Cilat janë nevojat shoqërore të qenies njerëzore

të jetë shoqëror dhe i vetmuar

Njerëzit janë qenie shoqërore nga natyra dhe kjo është diçka që nuk do të ndryshojë për botën. Ka nga ata që duan ta shohin dhe të tjerët e mohojnë, por realiteti është se të gjithë njerëzit janë qenie shoqërore. Në një masë më të madhe ose më të vogël, por të gjithë kemi nevojë për një minimum ndërveprimi për të mbijetuar. Askush nuk mund të jetë plotësisht vetëm, ne kemi nevojë për njëri-tjetrin.

Qeniet njerëzore kanë nevoja shoqërore që ia vlen të njihen për të gjetur lumturinë te vetja. Nevojat themelore janë: jetesa (shëndetësia, ushqimi, etj.), Mbrojtja (sistemet e sigurisë dhe parandalimit, strehimi, etj.), Afeksioni (familja, miqtë, privatësia, etj.)

Nevojat shoqërore

Abraham Maslow, në hierarkinë e tij të nevojave, përcaktoi nevojat tona shoqërore si nevojë për dashuri dhe përkatësi. Kjo konsiston në një ndjenjë të lidhjes, intimitetit, besimit dhe miqësisë.

Artikulli i lidhur:
Si ta kapërcejmë vetminë

Kur plotësohen këto nevoja shoqërore, ne ndiejmë një ndjenjë të mirëqenies. Nga ana tjetër, kur këto nevoja nuk plotësohen, mund të shkaktojë një konflikt dhe vuajtje të madhe.

të jetë shoqëror dhe i vetmuar

Pse nevojat shoqërore janë të rëndësishme

Qeniet njerëzore kanë nevoja shoqërore që janë po aq të rëndësishme sa nevoja jonë biologjike për ushqim. Në të njëjtën mënyrë që ne mund të rrezikojmë nga uria nëse ndalemi së ngrëni, ata që nuk i plotësojnë nevojat shoqërore mund të rrezikojnë të pësojnë një formë të dhimbjes ekstreme emocionale që çon në mendime vetëvrasëse.

Nëse duam të kuptojmë zhvillimin njerëzor, përbërësi shoqëror është thelbësor. Lehtësitë moderne na lejojnë të jetojmë më të pavarur se kurrë, por duhet të marrim parasysh kostot e shëndetit tonë mendor dhe fizik. Ne duhet të marrim parasysh shëndetin e komuniteteve tona.

Çfarë ndodh kur nevojat tona shoqërore nuk mbulohen?

Le të përmbledhim një përkufizim të nevojave shoqërore. Megjithëse Maslow përdori fjalët "dashuri dhe përkatësi", ekziston një përkufizim sociologjik i nevojës sonë themelore sociale: Itshtë nevoja për një ndjenjë të perceptuar të domethënies personale, e arritur përmes një ndjenje të perceptuar të përkatësisë shoqërore dhe kontributit shoqëror.

Kur nevojat tona shoqërore nuk plotësohen dhe ndjenja jonë e vetë-rëndësisë kërcënohet, ne kompensojmë përmes luftës ose përgjigjeve të ikjes në një përpjekje për të rivendosni ose shpëtoni nga ndjenja jonë e humbur e rëndësisë.

të jetë shoqëror dhe i vetmuar

Përgjigjet luftarake përfshijnë shfaqje të epërsisë dhe shfaqje të fuqisë. Shfaqjet e epërsisë përfshijnë përfitimin nga simbolet e statusit ose sabotimin e të tjerëve dhe shfaqjet e fuqisë përfshijnë përpjekje agresive për të kontrolluar ose manipuluar të tjerët. Përgjigjet e fluturimit përfshijnë tërheqjen sociale.

aftësi shoqërore midis miqve
Artikulli i lidhur:
Aftësitë shoqërore: për çfarë shërbejnë dhe për çfarë shërbejnë?

Tërheqja sociale është e rrezikshme sepse zvogëlon më tej gjasat e plotësimit të nevojave tona shoqërore, gjë që rrit rrezikun e vetëvrasjes. Dhimbja e fortë emocionale shpesh vjen nga mungesa e perceptuar e përkatësisë, përveç se ndihet si një barrë. Përkatësia e zhgënjyer karakterizohet nga thënia "Unë jam vetëm".

Kjo ka dy aspekte: vetminë si rezultat i ndjenjës së shkëputjes nga të tjerët (të jetuarit vetëm, beqar, pa fëmijë, etj.) Dhe mungesën e kujdesit reciprok (konflikt familjar, humbje për shkak të vdekjes nga divorci, abuzim në familje ose fëmijë, etj.) )

Vetmia

Në përgjithësi, vetmia është një gjendje negative që rezulton nga një gjendje e vërtetë ose e imagjinuar e izolimit. Njerëzit që duan më shumë marrëdhënie ndërpersonale sesa kanë në të vërtetë mund të zhvillojnë ndjenja të vetmisë. Sasia e lidhjes shoqërore për të cilën ka nevojë një person ndikon në sasinë e vetmisë që ai mund të tolerojë.

