Si të shmangni depresionin dhe ankthin gjatë izolimit

i trishtuar

Turnshtë radha jonë të jetojmë një situatë anormale për të gjithë ne. Ne duhet të jemi të mbyllur në shtëpi për javë me radhë për të shmangur përhapjen e Coronavirus (Covid-19) dhe për të shmangur shembjen në spitale, diçka që disa spitale tashmë po jetojnë si ato në Madrid, që përballë rritjes së rasteve kaq shpejt nuk mund të përballen me gjithçka.

Ka njerëz që në burg lënë diçka nga shtëpia, për të ecur me qenin, për të blerë, për në farmaci dhe disa për të punuar. Ju mund të dilni vetëm për arsye të nevojës ekstreme, por ajo që tregohet është se ju duhet të kaloni sa më shumë kohë në shtëpi. Ka njerëz që kanë qenë në shtëpi pa dalë për dy javë dhe ka akoma aq përpara.

Të mos largohesh fare nga shtëpia mund të jetë e komplikuar, është një sfidë për të cilën duhet të jesh i përgatitur psikologjikisht. Sidomos për ata njerëz që jetojnë në shtëpi të vogla ose pa zona të jashtme. Ata që kanë zona të gjelbërta brenda shtëpisë së tyre e kanë më të lehtë të mos dalin nga shtëpia sepse kanë zona "rekreative" në ajër të hapur. Në të kundërt, jo të gjithë kanë aq fat.

Ju duhet të mbroni mendjen tuaj për të shmangur depresionin dhe ankthin

Necessaryshtë e nevojshme të jemi të vetëdijshëm se kjo herët a vonë do të ndodhë dhe se ne duhet të jemi të fortë mendërisht që më vonë, të kemi mësuar gjënë e rëndësishme nga e gjithë kjo: të vlerësojmë shëndetin dhe familjen mbi të gjitha. Reflektoni se si e kemi keqtrajtuar planetin tonë për kaq shumë kohë dhe se ende kemi një shans për t'i bërë gjërat më mirë.

karantinë për plaka

Ju gjithashtu duhet të mbani mend se ka akoma njerëz të mirë që kujdesen dhe luftojnë për të tjerët. Ajo që nuk mund të lëmë mënjanë është se ata njerëz që kanë një lloj patologjie ose çrregullimi psikologjik mund të dëmtohen nga kjo situatë izolimi dhe izolimi shoqëror. Dhe gjithashtu mund të dëmtojë shumë njerëz që kishin shëndet të mirë mendor, Por nëse nuk marrin masa për ta parandaluar, mund të përkeqësohet.

A ndjeni depresion dhe ankth?

Të ndjeheni të trishtuar, të shqetësuar dhe me një ndjenjë zhgënjimi të përhershëm është mjaft normale duke pasur parasysh rrethanat, por është e nevojshme të përballeni me këto emocione, të kuptoni pse ato na ndodhin dhe mbi të gjitha, parandaloni që të çojnë në depresion. Kur ndjeni depresion, mund të ndiheni, ndër simptoma të tjera:

 • Mungesa e energjisë
 • E qara e pashpjegueshme
 • Mungesa e përqendrimit
 • Ndjenja e pavlefshme
 • Ndjenja e apatisë

Për këtë arsye është shumë e rëndësishme të qëndroni aktiv dhe të motivuar çdo ditë për të mbrojtur mendjen dhe që simptomat që keni për shkak të izolimit nuk ktheheni kundër jush duke u kthyer në ankth ose depresion.

Mos mendoni se shoqëria ju ka imponuar izolim të detyruar, ajo që duhet të keni në mendje është se shoqëria jonë po ndihmohet të përmirësojë situatën aktuale dhe të përkulë kurbën në mënyrë që rastet e njerëzve të infektuar të ulen dhe mbi të gjitha, për të shmangur atë kjo situatë zgjat më gjatë në kohë. Gjyshërit tanë u detyruan të shkojnë në luftë dhe shumë prej tyre ranë në luftime. Ata thjesht po na kërkojnë të rrimë në shtëpi ... Dhe të gjithë mund ta bëjmë në mënyrë që ekuilibri shoqëror të kthehet sikurse ishte më parë!

lexoni libra për të përmirësuar jetën

Kontrollimi i frikës për të shmangur ankthin ose depresionin

Një frikë e re shoqërore është ajo që të gjithë po përjetojmë në të gjithë botën. Kemi frikë se mos infektohemi ose se të dashurit tanë do ta bëjnë këtë ose edhe se do të vdesin për shkak të këtij virusi të ri dhe tmerrues. Kjo frikë e keqmenaxhuar mund të shkaktojë depresion.

