Si të ndalemi së ndrojturi

person i ndrojtur

Ndrojtja nuk ka asnjë lidhje me intversionin. Një introvert vendos të jetë larg nga të tjerët, ai ka nevojë të kalojë kohë vetëm në mënyrë që të rimbushë energjinë e tij dhe të përmirësojë emocionet e tij. Në të kundërt, një person i ndrojtur kalon më shumë kohë vetëm se sa do të dëshironte dhe emocionet e tyre preken. Atij i mungojnë aftësitë shoqërore dhe të komunikimit për të qenë në gjendje të ndërveprojnë me sukses me të tjerët, diçka që i shkakton pasiguri dhe shumë frikë sociale.

Një person që është i ndrojtur nuk dëshiron të jetë. Sepse duke pasur këtë qëndrim ndaj marrëdhënieve me të tjerët, e keni të vështirë dhe bëhet një spirale në rënie e shqetësimit emocional që nuk i lejon ata të lidhen me rrethinat e tyre siç do të dëshironin vërtet.

Nëse mendoni se jeni një person i ndrojtur dhe se doni të bashkëveproni më shumë me të tjerët, por nuk dini si ta bëni ... Atëherë ky udhëzues i vogël për të mos qenë më i ndrojtur do të jetë i dobishëm për ju për të arritur qëllimin që ju dua: lidheni më shumë dhe më mirë dhe pa nevojën për të kaluar ankth sa herë që provoni.

Eksploroni pse jeni i ndrojtur

Shkaqet mund të jenë të ndryshme dhe të ndryshme, por është e nevojshme që ju të dini pse jeni një person i ndrojtur dhe pse keni një kohë kaq të keqe për shkak të saj. Reflektimi për shkakun kryesor të ndrojtjes suaj mund t'ju ndihmojë të bëheni të vetëdijshëm dhe të pranoni se kush jeni në të vërtetë. Për shembull, nëse mendoni se jeni i ndrojtur për diçka që ju ka ndodhur shumë kohë më parë, mund të jetë koha të kërkoni ndihmë profesionale për të kapërcyer ato rrethana dhe kujtime. Pasi të mësoni të përpunoni atë që ka ndodhur në të kaluarën, Ju do të jeni në gjendje të vazhdoni me jetën tuaj dhe të kapërceni ndjenjat tuaja të ndrojtjes.

vajzë e ndrojtur midis bimëve

Nëse mendoni se ka të bëjë me arsimimin tuaj, shqyrtoni marrëdhënien tuaj me prindërit tuaj tani. A janë ende dominuese? Përndryshe, a janë ata të ndrojtur? Një gjë tjetër që mund të ketë ndodhur në fëmijërinë tuaj që ju prek si i rritur është që njerëzit e tjerë t'ju etiketojnë si të ndrojtur. Shpesh herë, njerëzit janë të ndrojtur kur janë të vegjël, dhe pastaj rriten dhe mendojnë se duhet të qëndrojnë ashtu sepse është pjesë e personalitetit të tyre. Fatkeqësisht, disa njerëz i përmbahen asaj etiketimi dhe vazhdojnë të trajtojnë të tjerët të cilët ata i konsiderojnë si "të ndrojtur" si fëmijë, edhe nëse personaliteti juaj e ka kapërcyer atë. Ju duhet ta pranoni që ndrojtja është diçka që mund ta kapërceni në jetë. Nuk duhet të jetë një tipar statik që zgjat përgjithmonë.

Mendoje"

Ndrojtja të bën të jesh i zhytur. Kjo është përshkruese, jo kritike. Njerëzit e ndrojtur mund të ndjehen sikur nuk kanë "asgjë për të thënë", se ata duhet të kenë histori të mahnitshme për të treguar dhe të jenë jeta dhe jeta e partisë. Por merrni parasysh këtë: Tejkalimi i ndrojtjes nuk ka të bëjë me papritur të mendosh se je i ftohtë. It'sshtë më shumë në lidhje me harrimin e vetes dhe përqendrimin jashtë.