Megjithatë, nuk është numri i marrëdhënieve shoqërore që përcakton nëse njerëzit ndihen të vetmuar. Përkundrazi, janë reagimet emocionale dhe njohëse që përjeton individi në lidhje me këto lidhje që luajnë një rol në përvojën e vetmisë. Për shembull, ndërveprimet shoqërore në të cilat një person ndjen sa vijon shoqërohen me vetminë:

 • Mosbesim
 • Konflikt emocional
 • Mungesa e mbështetjes sociale

Një person mund të ketë shumë kontakte dhe të ndihet i vetmuar ose të ketë pak kontakte dhe të ndihet si personi më i mbrojtur në botë. Kur marrëdhëniet e një personi nuk japin atë që kërkohet ose nevojitet, atëherë ato nuk janë të mjaftueshme. Kjo do ta bëjë individin të ndihet i shkëputur dhe mund të dëshirojë marrëdhënie që janë më të kënaqshme. Nga ana tjetër, një person që është më pak i lidhur shoqërisht duket se përfiton nga ndërveprimet që ai ka me miqtë e tij, dhe gjithashtu mund të shijojë kohën e tij të vetme. Gjithashtu, edhe nëse keni pak lidhje shoqërore, nëse ato vërtet plotësojnë, zakonisht nuk doni më shumë lidhje ndërpersonale, sepse nuk ju duhen.

të jetë shoqëror dhe i vetmuar

Karakteristikat e mëposhtme që lidhen me individin shoqërohen me vetminë

 • Ndrojtje
 • Vetëvlerësim i ulët
 • Vetëdije
 • Izolim
 • Zemërim

Të ndjehesh vetëm duke qenë shoqëror është normale

Ndjenja e vetmisë është normale. Për disa, mund të jetë shumë e frikshme dhe shkatërruese. Të paktën, dhemb. Vetmia gjithashtu mund të zhvillohet në një sëmundje të përhapur dhe kronike me gjendje të rënda mendore dhe fizike, duke përfshirë:

 • Izolimi social
 • Depresión
 • Abuzim me substanca
 • Zakonet e këqija të gjumit
 • Zakonet e këqija të të ngrënit
 • Mendimet dhe sjelljet vetëvrasëse
 • Funksioni imunitar dhe kardiovaskular i dëmtuar

Trajtimi për vetminë

Trajtimi për vetminë ka për qëllim rritjen e ndërveprimeve shoqërore të personit, si dhe sigurimin e tyre me aftësi shoqërore dhe mundësi për ta bërë këtë. Disa nga këto janë si më poshtë:

 • Terapi grupore për njerëzit e vetmuar
 • Ngjarje në komunitet për njerëzit që janë ose ndihen të vetmuar

Terapia e sjelljes njohëse që përqendrohet në modifikimin e mendimeve negative që individi ka për të tjerët dhe marrëdhëniet shoqërore mund të jenë shumë të dobishme. Shkalla e vetmisë mund të zvogëlohet duke edukuar personin se si besimet e tyre janë irracionale dhe të dëmshme për veten e tyre, si dhe duke përjetësuar problemet e tyre. Përveç kësaj, është e rëndësishme të vlerësohet dhe trajtohet (përfshirë përdorimin e ilaçeve, nëse tregohet) çdo kusht themelor psikologjik që mund të jetë duke kontribuar ose që rezulton nga vetmia e individit.

Njerëzit janë qenie shoqërore

Njerëzit, nga nevoja, evoluan në qenie shoqërore. Varësia dhe bashkëpunimi midis nesh përmirësuan aftësinë tonë për të mbijetuar në rrethana të pafavorshme mjedisore. Megjithëse kërcënimet për mbijetesë nga këto rrethana janë zvogëluar në botën e sotme, njerëzit ende kanë nevojë për t'u lidhur me të tjerët. Në fakt, mungesa e lidhjeve të tilla mund të çojë në shumë probleme, përfshirë vetminë.

Në epokën tonë të përparuar dixhitale, një nga shqetësimet mbizotëruese në lidhje me shfaqjen në rritje të vetmisë është se si jemi bërë më pak të dashur për të tjerët. Ka qenë një kohë kur mbijetesa jonë varej nga marrëdhëniet e besueshme dhe mbështetëse.

Në thelb, pavarësisht sa të sofistikuar teknologjikisht bëhemi; Lidhshmëria emocionale vazhdon të jetë një pjesë themelore e të qenit njeri. Ne kemi nevojë për njëri-tjetrin, mbase jo në mënyrën që na karakterizoi në mënyrë evolucionare, por për një nevojë që mbetet thelbësore për mbijetesën psikologjike.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.