Çfarë është të qenit miq me të drejtat

miq me përfitime

Në rininë e sotme ka shumë njerëz që nuk duan të jenë të lidhur me angazhimin e një marrëdhënieje serioze dhe preferojnë të kenë miq me të drejtat. Por çfarë do të thotë kur një person ju thotë se kanë një mik me të drejta? Për çfarë derechos po flet dhe si nderhyn ne miqesine qe kane? A mund të krijojë probleme në të ardhmen? Ky lloj shoku quhet edhe mik me përfitime.

Shoku me të drejta

Të kesh një mik me të drejta mund të jetë konfuze, veçanërisht nëse me kalimin e kohës fillon të kesh ndjenja ndaj personit tjetër që duket se tejkalojnë një miqësi të thjeshtë. Kjo mund të jetë e vështirë që nga momenti kur fillon për disa, veçanërisht kur ai shok që vështirë se e njihni ose e njihni shumë.

Një mik me të drejta do të thotë që një miqësi të bëhet pjesë aktive e jetës suaj seksuale pa qenë çift. Në mënyrë tipike, një mik është dikush që i besoni dhe një marrëdhënie që zhvillohet përmes tregimeve të përbashkëta, përvojave, situatave, rrethanave, pajtueshmërisë ose interesave të ndërsjellë. Kur kërkoni një marrëveshje për miqtë me të drejtat me dikë herët, ju po detyroni një marrëdhënie të re pa ndonjë rregullim të vërtetë, me një etiketë që mund ta paraqitni keq në çdo kohë. Duhet një kohë e gjatë për të zhvilluar një miqësi të vërtetë dhe kërkon kohë dhe përkushtim për të ditur nëse mund të kultivoni një miqësi me të drejtat me një person tjetër.

miq te lumtur

Të drejtat nënkuptojnë seksin

Siç e kemi përmendur më lart, ato të drejta nënkuptojnë seksin. Çfarë ndodh kur përfshihet seksi gjithmonë mund të komplikojë gjërat, edhe kur të dy njerëzit përpiqen të mbajnë komunikim të mirë dhe të respektojnë gjatë gjithë kohës. Që një marrëveshje për miqtë me të drejtat të funksionojë me të vërtetë, duhet të jeni shumë të qartë për disa gjëra.

Ju duhet të keni një ide se me kë tjetër njerëzit e tjerë po flenë për të ditur mbi të gjitha, që nuk ka rreziqe të transmetimit seksual dhe të kërkoni që personi tjetër të bëjë seks të sigurt, më shumë se gjithçka sepse shëndeti juaj varet nga kjo. Ju duhet të kuptoni se çfarë ndjenjash ju ngjall personi tjetër në një nivel emocional dhe gjithashtu në atë seksual.

Për të mbajtur një marrëdhënie të shëndetshme të miqve me të drejtat, kjo do të thotë që ju duhet t'i komunikoni personit tjetër atë që pritet me të vërtetë dhe të dini se ku jeni emocionalisht pasi ajo marrëdhënie e veçantë e miqësisë evoluon. Vetëm në këtë mënyrë mund të shmangen keqkuptimet dhe, mbi të gjitha, konfuzioni sentimental.

Nëse ndiheni rehat dhe të sigurt, ose lindin probleme, nëse ka vend për të biseduar përmes çështjeve për të ruajtur miqësinë, madje edhe në kurriz të përfitimeve, atëherë mund të keni një lidhje të mirë. Ka një investim të ndërsjellë në mirëqenien e njëri-tjetrit, sepse së pari ju jeni miq.

Emocionet gjithnjë rriten

Por, pavarësisht se si etiketohet marrëdhënia, kur jeni i përfshirë seksualisht me dikë për të cilin tashmë interesoheni shumë, emocionet rriten, siç rritet besimi, intimiteti, lidhja dhe familjariteti. Pavarësisht se si doni ta quani atë lidhje, ajo përsëri mund të jetë e ndërlikuar për të dy ju.

miq që dashurohen

Ju do të duhet të siguroheni që jeni ende miq dhe se nuk po bëhet shumë e vështirë për të ruajtur atë etiketë. Ju do të duhet të vlerësoni se situata nuk po bëhet e pakëndshme për ju ose personin tjetër, ose që thjesht keni kaluar nga ndjenja e miqësisë në ndjenjën e diçkaje më shumë për personin tjetër (dhe anasjelltas).

Problemet mund të shfaqen shpejt

Problemet mund të shfaqen pothuajse nga askund. Nëse personi me të cilin kaloni momentet tuaja seksuale dëshiron vetëm të mbetet miq me të drejtat, sepse ata në të vërtetë kanë ndjenja më të thella për ju dhe e pranojnë atë që të mos humbasë atë lidhje me ju, çfarë do të ndodhë më pas? Po sikur kjo formë e lidhjes të jetë e vetmja që duhet të gjesh intimitet? Po sikur të shpresosh se seksi do të të çojë drejt dashurisë dhe kjo nuk ndodh kurrë? Çfarë do të mendonit nëse personi tjetër ka frikë të rrezikojë miqësinë tuaj ose ndjenjat nuk janë reciproke? Përgjigja për të gjitha këto pyetje është e lehtë: problemet do të lindin.

Kur ndonjë nga këto gjëra ndodh, atëherë miku me të drejta nuk është më një etiketë e saktë sepse nuk pasqyron vërtet atë që po ndodh. Për shkak se një marrëdhënie është e etiketuar gabimisht, kjo mund të bëjë që ju të ndiheni më pak të denjë për ndjenjat që keni.

Nëse e fshehni atë që ndjeni atëherë nuk do të jeni besnikë ndaj vetes dhe do të filloni të ndiheni keq me veten dhe atë që po ndodh. Nëse personi tjetër papritmas largohet dhe ju e keni akoma atë etiketë, do të duhet të pretendoni se nuk ju intereson sepse është diçka që mund të ndodhë.

Zakonisht ka kosto emocionale

Mund të bëhet konfuze kur përpiqeni të krijoni një miqësi të bazuar në një marrëdhënie seksuale, kur ka rregulla që duhet të shpiken në fluturim, në varësi të rrethanave personale të secilit ose çfarë doni të arrini me marrëdhënien. As nuk është e shëndetshme të detyrosh një miqësi që të ketë seks si përfitim sepse atëherë, këtu nuk ka miqësi. Territori mund të jetë shumë i panjohur dhe ndjenjat mund të ndryshojnë në shumë mënyra, duke qenë etiketimi një problem i vërtetë për marrëdhënien që keni filluar duke bërë seks.

miq te dashuruar

Në të vërtetë të kesh miq me të drejtat është e mundur pasi i referohet një eksplorimi seksual ku miqësia është gjithashtu konsensuale. Alsoshtë gjithashtu e mundur që të keni pasur një marrëdhënie të vetme seksuale me një person i cili pak nga pak u bë miqësi sepse në fillim të seksit, vështirë se e njihnit, ishte vetëm tërheqje seksuale.

Ju nuk doni një marrëdhënie të përkushtuar

Normalisht të kesh një mik me të drejtat është një mënyrë për të dëshiruar të lidhesh dhe të kesh intimitet me një person tjetër, si dhe të kujdesesh për besimin, por pa qenë i gatshëm të kesh një marrëdhënie të përkushtuar si çift. Kur bëhet fjalë për këtë pikë, njerëzit shpesh duan të mësojnë për emocionet dhe rrethanat gjatë fluturimit, ata ndihen më të lirë dhe më pak të kontrolluar.

A do të keni mundësi të keni një mik me të drejta apo preferoni të ndani miqësinë dhe seksin?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.