Kjo frikë duhet të na bëjë të kuptojmë se kemi një përgjegjësi individuale në nivelin shoqëror dhe kjo është e vetmja gjë që do të na çojë drejt një ndryshimi të vërtetë. Shtë e nevojshme të jemi të vetëdijshëm se po bëjmë diçka për veten dhe për të tjerët.

Se nuk ju mungojnë rutinat

Shtë e rëndësishme që të ndieni se keni kontroll mbi jetën tuaj edhe nëse nuk largoheni nga shtëpia, do të duhet të vazhdoni të mbani rutinat tuaja të përditshme. Çohuni në një kohë të arsyeshme çdo ditë, shkoni të flini afërsisht në të njëjtën kohë, caktoni detyra gjatë ditës që mbase në rrethana të tjera nuk i keni bërë, por i keni humbur. Mbani shtëpinë tuaj të pastër, punoni nëse keni mundësi të telecommute.

Veryshtë shumë e rëndësishme që brenda rutinave tuaja të keni edhe rutina ushtrimesh që të jeni në gjendje të ushtroni trupin tuaj dhe të shmangni rënien në ulje absolute. Ndjekja e teknikave të relaksimit dhe meditimit është gjithashtu një ide e mirë për të gjetur paqe me veten. Nëse jetoni me njerëz të tjerë, është gjithashtu shumë e rëndësishme të keni durim dhe ndjeshmëri.

Përdorimi i rrjeteve sociale në mënyrë të moderuar është gjithashtu një ide e mirë për të qenë në gjendje të mbani kontakte shoqërore me të tjerët dhe të shihni se sa njerëz janë si ne në shtëpitë e tyre. Shumë veta, të tjerët si çift dhe të tjerë me fëmijë. Flisni me ata me të cilët ndiheni më të identifikuar për të shmangur xhelozinë ose inatin ... Për shkak se nuk është e njëjta gjë që duhet të punoni nga shtëpia me fëmijë dhe pa pasur hapësirë ​​ose kopsht ose që fëmijët të kenë mbyllur biznesin dhe të vazhdojnë të paguajnë taksë taksat sesa të jetojnë në çift dhe të kenë një shtëpi të madhe dhe gjatë gjithë kohës në botë ndërsa mbledh një rrogë çdo muaj pa qenë e nevojshme të punosh ...

Fraza që prekin zemrën

Shtë e nevojshme të kihet parasysh se të gjithë kanë rrethanat e tyre dhe se nuk ka rëndësi se çfarë është secila, ajo që ka rëndësi është të mendojmë se të gjithë jemi në të njëjtën varkë. Gjithkush ka shqetësimet e veta dhe ky virus nuk i kupton klasat shoqërore ose kufijtë.

Mundësia për tu rritur emocionalisht

Të gjithë ne po përballemi me një mundësi për tu rritur emocionalisht dhe për të mësuar për veten tonë dhe gjithashtu për të tjerët, për ata që na rrethojnë, për atë që ka vërtet rëndësi. Shtë e nevojshme të jesh parathënie dhe të mos kalosh vijën e panikut. Nëse dikush është i prirur për ankth ose depresion, mendim obsesiv ose stres, ata duhet të dinë se kjo mund të përkeqësohet. Për këtë, Goodshtë mirë që nëse ata kanë nevojë për të dhe mund ta përballojnë atë, që të vazhdojnë me terapitë, edhe nëse është në internet.

Nuk duhet të jetë aq serioze, dhe ju gjithashtu mund të ndiheni rehatuar duke biseduar me të dashurit tuaj dhe duke shprehur atë që ndiheni. Ata do të jenë në gjendje t'ju japin mbështetjen e tyre emocionale dhe të kuptoj sepse ka më shumë gjasa që ata po kalojnë emocione shumë të ngjashme me tuajat.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.