Të mësuarit kuptimplotë dhe teoria e David Ausubel

"Të mësuarit" quhet procesi me të cilin është e mundur të fitoni njohuri të reja nga një mësimdhënie, praktikë ose përvojë. Kjo mund të jetë e llojeve të ndryshme, të tilla si të mësuarit përsëritës, domethënës, vëzhgues, pranues, ndër të tjera.

Secili prej tyre ka elementet që i karakterizojnë, por interesi me këtë rast është i drejtuar drejt E rëndësishme, një Teoria e David Ausubel të cilët kontribuan jashtëzakonisht shumë në fushën e psikologjisë njohëse dhe edukative. Kjo lejoi zhvillimin e teknikave të mësimdhënies në atë kohë dhe në vitet e mëvonshme.

Çfarë është të mësuarit kuptimplotë?

Sipas psikologut David Ausubel, teoria e tij siguron që ky lloj i të mësuarit të konsiderohet aftësia për të lidhur informacionin e vjetër me informacionin e ri dhe të fituara kohët e fundit, për të qenë në gjendje t'i kombinojnë ato, për të zgjeruar njohuritë dhe për t'i rindërtuar ato nëse është e nevojshme.

Duke qenë më specifik, të mësuarit kuptimplotë ndodh në momentin në të cilin fitohet njohuria e re dhe ky informacion ka një lidhje me të dhënat e tjera që ishin marrë më parë. Kjo është arsyeja pse është e mundur të mësojmë ideale, aftësi ose koncepte të reja më lehtë nëse tashmë kemi pasur informacion që mund të lidhet.

La teoria e Ausubel u bë shembulli më përfaqësues i këtij lloji të të mësuarit, pasi lejoi zhvillimin e teknikave arsimore dhe me të, punën e arsimtarëve për të dhënë mësim në mënyrë më efektive.

 • Për të lehtësuar përvetësimin e njohurive të reja, është e nevojshme të keni informacion paraprak për të shërbyer si bazë.
 • Informacioni i marrë duhet të përfshihet në strukturën mendore dhe të mbetet në kujtesë që na lejon të kuptojmë.
 • Edukatori duhet të përfshihet në mënyrë aktive në mënyrë që të përdorë teknikat e duhura të mësimdhënies për të stimuluar këtë mësim tek studentët.
 • Në thelb njohuritë e vjetra krahasohen dhe lidhen me të rejat për të ndryshuar strukturën e së njëjtës dhe për të marrë kështu një rezultat të ri.
 • Possibleshtë e mundur të kryhet ky lloj mësimi individualisht ose me ndihmën e edukatorit ose mësuesit.

Kjo e fundit është interesante, pasi që individi mund të zhvillojë aftësia për të mësuar me kuptim dhe bëjeni atë individualisht, me vetëdije ose pa vetëdije, ose me ndihmën e mësuesit. Sidoqoftë, e rëndësishme është që të përmbushen proceset e duhura dhe specifike që karakterizojnë këtë mësim, të cilat janë: nënrenditje korrelative, e prejardhur dhe mësim kombinator dhe i jashtëzakonshëm.

Proceset e këtij mësimi

 • La derivat i referohet përvetësimit të njohurive që lidhen me një tjetër për sa i përket "llojit" që është dhe prandaj kombinohen për të formuar kuptimin e ri. Për shembull, nëse personi i njeh karakteristikat e një "aeroplani" dhe sheh një "aeroplan lufte" për herë të parë, ata do të kuptojnë se "lufta" janë karakteristika që së bashku me "aeroplanin" formojnë një kuptim tjetër.
 • La nënshtrim korrelativ ndërkohë, në një shembull të ngjashëm, ne njohim një plan me ngjyrë të artë, diçka që nuk është parë kurrë më parë. Me këtë rast, është e nevojshme të shtohet mundësia që avionët të kenë ngjyra të ndryshme, gjë që do të modifikonte konceptin që kemi për to.
 • El mësim i jashtëzakonshëm Whenshtë kur ne e dimë se çfarë janë aeroplanët, anijet ose automjetet, por nuk e dinim se ato ishin "mjete transporti" derisa e mësuam atë për ndonjë arsye. Që do të thotë që ne i dinim këto koncepte por nuk e dinim se së bashku ato kishin një kuptim.
 • Së fundi, kombinatoriale, e cila karakterizohet nga të qenit një ide e ndryshme, por e ngjashme me atë të re, e cila lejon që ajo të fitohet më lehtë.

lloj

Ausubel gjithashtu e klasifikoi këtë mësim në lloje të ndryshme, duke përfshirë përfaqësime, koncepte dhe propozime. Secila prej tyre me karakteristikat e veta.

