla, nikotina prodhon një zvogëlim të kujtesës dhe atrofisë, përveç kësaj vret neuronet dhe rrit stresin oksidativ në tru.
 9. Flini mirë. Na duhen deri në 8 orë tokë çdo natë në mënyrë që truri të mund të punojë dhe të riparojë indet dhe gjithashtu të eliminojë ato kujtime që nuk na shërbejnë dhe të forcojë atë që është e nevojshme për të mbijetuar.
 10. Shmangni ndërprerjet emocionale. Shtë e nevojshme të jetojmë me motivim në jetë, të jetojmë me eksitim dhe entuziazëm sepse na shtyn të jetojmë dhe të jemi mirë.
 11. Jini mirënjohës. Falënderimi është gjesti më i bukur njerëzor dhe na bën të ndihemi mirë, na lejon të krijojmë lidhje të reja dhe të lëmë pas barra emocionale.
 12. Shijoni gjërat e vogla. Të shijosh gjërat e vogla është e rëndësishme, pa krijuar nevoja që na bëjnë të luftojmë ose të stresohemi për t'i marrë ato.

mekanizmi i trurit

Dituria nuk është e fiksuar në një pjesë të trurit

Kjo quhet 'konceptim modular' sepse njohuritë nuk janë fiksuar në një pjesë të trurit, kjo është e kaluara. Rrjeti nervor është çelësi i kujtesësKjo është baza e të gjithë njohurive dhe gjithë kujtesës, ajo formohet gjatë gjithë jetës përmes përvojës dhe në lidhjen midis emocioneve dhe neuroneve.

Modulet e kësaj njohurie janë baza e të mësuarit, është shikimi dhe dëgjimi. Ndërgjegja e kujtesës dhe njohurisë është në rrjet sepse është relacionale, ky është kodi i njohurisë. Gestalt ose psikologjia e formës është e lidhur me këtë, sepse gjërat kanë kuptim kur lidhen me pjesë.

Rrjetet nervore të njohurive formohen nga shoqërimi dhe përvoja dhe ndajnë qelizat dhe grupet qelizore. Një grup qelizash mund të jetë pjesë e shumë rrjeteve. Çdo gjë është një kod i lidhur për të qenë në gjendje të kuptohet, nuk mund të reduktohet në pjesët e tij minimale.

Truri nuk është një sirtar ku ruhen kujtimet, nuk ka zona të specializuara në një funksion të vetëm, falë përparimeve në neuroshkencë, kjo teori është çmontuar. Truri është një rrjet kompleks me neurone të ndërlidhura. dhe secili përveç që është pjesë e rrjeteve të shumta, ata kanë shumë role të ndryshme. Isshtë si interneti. Kemi rreth 20 miliardë neurone që përbëjnë trurin dhe që janë të lidhur me njëri-tjetrin në mënyrë që të kemi memorje dhe truri i ruan ato në rrjetet e shpërndara.

Marrëdhëniet formohen ndryshe në një person sesa në një tjetër, por rrjetet e përbashkëta ndahen si rrjeti i kulturës, ligjet e gjuhës, emocionet ... Dhe kjo mbetet dhe është mbi të gjitha, pasi është rezultat i replikimit të rrjete, të cilat janë të organizuara në nivelin hierarkik. Truri pengon kujtimet që nuk janë të rëndësishme për t'i dhënë përparësi asaj që është e rëndësishme.

procesi i trurit

Tri llojet e kujtesës përqendrohen në të ardhmen

Kujtesa është ende një mister, por ka tre lloje: Kujtesa afatgjatë (e cila ju lejon të mbani mend, për shembull, gjërat që ju kanë ndodhur në fëmijërinë tuaj), kujtesa afatshkurtër (i cili ju lejon të mbani mend një numër telefoni derisa ta shkruani në letër) dhe memorie pune. Kjo kujtesë e fundit është më e rëndësishmja për njerëzit, sepse është ajo që na lejon të lidhim kujtimet që kemi ruajtur dhe të veprojmë në përputhje me rrethanat. Isshtë kujtesa për shembull që ne përdorim kur flasim me dikë.

Me trurin ne përshtatemi me mjedisin dhe është ndërfaqja midis nesh dhe mjedisit (e jashtme dhe e brendshme). Në rrjedhën e evolucionit, lëvorja cerebrale është zhvilluar dhe qenia njerëzore ka fituar veti të veçanta që i lejojnë asaj dy gjëra: gjuha dhe parashikimi.

Të gjitha funksionet ekzekutive kanë një funksion, kujtesa e punës, vendimmarrja, aftësia krijuese ... të gjitha janë të përqendruara në të ardhmen, bëj gjëra për të marrë të tjerët. Njohuritë perceptuese dallohen nga njohuritë komplekse njohëse sepse, megjithëse ato kanë marrëdhënie midis dy sektorëve (të dy marrin pjesë në ciklin perceptim-veprim, veprimi prodhon ndryshime në mjedis) dhe sistemi ushqehet. Kjo do të thotë që nëse, për shembull, takoni një person, do ta lidhni atë person me emocionet dhe estetikën tuaj, dhe ata do të ngjyrosin vizionin e atij personi dhe do të lidhen me kujtesën që keni për atë person ose të tjerët si ata për të ditur se si për të reaguar.para atij personi. Sjellja dhe gjuha modulohen.

Shpirti është në tru por jo në ndarjet e tij ... Shpirti është në rrjetin e trurit.

Burim; Rrjetëzimi


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.