Bëni pyetje dhe kultivoni kuriozitet të mirëfilltë. Nëse jeni në një parti me të huaj, përpiquni të lidhni mënyrën se si të gjithë e njohin njëri-tjetrin. Ju mund të bëni pyetje si: "Si e njihni Jaime-n?" (nëse është ai që organizoi partinë). Kur filloni një bisedë me një person tjetër, do të keni diçka për të folur, ju duhet t'u jepni të tjerëve mundësinë të flasin për veten e tyre dhe ta largojnë vëmendjen nga vetja.

vajzë e ndrojtur që nuk ngul sytë

Vendosni një maskë sociale

Hapi i parë për të qenë më shoqëror është vendosja e një maske sociale. Kjo nuk do të thotë që ju duhet të jeni një person i rremë me ata përreth jush, larg tij. Me një maskë sociale mund të jesh vetvetja pa frikë apo pasiguri. Ajo për të cilën është fjala është të flasësh me të tjerët sikur të ishe një person në ikje, një person i cili është në gjendje të fillojë një bisedë pa u ndjerë i nervozuar.

Ju mund të mendoni se kjo është e pamundur për ju tani, por asgjë nuk mund të jetë më larg së vërtetës. Ju do të duhet të shikoni se si ata njerëz që admironi aq shumë lidhen me të tjerët dhe pastaj të bëni të njëjtën gjë. Sekreti është, mbi të gjitha, në të dish çfarë të thuash pa qenë nevoja të jesh transcendent. Ju mund të pyesni se ku e ka blerë një person bluzën që ka veshur sepse ju pëlqen ngjyra apo mendoni për ndonjë temë tjetër që mund të çojë në fillimin e një bisede.

Në këtë mënyrë, mund të jetë e vështirë për ju të ndërmerrni hapin e parë, por sapo ta bëni dhe ta merrni, atëherë do të kuptoni se nuk është aq e komplikuar dhe herët në vijim do të jetë më e lehtë dhe më e lehtë. Do ta kuptoni se si me "atë maskë" e cila në fakt po pretendon se jeni ekstrovertë, pak nga pak do të bëhet pjesë e jotja, derisa më në fund, nuk duhet të e mbani atë maskë në bashkëveprimet tuaja shoqërore sepse do të jetë bërë pjesë e personalitetit tuaj.

Duhet të jesh i përgatitur

Sapo ndrojtja të jetë zhdukur, nuk do të keni nevojë ta bëni këtë; Por ndërsa ende ndiheni të ndrojtur, praktikoni të përgatisni fillestarët e bisedave. Nëse keni një ide për llojin e njerëzve që do të jenë në një takim, do të duhet të bëni "detyrat e shtëpisë tuaj". Nëse shumë prej tyre janë entuziastë të varkave, për shembull: Google klubin lokal të varkave, zbuloni rrugët lokale të varkave, përgatitni disa pyetje për të bërë në lidhje me varkat. Nëse ndiheni të ndrojtur në punë, kërkoni lajme interesante gjatë fundjavës dhe i ke për bisedë të hënën.

djalë i ndrojtur e ka të vështirë

Ju do të duhet të mësoheni të mbani mend ato që njerëzit ju kanë thënë për të shërbyer si fillestarë të bisedave në të ardhmen ... megjithëse mos harroni se tejkalimi i ndrojtjes nuk është vetëm të flasësh më shumë, Shtë një ndjenjë që duhet të zgjohet brenda jush.

Gjuha joverbale është gjithashtu e rëndësishme

Njerëzit e ndrojtur shpesh diagnostikohen gabimisht si jo miqësor, të largët ose të "thatë". Ndrojtja mund të na bëjë të dukemi të paarritshëm. Nëse buzëqeshni më shumë do të jeni më tërheqës për të tjerët dhe Do të jetë më lehtë për ju të filloni një bisedë me njerëz të tjerë që buzëqeshin.

Një përfitim tjetër është se buzëqeshja edhe kur nuk ndiheni mirë, është se ajo buzëqeshje mund ta bëjë atë të bëhet një e vërtetë sepse automatikisht do të ndjeni që gjërat po shkojnë më mirë, truri juaj do të mendojë se gjithçka po shkon mirë. Një pikë e rëndësishme këtu: nëse i buzëqesh dikujt dhe ai nuk buzëqesh përsëri, nuk është problemi yt. Ju nuk mund ta bëni askënd të pranojë mirësinë tonë por kjo nuk duhet të të marrë forcën.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.