 • El përfaqësimi i të mësuarit i referohet kryesore dhe e domosdoshme, që është, të tjerët janë të varur nga ajo. Qëllimi i tij është të atribuojë kuptime, të tilla si kur një foshnjë mëson të përfaqësojë fjalën "nënë" me nënën e saj.
 • Nga ana tjetër, ai i koncepteve është gjithashtu pjesë e atij të mëparshmi, vetëm se në këtë rast me konceptet e atribuara është e mundur të kesh një ide rreth asaj për të cilën flitet. Për shembull, një fëmijë do të kuptojë nga "nëna" çdo grua që përmbush një funksion të ngjashëm me të tijin.
 • Më në fund, të mësuarit e fjalive që përcaktohet si marrëdhënia që kanë disa fjalë, me të cilën mund të mblidhet një sërë kuptimesh që nuk është asgjë më shumë se shuma e secilës prej tyre; që lejon të gjesh kuptime të reja.

David Ausubel dhe teoria e tij

Ai është një psikolog dhe pedagog i lindur në New York, Shtetet e Bashkuara, më 25 tetor 1918. Ausubel studioi psikologji në Universitetin e Pensilvanisë, si dhe studioi mjekësi (prandaj ai punoi si psikiatër). Përveç kësaj, ai arriti një doktoraturë në psikologjinë e zhvillimit dhe bëri hulumtime përkatëse mbi psikologjinë njohëse.

Midis 1963 dhe 1968, David Ausubel botoi konceptin e të mësuarit kuptimplotë sipas teorisë së tij. Të cilat përveç përfshirjes së karakteristikave unike, llojeve dhe proceseve që duhet të kryhen; Ai gjithashtu ka disa aspekte që duhet të merren parasysh, siç janë teknikat që do të përdoren nga mësuesi, materialet mbështetëse, organizatorët e mëparshëm, organizata dhe faktorët që përfshijnë motivimin.

Çfarë teknikash duhet të përdorin mësuesit?

Edukatori duhet të gjejë një mënyrë që studentët të kenë interes në aktivitetet që do të kryhen pavarësisht nga lënda; Po kështu, duhet të vendoset një lidhje besimi dhe sigurie midis studentit dhe tij.

Mësuesit duhet të synojnë të drejtojnë të gjithë procesin me ndihmën e teknikave të përshtatshme në mënyrë që të mësuarit domethënës është përmbushur dhe është brenda parametrave njohës. Përdorimi i shembujve do të ndihmojë shumë në mënyrë që studentët të kuptojnë më lehtë.

Përveç kësaj, studentëve duhet t'u ofrohet aftësia për të shprehur idetë e tyre dhe për të debatuar rreth tyre dhe atyre të të tjerëve. Vetëm në këtë mënyrë ata do të jenë në gjendje të mësojnë në mënyrë të konsiderueshme një lëndë që mund të ketë qenë e vështirë për t'u dhënë me metoda të tjera mësimore.

Ndër teknikat është e mundur të gjesh lojëra, harta të mendjes dhe mendjes, para-organizatorë, ilustrime, ndër të tjera. Aty ku secili do të ketë funksione të ndryshme dhe do të shkaktojë efekte të ndryshme në aftësinë mësimore të secilit individ, duke marrë parasysh që secili person mund të mësojë ndryshe.

Për më tepër, edukatorët duhet të jenë të vetëdijshëm për faktorët motivues që hyjnë në lojë në këtë proces; Meqenëse sipas David Ausubel, këto përfitojnë dhe ndikojnë në të mësuarit në aspekte të ndryshme, për shembull:

 • Përfitimet i referohen stimulimit të gjeneruar tek studentët dhe mësimdhënësve, si dhe përmirësimit të marrëdhënies së të dyve.
 • Nga ana tjetër, mund të ndikojë negativisht nëse merren parasysh faktorë të jashtëm që nuk janë të përshtatshëm për të mësuar, mund të jetë i mërzitshëm nëse nuk ekzekutohet si duhet dhe me të, gjeneron dyshime tek mësuesit për teknikat që po përdoren.

Nëse ju ka pëlqyer postimi ynë në lidhje me të mësuarit kuptimplotë, ne ju ftojmë ta ndani atë në rrjetet tuaja në mënyrë që njerëzit e tjerë të mësojnë rreth tij; si dhe ne gjithashtu ju ofrojmë mundësinë për të bashkëpunuar me një zgjerim të përmbajtjes përmes komenteve; ose me përfshirjen e informacionit të ri ose thjesht duke bërë një pyetje që na lejon të detajojmë disa aspekte të temës.


2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   ROLANDO ANACLETO MENDOZA HUARINGA dijo

  Procesi interesant i të mësuarit, teoria e Ausubel, shumë ndriçuese se si ne marrim njohuri të reja dhe kjo modifikon atë të mëparshmen që kishim, dhe kjo është shumë dinamike, sa duhet të heqim vesh për të kuptuar se çfarë po ndodh aktualisht.

 2.   Rodrigo silva dijo

  Si është kjo teknikë, nëse përfshihet muzikë në të njëjtën kohë, për të harmonizuar mjedisin dhe studentët, për të qenë në gjendje t'i çojë ata në një qasje të re, në lidhje me atë që ata mësojnë?